Krótka historia jak bardzo zmieniło się moje życie

Jesteś nowy na forum? Zacznij od wpisu tutaj! Przedstaw się, a my Cię przywitamy i pokierujemy dalej.
poziomko
Ekspert
Posty: 131
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2012, 20:10

Krótka historia jak bardzo zmieniło się moje życie

Post autor: poziomko »

Witam serdecznie.
Mam na imię Magdalena, mam 27 lat i od 24. listopada 2011 roku walczę z nawracającymi chorobami dróg rodnych.
Miesiączkę dostałam w wieku 9. lat, miesiączka zawsze była bardzo obfita, trochę bolesna, ale w trakcie jej trwania mogłam normalnie funkcjonować. Regularna, co 28 dni.
Aż do 24. listopada 2011 roku, kiedy w nocy obudziłam się z bólem brzucha, gorączką i dreszczami. Ponieważ w ciągu dnia nie nastąpiła żadna poprawa trafiłam do szpitala na Szpitalny Oddział Ratunkowy, a następnie na oddział chirurgii z podejrzeniem zapalenia wyrostka robaczkowego. Na chirurgii leżałam 3 dni, po wykonaniu tomografu komputerowego, który siłą wywalczyła moja mama stwierdzono krwawienie z torbieli 5cm *6 cm jajnika lewego do otrzewnej. Po 25. minutach byłam na sali operacyjnej. Lekarze próbowali usunąć torbiel laparoskopowo, ale kiedy torbiel całkowicie się rozlała wykonali laparotomię (resekcja jajnika lewego; torbiel w skręcie).
Wynik badania histopatologicznego - torbiel krwotoczna. Po 7 dniach zostałam wypisana do domu. Po okołu 2. tygodniach z powodu bólu w miejscu zaszycia, gorączki trafiłam na oddział ginekologii, gdzie nacięto już zarośnięte zaszycie i zdrenowano miejsce z naciekiem ropnym (2,5 cm pod skórą). W trakcie zabiegu wykonywanego w znieczuleniu miejscowym, rozbolał mnie jajnik, po wykonaniu USG mój ginekolog stwierdził torbiel 6cm*4cm, przepisał mi orgametril i maść alantan plus - żebym sobie masowała bolący brzuch ;) I zostawił mnie taką z bolącym brzuchem i poszedł do domu, stwierdzając, że nie ma mnie co boleć.
Ponieważ przez kilka dni nie było żadnej poprawy zmieniłam ginekologa na moją fantastyczną panią doktor. Pani doktor stwierdziła dużą torbiel jajnika, zapalenie przydatków, nadżerkę i zapalenie pochwy. Po silnych antybiotykach i czopkach oraz przy przyjmowaniu Yasminy torbiel się wchłonęła, bóle brzucha pozostały. Nic przeciwbólowego na mnie nie działało, silne leki tylko przymulały ból. Z początkiem lutego trafiłam do szpitala gdzie pracuje pani doktor, przez 4 dni przyjmowałam antybiotyki dożylnie i b. dużo leków przeciwbólowych, jednak nie było żadnej poprawy.
Lekarze zdecydowali się na wykonanie laparoskopii, podczas której stwierdzono wiele ognisk endometrialnych na jelitach, żołądku, jajnikach i w zatoce Douglasa oraz zrosty - macica była przyrośnięta do jelit, jajniki do tylnej ściany macicy a jelita do ściany otrzewnej siatką naczyń (?). Usunięto również torbiel czekoladową jajnika prawego, lewego jajnika pani doktor nie udało się odnaleźć :(.
Dziś jestem dwa tygodnie po laparoskopii, bóle podbrzusza wracają jak bumerang, krwawię i plamię od ponad 30 dni, od wczoraj przyjmuję Vissine.
Moja pani doktor powiedziała, że jest pewna, że to endometrioza, wyniku histopatologicznego jeszcze nie ma.
Ja to bardzo źle znoszę, bo od 3. miesięcy nie mogę normalnie funkcjonować, nie jestem osobą, która się nad sobą rozczula, ale ciągle bóle jajników/jajnika powracają i nie pozwalają cieszyć się życiem. Ciągle jestem na l4.
Podjęłam decyzję (z którą nie zgadza się moja pani doktór), że jeżeli 6. miesięczna kuracja Vissine nie pomoże, usuwam wszystkie narządy rodne na własną prośbę. Bardzo mocno pragnę mieć dzieciątko, ale koszt życia w ciągłym bólu przysłania mi wszelkie radości i normalność.
Boli mnie nawet przy wypróżnianiu, przy szybszym chodzie i jak wstaje rano z łóżka. W ciągu dnia podbrzusze "ciągnie" do dołu i tąpie w miejscu, gdzie znajdują się jajniki.
Moja gin, która mnie operowała mówi, że to dlatego, że w brzuchu był straszny bałagan i dopiero teraz każdy z narządów został uwolniony ze zrostów i wreszcie ma swoje prawidłowe miejsce.
Ja mam dosyć, nie potrafię żyć ze świadomością, że ta wstrętna endometrioza żyje w moim brzuchu.
Cieszę się, że jest to forum, dzięki Waszym wypowiedziom dowiedziałam się wielu ciekawych informacji o endo.
Pozdrawiam serdecznie.

