groźna czy nie?

Jesteś nowy na forum? Zacznij od wpisu tutaj! Przedstaw się, a my Cię przywitamy i pokierujemy dalej.
Maja79
Pocz±tkuj±cy
Posty: 5
Rejestracja: piątek, 31 sierpnia 2012, 21:36

groźna czy nie?

Post autor: Maja79 »

Witam, jestem nową osobą, która dołączyła do endonosicielek;) Powiedzcie mi proszę czy torbiele czekoladowe mogą zezłośliwieć (taką opinię uzyskałąm dziś od mojego lekarza,który usilnie próbuje namówić mnie na laparoskopię- ja bronię się jak mogę, bo torbiel mi się zmniejsza, z początkowej wielkości 6x5 ma obecnie 2,9 x 1,6. Wolałabym zatem tego nie ruszać, jednak to co dziś usłyszałam, napawa mnie strachem. Bardzo proszę o odpowiedź. Dziękuję
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: groźna czy nie?

Post autor: gosiak76 »

Witaj Maju na naszym forum. Co do torbieli czekoladowej to trudno jest mi powiedziec czy moze sie zezlosliwic - jedyne co wiem ze jak dojdzie do jej rozlania w organizmie to bedzie o wiele ciezej pozbyc sie tej choroby z Twego organizmu ale skoro torbiel sie zmniejsza to moze lepiej jest powalczyc. Nie jestem w stanie do konca odpowiedziec czy lepiej sie poddac laparoskopii czy przeczekac to wszystko - moze udaj sie na konsultacje do innego lekarza i wtedy zapoznasz sie z opinia jeszcze jednego lekarza i byc moze dostaniesz odpowiedzi na swoje pytania i bedziesz wiedziala jak dalej postepowac. Pozdrawiam - Gosia.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Maja79
Pocz±tkuj±cy
Posty: 5
Rejestracja: piątek, 31 sierpnia 2012, 21:36

Re: groźna czy nie?

Post autor: Maja79 »

Dziękuję Gosiu, tak też zrobię. Może któraś z Pań zna dobrego lekarza ginekologa z okolic Lubania, Jeleniej Góry, Bolesławca- który pomaga kobietom przy endometriozie. Z góry dziękuję
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: groźna czy nie?

Post autor: gosiak76 »

Maju chcialabym pomoc Tobie i polecic dobrego lekarza ale niestety nie znam ale moze ktoras z dziewczyn bedzie w stanie podac namiary na dobrego specjaliste od endo juz wkrotce.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: groźna czy nie?

Post autor: agachod1 »

Witaj na forum. W sumie to zgadzam sie Gosia. Jezeli torbiel sie zmniejsza, to dobry znak i mozna sprobowac powalczyc, ale z drugiej strony konsultacja z innym specjalista nie zaszkodzi. A jakie bierzesz leki? Czy lekarz podejrzewa u ciebie endometrioze? Moze byc tak, ze on chce zebys miala laparoskopie zeby zdiagnozowac albo wykluczyc u ciebie te chorobe. Wtedy warto sie zdecydowac, poniewaz tylko pobranie wycinka na badanie HP da 100% podczas laparo, odpowiedz co sie u ciebie dzieje. Pozdrawiam.
Maja79
Pocz±tkuj±cy
Posty: 5
Rejestracja: piątek, 31 sierpnia 2012, 21:36

Re: groźna czy nie?

Post autor: Maja79 »

Bardzo dziękuję Wam za zainteresowanie moim problemem. Pytacie czy coś biorę z leków- otóż brałam Luteinę, ale dodatkowo wyczytałam o domowych sposobach-jak np. okłady z kapusty. Wszyscy, którym o nich mówię- śmieją się, ja jednak na to nie patrzę i dalej robię swoje. Wkońcu torbiel się zmniejsza... Byłam u innego lekarza- powiedział, że jak jest mniejsza niż 3 cm to może lepiej jej nie ruszać. NIe wiem już co robić. Cały czas myślę o laparoskopii, boję się jej, brzuch już mnie tak nie boli jak wtedy gdy torbiel była duża,stąd moje wątpliwości czy poddać się zabiegowi czy lepiej walczyć i próbować leczenia farmakologicznego. Dziewczyny co radzicie??? Jeżeli też bierzecie leki- podajcie ich nazwy. DzIĘKUJĘ
Awatar użytkownika
alcia28
Ekspert
Posty: 528
Rejestracja: poniedziałek, 16 lipca 2012, 16:03

Re: groźna czy nie?

