Amitryptylina (Amitriptyline)

Opinie użytkowników na temat leków stosowanych w leczeniu endometriozy
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Amitryptylina (Amitriptyline)

Post autor: gosiak76 »

W mojej sytuacji gdy odczuwam bol i leki typu kodeina lub tramal nie usmierzaja bolu jak powinny zostalam przeniesiona na bardziej mocniejszy lek ktory kiedys stosowany byl w leczeniu depresji natomiast obecnie stosuje sie go w blokowaniu bolu neuropatycznego powstalego z powodu uszkodzenia nerwu w czasie przeprowadzania zabiegu chirurgicznego.
W szpitalu przekazano mi zebym sprobowala brac ten lek zeby zobaczyc czy lek bedzie dzialal na moje bole - jezeli tak sie nie stanie to bede skierowana do kliniki leczenia bolu gdzie bede dostawac zastrzyki w miejsca gdzie pojawiaja sie bole a wiec glownie w okolicy narzadow rodnych.

Jest to lek wykazujacy dzialanie blokujace uklad nerwowy przywspolczulny (dzialanie m.in. rozkurczowe).

Wskazania:
Jako leczenie wspomagające bólu neuropatycznego a takze przy leczeniu depresji.

Działania niepożądane:
Głównie występują na początku leczenia i przy stosowaniu wysokich dawek leku.

Niektóre ważniejsze działania niepożądane:
- hipotonia ortostatyczna
- niedociśnienie
- tachykardia
- niedokrwienie mięśnia sercowego
- zaburzenia rytmu serca i przewodzenia
- ze strony układu nerwowego: nadmierna senność, splątanie, dezorientacja, halucynacje,zaburzenia koncentracji, niepokój, pobudzenie, bezsenność, koszmary senne, stan maniakalny, ataksja, drżenie mięśniowe, uogólnione napady drgawkowe, śpiączka, ruchy mimowolne, dyskinezy, drętwienie i parestezje kończyn, neuropatia obwodowa
- zaburzenia widzenia (wtórne do zaburzeń akomodacji), szumy uszne, zaburzenia mowy, zawroty głowy, bóle głowy, uczucie zmęczenia i osłabienia
- zaburzenia akomodacji
- zaburzenia oddawania moczu (najczęściej zatrzymanie)
- odczyny alergiczne
- supresja szpiku kostnego
- nudności, wymioty, zaburzenia łaknienia, bóle brzucha
- suchość jamy ustnej, czarny język
- zaparcia
- zaburzenia ze strony gruczołów wydzielania wewnętrznego.


Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na amityptylinę lub składniki masy tabletkowej. Świeży zawał mięśnia sercowego, zaburzenia przewodnictwa przedsionkowo – komorowego, inne zaburzenia rytmu serca. Stany maniakalne. Ciężka niewydolność wątroby. Porfiria. Przeciwwskazana podczas podawanie inhibitorów MAO i 2 tygodnie po zakończeniu leczenia nimi. Lek można stosować powyżej 16 r.ż.[6].
Nie podaje sie w okresie ciazy i karmienia piersia.

Zrodlo: http://pl.wikipedia.org/wiki/Amitryptylina

Na polskich stronach w glownej mierze opisuje sie stosowanie leku w stanach depresji gdzie dawka osiaga ponad 150 mg na dobe.
Dodatkowe informacje bede w stanie podac z angielskiej strony gdzie dosc duzo pisze sie na temat leczenia bolu za pomoca tego leku (http://www.painconcern.org.uk/2011/04/l ... triptyline) a nie pisze sie juz na temat leczenia samej depresji.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: Amitryptylina (Amitriptyline)

Post autor: agachod1 »

Gosiu. Zobaczysz jak lek bedzie dzialal na ciebie. Czy bedzie usmierzal bole. Najbardziej martwi mnie to, ze w razie gdyby tak sie nie stalo, nie zrobia ci zabiegu w celu usuniecia zrostow( ktore lekarz sam zasugerowal ), tylko beda cie leczyc doraznie. Moim zdaniem to bez sensu. To tak jakby bolal cie zab, a ty bys brala leki przeciwbolowe. No na poczatku to jest dobre, ale potem to nawet i to przestanie dzialac. Nie wiem co ci mam powiedziec Gosiu, bo nie chce cie zasmucac. Zycze ci wytrwalosci w walce o komfort zycia bez bolu. :D
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Amitryptylina (Amitriptyline)