Magda
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Krótka historia jak bardzo zmieniło się moje życie

Post autor: gosiak76 »

Magda witaj na forum i przykro mi ze tak cierpisz ale prosze nie poddaaj sie i nie podejmuj zbyt szybkich decyzji nawet usunieciu narzadow rodnych - wtedy bedziesz zyla na lekach do konca zycia i nie wiadomo czy bole odejda. Daj szanse nowemu lekowi nawet dluzsza niz te 6 miesiecy a skoro wszystko doprowadzono do nomalnosci to powinno z dnia na dzien byc tylko coraz lepiej chociaz wiadomo ze przez pewien czas bedziesz odczuwala bole zwiazane z zabiegiem oraz z ingerencja w Twoje cialo. Zycze jak najmniej bolu - Gosia.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: Krótka historia jak bardzo zmieniło się moje życie

Post autor: agachod1 »

Witaj na forum Madziu. Po pierwsze: NIE DAJ SOBIE USUNAC MACICY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
To jest bardzo zly pomysl.
Twoja historia jest bardzo podobna do mojej. Ja mialam dwie laparoskopie i podczas nich nie usunieto zrostow w moim brzuchu, poniewaz jest ich tam cale mnostwo. Mam jelita przyrosniete do macicy, lewy jajnik calkowicie zarosniety, a dodatkowo po badaniu kolonoskopowym wyszedl problem z jelitem, ktore jest zakrecone w spirale i zrosniete. Mam tez czeste parcie na pecherz, co niewatpliwie moze byc zwiazane z endo. Za trzy tyg. mam operacje i mam nadzieje, ze lekarzom uda sie zrobic wszystko tak zebym juz nie miala zrostow. Od dwoch lat przyjmuje Visanne. Moja choroba zostala zatrzymana. Ja rowniez mialam cysty na jajniku, a teraz wszystko jest ok. Madziu, teraz jestes po bardzo powaznej operacji i to chyba normalne, ze odczuwasz bole. W twoim brzuchu bylo tego wszystkiego dosyc duzo wiec nie ma sie co dziwic, ze troche moze potrwac dochodzenie do formy. Pomalu z czasem wszystko sie zagoi. Najwazniejsze, ze ci to wszystko pooddzielali. Jezeli chodzi o krwawienie. Jest to plamienie czy normalne krwawienie? To wazne, poniewaz ja plamilam przez trzy mce jak zaczelam brac Visanne. Ponadto moze cie bolec brzuch i glowa, ale z czasem to wszystko przeminie. Uwazam, ze nie powinnas myslec o usuwaniu narzadow rodnych. Trzeba leczyc, dopoki jest co leczyc. 6 mcy na Visanne to nie tak dlugo. Moze bedziesz potrzebowac dluzszej terapii. Wszystko bedzie zalezalo od twojej kondycji. Na razie nic sie nie martw. Wracaj do zdrowia i ciesz sie, ze trafilas na wspanialego lekarza, ktory podjal wlasciwe kroki zeby zatrzymac i wyciszyc endo. Pozdrawiam. Aga.
poziomko
Ekspert
Posty: 131
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2012, 20:10

