Luteina 50 mg - tabletki podjezykowe

Opinie użytkowników na temat leków stosowanych w leczeniu endometriozy
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Luteina 50 mg - tabletki podjezykowe

Post autor: gosiak76 »

Wskazania: Stany niedoboru endogennego progesteronu pod postacią zaburzeń cyklu miesiączkowego, bolesnego miesiączkowania, cykli bezowulacyjnych, zespołu napięcia przedmiesiączkowego, czynnościowych krwawień macicznych. Endometrioza. Niepłodność związana z niedomogą lutealną. Poronienia nawykowe i zagrażające na tle niedoboru progesteronu. Niewydolność fazy lutealnej okresu przedmenopauzalnego. Hormonalna terapia zastępcza (progesteron jest stosowany u kobiet po menopauzie z zachowaną macicą, otrzymujących hormonalną terapię zastępczą, celem ochrony endometrium).

Dawkowanie: Dopochwowo lub podjęzykowo w zależności od postaci leku. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz.

Możliwe skutki uboczne: W pojedynczych przypadkach opisywano senność, zaburzenia koncentracji i uwagi, uczucie lęku, stany depresyjne, ból i zawroty głowy. Może wystąpić lub nasilić się występująca wcześniej depresja. Rzadko mogą wystąpić nieprawidłowe krwawienia z narządu rodnego, brak miesiączki, zaczerwienienie skóry, trądzik, reakcje nadwrażliwości. Progesteron może powodować zwiększenie lub zmniejszenie masy ciała.

Poinformuj lekarza: Gdy masz nowotwór sutka, narządu rodnego, niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.

Zrodlo: www.doz.pl/leki/p58-Luteina
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Luteina 50 mg - tabletki podjezykowe

Post autor: gosiak76 »

Skład
1 tabl. podjęzykowa, podzielna zawiera 50 mg mikronizowanego progesteronu.

Działanie
Syntetycznie otrzymywany naturalny hormon ciałka żółtego jajnika. W warunkach fizjologicznych progesteron jest wytwarzany w zluteinizowanych komórkach ziarnistych ciałka żółtego jajnika, w zespólni kosmków łożyska od 14-18 tygodnia ciąży, w warstwie pasmowatej i siatkowatej kory nadnerczy oraz w o.u.n. Najważniejsze efekty oddziaływania progesteronu na narząd rodny to: umożliwienie owulacji przez aktywację proteolizy ściany pęcherzyka Graafa; sekrecyjna przemiana endometrium umożliwiająca implantację zapłodnionego jaja; hamowanie nadmiernego rozrostu endometrium spowodowanego działaniem estrogenów; cykliczne zmiany w nabłonku jajowodów, szyjki macicy i pochwy. Progesteron działa synergicznie z estrogenami na gruczoł sutkowy, przygotowując go do laktacji. Jest hormonem niezbędnym do utrzymania ciąży przez cały okres jej trwania: hamuje reakcję immunologiczną matki na antygeny płodu, jest substratem do produkcji gliko- i mineralokortykoidów płodu, inicjuje poród, znosi samoistną czynność skurczową ciężarnej macicy. Progesteron dobrze wchłania się po podaniu podjęzykowym. Po podaniu podjęzykowo 100 mg hormon osiąga maksymalne stężenie we krwi po około 1-4 h, a po dawce 200 mg - po około 2-6 h. 96-99% leku wiąże się z białkami osocza. Jest metabolizowany głównie w wątrobie, również w nerkach i w śladowych ilościach w innych narządach, np. w mięśniach i w postaci metabolitów jest wydalany z moczem. T0,5 progesteronu podanego podjęzykowo (podobnie jak doustnie) wynosi 6-7 h. T0,5 progesteronu podawanego dopochwowo wynosi około 14 h, a czas, po którym hormon osiąga maksymalne stężenie we krwi - około 6,5 h. Podanie dopochwowe progesteronu powoduje większą biodostępność hormonu w endometrium macicy.

Wskazania
Zaburzenia miesiączkowania spowodowane niedoborem endogennego progesteronu. Wtórny brak miesiączki. Zespół napięcia przedmiesiączkowego. Czynnościowe krwawienia z dróg rodnych. Niewydolność ciałka żółtego. Cykle bezowulacyjne. Wspomagająco w leczeniu bezpłodności, np. w zapłodnieniu in vitro i innych technikach wspomaganego rozrodu. Poronienia nawykowe i zagrażające z powodu niedoboru endogennego progesteronu. Zapobieganie rozrostom endometrium u kobiet przyjmujących estrogeny (np. w hormonalnej terapii zastępczej).

Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych. Ciężkie zaburzenia czynności wątroby. Żółtaczka cholestatyczna. Zespół Dubin-Johnsona i Rotora. Nowotwory sutka i narządu rodnego. Poronienie w toku i obecność resztek po poronieniu w jamie macicy.

Środki ostrożności
Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentek po przebytych epizodach zakrzepowo-zatorowych. Nie stosować u dzieci.