Post autor: gosiak76 »

Aga najpierw zobaczymy jak to bedzie gdyz roznie moze z tym byc a byc moze w koncu lekarze zdecyduja sie na zabieg jezeli bedzie coraz gorzej. Na razie nie chca nic robic bo kazdy zabieg bedzie powodowal powstawanie nowych zrostow jezeli to one sa przyczyna bolu i mogloby byc tak ze podczas kolejnej wizyty znow odczuwalabym bole i trzeba byloby robic kolejny zabieg - oni chca uniknac wlasnie takiej sytuacji.
Mam nadzieje ze niedlugo zaczne czuc sie bardziej komfortowo i bede mogla robic wiecej rzeczy niz dotychczas bo o to teraz glownie chodzi.
Dziekuje Sloneczko za troske i wsparcie :**
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Amitryptylina (Amitriptyline)

Post autor: gosiak76 »

Dzis rozpoczelam branie amitriptyline - juz wkrotce bede meldowac jak to u mnie wyglada.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Amitryptylina (Amitriptyline)

Post autor: gosiak76 »

Pojawily sie bole glowy oraz jest mi zimno - czyzby to skutki dzialania leku ??? Cos wspominano w artykule o bolach glowy jak po kacu - chyba tak wlasnie sie czuje. Mam HANGOVER !!!!!! :(
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Amitryptylina (Amitriptyline)

Post autor: gosiak76 »

Wiele osób żyjących z bólem przewlekłym obawia się perspektywy długoterminowej lub nawet stałej terapii. Co to są te leki, czy są one bezpieczne i jak one działają? W tym artykułe dr Mick Serpell wyjaśnia jak amitryptylina działa i wyjasnia skutki uboczne, które mogą wystąpić, zwłaszcza we wczesnych stadiach .

Główne cele w zarządzaniu przewlekłego bólu w celu łagodzenia bólu sa ważne, aby poprawić jakość życia. Istnieją cztery formy leczenia bólu:
1. fizykoterapia (fizjoterapia, akupunktura, TEN (przezskórna elektryczna stymulacja nerwów) ​​itp.
2. farmakoterapia,
3. znieczulenie regionalne (wtrysk leków wokół nerwów i innych tkanek)
4. psychologiczne terapie (techniki, które poprawiają radzenia sobie z bólem).

Dwa rodzaje bólu
Lekarze opisują ból jako nocyceptywnym, neuropatyczny, lub kombinacje obu. Ważne jest rozróżnienie między dwoma rodzajami bólu, ponieważ potrzeba różnych leków. Nocyceptywnym bólem jest ból, który zaczyna się w odpowiedzi na uszkodzenie tkanek lub bolesnego bodźca jak stycznosc z gorącą powierzchnią. Przykłady obejmują mechaniczne bóle pleców i zwyrodnieniowe lub zapalenie stawów i łatwo jest teraz zrozumieć, dlaczego nocyceptywny ból jest najczęstszą formą bólu przewlekłego. Mimo że te bóle mogą zacząć sie jako czysto nocyceptywny, to z biegiem czasu moga wystąpić zmiany w obrębie układu nerwowego, które mogą prowadzić do bólu neuropatycznego. Ból neuropatyczny może być także wynikiem uszkodzenia nerwów, które sprawia ​​nadczynność nerwów. Dlatego też leki stosowane w leczeniu bólu neuropatycznego mają na celu stabilizację lub "uspokojenia" z nieprawidłowych nerwów.

Leczenie farmakologiczne
Konwencjonalne środki przeciwbólowe, takie jak kodeina i brufen wykorzystywane są do bólu nocyceptywnego. Często nie są skuteczne w leczeniu bólu neuropatycznego. Większość leków stosowanych w leczeniu bólu neuropatycznego są nie tylko używane do łagodzenia bólu. Na przykład, amitryptylina jest antydepresyjnym lekiem, ale teraz prawdopodobnie używana powszechnie do zwalczania bólu niż w stosowaniu jej oryginalnego przeznaczenia.