Re: Krótka historia jak bardzo zmieniło się moje życie

Post autor: poziomko »

Gosiu, Ago :) Bardzo dziękuję za słowa wsparcia, to bardzo miłe :)
Jest mi z tym wszystkim o tyle ciężko, że ja całe życie nie chorowałam, byłam zdrowa tylko wiecznie bolał mnie brzuch, ale myślałam, że to stres i nerwy i zajmowałam się intensywnym rozwojem własnej kariery. Było mi ciągle nie dobrze, ale tłumaczyłam to nadmiarem pracy i kawy, dziś wiem, że w moim brzuchu spokojnie baraszkowała już sobie endo, a ja nic nie robiłam żeby wyjaśnić skąd te dolegliwości ;)

Niestety po dwóch tabletkach Visanne nie mogłam spać w nocy, na początku nie wiązałam tego z zażywaniem tych tabletek, ale nigdy nie miałam problemów ze snem, a wczoraj i przedwczoraj byłam zmęczona a nie potrafiłam usnąć. I bolą mnie łopatki, ale dla mnie to niemożliwe, żeby tak szybko po tak małej dawce wystąpiły skutki uboczne.

Dziś jadę na USG jamy brzusznej, mam stare, grudniowe skierowanie od lekarza rodzinnego, szkoda żeby się zmarnowało, ciekawe co wyjdzie. Martwi mnie jeszcze mocno powiększona wątroba, która jak twierdzą lekarze jest ciągle powiększona od dużej ilości leków jakie zażywałam w ciągu ostatnich miesięcy.

Pozdrawiam serdecznie, jeszcze raz bardzo dziękuje :)
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Krótka historia jak bardzo zmieniło się moje życie

Post autor: gosiak76 »

Prosze zacznij brac probiotyki ktore beda chronily uklad pokarmowy gdyz nadmiar lekow naprawde moze zle wplynac na nasz uklad pokarmowy i watrobe - trzeba o to dbac. Dobrze ze wybierasz sie na usg - najwazniejsze aby miec wszystko pod kontrola.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
poziomko
Ekspert
Posty: 131
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2012, 20:10

Re: Krótka historia jak bardzo zmieniło się moje życie

Post autor: poziomko »

Właśnie wróciłam z USG. I chyba wyjaśniło się dlaczego boli mnie brzuch i czuję duży dyskomfort przy oddawaniu moczu.
USG wykazało, cytuję: "W rzucie lewego jajnika torbielowata struktura o średnicy do 28 mm, grubościenna - do 8mm, otoczona rąbkiem płynowym. Konieczna konsultacja ginekologiczna".
Nie wiem co robić, w poniedziałek byłam u mojej gin, powiedziała, że usg zrobimy za miesiąc, jak już będę kończyć Visanne.
We wtorek - 28. lutego chcę już wrócić do pracy, ponad 3. miesiące jestem na L4 i już mam dosyć siedzenia w domu.
W sumie ta torbiel taka nieduża, może zapomnieć o sprawie i wrócić do normalnego życia?
Boję się, że jak wrócę do pracy, ból mnie chwyci i tylko narobię innym kłopotu, zwłaszcza, że jak do tej pracy wyjdę o 6. rano to co dzień wracam około osiemnastej.
Zastanawiam się jeszcze co oznacza ten rąbek płynowy? - coś wycieka z tej torbieli, jak myślicie?

