Stopień i rodzaj endo

Co zrobić, gdy dowiesz się, że masz endometriozę. Jak z tym żyć - porady i wskazówki.
aneczka25
Udzielający się
Posty: 17
Rejestracja: czwartek, 4 czerwca 2009, 17:24

Stopień i rodzaj endo

Post autor: aneczka25 »

3 lata temu zostałą mi wycieta cysta endometialna z jajnika, badanie H-P potwierdziło, że to endo. Teraz nadal cierpię i mam dolegliwości związane z jelitem grubym. Lekarz stwierdził, że to endo rozsiana. Chciałąbym się więcej dowiedzieć na temat diagnostyki endo czy poza badaniem gin., usg dopochwowym są jakieś inne metody ustalenia stopnia zmian, bo ja nie wiem jaki mam stopień zmian.
Awatar użytkownika
Karolina
Udzielający się
Posty: 17
Rejestracja: piątek, 29 maja 2009, 10:23

Re: Stopień i rodzaj endo

Post autor: Karolina »

Generalanie to usg zwykłe, dopochwowe - nie zawsze pokazuje. Raczej laparoskopia tylko zostaje. Porozmawiaj z lekarzem. Tak mi się wydaje ;)
margarettt
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: piątek, 7 sierpnia 2009, 11:23

Re: Stopień i rodzaj endo

Post autor: margarettt »

Witam dziewczyny

u mnie endometrioza pojawiła się po cesarce nad raną mam 2 guzki które powiększają się (mają wtedy ok 3 cm) w czasie okresu i bolą. Zastanawiam się co dalej czy grozi mi bezpłodność moj lekarz twierdzi że nie i nie robiz nimi nic, zastanawiam się nad wycięciem im... poradzcie co robić

z góry dziękuje
Anuś
Udzielający się
Posty: 14
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 13:58

Re: Stopień i rodzaj endo

Post autor: Anuś »

Margaret-zmień lekarza-co to za ;lekarz; który bagatelizuje problem na samym jego początku :o
dewi
Ekspert
Posty: 113
Rejestracja: poniedziałek, 26 października 2009, 12:24

Re: Stopień i rodzaj endo

Post autor: dewi »

witam,chciałam powiedzieć że nawet usg nie zawsze wykrywa endometrioze. przed pierwszą laparoskopią leczono mnie na pco gdyż nic nie wskazywało na endo. przez przypadek zrobiłam badanie z jakiegoś programu dla kobiet na marker ca125 i wyszedł dosyć wysoki bo ponad 70. wtedy zdecydowano że trzeba robiż laparoskopie... wyszła endo III stopnia.
tyś
Udzielający się
Posty: 10
Rejestracja: piątek, 21 sierpnia 2009, 00:10

Re: Stopień i rodzaj endo

Post autor: tyś »

Witam wszystkie panie :)
Jestem tu chyba najmłodsza endiometrioze stwierdzono u mnie w maju tego roku mam 17lat.. 6 miesięcy byłam leczona tabletkami hormonalnymi cerazette miaa byc wstrzymany okres,lecz bylo odwrotnie co 10 dni dostawalam krawawienie lekarz mowil ze przez pierwsze 3 miesiace to normalne ale przez kolejne 3 bylo tak samo a bole nie ustepowaly.Dziś po badaniach i usg endio sie zmiejszyla ale po skonczeniu cerazette(zostal tydzien) mam zaczac stosowac lek danazol 3x1. Brała moze ktoras ten lek były jakies poprawy ?
balbinka
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: środa, 28 października 2009, 16:17

Re: Stopień i rodzaj endo

Post autor: balbinka »

Witam wszystkie Panie, ja jestem po pczeczytaniu wszystkich postow na tym forum w "kropce". Lekarz powiedzial , ze chyba mam endo jako nastepstwo cesarki, a za lekarstwo zapisal srodki atykoncepcyjne.... Czy laparoskopia jest wykonywana przy kazdym podejrzeniu tej choroby? Na razie boli nie mam silnych, aczkolwiek podczas miesiaczki nie obejdzie sie bez cichego krzyku. Bede wdzieczna za pomoc bardziej doswiadczonych w tym temacie.
dewi
Ekspert
Posty: 113
Rejestracja: poniedziałek, 26 października 2009, 12:24

Re: Stopień i rodzaj endo

Post autor: dewi »

witaj, zazwyczaj endometriozę usuwa się na ile to możliwe przez laparoskopie. potem jeste leczenie, wprowadzenie w sztuczną menopauzę żeby zaleczyć wszystko w środku. kuracja zazwyczaj trwa pół roku ale to zależy od lekarza i stopnia endometriozy. ja za pierwszym razem miałam zdiagnozowaną właśnie po laparo III stopień i przyjmowałam dipheralinę sr przez pół roku. myślę że stopień endo można zdiagnozować bardziej dokładnie przez wykonanie laparoskopii, poprostu większe pole do obejrzenia co się w środku dzieje. pozdrawiam cię serdecznie,trzymam kciuki. BĘDZIE DOBRZE
dewi
Ekspert
Posty: 113
Rejestracja: poniedziałek, 26 października 2009, 12:24

