czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Co lepsze: interwencja chirurgiczna czy leczenie farmakologiczne? A może należy połączyć obie metody?
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: gosiak76 »

Endometrioza jest chorobą, której objawy, takie jak bolesne miesiączkowanie czy ból przy współżyciu, leczymy lekami przeciwbólowymi. Natomiast złagodzenie innych (nieregularne miesiączki, nieprawidłowe krwawienia międzymiesiączkowe) następuje po zastosowaniu leczenia hormonalnego.

Jak się leczyć?
Sposób leczenia, dobór terapii oraz postępowanie względem pacjenta zależy od wielu czynników. Jednak często pierwszym i najważniejszym kryterium są plany macierzyńskie pacjentki. Pamiętać należy, że endometrioza to poważna choroba, choć czasami o łagodnym przebiegu może powodować tak wielkie i trudne w leczeniu zaburzenie, jakim jest bezpłodność. Stosowanie odpowiednich leków, a także chirurgiczne usuwanie zmian w czasie zabiegu laparoskopii zwiększa szanse na posiadanie dzieci.

Rodzaje leków
Jednym z objawów endometriozy jest ból występujący w czasie miesiączki o różnym nasileniu. Pacjentki często zgłaszają także dolegliwości bólowe odczuwane także podczas stosunku płciowego, co zmniejsza komfort ich życia. Aby poprawić ich standard życia i umożliwić w miarę swobodne funkcjonowanie polecane są leki przeciwbólowe takie jak:

- proste leki przeciwbólowe (np. paracetamol).
- mieszanki przeciwbólowe.
- lagodny narkotyk (np. kodeina).
- narkotyczne przeciwbólowe (podobne do morfiny).
- niesterydowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen itp.).

Zmniejszenie objawów endometriozy można uzyskać podając leczenie hormonalne. Wzrost tkanki endometrialnej jest stymulowany estrogenami. Hormonalne leczenie endometriozy polega na zmniejszeniu produkcji estrogenów w organizmie kobiety.

Leczenie hormonalne
Hormonalne leczenie to:

-dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna,
- progesteron,
- wkładka wewnątrzmaciczna,
- danazol,
- analogi GnRH,
- inhibitory aromatazy.

Leczenie to jest skuteczne w trakcie trwania terapii. Po odstawieniu leków objawy powracają. Dlatego u pacjentek, które zgłaszają silne objawy bólowe często przez długi okres czasu podawane są bez przerwy leki hormonalne w połączeniu z lekami przeciwbólowymi. Jako alternatywną dodatkową metodę leczenia można stosować leki homeopatyczne.

U pacjentek, które mają problemy z zajściem w ciążę podawane są naturalne hormony stymulujące owulację przyjmowane w określonych daniach cyklu miesiączkowego. Zwiększa to w znaczny sposób szanse na posiadanie potomstwa.

Endometrioza jest chorobą nieuleczalną do tej pory. Jej objawy można jedynie zmniejszyć lub usunąć na pewien czas. Po zaprzestaniu leczenia choroba powraca.


Zrodlo:
Dr. n. med. Dr n. med. Anna Wilczyńska
http://ginekologia.wieszjak.pl/endometr ... kami-.html
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: domowniczka »

gdyby z tymi przeciwbolowymi byla taka prosta sprawa to nie poswiecalibysmy na tym forum temu tematowi tyle miejsca!
gosiak76 pisze:Jako alternatywną dodatkową metodę leczenia można stosować leki homeopatyczne.
tak??? chetnie poczytam wypowiedzi dziewczyn, kt. w ten sposob sie lecza :) naprawde jest ktos kto stosuje tu homeopatie???
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: gosiak76 »

slyszalam ze akupunktura pomaga niektorym dziewczynom w pozbyciu sie bolu - jednak nie moge potwierdzic tego gdyz ja nie stosowalam tej metody.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: vwd »

ja stosowalam (czego ja nie stosowalam? :D )
ale to nie jest homeopatia...
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: domowniczka »

nie!
Karolina1411
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 22 maja 2011, 14:30

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: Karolina1411 »

witam mam pytanko dotyczace leczenia endometriozy hormonami .. slyszalam ze sie po tym strasznie tyje i organizm kobiety moze miec wiecej cech meskich niz damskich typu nadmierne owlosienie .... czy to prawda??? chcialabym sie o tym dowiedziec od Was bo przerozne czasopisma itd nie powiedza nigdy prawdy prosze o odpowiedz
zyj chwila ..... nigdy nie wiesz co sie stanie,ale bycie optymista pomoze czerpac radosc z zycia ....walcz ile tylko mozesz...
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: vwd »

u mnie takich cech nigdy nie bylo... ale w duzej mierze uzalenione jest to od typu hormonow oraz indywidualnych predyspozycji leczonej :) czasem zdarza sie, ze na skutek kuracji zatrzymana zostaje woda w organizmie i wowczas sie tyje, ale z reguly wszystko wraca do normy po odstawieniu lekow... tak przynajmniej bywalo u mnie :)
Karolina1411
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 22 maja 2011, 14:30