Całus w ten deszczowy dzień.
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: Krótka historia jak bardzo zmieniło się moje życie

Post autor: agachod1 »

Witam cie ponownie. To zaskakujace jak szybko u ciebie rosnie to gowno.(sory) Kiedy mialas laparo? I jeszcze jedno. Napisalas, ze od mca plamisz itd, Visanne nalezy zaczac brac pierwszego dnia, w ktorym dostaniesz krwawienia. Skad wiedzialas kiedy to, skoro masz ciagle krwawienie? Moze mi sie daty pomieszaly, ale po prostu chce miec pewnosc zeby wiedziec co ci doradzic. Pozdrawiam.
poziomko
Ekspert
Posty: 131
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2012, 20:10

Re: Krótka historia jak bardzo zmieniło się moje życie

Post autor: poziomko »

Jasne, że się zgadzam, że to gówno jest :)

Visanne wzięłam tak jak mi kazała moja gin.
Pytałam czy to ma znaczenie, kiedy zaczyna się brać Visanne (nauczona yasminą, myślałam właśnie, że trzeba wziąć pierwszą tabletkę w pierwszym dniu cyklu) - gin powiedziała, że w moim przypadku powinnam jak najszybciej zacząć brać w związku z czym na następny dzień od wizyty, kiedy do apteki przywieźli mi lek zaczęłam go brać (dziś wezmę 3. tabletkę). Laparo miałam dokładnie 7. lutego czyli 16 dni temu.
Nie wiem skąd u mnie biorą się te torbiele.
Proszę Was bardzo o poradę, co robić.
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: Krótka historia jak bardzo zmieniło się moje życie

Post autor: agachod1 »

Jestes wiec krotko po laparo, bo nieco ponad dwa tyg. U ciebie bylo tego wszystkiego bardzo duzo wiec sie nie martw, ze boli. Bedzie jeszcze dlugo bolec dopoki sie to wszystko nie zagoi i na nowo ulozy. Jezeli chodzi o V. niestety ten lek powoduje rozne efekty uboczne, ktore po dluzszym czasie powinny ustapic. Mnie plamienia meczyly trzy mce. Wazne jest zazywanie tabletek o tej samej godzinie. U mnie plamienia i bole brzucha powodowal niestaly czas przyjmowania leku. Prosze wiec abys przy przyjmowaniu zwrocila na to uwage. Odnosnie twoich torbieli, najlepiej spytaj lekarki dlaczego to znow uroslo pomimo, iz zaczelas brac V. juz na drugi dzien po kontroli. Obserwuj sie nadal i jezeli krwawienie nie ustapi, a objawy o ktorych pisalas sie nasila, zglos to lekarce. Czasami to co pomaga innym, drugim szkodzi. Mozliwe, ze twoj organizm nie zaakceptuje Visanne i bedziesz musiala zmienic lek na inny. Pozdrawiam i pisz dalej co u ciebie.
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Krótka historia jak bardzo zmieniło się moje życie

Post autor: gosiak76 »

Witaj ponownie. Na Twoim miejscu skontaktowalabym sie z lekarka w sprawie Twojego usg i dowiedziala sie co to oznacza u profesjonalisty - my nie znamy sie na tym i nie jestesmy Ci w stanie tego wytlumaczyc a skoro napisano Ci ze
poziomko pisze:"Konieczna konsultacja ginekologiczna"
to bym nie czekala tego miesiaca i skonsultowala ten wynik z lekarzem. Nie wazne ze jestes tyle czasu na L4 gdyz uwazam ze zdrowie jest naprawde wazne i lepiej zaczac dzialac wczesniej. To jest moje zdanie ale to Ty zrobisz jak uwazasz.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
poziomko
Ekspert
Posty: 131
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2012, 20:10

Re: Krótka historia jak bardzo zmieniło się moje życie

Post autor: poziomko »

Masz Gosiu absolutną rację, że zdrowie najważniejsze, ale jak tak dalej kiepsko będzie z moim zdrowiem to nie będę miała się za co leczyć, bo niestety moja gin przyjmuje tylko w prywatnym gabinecie i każda wizyta kosztuje ok. 100-200 zł i do tego leki... A rachunki i "normalne" życie...
Poczekam do poniedziałku, wtedy ona przyjmuje u siebie w klinice, a jeśli mi się przez weekend pogorszy to zadzwonię zapytać co robić (moja gin pracuje jeszcze w szpitalu klinicznym).

Może to jest pęcherzyk Graffa? Ja myślę, sądzę i przewiduję (choć z powodu długotrwałego krwawienia nie jestem pewna), że dziś jest 8. dzień mojego cyklu.

Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Krótka historia jak bardzo zmieniło się moje życie

Post autor: gosiak76 »

Ciesze sie ze moglam pomoc a dowiedziec sie nie zaszkodzi o ten wynik jezeli masz taka mozliwosc. Pozdrawiam rowniez.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: Krótka historia jak bardzo zmieniło się moje życie

Post autor: agachod1 »

Ja rowniez jestem zdania zebys jak najpredzej porozmawiala z lekarka o wyniku USG i o dolegliwosciach, ktore odczuwasz. W twojej sytuacji lepiej nie czekac az to co wykazalo badanie urosnie bardziej, a od razu zaczac dzialac, zeby zdusic to w zarodku. Na pocieszenie moge dodac, ze czasami torbiele pod wplywem lekow, takze i Visanne, moga sie zmniejszac, a nawet wchlonac. Moze i w twoim przypadku tak sie stanie. Tak czy inaczej, zglos sie na wizyte, aby dokladnie wszystko wyjasnic. Pozdrawiam.
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Krótka historia jak bardzo zmieniło się moje życie

Post autor: vwd »

Czesc poziomko :)
Dziewczyny dobrze Ci radza :) Ja tylko spiesze sie przywitac i powiedziec: Trzymaj sie! Powodzenia! :)
poziomko
Ekspert
Posty: 131
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2012, 20:10

Re: Krótka historia jak bardzo zmieniło się moje życie

Post autor: poziomko »

VWD - witam serdecznie :)

Dziś w nocy podjęłam decyzję, że jeśli mnie nadal będzie boleć lewa strona brzucha, to w poniedziałek pojadę do mojej gin, ale i tak planuję, że wrócę do pracy we wtorek. Coś jeść trzeba ;)
Jak na razie jest to ból do wytrzymania, trochę "ciągnie" mnie przy oddawaniu moczu i jak jestem dłużej aktywna fizycznie, ale daję radę bez środków przeciwbólowych :)

Wierzę w to, że to jest torbiel krwotoczna i sama się wchłonie, tak miała z dwoma poprzednimi, wystarczyło je wesprzeć chemią tabletkową i czopkową.

W sumie, jak dziś na spokojnie usiadłam wzięłam wszystkie badania USG, obliczyłam to jest moja szósta torbiel od 90 dni ;)

Pozdrawiam ciepłe w ten deszczowy dzień.
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: Krótka historia jak bardzo zmieniło się moje życie

Post autor: agachod1 »

Witam cie ponownie. Zdaje sie, ze gosiak76 pisala o czopkach przeciwbolowych, ktorych nazwy nie pamietam. Sa skuteczne, a dodatkowo nie obciazaja watroby i jelit. Moze Gosia napisze jak sie nazywaja. Pozdrawiam i przesylam sloneczko na ten deszcz. :D
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: Krótka historia jak bardzo zmieniło się moje życie

Post autor: agachod1 »

Wlasnie sprawdzilam. Dziewczyny polecaja czopki Diclofenac. Sprobuj. Nie warto cierpiec kiedy boli, a mozna zazyc cos co pomaga. Pozdrawiam.
poziomko
Ekspert
Posty: 131
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2012, 20:10

Re: Krótka historia jak bardzo zmieniło się moje życie

Post autor: poziomko »

