kuracja analogami

Co zrobić, gdy dowiesz się, że masz endometriozę. Jak z tym żyć - porady i wskazówki.
Paulina
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 28 lipca 2009, 07:02

kuracja analogami

Post autor: Paulina »

Witam wszystkich mama pytania miałam laparoskopie i usuwali mi torbiele stwierdzono endometriozę 3 stopnia. Od razu dostałam kurację 6 miesięczną Decapeptylem Depot 3,75. Ostatni zastrzyk wzięłam pod koniec maja 2009. Czy teraz jeszcze działąją te zastrzyki? Czy mogę się już starać o dziecko . Nie dostałam jeszcze pierwszej @ po analogach. Czy po zakończeniu kuracji od razu mogę zajść w ciąże czy muszę czekać do pierwszej @??
pozdrawiam
Iza
Udzielający się
Posty: 11
Rejestracja: czwartek, 11 czerwca 2009, 08:28

Re: kuracja analogami

Post autor: Iza »

Paulinko w takiej sytuacji to powinien wypowiedzieć się lekarz. W końcu to on wie jak ty reagujesz na leki. Poza tym nic nie piszesz czy misiączki ci wróciły, a to chyba podstawa. Skonsultuj się lepiej z lekarzem.
Napisz co lekarz ci powiedział bo sama jestem ciekawa.

Serdecznie Cię pozdrawiam
Iza
Paulina
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 28 lipca 2009, 07:02

Re: kuracja analogami

Post autor: Paulina »

Pisałam wyżej że ostatni zastrzyk dostałam w maju a miesiączki jeszcze nie mama po tej kuracji czyli nie wróciły narazie. Moje pytanie jest: Czy to mozliwe aby zajść w ciąże zaraz po odtawieniu decapetylu? Czy dopiero jak pojawi sie pierwsza miesiaczka to wraca płodność?
pozdrawiam
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: kuracja analogami

Post autor: vwd »

Czesc Paulina, i co ? udalo sie???
Wiem, ze mozna zajsc bezposrednio po odstawieniu lekow. To zalezy kiedy jajeczko dojrzeje i czy zostanie od razu zaplodnione. :) :) :)
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: kuracja analogami

Post autor: vwd »

...tylko jak zajdzie sie bezposrednio po odstawieniu lekow (tzn. przed pierwsza @ wiec to moze byc nawet rozciagniete w czasie do ok.3 miesiecy) to trudno potem dokladnie okreslic date rozwiazania i wszystkie obliczenia opieraja sie na wielkosci zarodka/dziecka :) pielegniarki, lekarze, radiolodzy robia glupie miny, gdy na zadane pyt. o date ostatniej miesiaczki, uslysza odp., ze byla ona np. rok temu :lol:
eklu
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: sobota, 3 października 2009, 22:59

Re: kuracja analogami

Post autor: eklu »

Cześć, ja jestem właśnie przykładem mamy córeczki poczętej po dipherelinie jeszcze przed @. Córcia ma już 5,5 roku jest zdrową dzieczynką, dobrze sie rozwija. Dostałam leki w maju i czerwcu @ miała być ok wzreśnia/paździenia a dostałam w grudniu nastęnego roku:).
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: kuracja analogami

Post autor: gosiak76 »

Witaj eklu,

ciesze sie ze corcia dobrze sie rozwija i mam nadzieje ze endo zostawilo Cie w spokoju czego Ci bardzo mocno zycze.

Gosia
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: kuracja analogami

Post autor: vwd »

Czesc eklu :) musial to byc dla Ciebie niespodzianka, a dlugo staralas sie przed? Super, ze tak sie stalo :) :) :) A ciaze przeszlas bez komplikacji? Czy teraz bierzesz jakies leki? Jak sie czujesz?
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: kuracja analogami

Post autor: domowniczka »

Mysle, ze powinno sie w tym miejscu wytlumaczyc na spokojnie: Co to sa analogi? Kto na ochotnika do tablicy? ;)
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: kuracja analogami

Post autor: gosiak76 »

Analogi gonadoliberyny (GnRH) działając na przysadkę mózgową stałym stężeniem prowadzą do zahamowania uwalniania LH i FSH (endogenna gonadoliberyna wydzielana jest pulsacyjnie, co pobudza uwalnianie LH i FSH). Działanie to polega na desensybilacji, czyli utracie wrażliwości komórek produkujących LH i FSH na gonadoliberynę, co w rezultacie prowadzi do zniesienia jajeczkowania i wtórnego braku miesiączki.

Analogii GnRH mogą być stosowane parenteralnie (np. buserelina, leuprorelina, czy tryptorelina – Diphereline), w postaci aerozolu donosowego (np. nafarelina, Synarel), czy injekcji o przedłużonym działaniu (np. tryptorelina, Diphereline Depot, goserelina lub octan leuproreliny).

Dawkowanie ustala się indywidualnie, w zależności od aktywności danego analogu. Na dobór preparatu powinien mieć wpływ wyłącznie sposób podawania leku, ponieważ skuteczność i działania niepożądane różnych analogów GnRH są podobne. Porównując danazol do analogów GnRH należy stwierdzić, że skuteczność obu leków jest porównywalna. Powodują one ustąpienie objawów klinicznych u prawie 90% leczonych, a wchłonięcie się ognisk endometriozy u blisko 70%. Leki te różnią się jednak działaniami niepożądanymi i ceną.

Podawanie analogów GnRH wiąże się z wywołaniem hipoestrogenizmu. Obserwuje się więc objawy klimakteryczne, takie jak uderzenia gorąca, suchość pochwy, bezsenność, zmiany nastroju oraz bóle głowy. Najbardziej niepokojącym problemem jest jednak rozwijająca się osteoporoza, ujawniająca się przy dłuższym stosowaniu tych leków. Aby zapobiec wczesnym i późnym konsekwencjom hipoestrogenizmu, a szczególnie demineralizacji kości, wskazana jest estrogenowo-progesteronowa hormonalna terapia zastępcza.

Zrodlo: http://www.endoendo.pl/endo/analogi
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: kuracja analogami

Post autor: domowniczka »

wiedzialam Gosiu, ze na Ciebie moge liczyc :D
W endo mamy do czynienia z analogami i czesto sobie nie zdajemy sprawy jak powazne jest to leczenie :|
dodam tylko, ze Analogi to inaczej Agoniści GnRH - mozna sie spotkac wymiennie z tymi okresleniami
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: kuracja analogami

Post autor: gosiak76 »

domowniczko cieszy mnie to ze w to nie watpisz :) buziaki kochana :*
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: kuracja analogami

Post autor: domowniczka »

Ty jestes chodzaca (netowa) encyklopedia :) :) :) Gdyby ktos wycial (co nie daj Boze) Twoje wypowiedzi to forum by schudlo o polowe ;)
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: kuracja analogami

Post autor: gosiak76 »

Mam nadzieje ze nikt tego nie zrobi ;)
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mam endometriozę i co dalej?”