czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Co lepsze: interwencja chirurgiczna czy leczenie farmakologiczne? A może należy połączyć obie metody?
Ania37
Stały bywalec
Posty: 56
Rejestracja: czwartek, 29 grudnia 2011, 22:13

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: Ania37 »

Może ktoś postawić zarzut, że to lekarz jest od leczenia.
Przeczytałam w innym wątku to, co napisala Gosia podając za jednym ze źródeł: "Z punktu widzenia lekarza praktyka, kluczową kwestią wydaje się być uświadomienie pacjentce czasu trwania, korzyści i spodziewanych efektów ubocznych terapii." I tego bym chciała, a tego nie dostaję od lekarzy, póki co.
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: gosiak76 »

Aniu a moze zapytaj sie wprost o to lekarza do ktorego idziesz bo poki co to oni nie racza nas informowac gdyz uwazaja ze skoro nie pytasz to znaczy ze wiesz wszystko. Takze sugeruje zapisac wszystko i pytac tak dlugo az dostaniesz odpowiedzi ktore wyjasnia wszystkie kwestie Ciebie interesujace.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Ania37
Stały bywalec
Posty: 56
Rejestracja: czwartek, 29 grudnia 2011, 22:13

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: Ania37 »

Tak zrobię. Już notuję pytania i wątpliwości :)
I myślę, że pójdę do innego lekarza. Na razie szukam takiego, którmu zaufam.
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: gosiak76 »

Dobre podejscie - popieram :)
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Lilla23
Ekspert
Posty: 270
Rejestracja: poniedziałek, 16 maja 2011, 19:52

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: Lilla23 »

agachod1 pisze: A jezeli chodzi o Visanne, to jest to lek ktory dziala jak antykoncepcja z tym, ze dodatkowo moze zmniejszac, a nawet likwidowac niewielkie ogniska endo.
Aga - V nie działa jak antykoncepcja, można na niej zajść w ciążę, tak więc lepiej się dodatkowo zabezpieczać, szczególnie, że zajście w ciążę podczas kuracji może oznaczać komplikacje.
agachod1 pisze: Przemysl to wszystko i porozmawiaj z lekarzem o zmianie leku na Visanne. Nawet jesli po nim bedziesz miala takie same przykre skutki uboczne jak przy lekach, ktore zazywasz teraz, to przynajmniej nie bedzie to tylko antykoncepcja, a leczenie endo.
A tym się jak najbardziej zgadzam - skoro i tak masz skutki uboczne, to lepiej je mieć po leku, który daje chociaż szansę na podleczenie ognisk endo, czy zmniejszenie torbieli. Najpierw powinno się brać V, a potem dopiero, jako podtrzymanie efektów, tableki antykoncepcyjne. Poza tym skąd lekarz może wiedzieć, jak będziesz reagować na V? To jest nie do przewidzenia. Nie ma chyba dwóch osób na tym forum, które by reagowały tak samo. Niektóre znoszą tę kurację naprawdę dobrze. Ja w sumie mam bezsenność i wahania nastrojów, a spodziewałam się, że będzie gorzej. Na początku miałam jeszcze plamienie i kołatanie serca, ale teraz przeszło. Nie tyję, nie łysieję, trądziku nie mam :) Jak będzie u Ciebie, tego nikt nie wie. Idź koniecznie do kogoś, kto oprócz prof. przed nazwiskiem, ma jeszcze ludzkie serce i cierpliwość do pacjentów. I pamiętaj, że u lekarzy nie ma głupich pytać - ich obowiązkiem jest Ci wszystko wyjaśnić.
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: agachod1 »

Kochana Lillo. Wlasnie przeczytalam ulotke Visanne( wczasniej tego nie robilam, bo ulotka jest po niemiecku) i wyobraz sobie, ze przez prawie dwa lata zylam utwierdzona w przekonaniu, ze V. dziala jak anty, poniewaz tak powiedziala mi moja pierwsza lekarka(ktora miala w przychodni tylko praktyke jak sie pozniej dowiedzialam). Bardzo ci dziekuje, bo mnie zmobilizowalas do tego zebym wreszcie sama sie doczytala jak jest naprawde. Przeczytalam natomiast cos jeszcze innego. Nie wiem czy wiesz, ze w trakcie kuracji V. nie mozna przyjmowac tabletek antykoncepcyjnych? Mozna sie zabezpieczac poprzez prezerwatywy. Tak przynajmniej wyczytalam w ulotce. Swoja droga to ciekawe, ze V. zatrzymuje @, umozliwiajac ciaze...
Ania37
Stały bywalec
Posty: 56
Rejestracja: czwartek, 29 grudnia 2011, 22:13