Agahod -> dziękuje Ci bardzo, niestety czopki diclofenac brałam dwukrotnie (raz, przy zapaleniu jajników, kiedy miały po 12 cm, drugi raz przed laparoskopią w szpitalu, kiedy nic przeciwbólowego na mnie nie działało i podawali mi wszystko co mięli na stanie ;) i niestety za każdym razem miałam po nich biegunkę.
Dziś się jakoś gorzej czuję, boli mnie lewa strona podbrzusza nawet jak zmieniam pozycję z leżącej na siedzącą i dodatkowo ten upiorny ból pleców, aż mi nie dobrze... Czekam i nie panikuje, bo ten ból jakby lewego jajnika (którego podobno nie mam, tak stwierdziła moja gin po laparo; a wczorajszy dr od USG napisał, że zmiana torbielowata jest z rzucie lewego jajnika..., a przecież torbiel musi być na czymś "utwierdzona", chyba, że "lewituje" mi w brzuchu"), bo nie jest to ból ciągły, tylko pojawia się i znika...
Dopiero przecież wzięłam 4. tabletkę Visanne.
Poczekam. Moją dewizą życiową jest "nie ma się co nad sobą rozczulać" :)
Jeśli nie przejdzie do poniedziałku, bezwzględnie jadę do gin.
A dziś umówiłam się na poniedziałek do lekarza medycyny pracy, bo we wtorek wracam do mojej firmy i już ten moment wizualizuje :)
Jak będzie boleć, to na noc wezmę 100 mg diclaca w tabletkach.

Całuję.
poziomko
Ekspert
Posty: 131
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2012, 20:10

Re: Krótka historia jak bardzo zmieniło się moje życie

Post autor: poziomko »

Agachod1 - Przepraszam, że zmieniłam Ci nicka na "agahod", coś mam mroczki przed oczami, mam nadzieję, że mi wybaczysz :)
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: Krótka historia jak bardzo zmieniło się moje życie

Post autor: agachod1 »

Witam cie. Nawet nie zauwazylam tej zmiany wiec wszystko ok. Jezeli diclofenac wczesniej wywolywal u ciebie biegunki, a dodatkowo nie dzialal, sprobuj zapytac o cos innego. Jest tyle mozliwosci. Poza tym nie porownuj skutecznosci dzialania lekow sprzed operacji, do tego jak moze byc teraz. W twoim brzuchu bardzo wiele sie zmienilo, wiec i leki, ktore nie dzialaly wczesniej, teraz moga zmniejszac bol. Jezeli chodzi o lewy jajnik, dlaczego podczas operacji go nie odszukano? Jezeli na USG widac cos na lewym jajniku to znaczy, ze on gdzies tam jest, tylko calkowicie zarosniety. Moim zdaniem wszelkie watpilowsci powinna rozwiac wizyta u gina. Najlepiej spisz sobie wszystko o co chcesz zapytac i draz temat tego jajnika, ktorego rzekomo nie ma. Moze podczas operacji lekarzowi po prostu sie nie chcialo w to wglebiac i zostawil wszytko jak jest. Moze stad te bole z lewej strony. Pamietaj, jesli my nie pytamy lekarza o pewne rzeczy, to on mysli, ze wszystko jest ok, albo ze wszystko wiemy i nie potrzebujemy zadnych info. Mnie tez bolala pupa, bez wzgledu na to czy byl problem z wyproznieniem sie czy nie. Rok leczylam sie na hemoroidy, w wyniku czego wyszlo na to, ze to cos innego. Udalam sie do centrum endometriozy i kiedy opowiedzialam lekarzowi o swoich dolegliwosciach, od razu skierowal mnie na kolonoskopie. To badanie wyjasnilo wszystko i dzieki temu juz za niecale trzy tyg bede to miala z glowy. Gdybym sie poddala juz u proktologa, dalej skazalabym sie na cierpienie. Takze draz temat i nie poddawaj sie. Wydaje mi sie, ze wszystko powinno sie u ciebie wyjasnic. Pozdrawiam.
poziomko
Ekspert
Posty: 131
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2012, 20:10

Re: Krótka historia jak bardzo zmieniło się moje życie

Post autor: poziomko »