Zmien swój styl życia
Zawsze pamiętaj, że medycyna sama nie wystarczy. Choć farmakoterapia może odegrać znaczącą rolę w leczeniu bólu, to zmiana swojego stylu życia (np. budując swoją kondycję i coraz większa aktywnośc fizyczna), a także nauka jak zarządzać i radzić sobie z bólem lepiej, są niezbędne do pomyślnego zakończenia.

Ogólne zasady leczenia farmakologicznego
Lekarz prowadzący rozpocznie od niskiej dawki leku i bedzie zwiększal do odpowiedniej dawki i czasu trwania aż do uzyskania zauważalnej ulgi w bólu (lub doświadczenia poważnych skutkow ubocznych). Jeśli nie ma ulgi lek zostanie zatrzymany. Lekarz może stopniowo odzwyczaić cię od leku od ponad jednego do dwóch tygodni, aby uniknąć potencjalnych skutków ubocznych nagłego wycofania. Jeśli otrzymujesz częściową, ale niewystarczające ulgę w bólu, lek może być inaczej dawkowany.
Gdy jesteś na właściwej dawce i kombinacji leków dla Ciebie, to możesz kontynuować leki na czas nieokreślony. Ty i Twój lekarz możecie zdecydować, że należy odstawic leki stopniowo po sześciu miesiacach lub upewnić sie ze sa one nadal konieczne dla ciebie.
Większość lekarzy zgadza się, że lek w leczeniu bólu przewlekłego należy przyjmowac "całą dobę" zamiast czasu kiedy to jest "wymagane". Łatwiej jest wtedy opanowac bol, a nie starac się go kontrolować gdy tylko sie pojawi.

Leki przeciwdepresyjne
Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, takie jak amitryptylina, są "złotym standardem" w leczeniu bólu neuropatycznego, ponieważ są one najbardziej skuteczne i najbardziej znanye leki dla tej choroby. Mogą być również przyjmowane w przewlekłym bólu nocyceptywnym, zwłaszcza jeśli istnieje komponent neuropatyczny do niego. Wydają się one pracować w układzie nerwowym, zmniejszając zdolność komórek nerwowych do ponownego wchłaniania chemikalii, takich jak serotonina i noradrenalina.Te chemikalia nazywane są nerwowymi nadajnikami. Jeśli nie są wchłaniane gromadzą się na zewnątrz komórki nerwowej powodujac wysylanie sygnalu o bólu w rdzeniu kręgowym.

Tylko w umyśle?
Sposób w jaki leki przeciwdepresyjne daja ulgę w bólu jest całkowicie oddzielony od antydepresyjnego efektu. Dawka wymagana w leczeniu depresji jest znacznie wyższa (często ponad 150 mg na dobę) niż w dawkach stosowanych w leczeniu bólu. Ponadto, istnieje wiele różnych leków przeciwdepresyjnych, które są skuteczne w leczeniu depresji, ale tylko nieliczne są skuteczne jako leki przeciwbólowe.
Ważne jest zeby pacjent powinien otrzymać pełne wyjaśnienie z uzasadnieniem leczenia antydepresyjnego. Nie jest to, że lekarz jest zdania, twój ból jest wynikiem depresji. Więc nie uważasz, że nie są traktowane poważnie i że ból jest "tylko w umyśle".

Rozpoczecie zazywania Amitriptyline
Jedna z trzech osób odczuje większa niż 50% ulgę w bólu z amitryptylina, który uważany jest za doskonały wynik dla przewlekłych stanów bólowych. Jest uruchamiany w małej dawce (10 lub 25 mg dziennie) i stopniowo zwiększany w ciągu tygodnia co 10 lub 25 mg co tydzień aż do 100 mg, jeśli jakieś skutki uboczne są do zniesienia. Tabletki są małe i trudno przeciąć na pół, a często wytwarzają drętwienie języka, ze względu na efekt znieczulenia miejscowego. Ten lek jest dostępny rowniez w postaci syropu. Lepiej jest stosować syrop jeśli małe wzrosty dawki są wymagane podczas miareczkowania fazy.