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: Ania37 »

Jutro wizyta u nowego lekarza - podobno do trzech razy sztuka. Zobaczymy, co powie, jaki "pomysł" na leczenie poweźmie, czy chociaż odrobinkę się pochyli nade mną, czy nie. Szczerze powiem, że liczę na to. Chciałabym nie byc juz bezpańska, chciałabym zacząć leczenie wg. jakiegoś konceptu, nie tak po omacku, ad hoc. Liczę, że zmieni mi Jeanine na coś innego, bo po nich musze szukać wsparcia u terapeuty, tak bardzo dokuczają mi te diabelne hormony. Oby, oby, oby...
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: agachod1 »

Zycze ci powodzenia. Obys wreszcie trafila na lekarza, ktory zdecyduje sie na jakas konkretna opcje i ktory bedzie chcial cie wysluchac, kiedy bedziesz chciala mu powiedziec, ze cos jest nie tak czy ze zle czujesz sie po przepisanych ci lekach. Powodzenia.
Ania37
Stały bywalec
Posty: 56
Rejestracja: czwartek, 29 grudnia 2011, 22:13

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: Ania37 »

Witajcie kochane moje :)
Wreszcie trafiłam na swojego lekarza :) nie lubiłam chodzić do kobiet ginekologów, ale tutaj trafiłam :) wyszłam po wizycie z takim ładunkiem optymizmu i poczuciem zaopiekowania, że do tej pory chodzę z uśmiechem na ustach.
Tylko wiecie co? pani profesor wywróciła wiele z tego, co wiedziałam do tej pory na temat leczenia endo. Np. tabletki hormonalne łagodzą tylko skutki endo w postaci bolu itp., ale nie ma żadnych klinicznych badań, które potwierdzalyby, że zapobiegają powstawaniu nowych ognisk itp. Jako przykład wskazała, że na endo chorują tez kobiety, które biorą tabletki antykoncepcyjne. To tylko przykład tego, co mówiła pani profesor. Podobnie w przypadku naszego Visanne. To żadna nowość, tylko zarejestrowany na nowo stary lek, ktory nie działa inaczej, niż inne leki hormonalne, w dodatku zwiększa się ryzyko osteoporozy. Dzielę się z Wami tym tylko informacyjnie, bo nie jestem specjalistą w tym zakresie, więc nie mogę się wypowiadać. To jedna ze specjalistow polecanych tutaj na forum. Nie wiem, co mam o tym mysleć.
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: gosiak76 »

Ania37 pisze:Visanne. To żadna nowość, tylko zarejestrowany na nowo stary lek, ktory nie działa inaczej, niż inne leki hormonalne.
Visanne jest nowym lekiem ktory zostal wprowadzony na rynek europejski nie tak dawno - nie mozna mowic ze to stary lek skoro niektorzy lekarze nie wiedza nawet o istnieniu tego leku. Diegonest nie wystepuje w wielu lekach hormonalnych i V nie jest srodkiem antykoncepcyjnym.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Lilla23
Ekspert
Posty: 270
Rejestracja: poniedziałek, 16 maja 2011, 19:52

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: Lilla23 »

Ania, to skoro nie tabletki anty i V, to co Ci zaproponowała pani doktor?
Ania37
Stały bywalec
Posty: 56
Rejestracja: czwartek, 29 grudnia 2011, 22:13

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: Ania37 »

Troszkę chyba na opak zostałam zrozumiana.
1. Dla mnie to, co powiedział lekarz, też jest zaskoczeniem i nie wiem, co o tym myśleć, też mam wątpliwości. Dlatego podzieliłam się z Wami tym, co uslyszałam, licząc na jakieś opinie. Nie przyjmuję bezkrytycznie zdania jednego lekarza. Nie mam wykształcenia w tym kierunku, dlatego nie umiem tego sama zweryfikować.
2. Nie napisałam, że V jest tabletką antykoncepcyjną. Chodziło mi jedynie o to, że zdaniem pani dr, tabletki zawierające hormony (zarówno anty, jak i V), działają w ten sposób, że łagodzą objawy endo w postaci np.bolesnych miesiączek (bo ich po prostu nie ma), ale nie wpływają zapobiegawczo, jeśli chodzi o powstawanie np. nowych torbieli czy innych ognisk endo. Tak to zrozumiałam i tym się dzielę.
3. O V, jako o starym leku w nowej odslonie, powiedziala pani dr, ja powtarzam za nią. Nie wymienila nazwy, pod jaką miałby niby kiedyś wystepować.

