olej lniany

Opinie użytkowników na temat leków stosowanych w leczeniu endometriozy
Awatar użytkownika
rivombroza
Ekspert
Posty: 568
Rejestracja: niedziela, 10 kwietnia 2011, 14:33

olej lniany

Post autor: rivombroza »

Nadzieja pomaga iść naprzód; wytrwałość - stać, a odwaga - wracać.
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: olej lniany

Post autor: gosiak76 »

rivombroza pisze:od dziś piję olej lniany ok 6 łyżek dziennie..przeczytajcie to dziewczyny koniecznie....
http://skarbnicawiedzy.blox.pl/2009/04/ ... WOSCI.html
któraś z dziewczyn zaszła w ciąże , okazało się przez dłuższy czas piła olej lniany!!!to mnie zainspirowało do tego żeby go kupic!kochane moje..czy wiecie,że ........
Poprzez zawartość wielonienasyconych kwasów omega-3 i omega-6 oraz fitoestrogenów (lignany) olej lniany może korzystnie wpływać na cykl miesiączkowy regulując proporcje hormonów w organizmie. Taka regulacja przyczynia się do złagodzenia wielu objawów związanych z miesiączkowaniem: przedmiesiączkowe bóle głowy, depresje, bóle podbrzusza, drażliwość i obrzęki. Łagodzi objawy menopauzy i wspomaga czynności macicy, przez co może być stosowany w leczeniu bezpłodności.Wspomaga równowagę hormonalną.Badania laboratoryjne wykazały także, że kwasy omega-3 mogą zahamować raka piersi, a także zapobiegać rozwojowi nowotworów w innych organach.
Umożliwia wytwarzanie w organizmie przeciwzapalnych prostaglandyn serii 1 i 3. Niski poziom tych związków jest jednym z głównych powodów występowania różnego rodzaju przewlekłych stanów zapalnych, w tym zapalenia stawów, zapalenia okrężnicy, jelita grubego itd.
Składniki oleju lnianego zmniejszają ryzyko raka prostaty. Badania przeprowadzone wśród pacjentów chorych na raka prostaty, którzy stosowali w diecie olej lniany przez około 5 tygodni wykazały spowolnione tempo podziałów komórek nowotworowych oraz wzrost szybkości ich obumierania.
Zawarte w oleju lignany wykazują silne działanie antyoksydacyjne.
informacje na temat oleju lnianego pozwolilam sobie zacytowac z postu Madzi ujetego w watku na temat Stediril30.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: olej lniany

Post autor: gosiak76 »

Działanie oleju lnianego obejmuje następujące obszary organizmu:

CIĄŻA:
•Matka musi zaspokoić zapotrzebowanie organizmu płodu na NNKT, ponieważ nie jest ono w stanie samodzielnie ich syntetyzować.
•Właściwa proporcja między spożyciem kwasów omega-3 i omega-6 zabezpiecza przed przedwczesnym porodem. Niedobór tych kwasów powoduje zmiany w składzie błon komórkowych mózgu i siatkówki oka.
•Kobiece mleko jest bardzo bogatym źródłem kwasów EPA i DHA, które są konieczne m.in.
do prawidłowego rozwoju mózgu i całego układu nerwowego rozwijającego się dziecka. Oczywiście poziom tych kwasów zależy od spożywanych przez nią pokarmów.
•Przy niedoborach NNKT zaobserwowano zmiany skórne, mniejszą odporność na infekcje oraz gorszy rozwój fizyczny. Stwierdzono, że u dzieci kobiet, które uzupełniały swoją dietę w ciąży kwasami omega-3 (pasta wg dr Budwig) poziom inteligencji w stosunku do innych swoich rówieśników jest wyższy aż o 19%

ZDROWIE KOBIET:
•Poprzez zawartość wielonienasyconych kwasów omega-3 i omega-6 oraz fitoestrogenów (lignany) olej lniany może korzystnie wpływać na cykl miesiączkowy regulując proporcje hormonów w organizmie. Taka regulacja przyczynia się do złagodzenia wielu objawów związanych z miesiączkowaniem: przedmiesiączkowe bóle głowy, depresje, bóle podbrzusza, drażliwość i obrzęki. Łagodzi objawy menopauzy i wspomaga czynności macicy, przez co może być stosowany w leczeniu bezpłodności.

ZDROWIE PSYCHICZNE:
•Wspomaga leczenie depresji. Z omega-3 produkowane są bowiem hormony szczęścia, tj. serotonina i dopomina.

UKŁAD TRAWIENNY:
•Szczególny skład oleju lnianego wspomaga procesy trawienne, aktywizuje przemianę materii, co może zapobiegać tworzeniu się kamieni żółciowych, a nawet powodować ich rozpuszczanie.
•Wzmacnia regeneruje i osłania błony śluzowe na całej długości układu pokarmowego i wydalniczego (hemoroidy).