Stosowanie
Można zauważyć ulgę w bólu juz w dwa tygodnie po rozpoczeciu, ale często amitryptylina wymaga od sześciu do ośmiu tygodni brania leku zanim można powiedzieć, że lek został odpowiednio podany. Wiele osób przerywa przyjmowanie leku, ponieważ doświadcza wiele skutków ubocznych we wczesnej fazie przyjmowania leku, ale nie czują żadnych korzyści. Jednakże, jeśli można wytrwać, często większość skutków ubocznych mija po kilku dniach do kilku tygodni i wtedy można zacząć zauważać zalety dzialania leku.
Chociaż istnieje wiele skutków ubocznych związanych z amitryptylina większość z nich są bardzo rzadkie. Najczęstsze z nich, których doświadcza tylko 5-15% osób, to m.in. zawroty głowy, senność, suchość w ustach, nudności i zaparcia. Te działania niepożądane są generalnie nieszkodliwe i pod warunkiem że nie przekracza sie dawki to nie spowoduja żadnych szkód. Większość ludzi dostosuje sie do nich i w końcu znikną. Amitriptyline nie jest uzalezniajaca, ale jeśli chce sie przerwac, to należy wycofać się powoli w ciągu dwóch do trzech tygodni, w celu uniknięcia objawów abstynencyjnych jak ból głowy i złe samopoczucie.

Nie dla wszystkich
Lekarz nie przepisze tego leku, jeśli kiedykolwiek wystąpiła reakcja alergiczna na amitryptyline lub narkotyki pokrewne,wystapil zawał serca lub niedawno podawano leki, które mogą oddziaływać z amitryptylina.

Kiedy należy stosowac ?
Amitriptyline jest długo działającym lekiem, więc tylko należy ja przyjmować raz na dzień. Jako jedna z najczęstszych skutków ubocznych jest senność, to najlepiej wziąć go kilka godzin przed snem. Efekt ten może być szczególnie przydatny, jeśli cierpi sie na brak snu od bólu. Czasami jest "dzień po" typu uczucia kaca, ale to zazwyczaj słabnie wraz z upływem czasu. Czasami amitryptylina może powodować bezsenność, a jeśli tak się stanie to lepiej wziąć ja w godzinach porannych.

Warto spróbować
Jeśli skutki uboczne są problemem, istnieją inne podobne leki (na przykład nortryptylina i imipramina), które warto spróbować.
Wielu ludzi pozostaje na amitryptyline przez wiele lat i uwaza, że zmieniło to ich życie. Gdy mamy do czynienia z bólem, to warto dać szansę leczeniu farmakologicznemu i współpracowac z lekarzem, aby wypróbować różne sposoby i znaleźć taki sposob leczenia, który przynosi korzyści w walce z bólem oraz pozwala zrobić więcej i poprawia jakość życia.

Zrodlo: http://www.painconcern.org.uk/2011/04/l ... triptyline
Tlumaczenie: gosiak76
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Amitryptylina (Amitriptyline)

Post autor: gosiak76 »

Niestety bole nie dawaly mi spokoju w pracy a bylo dobrze jak bylam w domku - wobec tego wg zalecen lekarza ze jak bole beda sie utrzymywac to mam zwiekszyc dawke do dwoch tabletek, tak tez zrobilam i jest o niebo lepiej gdyz nawet przesypiam nocke bez oczuwania bolow w dolnej czesci plecow a to jest naprawde duzo.
Co do skutkow ubocznych to wystepuje suchosc w gardle ale kolo lozka stoi caly czas woda mineralna wiec w kazdej chwili moge sie napic wody jak tylko tego potrzebuje.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: Amitryptylina (Amitriptyline)

Post autor: agachod1 »

Oby ci to wszystko przeszlo. Trzymam kciuki za ciebie caly czas. Caluje mocno. :wink:
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Amitryptylina (Amitriptyline)