Odnośnie mnie samej. Skoro miewam dolegliwości bolowe, to mogę dalej brać tabl. hormonalne, ktore łagodzą je. I dalej obserwować torbiele, czy się z nimi coś dzieje, czy nie. Ale skoro 9 miesięczna kuracja nie dała nic w tym zakresie, można też pomyśleć o laparoskopii. Nie ma bezwzględnych przesłanek do jej przeprowadzenia, ale mogę to wziąć pod uwagę. Zaletą jest to, że na 100% będzie można postawić diagnozę, wyciąć to, co jest, sprawdzić drozność jajowodów, itp. A dalej obserwować i decydować na bieżąco.
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: gosiak76 »

Visanne jednak moze wplynac na zmniejszenie torbieli i innych zjawisk endo - dziala w inny sposob niz tabletki anty. Brany caly czas wstrzymuje miesiaczki gdyz to one sa pozywka endo. Zwykle tabletki anty brane z przerwami na @ z odstawienia powoduja ze nadal sie miesiaczkuje. Visanne powoduje sztuczna menopauze.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: agachod1 »

Rowniez zgadzam sie z opinia, ze V. nie tylko zatrzymuje @, ale tez zapobiega powstawaniu nowych ognisk endo, ktore przeciez powstaja wtedy, kiedy endometrium przedostaje sie poza obreb macicy. Kiedy nie ma @ nie ma endometrium wiec nie rozwija sie endometrioza. Rozumiem, ze p. doktor nie przepisala ci Visanne. Pisz co u ciebie i jak sie czujesz.
Awatar użytkownika
EveLondon
Ekspert
Posty: 588
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2011, 10:16

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: EveLondon »

Zgadzam sie ze gdy sie ma okres to endo sie pogarsza jednak nie zgadzam sie do konca co do tabeletek antykoncepcyjnych gdyz ja mialam przepisane tyle zeby brac bez przerwy co znaczy ze antykoncepcja zostalam wprowadzona w stan sztucznej menopauzy no i moj przyklad pokazuje ze sie udalo pozbyc wiekszych ognisk endo i nie pojawily sie nowe! takze naprawde nie mozna okreslic! tak jak lekarze mowia ta choroba jest zagadka i nie wiadomo tak naprawde co na kogo zadziala dlatego potrzebne sa rozne metody i znajdywanie odpowiedniej dla danej kobiety. Mozemy miec tylko nadzieje ze wkoncu znajda sposob na endo :)
"Ból jest jak tkanina. Im jest mocniejszy, tym więcej jest wart..."
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: agachod1 »

Ewelinko, zarowno Visanne jak i tabl antykoncepcyjne, zatrzymuja @ tak wiec endo nie ma szans sie rozwijac. Tylko dzialanie tych lekow jest inne, bo Visanne nie chroni przed ciaza w przeciwienstwie do antykoncepcji. Calusy.
asiek22
Stały bywalec
Posty: 52
Rejestracja: czwartek, 15 marca 2012, 20:23

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: asiek22 »

Ania37 pisze:Troszkę chyba na opak zostałam zrozumiana.
1. Dla mnie to, co powiedział lekarz, też jest zaskoczeniem i nie wiem, co o tym myśleć, też mam wątpliwości. Dlatego podzieliłam się z Wami tym, co uslyszałam, licząc na jakieś opinie. Nie przyjmuję bezkrytycznie zdania jednego lekarza. Nie mam wykształcenia w tym kierunku, dlatego nie umiem tego sama zweryfikować.
2. Nie napisałam, że V jest tabletką antykoncepcyjną. Chodziło mi jedynie o to, że zdaniem pani dr, tabletki zawierające hormony (zarówno anty, jak i V), działają w ten sposób, że łagodzą objawy endo w postaci np.bolesnych miesiączek (bo ich po prostu nie ma), ale nie wpływają zapobiegawczo, jeśli chodzi o powstawanie np. nowych torbieli czy innych ognisk endo. Tak to zrozumiałam i tym się dzielę.
3. O V, jako o starym leku w nowej odslonie, powiedziala pani dr, ja powtarzam za nią. Nie wymienila nazwy, pod jaką miałby niby kiedyś wystepować.

