Relaksacja / wizualizacja - terapia komplementarna

Co lepsze: interwencja chirurgiczna czy leczenie farmakologiczne? A może należy połączyć obie metody?
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Relaksacja / wizualizacja - terapia komplementarna

Post autor: gosiak76 »

Dzis bylam na zajeciach z relaksacji i wizualizacji - polaczonych ze soba razem.
Na zajeciach byo naprawde bardzo milo - wspaniala osoba prowadzaca oraz oprocz mnie byly dodatkowo 4 osoby. Najpierw sie przedstawilismy bo 3 osoby wraz ze mna byly nowe i 2 osoby sie znaly a pozniej mielismy zajecia - napinalismy miesnie i rozluznialismy zgodnie ze slowami osoby ktora te zajecia prowadzila - pozniej byl czas na znalezienie tej parti gdzie nie bylismy rozluznieni i nastapila powtorka z napieciem i rozluznieniem ale to zalezalo od Ciebie czy bylas w pelni rozluzniona czy potrzebowalas jeszcze raz to powtorzyc. Nastepnie w rytm muzyki relaksacyjnej mielismy przesniesc sie w myslach w miejsce gdzie bedziemy sie czuc bardzo dobrze albo do miejsca ktore przywoluje mile wspomnienia - ja oczywiscie powrocilam do miejsca zwiazanego z jeziorami - prawie odlecialam i byla cisza przez dluzszy okres czasu - naprawde sie zrelaksowalam a jak instruktorka powiedziala ze bedziemy niedlugo powracac powoli to az na jej glosc troszke podskoczylam bo nie przygotowalana bylam na to ze uslysze glos jakis. Po zakonczonych zajeciach chwile jeszcze porozmawialismy o naszych doswiadczeniach zwiazanych z chorobami.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Relaksacja / wizualizacja - terapia komplementarna

Post autor: gosiak76 »

Relaksacja, czyli stan poprzez wizualizacje albo koncentracji na oddechu który wywołuje w nas odpręźenie mięśni, uwolnienie umysłu, charmonizacje i stan Alfa.
Relaksacja daje nam czas na przyśpieszoną regeneracje, uporządkowanie myśli i spraw codziennych. Odczucie wewnetrznego spokoju, harmonizacje całego systemu nerwowego. Taki czas można porównać do 8 godzin najbardziej regenerującego snu albo do 3 dni intensywnego odpoczynku.
Relaksacja osiągana podczas medytacji może mieć wiele poziomów.Może to być relaksacja układu mięśniowego - najbardziej podstawowa, kiedy to odczuwamy, że nasze mięśnie są ciężkie. Poczucie ciężaru mięśni odpowiada stanowi rozluźnienia - jest to najbardziej podstawowa i wstępna relaksacja.

W relaksacja emocjonalnej osiągamy łatwość w wywoływaniu w wyobraźni przyjemnych wyobrażeń i obrazów. Po rozluźnieniu mięśni, uspokojeniu oddechu, odczuciu ogólnej ciepłoty w ciele (lub lokalnie w wybranych partiach) zazwyczaj łatwo przychodzi nam rozluźnianie się (uwalnianie od napięć) poprzez wyobrażanie sobie jakichś przyjemnych scenerii natury.
Możemy np. wyobrażać sobie, że leżymy na plaży i słyszymy szum fal, wygrzewamy się do słońca, dotykamy całym ciałem przyjemnego, ciepłego piasku itd. Możemy wyobrażać sobie piękno lasu i śpiew leśnych ptaków itp.
Istotne jest to, że obrazy w naszej wyobraźni mogą pogłębiać poziom naszego rozluźnienia. Wewnętrzne obrazy bardzo silnie wpływają na nasze emocje i tego typu rozluźnianie się podczas wyobrażania sobie przyjemnych scenerii mają silne działanie terapeutyczne. Dlatego relaksacja emocjonalna jest znacznie łatwiejsza dzięki zastosowaniu gry wyobraźni. Wyobraznia pokierowana przez terapeute jest bardzo efektywna i daje cudowne rezultaty.

Zrodlo: http://www.medycynanaturalna.org/relaksacja.html
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Relaksacja / wizualizacja - terapia komplementarna

Post autor: gosiak76 »

