Tabletki antykoncepcyjne a co dalej?

Co zrobić, gdy dowiesz się, że masz endometriozę. Jak z tym żyć - porady i wskazówki.
patunia20
Udzielający się
Posty: 34
Rejestracja: środa, 15 grudnia 2010, 16:54

Tabletki antykoncepcyjne a co dalej?

Post autor: patunia20 »

Dzień dobry jestem tu nowa chciałabym zapytać o co chodzi ponieważ byłam na wizycie u mojego ginekologa i wykrył na lewym jajniku torbiel miałam 2 miesiące antykoncepcyjne tabletki ale nic nie pomogło dostałam skierowanie na laparotomie po operacji w wynikach miałam marker ca152 -53.6 po 2 tygodniach dostałam wynik histopatologiczny i cystic endometriodalis byłam u ginekologa i powiedział że tak to torbiel endometrialna i mam endometriozę potem pytałam o mój prawy spuchnięty jajnik czy miałam coś robione usuwane ogniska albo cos a on mówi że nie czy to możliwe że usunęli mi torbiela a tej endometriozy nie? i jak dalej jesteście leczone mam 20 lat chce za 4 lata mieć dzieci jakoś a on mi mówi że za rok mam robić i 3 miesiące mam tabletki potem miesiąc przerwa i 3 miesiące kolejne i co dalej dostane inne tabletki czy co teraz mam Qlaira na 28 dni nowe jakieś ale dobre opowiedzcie jak u was jest
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Tabletki antykoncepcyjne a co dalej?

Post autor: gosiak76 »

Witaj Patunia,

przykro mi ze diagnoza brzmi endometrioza - mysle ze gdybys miala ogniska endo to na pewno zostalayby usuniete podczas operacji - sadze ze u Ciebie znaleziono tylko torbiel ktora byla torbiela endometrialna.
Nie potrafie za wiele pomoc z lekami antykoncepcyjnymi ale z tego co wiem to po kuracji 3 miesiecznej tabletkami antykoncepcyjnymi jest przerwa 7-dniowa jak wczesniej poinformowal mnie lekarz.
Ja obecnie jestem po laparoskopii - oczekuje wynikow histopatologicznych ktore odzwierciedla moja sytuacje - wiem tylko ze mialam wycinana torbiel ktora byla wielkosci kurzego jajka oraz na otrzewnej zat. Douglasa stwierdzono 7-10 galaretowatych zmian o sr. ok. 3-4 mm.
Mam nadzieje ze wkrotce dowiesz sie czegos wiecej od osob ktore dluzej sie lecza.

Zycze zdrowka - trzymam kciuki za Ciebie.

Pozdrawiam - Gosia
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
karolina794
Ekspert
Posty: 381
Rejestracja: czwartek, 14 października 2010, 20:50

Re: Tabletki antykoncepcyjne a co dalej?

Post autor: karolina794 »

Witaj Patunia,
Mogę tylko powiedzieć ci z własnego doswiadczenia,że mi tradycyjne leczenie antykoncepcyjne nie pomogło.Męczyłam się prawie 4 lata bez skutku.
Gdzie są dzieci tam blisko do gwiazd *************
patunia20
Udzielający się
Posty: 34
Rejestracja: środa, 15 grudnia 2010, 16:54

Re: Tabletki antykoncepcyjne a co dalej?

Post autor: patunia20 »

ja nie miałam wielkich bólów brzucha ani nic tylko przy @ a jak byłam zapytałam lekarza czy to znaczy że mam endometrioze a on że tak ja nie mam 7 dni przerwy mam Qlaira na 28 i miesiące potem miesiąc przerwa i znowu 3 miesiące a czy te torbiele mi wrócą przy tabletkach?
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: Tabletki antykoncepcyjne a co dalej?