Odnośnie mnie samej. Skoro miewam dolegliwości bolowe, to mogę dalej brać tabl. hormonalne, ktore łagodzą je. I dalej obserwować torbiele, czy się z nimi coś dzieje, czy nie. Ale skoro 9 miesięczna kuracja nie dała nic w tym zakresie, można też pomyśleć o laparoskopii. Nie ma bezwzględnych przesłanek do jej przeprowadzenia, ale mogę to wziąć pod uwagę. Zaletą jest to, że na 100% będzie można postawić diagnozę, wyciąć to, co jest, sprawdzić drozność jajowodów, itp. A dalej obserwować i decydować na bieżąco.

Zgadzam sie z Tobą w rowniez ze Visane nie hamuje powstawania endometriozy jak i torbieli-Nie odnotowano do tej pory takich badan---Jest to jeden z lekow nowszej generacji który jest przepisywany obecnie każdej pacjntce z tymi dolegliwosćiami- Ja tez wpierw zapytam 10 lekarzy za nim podejme decyzje

ciesze sie ze o tym tu na pisałaś-Pozdrawiam!
asiek22
Stały bywalec
Posty: 52
Rejestracja: czwartek, 15 marca 2012, 20:23

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: asiek22 »

czy zna któraś lek ENDOVAN jest on homeopatyczny i dostepny tylko USA...ponoć mozna go sprowadzić z USA -jest on na bazie nie hormonalnej i pomaga w jakimś tam stopniu czy któraś z Was go używała?
madziaj
Udzielający się
Posty: 38
Rejestracja: wtorek, 13 grudnia 2011, 19:09

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: madziaj »

Od 6 miesiecy lecze sie Visanne. Wczoraj lekarz powiedzial mi, ze visanne to tak mozna brac wlasnie do 6 miesiecy, ze jest to ingerencja w organizm i tak naprawde lekarze zalecaja branie tego leku, bo to jest to kasa dla firm farmaceutycznych i zawsze byla, teraz troszke jest mniejsza bo lek jest refundowany,ale jednak jest. Bylam u 4 roznych lekarzy, tylko po to zeby poznac ich opinie. U ponoc"najwiekszych specjalistow w poznaniu i wroclawiu" Wszyscy zalecali mi leczenie 6 mies visanne a pozniej ZAJSCIE W CIAZE! hello? ja nie chce miec dziecka juz teraz. Dlaczego jedyna metoda leczenia jest wlasnie ciaza? sluchanie bajek o naturalnym wyciszeniu organizmu wlasnie dzieki ciazy juz mnie nudzi. Jaka mamy pewnosc ze po 9 miesiacach choroba nie wroci? moim zdaniem nie mamy. Czy jest na tym forum kobieta, która zaszla w ciaze i wyleczyła sie dzieki temu z endometriozy??? Ciezko jest mi zyc ze swiadomoscia ze zatruwam organizm tabletkami, bo to trucizna przeciez jest, moze wlasnie przez te leki gorzej sie czlowiek czuje a nie lepiej. Czy ktoras z was byla u specjalisty, ktory fachowo ja pokierowal i nie zlecil lekow, tylko powiedzial jak to jest naprawde z ta choroba i zalecil jakies inne metody leczenia??
magma
Ekspert
Posty: 865
Rejestracja: poniedziałek, 26 marca 2012, 15:00

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: magma »