Tak właśnie ostatnio zrobiłam - spisałam wszystkie pytania na żółtej karteczce żeby o żadnym nie zapomnieć w rozmowie z moją gin, która nie unika odpowiedzi na pytania, tylko naprawdę ja czuję za każdym razem, że ona bardzo chce żebym czuła się bezpiecznie z posiadaną wiedzą. Jedyne pozytywne co mnie podczas mojej dotychczasowej choroby spotkało to właśnie moja pani doktor, fantastyczna, mądra lekarka w której czuć powołanie.
I to ona sama mi powiedziała (jak spytałam czy mam jajniki, jajowody i macicę na swoim miejscu), że podczas laparo nie udało jej się odnaleźć lewego jajnika, szukała go kiedy wszystko inne naprawiła (czyli usunęła zrosty i ogniska endo) i jak sama powiedziała "nie chciała mi robić większej krzywdy szukając go pomiędzy innymi narządami". Przez to moja laparo trwała blisko 3 godziny, bo jak powiedziała gin, żeby dostać się do moich narządów musiała sobie utorować przejście poprzez likwidację zrostów ;)
Dziś rano jajniki bolały bardziej, ale nie czekałam na rozwój sytuacji tylko wzięłam nospę forte i diclac, ale jak poszłam na zakupy do kerfura, to myślałam, że nie wrócę, jajnik zwłaszcza lewy tąpał w rytm bicia mego serca ;)

Dziękuję i pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Krótka historia jak bardzo zmieniło się moje życie

Post autor: gosiak76 »

W przypadku brania czopkow nalezy wczesniej sie wyproznic zeby miec puste jelita i wtedy sprobowac jak bedzie dzialal lek. Ja pamietam jak mialam pelne jelito to po wlozeniu czopku tez wyladowalam w toalecie - wiec moze wyprobuj ten sposob.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
poziomko
Ekspert
Posty: 131
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2012, 20:10

Re: Krótka historia jak bardzo zmieniło się moje życie

Post autor: poziomko »

Właśnie Gosiu u mnie z tym wypróżnianiem jest problem, bo albo mam biegunkę lub tzw. "luźny stolec" lub zaparcia i nie korzystam z toalety przez kilka dni. Od ostatniej laparoskopii piję regularnie "koper włoski" i biorę espumisan, dzięki czemu nie mam tych strasznych ataków skrętów jelit, ale częstość i sposób wypróżniania nie uległa niestety zmianie ;)
Porozmawiam o tym z moją gin na najbliższej wizycie, diclofenac jest na receptę z tego co kojarzę, ja mam jeden tylko czopek w związku z tym będę musiała się ratować tym co w domowej apteczce się znajduje ;)

Pozdrawiam
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: Krótka historia jak bardzo zmieniło się moje życie

Post autor: agachod1 »

Cos jest jednak nie tak z tym lewym jajnikiem, skoro czujesz tam tak silny bol. Wypytaj lekarke co ona o tym sadzi. Ja tez mam zarosniety lewy jajnik, a dodatkowo mam w tym miejscu zapetlone jelito wiec lekarz czy bedzie mu sie podobalo czy nie, bedzie musial rozplatac ten supel, usunac kawalek jelita i odnalezc przy okazji ten nieszczesny jajnik. Trzymaj sie. Zycze milego weekendu.
poziomko
Ekspert
Posty: 131
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2012, 20:10

Re: Krótka historia jak bardzo zmieniło się moje życie

Post autor: poziomko »

Właśnie, u mnie to jest o tyle dziwne, że na każdym USG (a do momentu przeprowadzenia ostatniej, lutowej laparo) jajnik zawsze był widoczny. A z rozmowy z doktórką, która operowała mnie pierwszy raz (laparoskopia i laparotomia zaraz po sobie), w listopadzie, kiedy na tym lewym jajniku skręciła mi się torbiel krwotoczna i rozlała do brzucha, wynikało bardzo wyraźnie, że podczas operacji usunęli mi praktycznie cały jajnik, zostawili - jak to pokazała gin - kawałeczek, wielkość koniuszka małego palca. To co on, ten jajniczek odrósł a potem się wchłonął? :D
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: Krótka historia jak bardzo zmieniło się moje życie

Post autor: agachod1 »

A jednak zostalo cos z tego jajnika.Cokolwiek zostalo, jest to punkt na ktorym moze znowu cos rosnac zwlaszcza, ze wczesniej byly problemy w tym miejscu. Szkoda, ze twojej lekarce nie udalo sie odszukac tego jajnika podczas laparo. Mysle, ze cos sie tam dzieje i trzeba to jak najpredzej wyjasnic. Musisz uzbroic sie w cierpliwosc. Po dluzszym czasie stosowania Visanne wszystko moze sie uspokoic, a torbiel zmniejszyc. Jednak bez wizyty u lekarki sie nie obejdzie. Pozdrawiam i zycze ulgi w bolach. :)
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Krótka historia jak bardzo zmieniło się moje życie

