Witam!

Jesteś nowy na forum? Zacznij od wpisu tutaj! Przedstaw się, a my Cię przywitamy i pokierujemy dalej.
Pola83
Udzielaj±cy się
Posty: 11
Rejestracja: piątek, 16 listopada 2012, 10:10

Witam!

Post autor: Pola83 »

Witam wszystkie kobietki! :D
Nazywam się Paulina i mam 29 lat (zabrzmiało trochę jak na spotkaniach grupy AA :lol: :lol: :lol: )
Nie wiem jeszcze, czy w ogóle powinnam do Was dołączać, ale od pewnego czasu niepokoi mnie kilka rzeczy. Na razie sama podejrzewam u siebie endo :( 26 listopada idę do gin, więc się upewnię (mam nadzieję :? ) Choć wolałabym rozwiać swoje wątpliwości.
Nie wiem czy w tym wątku powinnam opisywać wszystko, ale wydaje mi się, że w ten sposób jakoś mnie "poznacie".
Od na pewno pół roku obserwuję u siebie objawy, które pasują do endo. Mianowicie:
- ból brzucha podczas i po stosunku (podczas pozycji od tyłu boli mnie dodatkowo odbyt);
- moje miesiączki wydłużyły się - kiedyś trwały do 5 max 6 dni teraz jeszcze po tygodniu mam plamienia;
- potworny ból brzucha, odbytu, krzyża podczas wypróżnień - ból trwa kilka sekund, ale jest tak silny, że robi mi się słabo, oblewa mnie zimny pot, jest mi niedobrze i kręci mi się w głowie
- po tych męczarniach boli mnie jeszcze brzuch i odbyt podczas zwykłego chodzenia :(
- boli mnie też brzuch i odbyt przy gazach

To chyba tyle. Wcześniej czytałam o zespole jelita drażliwego, czy o raku jelita grubego, ale dzieje się tak tylko podczas miesiączki.
Zaznaczę, że jestem po cesarce (a z tego co czytałam ryzyko się zwiększa)

Ech to się rozpisałam!

Pozdrawiam Was gorąco!
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: Witam!

Post autor: domowniczka »

dobrze, ze sie rozpisalas :) Przynajmniej mozemy sie poznac :)
Witam Cie serdecznie jako pierwsza :)
Byc moze to nie jest endo, ale wobec tego co?! Twoje dolegliwosci pojawily sie po cesarce?
Pola83
Udzielaj±cy się
Posty: 11
Rejestracja: piątek, 16 listopada 2012, 10:10

Re: Witam!

Post autor: Pola83 »

Witaj!
Tak objawy pojawiły się po cesarce! Cesarke miałam w 2010 roku. Obserwuje siebie tak trochę ponad pół roku. Wcześniej szczerze mówiąc nie pamiętam. Przy małym dziecku rzadko ma się czas na zastanawianie, a poza tym zawsze jakoś łączyłam to z jelitami.
Pola83
Udzielaj±cy się
Posty: 11
Rejestracja: piątek, 16 listopada 2012, 10:10

Re: Witam!

Post autor: Pola83 »

Mam jeszcze pytanie dotyczące usg. Bo wiem że nie zawsze widać na usg ale będę u lekarza krótko po miesiączce i na pewno będę miała robione usg. Zastanawiam się kiedy jest najlepiej robić badanie żeby coś było widać
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: Witam!

Post autor: domowniczka »

w kazdej fazie cyklu mozna cos zaobserwowac ;) np. czy dojrzewa pecherzyk, jeden czy kilka... A co chesz wykazac przez USG?
Pola83
Udzielaj±cy się
Posty: 11
Rejestracja: piątek, 16 listopada 2012, 10:10

Re: Witam!

Post autor: Pola83 »

Czy można zobaczyć jakieś zmiany, które świadczyłyby o endometriozie
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: Witam!

Post autor: domowniczka »

torbiele
jesli sa, sprzet jest dobry i umiejetnosci odczytywania dobre to beda widoczne w kazdej fazie cyklu :|
Mials kiedys jakas torbiel?
Pola83
Udzielaj±cy się
Posty: 11
Rejestracja: piątek, 16 listopada 2012, 10:10

Re: Witam!