Ja usunęłam endo laparotomią. nie brałam leków przed operacją.
Teraz, po, też raczej brała nie bedę...Mój gin nie mogł dać gwarancji, że endo, mimo leczenia, nie wróci więc postanowiłam się nie truć i liczyć na cud...
(mam w tej sprawie opinie trzech ginekologow, są takie same: wycinamy i potem nic...Tylko ja miałam endo w bliźnie po CC, może w przypadku endo w narządach jest inaczej)
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: agachod1 »

madziaj pisze:Czy ktoras z was byla u specjalisty, ktory fachowo ja pokierowal i nie zlecil lekow, tylko powiedzial jak to jest naprawde z ta choroba i zalecil jakies inne metody leczenia??
Madziu, gdyby byly takie sposoby, to na pewno lekarze by o nich informowali, ktos by o tym pisal w necie, albo w prasie. Ale nikt nic nie mowi i nie pisze, poniewaz poki co jedynym sposobem na wyciszenie endo jest wprowadzenie kobiety w stan sztucznej menopauzy, co w nieunikniony sposob wiaze sie z przyjmowaniem Visanne albo pigulek antykoncepcyjnych. Niestety to trudny wybor; zyc nie zatruwajac organizmu hormonami, pozwalajac jednoczesnie by choroba dalej sie rozwijala albo lykac pigulki i spac spokojnie, bo endo spi, wiec nie grozi nam kolejna laparo, wycinanie jajnikow czy jelit. Tak zle i tak niedobrze, ale czy mozna swiadomie skazywac sie na rujnowanie sobie zdrowia? Na to pytanie musimy sobie same odpowiedziec. Decyzja o leczeniu endo jest decyzja indywidualna i ostateczne jej podjecie nalezy tylko i wylacznie do nas. Ja np wola lykac hormony, niz za klika lat dowiedziec sie, ze trzeba usunac polowe moich jelit, poniewaz sa zajete przez endo. Pozdrawiam i zycze latwych wyborow.
madziaj
Udzielający się
Posty: 38
Rejestracja: wtorek, 13 grudnia 2011, 19:09

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: madziaj »

dzieki:)
magma
Ekspert
Posty: 865
Rejestracja: poniedziałek, 26 marca 2012, 15:00

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: magma »

agachod1 pisze:
madziaj pisze:Niestety to trudny wybor; zyc nie zatruwajac organizmu hormonami, pozwalajac jednoczesnie by choroba dalej sie rozwijala albo lykac pigulki i spac spokojnie, bo endo spi, wiec nie grozi nam kolejna laparo, wycinanie jajnikow czy jelit.

Największy problem w tym, że hormony nie gwarantują nam wyleczenia...
Ja mam dylemat...Trafiam na wątki, których Autorki, mimo zastosowania kuracji, ponownie trafiły na stól...Więc ostro się zastanawiam...
Zakładam, że są też dziewczyny wyleczone tą metodą, tylko te pewnie "znikają" z Forum...a szkoda...pomogłyby takim jak ja podjąc decyzję...
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: vwd »

magma pisze:Zakładam, że są też dziewczyny wyleczone tą metodą, tylko te pewnie "znikają" z Forum...a szkoda...pomogłyby takim jak ja podjąc decyzję...
napisz do kilku wiadomosci na priva lub maile :) na pewno sie przynajmniej 2-3 odezwa i opowiedza jak to bylo u nich :) To b.dobry, sprawdzony sposob dotarcia do informacji :)
Ja mam dylemat od dawna :? ciagle podejmuje od nowa decyzje co dalej...
magma
Ekspert
Posty: 865
Rejestracja: poniedziałek, 26 marca 2012, 15:00

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: magma »

VWD dzięki...o tym nie pomyslalam...jest to jakieś wyjście...;)
pozdrawiam

:)
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: agachod1 »

magma pisze:Zakładam, że są też dziewczyny wyleczone tą metodą, tylko te pewnie "znikają" z Forum...a szkoda...
Madziu, trudno tu mowic o wyleczeniu. Chodzi raczej o uspienie choroby, zatrzymanie jej. A poza tym ja jestem jedna z dziewczyn, ktorej hormony pomogly, a ktora mimo tego nie odeszla z forum. Od dwoch lat biore Visanne, czuje sie dobrze. Nie mam boli, nie miesiaczkuje, nie mam torbieli. Perspektywa operacji usuniecia endo z jelit wisi nade mna tylko dlatego, ze jakiejs glupiej lekarce nie chcialo sie opisac dokladnie mojej pierwszej laparo i podczas drugiej lekarz nie zrobil niczego, poniewaz nie byl na to przygotowany, no i ja zreszta tez nie. ( chodzi o wzgledy medyczne typu wyczyszczenie jelit )