Stosowanie w ciąży i okresie karmienia piersią
Lek może być stosowany w ciąży w przypadku konieczności (kat. B). Przeprowadzone badania dotyczące stosowania progesteronu w ciąży nie wykazały zwiększenia częstości uszkodzeń płodu. Progesteron jest wydzielany z mlekiem matki w wykrywalnych ilościach, nie jest znany wpływ progesteronu na dziecko (kobiety przyjmujące lek nie powinny karmić piersią).

Działania niepożądane
Progesteron jest endogennym hormonem i zwykle nie powoduje działań niepożądanych, z wyjątkiem objawów występujących w przypadku jego przedawkowania. Sporadycznie występują: uczucie senności, zaburzenia koncentracji i uwagi, uczucie lęku, uczucie depresji, nudności, ból i zawroty głowy. Może wystąpić lub nasilić się występująca wcześniej depresja. Rzadko mogą wystąpić nieprawidłowe krwawienia z narządu rodnego, brak miesiączki, zaczerwienienie skóry, trądzik, reakcje nadwrażliwości. Progesteron może powodować zwiększenie lub zmniejszenie masy ciała.

Interakcje
W badaniach in vitro wykazano, że leki zmniejszające aktywność cytochromu P-450 (np. ketokonazol) mogą spowalniać metabolizm progesteronu (kliniczne znaczenie tego oddziaływania nie jest znane). Progesteron może powodować zwiększenie stężenia cyklosporyny we krwi.

Dawkowanie
Zaburzenia cyklu miesiączkowego i zespół napięcia przedmiesiączkowego: zalecana dawka jednorazowa podawana podjęzykowo wynosi 50 mg 3-4 razy na dobę lub dopochwowo 25-50 mg 2 razy na dobę w drugiej fazie cyklu przez 10-12 dni (leczenie kontynuuje się przez 3-6 kolejnych cykli). Zapobieganie rozrostom endometrium u kobiet przyjmujących estrogeny (np. w hormonalnej terapii zastępczej): zazwyczaj 50 mg podjęzykowo 3-4 razy na dobę lub dopochwowo 25-50 mg 2 razy na dobę w terapii sekwencyjnej od 15 do 25 dnia każdego cyklu lub w terapii ciągłej co 2-3 dni. Próba progesteronowa, wykonywana w celu diagnostyki wtórnego braku miesiączki: dawka jednorazowa podawana podjęzykowo wynosi 50 mg 3-4 razy na dobę lub dopochwowo 50 mg 2 razy na dobę przez 5-7 dni. Leczenie czynnościowych krwawień z dróg rodnych: zalecana dawka jednorazowa podawana podjęzykowo wynosi 50 mg 3-4 razy na dobę lub dopochwowo 50 mg 2 razy na dobę przez 5-7 dni (leczenie należy kontynuować przez kolejne 2-3 miesiące od 15 do 25 dnia cyklu). Poronienia nawykowe i zagrażające, cykle bezowulacyjne i indukowane: zalecana jednorazowa dawka podawana podjęzykowo wynosi 100 mg 3-4 razy na dobę lub dopochwowo 50-150 mg 2 razy na dobę (w przypadku poronień nawykowych podawanie progesteronu należy rozpocząć w II fazie cyklu poprzedzającego planowaną ciążę; leczenie należy kontynuować nieprzerwanie do 18-20 tygodnia ciąży). W programach zapłodnienia in vitro zazwyczaj podaje się 100-150 mg podjęzykowo 3-4 razy na dobę lub dopochwowo 150-200 mg 2 razy na dobę.

Zrodlo: www.zdronet.pl/luteina-50,-50-mg,-table ... pteka.html
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Luteina 50 mg - tabletki podjezykowe

Post autor: gosiak76 »

Z powodu braku owulacji oraz czynnosciowego krwawienia otrzymalam od lekarza recepte na Luteine 50 w tabletkach podjezykowych, aby dochodzilo do pekania pecherzykow oraz owulacji.
Przyjmuje lek 2 razy dziennie po 1 tabletce - umieszcza sie ja pod jezykiem az do momentu rozpuszczenia tabletki. Tabletki biore przez 10 dni od 15-tego do 25-tego dnia cyklu. Jak na razie nie zauwazylam skutkow ubocznych - jedyne co mi nie odpowiada to ich smak bo sa gorzkie ale jakos to zniose dla dobra zdrowia.
Tabletki mam na 2-3 cycle, no i z powodu problem na prawym jajniku do kontroli we wrzesniu.

Oto wyglad opakowania leku, ktory stosuje:
Luteina 50
Luteina 50
luteina50.jpg (2.41 KiB) Przejrzano 5441 razy
Luteina 50
Luteina 50
luteina50_1.jpg (66.86 KiB) Przejrzano 5441 razy
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Luteina 50 mg - tabletki podjezykowe

Post autor: gosiak76 »

Drugi okres wystapil u mnie w 20-tym dniu cyklu - zobaczymy jak bedzie tym razem. Zaobserwowalam rowniez ze sporo wlosow zaczelo mi wychodzic z glowy podczas kapieli - chyba to skutek uboczny tego leku. Poza tym nie zauwazylam zadnych innych skutkow ubocznych.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Leki i wasze doświadczenia z nimi”