Post autor: domowniczka »

Czesc Patuniu :)
Jestes kolejna osoba trafiona przez endo :( Nie jestes sama, jesli moze Cie to w czyms pocieszyc ;) jestesmy tu wszystkie w podobnej sytuacji. Na tym forum znajdziesz odp. na wszystkie Twoje pyt. Trzeba tylko poszperac i poczytac! i mysl pozytywnie! Trzymam kciuki za Ciebie :)
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Tabletki antykoncepcyjne a co dalej?

Post autor: gosiak76 »

Patuniu,

kazdy organizm jest inny ale jedno co wiem to musisz kontrolowac i zapisywac wszystkie dolegliwosci ktore moga wystapic w trakcie leczenia - w razie watpliwosci prosze kontaktuj sie z lekarzem gdyz jest to jedyna osoba ktora moze pomoc lub ewentualnie poprosic zebys pojawila sie w gabinecie na dodatkowych badaniach. Moge tylko powiedziec ze na pewno nie zostaniesz zostawiona sama sobie i Twoja sytuacja bedzie na biezaco monitorowana.
Czy lekarz wspominal cos na temat kolejnej wizyty? Od kiedy stosujesz ta antykoncepcje i jak sie czujesz?
Jak dlugo bedziesz stosowala te leki?

Pozdrawiam - Gosia
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
karolina794
Ekspert
Posty: 381
Rejestracja: czwartek, 14 października 2010, 20:50

Re: Tabletki antykoncepcyjne a co dalej?

Post autor: karolina794 »

Patuniu przede wszystkim lekarz na podstawie objawów jakie masz nie powinien ferować diagnozy endo.Może to tylko ptwierdzić 100% badanie histopatologiczne i wtedy masz pewny wynik.Ja miałam wstrzymany okres tabletkami anty przez prawie 3 lata i teraz endo dało mi w kosc znacznie mocniej niż kiedyś.Być może gdybym wcześniej trafiła na swojego lekarza i skorzystała z leczenia jakie mi zaproponował nie musiałabym sie tyle czasu męczyc

Buźka
Gdzie są dzieci tam blisko do gwiazd *************
patunia20
Udzielający się
Posty: 34
Rejestracja: środa, 15 grudnia 2010, 16:54

Re: Tabletki antykoncepcyjne a co dalej?

Post autor: patunia20 »

kolejna wizyta jak skącze tabletki a jestem w trakcie drugiego opakowania a mam 6 z miesięczna przewrą czyli dopiero z maju jakoś pójdę nie rozumiem dlaczego wiele dziewczyn pisze że torbiele nawracają po 3 po 5 miesiacach jak stosuje się hormony to nie ma się okresu tylko krwawienia czy może to mozliwe że np w tuych krwawieniach one powstana? ja miałam torbiela endometrialnego i lekarz powiedzial endometrioza ale czy wycieli mi ją czy co to nie wiem chyba nie bo mówił tylko torbiel
Awatar użytkownika
karolina794
Ekspert
Posty: 381
Rejestracja: czwartek, 14 października 2010, 20:50

Re: Tabletki antykoncepcyjne a co dalej?

Post autor: karolina794 »

Patuniu u mnie po dłuzszym stosowaniu anty bez przerwy kiedy nie miałam okresu,a trwało to ponad rok w ciągu.Bóle wróciły i nasiliły sie juz w czasie 2 okresu.Tabletki wygłuszają objawy endo tylko w czasie stosowania ich bez przerwy,nie leczą endo,ponadto zawierają progesteron który nasila objawy endo.
Dlatego ja stosuję teraz lek o nazwie Visanne,który nie zawiera progesteronu,tylko dienogest.
Gdzie są dzieci tam blisko do gwiazd *************
patunia20
Udzielający się
Posty: 34
Rejestracja: środa, 15 grudnia 2010, 16:54

Re: Tabletki antykoncepcyjne a co dalej?

Post autor: patunia20 »

a czy macie bóle tylko w czasie okresu czy nie tylko?
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Tabletki antykoncepcyjne a co dalej?