Ja jestem na forum i poki bede potrzebna, nie zamierzam z niego odejsc. Mysle, ze nie wszystkie dziewczyny, ktore odeszly z forum zrobily to z powodu poprawy zdrowia, chociaz przyznaje, chcialabym zeby tak wlasnie bylo. Czasami przestaja pisac na forum osoby, ktore wyczerpaly juz wszystkie mozliwosci i ktorym niestety, ale niewiele pomoglo leczenie. To jest bardzo przykre, ale trzeba tez brac pod uwage i taka opcje. Nasze dolegliwosci potrafia nam czasami odebrac chec do zycia. A leczenie to wszystko jeszcze bardziej poglebia. Pozdrawiam i przepraszam, ze tak smutno. :(
magma
Ekspert
Posty: 865
Rejestracja: poniedziałek, 26 marca 2012, 15:00

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: magma »

a ja nadal mam dylemat...zapobiegać (zakładam, że wycięto wszystko co było do wycięcia) czy czekać aż coś nowego się pokaże...
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: agachod1 »

Madziu, ty masz endo w bliznie po cc, wiec ze tak powiem prawie na zewnatrz. W twoim przypadku ryzyko rozprzestrzenienia sie endo na jelitach np jest znikome. Decyzja nalezy tylko do ciebie. U kazdego sytuacja wyglada naprawde inaczej i dlatego kazdy dokonujac wyboru, brac hormony czy liczyc na lud szczescia i zostawic to na jakis czas, kieruje sie swoimi wlasnymi pobudkami. Powiem ci, ze u mnie po pierwszej laparo, lekarka zaproponowala hormony w celu wyciszenia wszystkiego, zeby sie to uspokilo. Moze i ty sprobuj czegos podobnego. Moze lekarz sam ci o tym powie, ze przez kilka mcy mozesz zatrzymac @, a potem odstawisz wszystko i zobaczysz jak bedziesz sie czula. Moze wszystko sie unormuje i bedzie dobrze. :)
magma
Ekspert
Posty: 865
Rejestracja: poniedziałek, 26 marca 2012, 15:00

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: magma »

Już w środę rozstrzygnięcie...
Z tegu co wyczytałam edno w bliźnie nie wyklucza niestety pojawienia się tego dziada gdziekolwiek indziej
(ktoraś z endo-bliznowych dziewczyn miała usuwane ognisko z płuca inna z pęcherza...jeszcze inna boryka się teraz z adenomiozą, nie jest więc tak rózowo jakbym tego chciała...)

Ostatnio trafiłam gdzieś na text,w którym napisano, że endo w otrzewnej i powiezi (czyli w głębszych warstwach powłok) jest wskazaniem do wyciszenia @ hormonami...moje ogniska były właśnie w powięzi.
i tak dalej i tak dalej...co strona to nowe rewelacje...a głowa jak stodoła po przeczytaniu tego wszystkiego....
byle do środy...
(szczerze, to nie mam ochoty na hormony...ale zobaczymy)
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: agachod1 »

Madziu doskonale cie rozumiem. Ja po pierwszej laparo nie chcialam w ogole slyszec o hormonach tym bardziej, ze Visanne jeszcze nie bylo dostepne w sprzedazy i lekarz proponowal pigulki antykoncepcyjne. Balam sie, ze bede gruba jak wieloryb. Po trzech mcach obfitych w skrzepy krwawien, okazalo sie, ze mam na jajniku kolejna cyste. Wtedy zdecydowalam sie na hormony, ale cysta nie zeszla, wiec dalam sie zoperowac kolejny raz. Po laparo od razu zaczelam brac Visanne i tak az do nia dzisiejszego.

Madziu, porozmawiaj na ten temat z lekarzem i zobacz co on ci zaproponuje. Jezeli to bedzie wyciszenie @ na trzy, cztery mce, to moim zdaniem nie ma sie czego bac. Po prostu chodzi o to, zeby wszystko sie unormowalo i uspokoilo. A moze twoj gin zadecyduje inaczej. Jakkolwiek, decyzja bedzie nalezec tylko i wylacznie do ciebie. Najwazniejsze jest to, zebys poczula sie dobrze i zeby choroba nie wrocila. Pozdrawiam i nie martw sie na zapas. Bedzie dobrze. :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jak leczyć endometriozę?”