UKŁAD NERWOWY:
•Olej lniany stosuje się jako skuteczny środek przy występowaniu drętwienia i mrowienia kończyn. Pomaga również w przypadku postępujących schorzeń mózgu i układu nerwowego, takich jak choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane, depresje czy też uszkodzenie nerwów u chorych na cukrzycę.
•Kwas alfa-linolenowy(ALA) jest podstawowym źródłem kwasu DHA będącego bardzo ważnym składnikiem mózgu. Niski poziom DHA związany jest ze zmianami nastroju, utratą pamięci, problemami ze wzrokiem i występowaniem schorzeń neurologicznych.

UKŁAD SERCOWO-NACZYNIOWY:
•Kwas alfa-linolenowy obniża poziom trójglicerydów i "złego cholesterolu", hamuje agregację i adhezję płytek krwi.
•Kwasy z grupy omega-3 powodują wzrost poziomu tzw. "dobrego cholesterolu". Dzięki temu olej lniany skutecznie przeciwdziała miażdżycy, zawałowi serca i chorobie nadciśnieniowej.
•Zakończone niedawno pięcioletnie badania wskazują, że skutecznie zapobiegają one powtórnemu zawałowi serca oraz działają antyarytmicznie.
•Nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w oleju lnianym są prekursorami do syntezy prostacyklin wpływających na rozszerzanie naczyń wieńcowych i zwiększenie siły skurczu mięśnia sercowego.
•Spożywanie oleju lnianego zmniejsza ryzyko zgonu po przebytym zawale i ryzyko nagłej śmierci w wyniku zatrzymania krążenia.
•Obniżają liczbę zgonów z powodu chorób układu krążenia o około 30%

ZAPOBIEGANIE I LECZENIE CHORÓB NOWOTWOROWYCH:
STANY ZAPALNE:

•Badania laboratoryjne wykazały także, że kwasy omega-3 mogą zahamować raka piersi, a także zapobiegać rozwojowi nowotworów w innych organach.
•Umożliwia wytwarzanie w organizmie przeciwzapalnych prostaglandyn serii 1 i 3. Niski poziom tych związków jest jednym z głównych powodów występowania różnego rodzaju przewlekłych stanów zapalnych, w tym zapalenia stawów, zapalenia okrężnicy, jelita grubego itd.
•Składniki oleju lnianego zmniejszają ryzyko raka prostaty. Badania przeprowadzone wśród pacjentów chorych na raka prostaty, którzy stosowali w diecie olej lniany przez około 5 tygodni wykazały spowolnione tempo podziałów komórek nowotworowych oraz wzrost szybkości ich obumierania.
•Zawarte w oleju lignany wykazują silne działanie antyoksydacyjne.

NADWAGA I OTYŁOŚĆ:
•Olej lniany pomaga przywrócić równowagę hormonalną i zmienione proporcje kwasów tłuszczowych w organizmie.
•Zawarta o oleju omega-3 może wspomagać redukcję tkanki tłuszczowej oraz hamować powstawanie nowej. Wpływa korzystnie na odtłuszczanie wątroby.

IMMUNOLOGIA:
•Składniki oleju wzmacniają układ immunologiczny, zmniejszają ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych, aktywizują podziały komórkowe.

SKÓRA, WŁOSY, PAZNOKCIE:
•Ze względu na swoje dobroczynne właściwości olej lniany bywa używany w leczniczym masażu skóry, odżywiając ją i nadając jej elastyczność.
•Niedobór NNKT jest związany z występowanie różnego rodzaju chorób skóry, w tym m.in. egzemy i łuszczycy.
•Polecany dla skór suchych z objawami łuszczenia, mało elastycznych, szorstkich.
•Kwasy omega-3 aktywizują procesy likwidujące zgubne skutki nadmiernej ekspozycji na promienie UV na komórki naskórka (suchość, akantoza).
•Udowodniono też, że bez kwasów omega-3 poddana działaniu czynników agresywnych (WR, mydło, warunki atmosferyczne, itd.) warstwa rogowa skóry nie jest w stanie utrzymać odpowiedniego stopnia nawilżenia.
•W przypadku skór tłustych odpowiedni procent kwasu alfa-linolenowego gwarantuje właściwą płynność łoju skórnego i jego równomierne rozprowadzanie na powierzchni naskórka. Nie dochodzi wówczas do zaczopowania ujść gruczołów łojowych i powstawania zaskórników.
•Lignany zawarte w oleju lnianym hamują aktywność 5-alfa-reduktazy, enzymu uczestniczącego w przekształcaniu testosteronu do dihydrotestosteronu, który powoduje łysienie u mężczyzn.