Post autor: gosiak76 »

Nie wydaje mi sie zeby jajnik odrosl po wycieciu i sie wchlonal - jezeli zostal wyciety czesciowo to nie sadze ze jest mozliwosc zeby odrosl.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Lilla23
Ekspert
Posty: 270
Rejestracja: poniedziałek, 16 maja 2011, 19:52

Re: Krótka historia jak bardzo zmieniło się moje życie

Post autor: Lilla23 »

Witaj Magda! Przykro mi, że się męczysz z bólem, ale faktycznie po operacji organizm musi dojść do siebie. Daj mu na to czas i daj czas Visanne, żeby zadziałała. Torbiel może się wchłonąć, u mnie się wchłonęły dwie z oby jajników, choć trochę to trwało. Nie myśl na razie o usunięciu jajników i macicy! Przecież jajniki to gruczoły dokrewne, które produkują hormony, jeżeli je usuniesz, będziesz nie tylko bezpłodna, ale też będziesz mieć menopauzę. Estrogeny chronią także kobiecy układ krwionośny i serce (przed miażdżycą) oraz układ kostny przed osteoporozą. Ich brak może spowodować u Ciebie inne dolegliwości, na które jesteś za młoda. Mam nadzieję, że V u Ciebie dobrze zadziała. Plamieniami się nie przejmuj, to normalne na początku, mogą trwać nawet kilka tygodni. Porozmawiaj jutro z lekarką o lekach przeciwbólowych, może faktycznie w czopkach. I oszczędzaj się, nie przemęczaj, nie szalej. Trzymam kciuki za Ciebie. Aha - jajnik nie mógł odrosnąć, takie cuda to robi tylko wątroba :)
poziomko
Ekspert
Posty: 131
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2012, 20:10

Re: Krótka historia jak bardzo zmieniło się moje życie

Post autor: poziomko »

Właśnie też tak myślałam, że jajnik nie szczypiorek, nie wypuścił nowych pędów, tylko zastanawia mnie jak to możliwe, że on jest widoczny na usg a podczas laparoskopii nie udało się go odnaleźć.

Doszłam do wniosku, że dam szansę Visanne i sobie także, wrócę we wtorek do pracy, co prawda co dzień jestem zmuszona łykać diclaka i nospę forte, ale wierzę, że powrót do normalności wpłynie na poprawę mojego samopoczucia.

Tylko tak szczerze pisząc, aktualnie, po 4. tabletce V czuję się gorzej niż przed jej zażywaniem ;)

Jutro będę też może miała wynik badania histopatologicznego :)

p.s. Dziewczyny a na jakiej podstawie określa się stopień zaawansowania endometriozy? I co te stopnie oznaczają? Nie mogę tego znaleźć tutaj, na forum :)
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: Krótka historia jak bardzo zmieniło się moje życie

Post autor: agachod1 »

Witam. Odnosnie jajnika: Jak to u ciebie bylo? Kiedy mialas torbiel na lewym jajniku pierwszy raz, zostala wycieta wraz z fragmentem lewego jajnika. Potem znowu byla podobna historia i po podaniu lekow torbiel sie wchlonela. Kiedy kolejnym razem operowala cie twoja p doktor, nie mogla odnalezc lewego jajnika. Teraz widac go na USG i widac, ze cos tam znowu uroslo... Troche sie pogubilam. Mysle, ze podczas wizyty powinnas drazyc temat jajnika, bo jezeli on gdzies tam jest i dodatkowo cos sie na nim utworzylo, tak czy inaczej trzeba go odszukac i usunac z niego nowy twor. Istnieje tez prawdopodobienstwo, ze po Visanne wszytko moze sie wchlonac. Trzymam kciuki aby tak sie stalo. Zycze milego powrotu do pracy. Pozdrawiam. :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział powitań. Przedstaw się.”