Post autor: Pola83 »

Dawno temu (jakieś 10 lat temu) wielkości 4,5 cm.
Zaleczona tabletkami.
magma
Ekspert
Posty: 865
Rejestracja: poniedziałek, 26 marca 2012, 15:00

Re: Witam!

Post autor: magma »

Witaj pola
Bardzo Ci współczuję...Na szczęście już niedługo dowiesz się co Ci dolega, USG z całą pewnością to wykaże...niezlaeznie od dnia cyklu...spokojnie...
daj znac jak czegos sie dowiesz...
powodzenia.
Pola83
Udzielaj±cy się
Posty: 11
Rejestracja: piątek, 16 listopada 2012, 10:10

Re: Witam!

Post autor: Pola83 »

Dzięki dziewczyny :wink:
Na pewno się odezwę po wizycie.
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Witam!

Post autor: gosiak76 »

Witaj Pola. Mam nadzieje ze wiecej dowiesz sie podczas swojej wizyty u lekarza. Zapisz sobie pytana ktore chcesz zadac lekarzowi a takze swoje symptomy oraz dolegliwosci pojawiajace sie u Ciebie gdyz bardzo czesto bywa tak ze niektore rzeczy wylatuja nam z glowy podczas wizyty a jak tylko wyjdziemy z gabinetu to znow nasuwaja sie nam pytania ktore chialysmy zadac a ulecialy.
Daj znac co przekazal lekarz podczas wizyty. Pozdrawiam - Gosia.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
Araja79
Ekspert
Posty: 858
Rejestracja: wtorek, 26 czerwca 2012, 13:18

Re: Witam!

Post autor: Araja79 »

Witaj Paulinko :) Póki co nie nastawiaj się na najgorsze, może to wcale nie endo, tak jak mi lekarz kiedyś powiedział "takie objawy wcale nie muszą świadczyć o endo, mogą być przyczyną innej choroby" i to coś takiego usłyszałam po stwierdzeniu zrostów w moich jajowodach... Więc nic się nie bój, bądź dobrej myśli i daj znać jak już będziesz coś wiedziała :) Trzymam kciuki za to że to nie endo :)
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: Witam!

Post autor: domowniczka »

Pola, przywitalam Cie jako pierwsza, a tera zadam Ci jako pierwsza abstrakcyjne pytanie: Co Cie najbardziej denerwuje? :)
Pola83
Udzielaj±cy się
Posty: 11
Rejestracja: piątek, 16 listopada 2012, 10:10

Re: Witam!

Post autor: Pola83 »

Hej!
Byłam dziś u lekarza. Pani doktor powiedziała, że najprawdopodobniej mam endo:( Dała mi skierowanie na badania mocz, morfologia no i oczywiście CPR. Więc jutro będę szła do niej jeszcze z wynikami. Dała mi receptę na visanne ale do otrzymania wyników mam nie kupować. Mówiła że najpierw będziemy leczyć farmakologicznie (pół roku visanne a potem tabletki anty). Więcej będę wiedziała jutro.
Pola83
Udzielaj±cy się
Posty: 11
Rejestracja: piątek, 16 listopada 2012, 10:10

Re: Witam!

Post autor: Pola83 »

Domowniczko Twoje pytanie dotyczy się endo czy tak ogólnie?
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: Witam!

Post autor: domowniczka »

ogolnie :)
Awatar użytkownika
Araja79
Ekspert
Posty: 858
Rejestracja: wtorek, 26 czerwca 2012, 13:18

Re: Witam!

Post autor: Araja79 »

Będzie dobrze :)
Pola83
Udzielaj±cy się
Posty: 11
Rejestracja: piątek, 16 listopada 2012, 10:10

Re: Witam!

Post autor: Pola83 »

domowniczka pisze:ogolnie :)
Denerwuje mnie zawiść, brak szacunku ludzi wobec siebie.
Pola83
Udzielaj±cy się
Posty: 11
Rejestracja: piątek, 16 listopada 2012, 10:10

Re: Witam!