Re: Stopień i rodzaj endo

Post autor: dewi »

DO TYSI

witaj tysiu, bardzo to smutne że w tak młodym wieku musisz już zmagać się z tą chorobą. danazolu nie brałam, brałam lek o podobnym działaniu ale w zastrzykach. jadłam go tylko gdy termin zastrzyku nie pozwalał na przyjęcie kolejnego. było to pare tabletek raptem. słyszałam różne opinie o leku,że żołądek odmawia posłuszeństwa,że zawroty głowy,mdłości,osłabienie,bóle głowy. ale znam też osobę która jadła ponad pół roku te właśnie tabletki i nie miała żadnych skutków ubocznych oprócz tego że przytyła ze 4 kilogramy. myślę że dużo należy też od naszego nastawienia do danego leku. ja się dobrze nastawiałam do swoich zastrzyków i jakoś poszło. taże dobre nastawienie to połowa sukcesu. życze zdrówka i pozdrawiam.
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Stopień i rodzaj endo

Post autor: vwd »

jak to jest z tymi stopniami w endo?
:)
patrycja89
Ekspert
Posty: 721
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2010, 20:13

Re: Stopień i rodzaj endo

Post autor: patrycja89 »

Nie chcialabym wprowadzic Cie w blad i mam nadzieje ze dobrze przekaze to co wiem..
endometrioza jest choroba, ktora w roznym stadium niesie za soba rozne konsekwencje, dlatego wydzielono 4 stopnie zaawansowania tej choroby:
- Endometrioza I-go stopnia (w jajnikach i jajowodach czesto wystepuja zrosty; sa to zmiany w naszym organiźmie mniejsze niż 5mm
-edno II-go stopnia to oprocz powyzszego w jajnikach dodatkowo znajduja sie torbiele,
-endometrioza III-go stopnia to zmiany wieksze niz 5 mm no i dodatkowo nasze narzady rodne pokrywaja zrosty
- endometrioza IV-go stopnia to najgorsze stadium tej choroby, pojawia sie gdy macica jest nieruchoma tzn jest przyrosnieta do jelita lub znajduje sie w tylnej czesci organizamu, torbiele wtedy nie sa juz mm ale cm no i to powoduje ze nasz pecherz i wyrostek tez zaczynaja chorowac
"Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia."
Zaklinka1989
Ekspert
Posty: 261
Rejestracja: środa, 31 marca 2010, 09:36

Re: Stopień i rodzaj endo

Post autor: Zaklinka1989 »

Tu macie link, jest tu o stopniach endo :)

http://endoendo.pl/endo/czywiesz
Żaklina
patrycja89
Ekspert
Posty: 721
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2010, 20:13

Re: Stopień i rodzaj endo

Post autor: patrycja89 »

wiedziałam, że gdzieś to czytałam:P
Podałam prawie dobrze :)
"Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia."
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: Stopień i rodzaj endo

Post autor: domowniczka »

:) dzięki za odp. i dzięki vwd, ze zadalaś to pytanie
Może rzeczywiscie lepiej rozmawiać na forum niż mailowo...
:)
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Stopień i rodzaj endo

Post autor: gosiak76 »

w tej chwili ten watek ma ponad 1200 odslon :) - ciekawe co spowodowalo ze jest ich az tyle - info ktore mozna przeczytac na temat stopni i rodzajow endo jak sugeruje tytul watku czy nasze usmiechy - a moze jedno i drugie :)
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Stopień i rodzaj endo

Post autor: gosiak76 »

stopniowanie endo w postaci obrazkowej
stopnie i rodzaje endo
stopnie i rodzaje endo
stopnie_endo.gif (23.54 KiB) Przejrzano 18367 razy
Stopnie endometriozy
Wyróżnia się cztery stopnie zaawansowania choroby:

Stopień I - zmiany są mniejsze niż 5 mm. W jajowodach i jajnikach występują zrosty.

Stopień II - w jajnikach dodatkowo znajdują się torbiele endometrialne, w zagłębieniu odbytniczo-macicznym liczne ogniska śluzówki.

Stopień III – zmiany są większe niż 5 mm, dodatkowo więzadła podtrzymujące narząd rodny pokryte są zrostami.

Stopień IV - macica jest nieruchoma, przyrośnięta do jelita lub przemieszczona ku tyłowi, torbiele osiągają wielkości centymetrowe, wyrostek robaczkowy i pęcherz moczowy objęte są procesem chorobowym.