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: Karolina1411 »

dziekuje bardzo za odpowiedz :) jutro mam wizyte takze wszystkiego sie dowiem co i jak jak juz bedzie postawiona u mnie diagnoza i okreslona metoda leczenia odezwe sie z pytaniami :)


jeszcze raz wielkie dzieki i rowniez zycze zdrowka :)
zyj chwila ..... nigdy nie wiesz co sie stanie,ale bycie optymista pomoze czerpac radosc z zycia ....walcz ile tylko mozesz...
Awatar użytkownika
lauretta1979
Stały bywalec
Posty: 71
Rejestracja: czwartek, 17 marca 2011, 16:56

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: lauretta1979 »

gosiak76 pisze:slyszalam ze akupunktura pomaga niektorym dziewczynom w pozbyciu sie bolu - jednak nie moge potwierdzic tego gdyz ja nie stosowalam tej metody.
A ja słyszałam że akupunktura tylko przyspiesza rozwój endometriozy.I kobiety chorujące na endo nie powinny sie jej poddawać!Tak stwierdził jeden z moich lekarzy i słyszałam to też od znajomej która również choruje na endo.Pare razy obiła mi sie taka właśnie opinia o uszy dlatego nawet jej nie próbuję.
Owszem akupunktura pomaga w różnego rodzaju bólach ale akurat nie chorym na endo kobitkom:(
nadzieja istnieje zawsze... do ostatniej chwili.
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: domowniczka »

przyspiesza? w jakim sensie? akupunktura przywraca rownowage w organizmie, pobudza receptory do walki.... byc moze w pierwotnej fazie przyspiesza, nie bede dyskutowac, bo nie czuje sie specjalistka w akupunkturze, ale w drugiej fazie zapewne pomaga w uregulowaniu cyklow, w udroznieniu jajowodow itd... :) znam osoby, kt. sie zaklinaja, ze byly bezplodne i to dzieki akupunkturze doczekaly sie wymarzonego potomstwa :) nie mam powodu, zeby tym wypowiedziom nie ufac, choc - jak juz mnie poznaliscie/lyscie - ufna nie jestem zbyt mocno :)
Slodka30
Stały bywalec
Posty: 98
Rejestracja: piątek, 12 lutego 2010, 11:15

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: Slodka30 »

.
domowniczka pisze:chetnie poczytam wypowiedzi dziewczyn, kt. w ten sposob sie lecza :) naprawde jest ktos kto stosuje tu homeopatie???
Ja sie lecze ta metoda, jak rownież stosowalam Bicom- mój lekarz potwierdza fakt, ze jestem zdrowa :D
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: domowniczka »

Slodka, b.sie ciesze, ze jestes zdrowa :) gratuluje Ci :)
Slodka30
Stały bywalec
Posty: 98
Rejestracja: piątek, 12 lutego 2010, 11:15

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: Slodka30 »

Dziekuje, ale to nie moja zasługa :)
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: domowniczka »

a czyja? ;) jasne, ze Twoja :D znalazlas sposob na swoja chorobe! wytrwalas w stosowaniu tej metody! tylko sie cieszyc :)
Ostatnio zmieniony czwartek, 2 czerwca 2011, 09:32 przez domowniczka, łącznie zmieniany 1 raz.
Slodka30
Stały bywalec
Posty: 98
Rejestracja: piątek, 12 lutego 2010, 11:15

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: Slodka30 »

W sumie to nie wierzyłam, ze sie uda. Teraz czuje sie szczęśliwa, ze chociaż jeden problem mam już z głowy :D
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: vwd »

a my jestesmy szczesliwe wraz z Toba :) oby i innym sie udalo! :)
Slodka30
Stały bywalec
Posty: 98
Rejestracja: piątek, 12 lutego 2010, 11:15

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: Slodka30 »

Dziękuje i trzymam za Was kciuki :D
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: domowniczka »

Slodka30 pisze:.
domowniczka pisze:chetnie poczytam wypowiedzi dziewczyn, kt. w ten sposob sie lecza :) naprawde jest ktos kto stosuje tu homeopatie???
Ja sie lecze ta metoda
a dokladnie co bralas? i jak dlugo?
Slodka30
Stały bywalec
Posty: 98
Rejestracja: piątek, 12 lutego 2010, 11:15

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: Slodka30 »

Na początku leczylam sie pól roku Bicomem, potem brałam lek homeopatyczny o nazwie Thuja occidentalis D 12. Po kilku miesiącach stosowania powtorzylam bicom. Thuje biorę profilaktycznie 4 kuleczki 15 min przed śniadaniem- nie powoduje żadnych skutków ubocznych, od ponad roku nie miałam ataków jak rownież boli brzucha w czasie miesiaczki.
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: domowniczka »

Thuja occidentalis D 12 - to ten lek homeopatyczny, tak?
Na postawione pytanie: Czy mozna wyleczyc endo lekami? odpowiedzialabym: Mnie sie wydaje, ze niemozna, ze mozna zaleczyc, ze mozna uspic, powstrzymac rozwoj, ale gdy raz zdiagnozuja endo to nawet, gdy wydaje sie, ze wszystko ok, siedzi sie na takiej bombie zegarowej, kt. moze wybuchnac
Slodka30
Stały bywalec
Posty: 98
Rejestracja: piątek, 12 lutego 2010, 11:15