Post autor: gosiak76 »

Zobaczymy jak bedzie - mam nadzieje ze to sie unormuje za jakis czas :****
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: Amitryptylina (Amitriptyline)

Post autor: agachod1 »

To sie musi unormowac. Nie widze innej opcji. Damy rade Gosiu. Sle calusy i moc pozytywnach fluidow. :)
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Amitryptylina (Amitriptyline)

Post autor: gosiak76 »

Raz jest lepiej a raz gorzej - mam nadzieje ze to sie unormuje gdyz wyniki powinny byc widoczne dopiero okolo 4-tego tygodnia od rozpoczecia leczenia. Najgorzej jest w pracy gdyz wtedy odczuwam bole i musze usiasc. Wciaz mam suchosc gardla w nocy - nie jest to straszny skutek uboczny gdyz mozna sie tego pozbyc poprzez zucie gumy jezeli to jest w ciagu dnia badz napicia sie wody w czasie nocy.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: Amitryptylina (Amitriptyline)

Post autor: agachod1 »

Suchosc gardla...cos wiem o tym. Paskudne uczucie. Super pomysl z ta guma do zucia. Caluje mocno... :wink:
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Amitryptylina (Amitriptyline)

Post autor: gosiak76 »

Z ta guma do zucia wyczylam na angielskiej stronie dla pacjenta ze w taki sposob jest dobrze usunac wlasnie efekt uboczny suchosci gardla.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: Amitryptylina (Amitriptyline)

Post autor: agachod1 »

Ciesze sie, ze tak swietnie sobie radzisz. Oby tak dalej. Caluski i przytulaski.
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Amitryptylina (Amitriptyline)

Post autor: gosiak76 »

Przy braniu tej tabletki klade sie o wiele szybciej spac niz to mialam zazwyczaj robic zanim rozpoczelam kuracje tym lekiem. Jest to wlasnie lek powodujacy ze chce sie spac.
Obecnie jest coraz mniejszy problem z jelitem - zaczyna sie wszystko normowac powolutku. Bole wystepuja w momencie gdy podnosze cos ciezszego wiec staram oszczedzac siebie przed jakimkolwiek noszeniem, ogolnie jak wypoczywam to wszystko jest dobrze ale jedyne czego nie moge robic to zbyt dlugo siedziec chociaz wyglada to lepiej niz poprzednio.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Amitryptylina (Amitriptyline)

Post autor: gosiak76 »

W ulotce jest rowniez napisane zeby poinformowac lekarza jezeli wystepuja nastepujace efekty uboczne podczas stosowania amitryptyline takie jak:
- uczucie niepokoju lub dezorientacja
- trudnosci w zasypianiu
- uczucie mrowienia
- bolesnosc badz tkliwosc piersi
- trudności z funkcjonowaniem seksualnym
- zmiany apetytu i wagi ciala
- zmiany w odczuwaniu smaku
- dzwonienie w uszach
- swędząca wysypka skorna
- utrata włosów
- zwiększona potliwosc
- redukcja w poziomie krwi
- wydzielanie lub nadprodukcja mleka z piersi
- zmiany w poziomie cukru
- nieprawidlowe wydzielanie hormonu ADH ktory powoduje czeste wydzielanie moczu
- zawroty badz bole glowy
- zmeczenie badz sennosc
- oslabienie
- trudnosc z koncentracja
- problem z zasnieciem, koszmary senne
- zwiekszona nadaktywnosc
- widzenie rzeczy, ktorych nie ma w danym miejscu
- brak koordynacji
- uczucie szybkiego bicia serca, atak serca, nieregularne badz powolne bicie serca
- zwiekszone badz zmniejszone cisnienie krwi
- nudnosci badz wymioty
- biegunka
- utrata apetytu
- bole jamy brzusznej
- czarny jezyk
- zoltaczka (w tym zmiany w tescie funkcjonowania watroby)