Podczas sesji relaksacyjnej staramy sie zajac swoim oddechem aby oddech byl regularny i gleboki. Zanim to nastapi to zajmujemy wygodna pozycje lezaca badz siedzaca z glowa wsparta o oparcie i skupiamy sie na tym aby rozluznic wszystkie miesnie ciala. Jezeli do tego nie doszlo gdyz mamy kilka minutek na kazda partie to jest jeszcze moment aby wrocic do tej czesci ciala ktora jest jeszcze spieta i starac sie ja rozluznic. Najlepiej jest zakupic sobie plyte z muzyka relaksacyjna i tu moge polecic plyty z muzyka Michele Pepe ktore znalazlam na youtube, Ultimate Relaxation Album, Body and Soul - Relaxation: Resting the Mind Reviving the Body, Therapy Room: Relaxation 2, Body and Soul - Anti-Stress, Body and Soul - Calm, Sleep - Reviving The Body & Spirit - to sa tylko przykladowe polecane przez osoby ktore je zakupily jak i stosowane przez terapeutow w czasie sesji.
Nastepnie osoba prowadzaca przekazuje nam wskazowki odpowiednie caly czas - jest to na zasadzie skupieniu sie i uregulowaniu oddechu oraz wizualizacji, czyli przemieszczenia sie do miejsca gdzie chcialybysmy byc lub bylysmy i bedziemy czuly sie bezpiecznie. To pozwala sie bardzo mocno zrelaksowac a czasem nawet przysnac. W czasie wizualizacji wyobrazamy sobie wszystko odnosnie danego miejsca, szum fal, przyrode, rodzaj nieba, czy sa inne osoby czy jestesmy same. Terapia konczy sie slowami terapeuty ze powoli wracamy do pokoju w ktorym przebywamy - zaczynamy oddalac sie od miejsca gdzie zawedrowalysmy wyobrazajac je sobie i powoli otwieramy oczy. Taka sesja trwa godzine czasu i naprawde jest to najmilej spedzony czas w grupie innych osob z ktorymi czesto mozna sobie porozmawiac ale tez takie sesje mozna samemu przeprowadzic sobie w domku - zajac wygodna pozycje, zamknac oczka i wsluchac sie w relaksacyjna muzyke. Mam nadzieje ze to bedzie dzialac - na mnie dziala. Powodzenia kochane :**
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: Relaksacja / wizualizacja - terapia komplementarna

Post autor: agachod1 »

Kochana Gosiu. Bardzo sie ciesze, ze mimo ogromnego ciezaru, jaki przyniosla ci choroba, znalazlas sposob na ucieczke od bolu i zadreczania sie tym, co cie spotkalo. Kazdy z nas jest inny i kazdy potrzebuje czegos innego, aby podniesc sie z upadkow. To wspaniale, ze w twoim przypadku ta terapia dziala. Oby tak dalej. Dobrze, ze mamy ze soba kontakt, bo to uswiadamia nam, ze zadna z nas nie jest sama, ze oprocz nas sa jeszcze inne kobiety, ktore podobnie jak my odczuwaja skutki choroby. Mysle, ze najgorsza rzecza w zyciu jest czuc sie niepotrzebnym i osamotnionym. Jak to sie mowi, w grupie razniej. Pozdrawiam cie Gosiu i nie daj sie. Walczmy, a na pewno sie uda. Jest takie powiedzenie, ze co nas nie zabije, to nas wzmocni. Mam nadzieje, ze kazda upadek w zyciu nas wzmacnia, bo po kazdym podnosimy sie silniejsi i bogatsi o nowe doswiadczenia i zyciowe lekcje i dlatego w przyszlosci staramy sie nie popelniac tych samych bledow, a postepowac tak, aby zycie bylo dla nas piekne. Pozdrowionka. Aga :lol:
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Relaksacja / wizualizacja - terapia komplementarna

Post autor: gosiak76 »

Ciesze sie ze ta terapia bardzo mi pomaga - podczas sesji terapeutycznej nie jestem sama tylko z innymi osobami z ktorymi rozmawiamy troszke po sesji - wymieniamy sie informacjami a czasem doswiadczeniami. Super ze terapia jest prowadzona w grupie bo wiemy ze nie jestesmy sami z problemami.
Mam nadzieje ze jak ktoras z Was chociaz sprobuje posluchac tego rodzaju muzyki relaksacyjnej to na pewno poczuje sie troszke inaczej i odejdzie chociaz na chwile od szarej codziennosci.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: Relaksacja / wizualizacja - terapia komplementarna

Post autor: agachod1 »

Ja na pewno sprobuje posluchac tej muzyki. Najwazniesze to nie czuc sie osamotnionym. Dobrze, ze masz wokol siebie ludzi, ktorzy sa w podobnej sytuacji jak ty i dlatego latwiej jest im zrozumiec co tak naprawde przezywasz. Takie szczere rozmowy bardzo duzo daja i ciesze sie, ze nie jestes sama. Caluje. Aga.
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Relaksacja / wizualizacja - terapia komplementarna

Post autor: gosiak76 »

Nie czuje sie osamotniona pomimo ze jestem w Anglii - mam naprawde fantastycznych znajomych ktorych poznalam tu w Anglii a w glownej mierze polaczyly nas rozne choroby a poczatki zaczely sie jak bylam zdiagnozowana ze zmianami przedrakowymi szyjki macicy. Wtedy dowiadywalam sie od dziewczyn o ich leczeniach, wizytach kontrolnych a takze organizowane sa spotkania co roku poprzez charity poswieconemu zapobieganiu rakowi szyjki macicy - ostatnio jednak staram sie zdobywac informacje na forum o raku jajnika oraz na facebooku gdzie sa kobietki ktore sluza rada i wsparciem oraz mobilizuja do dalszego dzialania - a to sie najbardziej liczy. Muzyka mnie wycisza i mysle by kupic sobie muzyke relaksacyjna w formacie mp3 by moc np przy niej czasem zasypiac.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jak leczyć endometriozę?”