Post autor: Pola83 »

Nie wiem co mam o tym wszystkim myśleć! Wyniki mam ok (morfologie, nocy i CRP). Lekarka na usg jednoznacznie nie stwierdziła endo. Jedynie z moich objawów tak stwierdziła. Przepisała mi Visanne, ale nie kazała jeszcze wykupować. Jutro będę dzwonić i dowiem się co mam dalej robić. Jeżeli okaże się że to nie endo tylko np. z jelitami jest coś nie tak, to nie chce brać tabletek. Naczytałam się skutków ubocznych i trochę się wystraszyłam.
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Witam!

Post autor: gosiak76 »

Endo mozna tylko stwierdzic na 100% po pobraniu wycinku do badania histopatologicznego a u Ciebie to tylko przypuszczenia lekarki z opisu Twoich dolegliwosci.
Kazdy lek ma jakies skutki uboczne ale to nie oznacza ze one wszystkie moga u Ciebie wystapic.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
Araja79
Ekspert
Posty: 858
Rejestracja: wtorek, 26 czerwca 2012, 13:18

Re: Witam!

Post autor: Araja79 »

Ja niestety też nie mam pewności w 100% i brałam visanne 5 opakowań.. Skutków ubocznych też się strasznie bałam, bo są strasznie opisane, ale nie wszystkie występują a te które wystąpiły u mnie dało się przeżyć... No ale tak czy inaczej musisz mieć zalecenie lekarza żeby wziąć tabletki, bo może akurat stwierdzi że nie ma takiej potrzeby... A nie kazała Ci zrobić CA 125?
Pola83
Udzielaj±cy się
Posty: 11
Rejestracja: piątek, 16 listopada 2012, 10:10

Re: Witam!

Post autor: Pola83 »

Araja79 pisze:Ja niestety też nie mam pewności w 100% i brałam visanne 5 opakowań.. Skutków ubocznych też się strasznie bałam, bo są strasznie opisane, ale nie wszystkie występują a te które wystąpiły u mnie dało się przeżyć... No ale tak czy inaczej musisz mieć zalecenie lekarza żeby wziąć tabletki, bo może akurat stwierdzi że nie ma takiej potrzeby... A nie kazała Ci zrobić CA 125?

Też myślałam, że będę musiała zrobić CA 125. Właśnie mam pytanie odnośnie tego badania... Czy robi się je zawsze żeby mieć więcej pewności czy to endo. Czy może jak są torbiele? Może dlatego że na usg nie było widać torbieli, to nie dała mi skierowania na to badanie.
Awatar użytkownika
Araja79
Ekspert
Posty: 858
Rejestracja: wtorek, 26 czerwca 2012, 13:18

Re: Witam!

Post autor: Araja79 »

Lekarzem nie jestem, ale ja torbieli nie mam i nie miałam a dostałam skierowanie... W zależności od poziomu...można mieć więcej pewności... Ale dokładnie jak to jest to nie wiem... Może jak Ci nie dał na to skierowania, to idź i prywatnie sobie to zrób...
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Witam!

Post autor: vwd »

Pola83 pisze:Też myślałam, że będę musiała zrobić CA 125. Właśnie mam pytanie odnośnie tego badania...
Pola, na temat bad. CA 125 znajdziesz duzo info od naszych forumowiczek wykorzystujac funkcje szukaj - wpisujesz "CA 125" i pokaza Ci sie wypowiedzi na ten temat :D
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Witam!

Post autor: vwd »

Przyklad elci25 swiadczy o tym, ze jednak bez badan sie nie obejdzie! Predzej czy pozniej i tak do nich dochodzi, aby potwierdzic endo. Pytanie brzmi: Czy odwlekac to w czasie czy jednak lepiej predzej to miec za soba i wiedziec?! - to moje slowa z innego watku w tej sprawie ;)
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Witam!

Post autor: gosiak76 »

Ja bym nie odwlekala niczego w czasie bo im predzej sie dowiesz i bedzie to we wczesnym stadium to bedzie latwiej z tym walczyc. Ja tego nie odwlekalam - dostalam skierowanie na laparo i lekarz nawet nie sprawdzal mi poziomu markera CA-125 gdyz on nie swiadczy o niczym czy ma sie endo czy nie - dzieki operacji zostalam uratowana a marker nawet nie byl podwyzszony.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział powitań. Przedstaw się.”