Post autor: gosiak76 »

ja mialam bole nie tylko w czasie okresu - mialam bole w roznych dniach cyklu - jednak wieksze bole odczuwalam przed i w trakcie miesiaczki. poza tym wystepowalo u mnie jeszcze wiele innych dolegliwosci ktore powodowaly u mnie zle samopoczucie, oslabienie i bardzo duze zmeczenie.
obecnie jestem po laparoskopii - czuje sie lepiej.

jak to jest u Ciebie??? czy bole wystepuja tylko w czasie miesiaczki czy rowniez w innych dniach cyklu?
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
karolina794
Ekspert
Posty: 381
Rejestracja: czwartek, 14 października 2010, 20:50

Re: Tabletki antykoncepcyjne a co dalej?

Post autor: karolina794 »

Ja najwieksze bóle miałam w czasie miesiączki i jajeczkowania,kiedy dużo chodziłam lub podźwigałam.
Gdzie są dzieci tam blisko do gwiazd *************
patunia20
Udzielający się
Posty: 34
Rejestracja: środa, 15 grudnia 2010, 16:54

Re: Tabletki antykoncepcyjne a co dalej?

Post autor: patunia20 »

ja jestem po laparotomi miałam 2 listopada i chyba mam usuniete ogniska ale nie wiem lekarz mówił że tylko torbiel ale endo mam więc nie wiem może nie zaatakowała mnie nie zdążyła albo nie widzieli jak się denerwuje podnosze albo coś to mnie kluję po lewej albo prawej stronie albo w klatce piersiowej czuje się zmeczona ale nie wiem czy to przez endo a co znaczy z ta dieta czeba jakąś mieć mi nic nie wiadomo o diecie albo zakazach np czytałam że zupki instant są pożywką endo
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Tabletki antykoncepcyjne a co dalej?

Post autor: gosiak76 »

ogolnie z tego co mi lekarz przekazal to po laparoskopii moglam wszystko jesc w domku - nie mam zadnych ograniczen. wiem rowniez ze sa diety dla endo-kobietek i w diecie wykluczone sa skladniki majace wplyw na powstawanie endo.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
patunia20
Udzielający się
Posty: 34
Rejestracja: środa, 15 grudnia 2010, 16:54

Re: Tabletki antykoncepcyjne a co dalej?

Post autor: patunia20 »

karolina794 pisze:Patuniu przede wszystkim lekarz na podstawie objawów jakie masz nie powinien ferować diagnozy endo.Może to tylko ptwierdzić 100% badanie histopatologiczne i wtedy masz pewny wynik.Ja miałam wstrzymany okres tabletkami anty przez prawie 3 lata i teraz endo dało mi w kosc znacznie mocniej niż kiedyś.Być może gdybym wcześniej trafiła na swojego lekarza i skorzystała z leczenia jakie mi zaproponował nie musiałabym sie tyle czasu męczyc

Buźka
na wyniku było tylko cystic endometriodalis więc nie wiem
Awatar użytkownika
karolina794
Ekspert
Posty: 381
Rejestracja: czwartek, 14 października 2010, 20:50

Re: Tabletki antykoncepcyjne a co dalej?

Post autor: karolina794 »

Czyli cysta endometrialna.Pamiętaj jednak o tym,że samo zatrzymanie misiączki tylko wyciszy endo na krótki czas.
Gdzie są dzieci tam blisko do gwiazd *************
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Tabletki antykoncepcyjne a co dalej?

Post autor: vwd »

patuniu :) tabl. antyk. faktycznie nie lecza endo, ale reguluja @, oslabiaja krwawienia, wyciszaja endo Na tym sie leczenia nie skonczy, ale organizm jakby nabiera sil do dalszej walki ;) A co dalej? To zalezy od pacjentki czy chce starac sie o dziecko czy tez nie. Trzeba zaufac lekarzowi i przyjac jego plan leczenia :)
patunia20
Udzielający się
Posty: 34
Rejestracja: środa, 15 grudnia 2010, 16:54

Re: Tabletki antykoncepcyjne a co dalej?