W moim przypadku zauwazylam ze wystepuja u mnie biegunki oraz luzny stolec, mam utrate apetytu i nie czuje sie glodna - jem rowniez male porcje jedzenia, mysle ze rowniez dosc czesto oddaje mocz.
Odczuwam rowniez suchosc w gardle ale to podczas snu tylko - ostatnio w pracy tylko raz odczulam suchosc w gardle wiec musialam wyjsc szybko z pomieszczenia na korytarz by napic sie wody.
Wiem ze sa to rzeczy o ktorych na pewno dowie sie moj lekarz gdyz mam sie zglosic do niego 4 kwietnia na kontrole.
Jestem ciekawa jakie jest cisnienie krwi obecnie i jak wygladaja inne testy krwi przy braniu tego leku.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: Amitryptylina (Amitriptyline)

Post autor: agachod1 »

Gosiu, mam nadzieje, ze wkrotce czesc z tych objawow minie. Czeste siusianie to pewnie od tego, ze masz sucho w buzi i sporo pijesz. Jezeli chodzi o wlosy, to lepiej juz teraz zacznij brac jakies witaminki. Ja moge ci polecic dobre tabletki, ktore mozesz kupic tez w Anglii : INNEOV. Sa bardzo skuteczne, tylko trzeba je regularnie brac. Najlepsze sa dwukolorowe. Zawsze rano bierzesz jedna zielona tabl, a ok 15stej fioletowa i tak caly czas min przez trzy mce. Ja wciaz mam problem z wypadajacymi wlosami. Najpierw mialam kuracje inneov i troche sie poprawilo, a potem problem powrocil i kilka mcy temu znow zaczelam kuracje wzmacniajaca tym razem innym srodkiem, bo w sprayu i do tego tabl z Amway i tez jest ok. Takze lepiej sie zabezpieczyc na przyszlosc, bo pozniej zanim wszystko sie unormuje potrzeba bedzie wiecej czasu. Pozdrawiam sie slonko i wciaz trzymam kciuki zeby to wszystko u ciebie jak najszybciej sie unormowalo. :D
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Amitryptylina (Amitriptyline)

Post autor: gosiak76 »

Mam w domku suplementy na wzmocnienie wlosow i paznokci oraz na ladniejsza skore. Sa one z firmy Holland & Barrett i zawieraja 27 skladnikow ktore wplywaja na skore, paznokcie oraz wlosy. Pamietam ze wczesniej wiecej wypadalo mi wlosow a obecnie nie jest to juz taka tragedia.
Agus bede jednak pamietac o tym suplemencie co podalas mi i poszukam na necie oraz byc moze jak skonczy mi sie obecny suplement to zamowie sobie ten co Ty polecilas zeby go wyprobowac i miec porownanie tych dwoch suplementow i wybrac ten wlasciwszy.

Co do picia wody to zwiazane jest to z tym ze trace dosc duza ilosc plynow na skutek biegunki oraz czestego sikania i dlatego musze uzupelniac to wszystko skladnikami mineralnymi zawartymi w wodzie aby moj organizm sie nie odwodnil.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Amitryptylina (Amitriptyline)

Post autor: gosiak76 »

Odkad zaczelam brac te tabletki to zauwazylam ze dodatkowym efektem ubocznym o ktorym nie wspomina sie w ulotce jest ciagle kichanie czego nie bylo u mnie w takiej ilosci nigdy przedtem. Z tego co zdazylam wypatrzec w internecie to sa przypadki wzmozonego kichania jak sie jest na tym leku ale bardzo rzadkie.

Na stronie medycznej gdzie robiono badania znalazlam nastepujace wiadomosci:
On Feb, 26, 2012: 3,540 people reported to have side effects when taking Amitriptyline hydrochloride. Among them, 2 people (0.06%) have Sneezing.
Zrodlo: http://www.ehealthme.com/ds/amitriptyli ... e/sneezing

Na dzien 26 lutego 2012 roku 3540 osob zaraportowalo skutki uboczne jakie wystepowaly u nich podczas stosowania amitriptyline. Posrod tych ludzi 2 osoby (0,06%) wskazaly kichanie jako efekt uboczny stosowania leku.
tlumaczenie: gosiak76
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Amitryptylina (Amitriptyline)