Zrodlo: Poradnik zdrowia: Endometrioza - najnowsze podejscie do leczenia http://linemed.pl/nhealth_guide/details/cId,23,id,571
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Stopień i rodzaj endo

Post autor: vwd »

wow
co za rysunek :)
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Stopień i rodzaj endo

Post autor: gosiak76 »

to nia ja go rysowalam ale na szczescie udalo mi sie to znalezc wiec dodalam do naszego watku ;)
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: Stopień i rodzaj endo

Post autor: domowniczka »

zawsze lubiłam książki z ilustracjami :)
dodawaj je Gosiu częściej :)
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Stopień i rodzaj endo

Post autor: gosiak76 »

obiecuje ze sie postaram aby nasze forum bylo bogato ilustrowane i wyroznialo sie bardziej dzieki temu :)
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Stopień i rodzaj endo

Post autor: gosiak76 »

Aktualnie stosowana jest zweryfikowana klasyfikacja amerykańskiego Towarzystwa Płodności. Obejmuje ona cztery stopnie endometriozy: minimalną, łagodną, umiarkowaną i ciężką. W ocenie punktowej bierze się pod uwagę liczbę, rozległość i głębokość ognisk endometriozy , a także obecność zrostów i torbieli endometrialnych. Do dokładnego sklasyfikowania konieczne jest wykonanie laparoskopii.

Stopień I - zmiany mniejsze niż 5 mm; nieunaczynione, delikatne zrosty w obrębie jajowodów i jajników; strzępki jajowodów wolne.

Stopień II - nieunaczynione zrosty i wolne strzępki jajowodów; torbiele jajników mniejsze lub większe niż 5 mm (niekiedy dochodzi do ich pęknięcia); zrosty między szerokimi więzadłami a jajnikami; silne zrosty w okolicy jajowodów, niemożliwe do usunięcia drogą endoskopii; zmiany o średnicy większej niż 5 mm; liczne ogniska endometriozy w zagłębieniu odbytniczo-macicznym.

Stopień III - więzadła szerokie w zrostach z jajnikami lub jajowodami; zrosty w strzępkach jajowodów; w zrostach jajników brak lub obecne ogniska endometriozy; liczne zmiany chorobowe w zagłębieniu odbytniczo-macicznym.

Stopień IV - macica jest nieruchoma, przyrośnięta w tyłozgięciu; zrosty jelit z otrzewną zagłębienia odbytniczo-macicznego, więzadeł odbytniczo - macicznych lub trzonu macicy; ewentualnie ogniska endometriozy w wyrostku robaczkowym lub w pęcherzu moczowym.


Zrodlo: http://kolmed.com/a1227108073pol-Endometrioza.html
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Stopień i rodzaj endo

Post autor: vwd »

to oficjalne potwierdzenie tego o czym mowilysmy juz na poczatku tego watku :) (ale ze teraz mierzy sie to z milimetrowa dokladnoscia??? az dziw)
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: Stopień i rodzaj endo

Post autor: domowniczka »

a ktory Wy macie stopien endo?...
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Stopień i rodzaj endo

Post autor: vwd »

dobre pytanie :) zalozylam sondaz na ten temat w dziale ankiet :)
agness
Udzielający się
Posty: 11
Rejestracja: piątek, 25 lutego 2011, 13:01

Re: Stopień i rodzaj endo

Post autor: agness »

jedno i drugie:) a powiedzcie mi kiedy okresla sie stopien? po operacji?
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Stopień i rodzaj endo

Post autor: gosiak76 »

Tak - stopien endo okreslany jest po operacji gdyz widac jakie zmiany wystepuja wewnatrz organizmu.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
marzenka86
Ekspert
Posty: 209
Rejestracja: poniedziałek, 18 października 2010, 22:04

Re: Stopień i rodzaj endo

Post autor: marzenka86 »

Tylko po operacji???Hm... to ja już sie pogubiłam mi lekarz powiedział od razu :?: i po operacji upewniłam sie czy mam ten 2 stopień tak jak powiedział mi przed operacją i mi potwierdził że tak!!To ja juz nic z tego nie wiem...
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Stopień i rodzaj endo

Post autor: gosiak76 »

Z tego co sadze to lekarz jest w stanie okreslic po operacji widzac gdzie znajduja sie ogniska, czy narzady sa ze soba polaczone, czy wystepuja torbiele. Czasem wiedzac ze sa torbiele endometrialne mozna okreslic stopien ale podczas operacji lekarz moze zmienic swoje zdanie widzac co dzieje sie wewnatrz organizmu.
Marzenko a na jakiej podstawie zostal okreslony u Ciebie stopien endometriozy?? na podstawie badania usg ?
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Stopień i rodzaj endo

Post autor: vwd »

po operacji :) wczesniej to tylko przypuszczenia :)
Awatar użytkownika
marzenka86
Ekspert
Posty: 209
Rejestracja: poniedziałek, 18 października 2010, 22:04

Re: Stopień i rodzaj endo

Post autor: marzenka86 »

tak Gosiu na podstawie usg tak stwierdził a potem to sie potwierdziło :) zreszta jak mi to lekarz powiedział jestm dziwnym przypadkiem to pewnie dlatego ja juz to wiedziałm przed laparoskopią :) hehehe
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mam endometriozę i co dalej?”