Post autor: patunia20 »

ja chce dziszie ale za rok ,może 3 nie teraz a może się odbudiwać w czasie zatrzymania @? ja mam dziwnie bo mam brać 3 mies potem przerwa miesiąc i 3 i boje się tej przerwy jak torbiel powstanie
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Tabletki antykoncepcyjne a co dalej?

Post autor: gosiak76 »

Patuniu,

jezeli podczas przerwy bedzie sie dzialo cos nie tak to idz do lekarza wtedy i nie czekaj na ustalona wizyte - musisz myslec pozytywnie i miec nadzieje ze torbiel sie jednak nie odnowi.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
karolina794
Ekspert
Posty: 381
Rejestracja: czwartek, 14 października 2010, 20:50

Re: Tabletki antykoncepcyjne a co dalej?

Post autor: karolina794 »

Patuniu kwestia zaufania lekarzowi.Ja miałam zatrzymana miesiączkę antykami i nie robiłam przerw wogóle,a mimo to endo powróciła.Ja nabrałam mocy,ale ona też :D
Gdzie są dzieci tam blisko do gwiazd *************
patunia20
Udzielający się
Posty: 34
Rejestracja: środa, 15 grudnia 2010, 16:54

Re: Tabletki antykoncepcyjne a co dalej?

Post autor: patunia20 »

wiecie endo to jedno ale te torbiele bo potem cięcie znowu
monika7
Udzielający się
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek, 20 grudnia 2010, 13:46

Re: Tabletki antykoncepcyjne a co dalej?

Post autor: monika7 »

witaj Patunia:)

dobrze Cię rozumiem ponieważ męczy mnie ten sam problem czyli ciągle odnawiające się torbiele na obu jajnikach z tego co czytałam we wcześniej to jesteśmy również w tym samym wieku.. miałam już przeprowadzone kilka zabiegów laparo. i laparotomie obecnie od 6 miesięcy biorę YAZ jednak mimo przyjmowania leków torbiele są nadal raz mniejsze raz większe ale cały czas się pojawiają..
jeżeli chodzi o Twoje obawy to uważam tak samo jak poprzedniczki, że poprostu trzeba zaufać lekarzowi a w przypadku jakiś dolegliwości w czasie tej przerwy nie czekać przez te 3 mies. tylko od razu się wybrać..

pozdrawiam Cię :*
patunia20
Udzielający się
Posty: 34
Rejestracja: środa, 15 grudnia 2010, 16:54

Re: Tabletki antykoncepcyjne a co dalej?

Post autor: patunia20 »

Dziekuje Moniko ja mam jakieś tabletki 5 fazowe czy jakos Qlaira podobno są dobre a jak to możliwe że u ciebie pojawiaja się nowe? one się budują przy @ a tabletki powoduja że jej nie ma?
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Tabletki antykoncepcyjne a co dalej?

Post autor: vwd »

torbiele odrastaja :( ale przeciez nie trzeba ich ciagle usuwac ;) ja jestem tego przykladem :) jest tu rowniez kilka innych dziewczyn, kt. maja zdiagnozowane torbiele, ale funkcjonuja z nimi, sa pod obserwacja... :)
patunia20
Udzielający się
Posty: 34
Rejestracja: środa, 15 grudnia 2010, 16:54

Re: Tabletki antykoncepcyjne a co dalej?

Post autor: patunia20 »

ale jak torbiel pęknie to zapalenie otrzewnej ja miałam torbiel i dwa miesiące tabletki które nie pomogły i musiałam operować
monika7
Udzielający się
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek, 20 grudnia 2010, 13:46

Re: Tabletki antykoncepcyjne a co dalej?