Post autor: alcia28 »

Witaj Maju!
Ja osobiście jestem za tym żebyś poddała się laparoskopii. Jest to mało inwazyjny zabieg, dzięki któremu będziesz mieć w 100% pewność czy masz endometriozę czy nie. Rozwieje to Twoje wątpliwości, i będziesz przynajmniej wiedzieć jak masz dalej postępować.
To że torbiel się zmniejsza to super, ale pamiętaj że skądś ona się wzięła. Nie jest to zwykła torbiel czynnościowa która może się sama wchłonąć przez leczenie farmakologiczne. Ja na Twoim miejscu poszukałabym specjalisty, i wręcz bym prosiła o zabieg. Zrobisz oczywiście jak uważasz za stosowne ,ale uważam że powinnaś poddać się laparo.
Pozdrawiam Alicja :)
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: groźna czy nie?

Post autor: agachod1 »

Mysle, ze moja przedmowczyni ma wiele racji. Jezeli torbiel sie utworzyla, to mialo to jakas przyczyne i warto poddac sie laparoskopii chociazby dlatego, zeby sprawdzic co sie dzieje w twoim brzuchu i zdiagnozowac czy to endo, czy nie. Twoja decyzja. Leczenie hormonami tez przynosi efekt zmniejszenia sie torbieli, ale stosowanie terapii farmakologicznej bardziej nastawione jest na zatrzymanie choroby i wyciszenie jej. Mysle, ze mozesz o tym jeszcze szerzej porozmawiac z lekarzem, ktory cie prowadzi i zapytac go, jak to wyglada z jego punktu widzenia. Pozdrawiam.
marcys8885
Udzielaj±cy się
Posty: 16
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2012, 16:41

Re: groźna czy nie?

Post autor: marcys8885 »

Maju mi lekarz powiedział że torbiel czekoladowa się nie wchłonie, lekami możemy jedynie ja zmniejszyc ale nie dojedzie do tego że ona zniknie, bo jezeli jest to endometrioza to ona powroci i najgorsze jest to że nieleczona postepuje. Ja odrazu udałam się na laparoskopie i nie jest to wcale cos czego powinnas sie bać. Jestem zdania tak jak koeżanki wczesniej że powinnaś sie udać do jeszcze kilku lekarzy bo ja byłam u pięciu z tego jeden zalecił leczenie lekami a reszta operacje.
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: groźna czy nie?

Post autor: vwd »

Maju co u Ciebie????
Twoj watek pokrywa kurz.... a ja jestem ciekawa jak sie czujesz? czy zdecydowalas sie na laparoskopie?
Maja79
Pocz±tkuj±cy
Posty: 5
Rejestracja: piątek, 31 sierpnia 2012, 21:36

Re: groźna czy nie?

Post autor: Maja79 »

Witam, przepraszam za brak kontaktu ale miałam dosyć dużo pracy, ale.. już wracam na forum. Jestem obecnie na etapie drugiego opakowania Visanne.W grudniu mam się pokazać w gabinecie na kontrolnych badaniach. Brzuch czasami pobolewa, ale to rzadkość, dominuje uczucie pełności. Dziewczyny powiedzcie mi proszę- to, że lekarz postawił diagnozę, że to endo...to powinnam mieć jeszcze jakieś wątpliwości. A jakby to nie była endo... to co w takim razie??? Jakiś mnie ogarnął niepokój- czy to mogłoby być coś groźnego???
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: groźna czy nie?

Post autor: gosiak76 »

Maju a czy mialas laporoskopie na podstwie ktorej padla diagnoza czy lekarz jedynie poinformowal Cie ze skoro jest torbiel czekoladowa to oznacza ze masz endo. Na podstawie usg nie do konca wiadomo czy to endo a na pewno nie wiadomo ktorego stopnia jest to choroba i czy nie dzieje sie nic w jamie brzusznej oprocz tego ze wykryl tylko ta torbiel. Porozmawiaj szczerze ze swoim lekarzem o swoich obawach i podejmijcie wspolna decyzje co zamierzasz dalej zrobic z tym fantem i na ile chcesz sie dowiedziec na co chorujesz dokladnie na ktore to pytanie otrzymasz jednoznaczna odpowiedz w postaci wyniku histopatologicznego z wycinka pobranego w czasie laparoskopii.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: groźna czy nie?

Post autor: vwd »

ooo jestes :D czesc! :) Dobrze, ze...
Maja79 pisze:Brzuch czasami pobolewa, ale to rzadkość
ze to rzadkosc :) wiesz, pewnosci nie bedziesz miala poki nie zobaczysz wyniku histo-pat., ale pamietaj, ze kiedys leczono endo tylko na podstawie wywiadu, laparo funkcjonuje dopiero od polowy lat 90, wiec Ty za duzo nie mysl ;) tylko bierz leki i zdrowiej :D Bedzie dobrze! :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział powitań. Przedstaw się.”