Post autor: vwd »

kichanie :) troszke to zabawnie brzmi, choc rozumiem, ze moze byc uciazliwe
a jak czesto kichasz?
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Amitryptylina (Amitriptyline)

Post autor: gosiak76 »

Jest uciazliwe naprawde - potrafie kichac do kilkunastu razy na dzien co mi sie nigdy wczesniej nie zdarzalo. Inaczej jest jak kreci Cie w nosie i wiesz ze kichniesz - u mnie to wyglada inaczej bo kicham znienacka i za jednym zamachem az 4 razy.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
hercik17
Ekspert
Posty: 1444
Rejestracja: środa, 9 marca 2011, 08:53

Re: Amitryptylina (Amitriptyline)

Post autor: hercik17 »

Gosiu śmiesznie brzmi ten skutek uboczny :D ale swoją droga może być uciążliwy.Z tego co pisałaś o skutkach ubocznych,to ten objaw nie jest taki najgorszy.Jak zaczęłam czytać inne skutki uboczne to aż miałam gęsią skórkę.Trzymaj się kochana i "NA ZDROWIE" :D :D :D
"Codziennie upadam...codziennie się waham...codziennie podpieram...Ale dźwigam cały mój świat i dźwigać będę..."
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Amitryptylina (Amitriptyline)

Post autor: gosiak76 »

Objaw kichania nie jest najgorszy - to fakt. Oprocz tego objawu mam inne o ktorych pisalam juz wczesniej - luzny stolec badz biegunka, czeste sikanie,zmniejszenie apetytu (bywa tak ze nie chce mi sie jesc od sniadania i nie czujac sie glodna nawet nie robie obiadu), suchosc w gardle w nocy ale to zabijam woda mineralna. Jak cos robie to szybciej sie mecze i serce zaczyna bic szybciej tez. Dzis odczulam suchosc i jakby drapanie w gardle w ciagu dnia ze chcialo mi sie odkaszlnac - zaznaczam ze nie lapie mnie zadna choroba.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
hercik17
Ekspert
Posty: 1444
Rejestracja: środa, 9 marca 2011, 08:53

Re: Amitryptylina (Amitriptyline)

Post autor: hercik17 »

Musisz kontrolować te swoje objawy,bo czasem mogą być niebezpieczne.Takie to już są leki-na jedno pomagają na drugie szkodzą.Ach przerąbane mamy! Pozdrawiam Gosieńko
"Codziennie upadam...codziennie się waham...codziennie podpieram...Ale dźwigam cały mój świat i dźwigać będę..."
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Amitryptylina (Amitriptyline)

Post autor: vwd »

hercik17 pisze:Trzymaj się kochana i "NA ZDROWIE" :D :D :D
Na Zdrowie! :)
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Amitryptylina (Amitriptyline)

Post autor: gosiak76 »

Zapisuje sobie objawy ktore wystepuja i jak tylko bede u lekarza to bede z nim o tym rozmawiala. Mam nadzieje ze jak nie ten lek to bedzie inny ktory tez pomoze i nie przyniesie skutkow ubocznych.
vwd pisze:
hercik17 pisze:Trzymaj się kochana i "NA ZDROWIE" :D :D :D
Na Zdrowie! :)
Dziekuje Wam :)
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Amitryptylina (Amitriptyline)

Post autor: gosiak76 »

Ja dzis nie czuje sie zbyt dobrze bo daly mi sie we znaki skutki uboczne leku - biegunka, suchosc gardla, zmeczenie. Czuje jakby nagle brakowalo mi plynow w organizmie i musze sie szybko czegos napic.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Amitryptylina (Amitriptyline)

Post autor: vwd »

ojej
to faktycznie juz to kichanie lepsze
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Amitryptylina (Amitriptyline)

Post autor: gosiak76 »

No kichanie to pikus przy tym co sie dzis dzieje ze mna a do tego mam teraz @ z odstawienia.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Amitryptylina (Amitriptyline)

Post autor: vwd »

to nie zazdroszcze...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Leki i wasze doświadczenia z nimi”