Post autor: monika7 »

ja biorę tabletki które nie zatrzymują mi @ a jedynie ją regulują dlatego też torbiele mogą się nadal pojawiać, ale cały czas jestem pod kontrolą swojego lekarza więc jestem spokojna... a wcześniejsze zabiegi miałam ponieważ torbiele były już za duże żeby leczyć je tylko farmakologicznie...najważniejsze to kontrolowanie wielkości tych zmian..

:)pozdr
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Tabletki antykoncepcyjne a co dalej?

Post autor: vwd »

monika7 dobrze mowi - trzeba kontrolowac wielkosc tych co sa i obserwowac czy nie pojawiaja sie nowe :)
patunia20 pisze:ale jak torbiel pęknie to zapalenie otrzewnej
nie musi tak byc, zdarza sie, ze torbiele pekaja i organizm je wchlania. Sama kiedys w to nie wierzylam, ale kilka dziewczyn pisalo, ze tak wlasnie u nich bylo, a moj lekarz twierdzi, ze to wysoce prawdopodobne. Prawda natomiast jest, ze jak wytniesz jedna to za kilka tygodni/miesiecy/lat pojawia sie nastepna. Trzeba wybierac miedzy mlotem a kowadlem ;) i prawda jest, ze antyki daja nam zludzenie, ze wszystko jest ok, bo regularnie krwawimy, ale gdy je odstawimy to wszystko wraca do stanu sprzed kuracji hormonalnej
Ania37
Stały bywalec
Posty: 56
Rejestracja: czwartek, 29 grudnia 2011, 22:13

Re: Tabletki antykoncepcyjne a co dalej?

Post autor: Ania37 »

To prawda, tabletki ant. pomagają, ale tylko na chwilę. Nie mowiąc o skutkach ubocznych, ale może coś kosztem czegoś. Póki co, hormony powodują, że jakość mojego życia, zadowolenie, odrobina radości - to pojęcia nieobecne od dawna. Zdarza się, ze potrafię płakać caly dzień. Zbieram siły na jeden dzień i tak każdego dnia rano. Czasem się udaje wytrwać cały dień, czasami błogoslawieństwem jest to, że jeżdzę do pracy autem - wiadomo, można "u siebie" robiź, co się chce, nawet ryczeć w glos, zalewać się łzami aż do wyczerpania zapasów. Nie wiem, jak długo wytrzymam jeszcze.
Ania37
Stały bywalec
Posty: 56
Rejestracja: czwartek, 29 grudnia 2011, 22:13

Re: Tabletki antykoncepcyjne a co dalej?

Post autor: Ania37 »

Napiszę to, co w innym wątku. Nie wiem, co o tym mysleć. Pani doktor, do której trafiłam powiedziała, że hormony podawane w jakiejkolwiek postaci (czy to tabletek antykoncepcyjnych, czy innych leków o pozbawionych właściwości anty, np. Visanne), działaja tylko na objawy endo, np. na bolesne miesiączki, nie mają natomiast wlaściwości zapobiegających powstawaniu nowych ognisk, ani też nie wpływają na istniejące. Jestem tym zadziwiona i nie wiem, co myśleć.
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Tabletki antykoncepcyjne a co dalej?

Post autor: vwd »

Kochana, nie mysl za duzo! To taka moja rada od serca :) Bo zglupiec mozna... Masz racje, ze to dziwne. Leczenie endo w ogole jest skomplikowane i takie jakby intuicyjne. Napisz, jak sie w tej chwili czujesz?! Czy juz jakos ogarnelas to wszystko myslami i do jakich wnioskow doszlas. Jedno jest pewne: Trzeba patrzec pozytywnie na wszystko :) Bedzie dobrze! Bedziesz zdrowa! Naprawde tak uwazam i tego Ci z mocno, mocno zycze! :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mam endometriozę i co dalej?”