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: Slodka30 »

Gdy leczylam sie Synarella,mój lekarz nadal potwierdzal endo mimo ze w tym czasie nie miałam ataków bólu. Dobry lekarz jest w stanie to stwierdzić. Ja odkąd zaczęłam leczenie Bicomem i lekami homeopatycznymi nie tylko niemiewam bólu ale rownież czuje sie tak dobrze jak nie czułam sie od 8 lat. Lekarka która mnie operowala jak rownież jest moim lekarzem prowadzącym stwierdziła, ze nie spotkała sie jeszcze z osoba, która byłaby na tym etapie zdrowia co ja z endo. Dla potwierdzenia jej opinii zaproponowała mi spotkanie z lekarzem który jest ekspertem od endo w Szwecji. To spotkanie odbędzie sie za około pól roku a do tego czasu nadal będę pod opieka mojej lekarki. Ona potwierdziła fakt ze jestem zdrowa ale chce sie utwierdzic w tym przekonaniu umawiajac mnie z fachwcem.
Awatar użytkownika
lauretta1979
Stały bywalec
Posty: 71
Rejestracja: czwartek, 17 marca 2011, 16:56

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: lauretta1979 »

Moim zdaniem nie można wyleczyć lekami tego choróbska ponieważ na dzień dzisiejszy Endometrioza to jak narazie choroba NIEULECZALNA.Ale bez leków "zatrzymujących"jej postęp bądź "zaleczających" to byśmy daleko nie ujechały niestety...
nadzieja istnieje zawsze... do ostatniej chwili.
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: vwd »

wszystko zalezy od wielu czynnikow... Mysle, ze kazdy przypadek jest naprawde inny... Im dluzej w tym siedze, tym wyrazniej to widze.
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: gosiak76 »

Zgadzam sie z Toba Vwd - bo jedne leki pomoga jednej osobie a innej nie sa w stanie pomoc. Dobrze ze sa rozne mozliwosci leczenia tej choroby.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Slodka30
Stały bywalec
Posty: 98
Rejestracja: piątek, 12 lutego 2010, 11:15

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: Slodka30 »

W moim przypadku trudno powiedzieć czy moja metoda leczenia pomoże rownież komuś innemu. Jak na razie nie poznałam nikogo kto leczylby sie w taki sposób dlatego nie mam tez punktu odniesienia. Po przeczytaniu listy leków jakie stosowaly forumowiczki można stwierdzić tylko to ze taki sposób leczenia nie pomaga a jedynie szkodzi. Mój lekarz potwierdził fakt ze jestem zdrowa- czego chcieć wiecej???
ilonaka
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: czwartek, 13 października 2011, 14:15

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: ilonaka »

Witajcie dziewczyny,czytajac wasze wypowiedzi zastanawiam sie nad tym,ze skoro nie mozna wyleczyc endo lekami,to po co lekarka faszeruje mnie orgametrilem?czy któras z was może brała te tabletki?bo mam go brac 2 x dziennie przez pół roku,co spowoduje brak miesiączki
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: vwd »

Czesc ilonaka :) Lekarka Ci tego nie tlumaczyla? Orgametril wyciszy endo, ale go nie usunie, niestety. Wiele z nas go bralo - zajrzyj do dzialu o lekach :) A jak Ty sie czujesz podczas tej kuracji? i co bralas wczesniej?
ilonaka
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: czwartek, 13 października 2011, 14:15

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: ilonaka »

Witaj,powiem ci że moja lekarka nic mi nie tłumaczyła:(,stwierdziła ze widzi na szyjce ogniska endo,troche mnie to zadziwiło,oprócz tego oczywiscie mam inne objawy,jak ciągłe bóle w podbrzuszu,obfitsze miesiączki,ból podczas stosunku,
zapisała własnie ten lek orgametril ,biore juz go 2 tyg ,objawów ubocznych żadnych takich niemam,chyba ze wczorajsze plamienia jakie miałam mogą byc spowodowane tymi tabletkami,na szczescie zapisałam sie na jutro do innej lekarki,aby to sprawdzic
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: gosiak76 »

Trzymam kciuki za wizyte i mam nadzieje ze przynajmniej tym razem dostaniesz konkretniejsze wyjasnienia od lekarza - trzymam za to kciuki i daj znac jak przebiegla wizyta. Pozdrawiam cieplo.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
ilonaka
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: czwartek, 13 października 2011, 14:15

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: ilonaka »

Witaj,jestem juz po wizycie u innej lekarza.Niestety potwierdził diagnoze poprzedniej lekarki,że na szyjce mam widoczne ogniska endo,chociaz zeby to stwierdzic tak na 100% ,trzeba by było pobrac wycinek,mam jednak brac ten orgametril przez pół roku i poprostu to obserwowac.dla mnie to jednak wszystko dziwne.....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jak leczyć endometriozę?”