Wskazówki dotyczące spożywania:
Przyjmuje się, że na każdy kg masy ciała powinniśmy dostarczać 1 gram oleju dziennie. Najczęściej jednak dorośli przez pierwsze 3 m-ce ok. 4 łyżek dziennie, później 2-4 łyżek. Leczniczo - 6 do 8 łyżek dziennie (czyt. dalej dieta dr Budwig) Zapotrzebowanie na NNKT rozwijającego się organizmu dzieci i młodzieży jest większe jak u dorosłych.
Zwiększone dawki tego oleju nie skutkują odkładaniem się tkanki tłuszczowej. Proszę pamiętać, że nie mamy do czynienia z lekiem czy suplementem, a po prostu naturalnym produktem spożywczym o wyjątkowych walorach zdrowotnych.

Zrodlo: http://skarbnicawiedzy.blox.pl/2009/04/ ... WOSCI.html
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
ewooncia1
Ekspert
Posty: 327
Rejestracja: wtorek, 7 czerwca 2011, 12:07

Re: olej lniany

Post autor: ewooncia1 »

Dziewczyny, czy Wy przechowujecie taki olej w lodówce? Chciałam go kupić przez allegro, ale wyczytałam że należy go przechowywać w temperaturze 4-10 stopni. http://allegro.pl/olej-lniany-budwigowy ... 34883.html na przykład tutaj jest informacja o temperaturze przechowywania. Jeśli produkt byłby wysłany pocztą to może przez kilka dni podróżować w duuużo wyższej temperaturze, np. w nagrzanym samochodzie listonosza... Nie wiem czy nie straci przez to swoich właściwości. Rozumiem, że w aptekach jest on przechowywany w lodówce jak niektóre leki?
Ja często dodaję mielone siemię lniane do domowych bułek i chleba, naprawdę szybko można zauważyć, że dobrze wpływa na układ pokarmowy :)
Awatar użytkownika
rivombroza
Ekspert
Posty: 568
Rejestracja: niedziela, 10 kwietnia 2011, 14:33

Re: olej lniany

Post autor: rivombroza »

Dobrze Gosiu, że już przekleiłaś już te informacje -jestem trochę zakręcona z tymi postami :roll: :)
ewooncia1 pisze:Dziewczyny, czy Wy przechowujecie taki olej w lodówce?
można w temperaturze pokojowej w zaciemnionym miejscu.
ewooncia1 pisze:Chciałam go kupić przez allegro, ale wyczytałam że należy go przechowywa
no widzę że na alegro bardziej się opłaca, ja za swój dałam ok.16 zł ale za 0,25l...z tej samej firmy OLEOFARM napisane jest tylko (Olej lniany-tłoczony na zimno )nic więcej nie ma na etykiecie.
Nadzieja pomaga iść naprzód; wytrwałość - stać, a odwaga - wracać.
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: olej lniany

Post autor: domowniczka »

mam olej lniany :)
ale jakos brakuje pomyslow do czego go dodawac...
ewooncia1
Ekspert
Posty: 327
Rejestracja: wtorek, 7 czerwca 2011, 12:07

Re: olej lniany

Post autor: ewooncia1 »

Domowniczko! Ja jestem kura domowa lubiąca stać przy garach, więc spieszę z pomocą, podobno tylko na zimno działa, więc można na przykład tak:
- do świeżego chleba lub chrupiących bułeczek - na sposób grecki, zamiast masła, z miseczką oliwek
- jako baza do dressingów, sosów, past, np:
*olej lniany, łyżeczka pesto, ocet balsamiczny, sok z cytryny - do tego rukola, pomidorki koktajlowe, cebulka, feta, kurczak/tuńczyk
*olej lniany, jogurt bałkański, sok z cytryny, sól, pieprz, miód, świeżo wyciśnięty czosnek - idealny do kebaba albo pizzy :D dzięki olejowi sos jest aksamitny i błyszczący :D
*do domowego niby-pesto: olej lniany, orzechy (włoskie, laskowe, piniowe...), świeża bazylia, czosnek, ew. suszone pomidory, przyprawy i miksujemy :D dobre do sałatek makaronowych na zimno
*olej lniany, oliwki/kapary, grillowane bakłażany/papryka, dowolne przyprawy - miksujemy i mamy pastę do kanapek :)
*olej lniany z sokiem z cytryny, odrobiną cukru, solą i pieprzem do starej dobrej surówki z kapusty, marchwi i jabłka, najlepiej z cebulką i koperkiem, ew. z kukurydzą z puszki :)
- do polania gotowanych w wodzie lub na parze ostudzonych warzyw, np. brokułów lub fasolki szparagowej, posypujemy warzywa świeżo mielonym pieprzem i solą morską - mniam :D zdrowa alternatywa dla okrasy z bułki tartej smażonej na maśle :wink:
-nie próbowałam, ale być może nada się jako zalewa do domowych suszonych pomidorów?
Jak coś jeszcze wymyślę to dam znać :) Ja co prawda jeszcze oleju nie nabyłam, ale ww. pomysły stosuję do oliwy, oleju z pestek winogron i różnych zdrowych olejów :)
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: olej lniany

Post autor: domowniczka »

dzieki, za te pomysly :)
jesli znacie jeszcze inne potrawy to piszcie! :)
Lilla23
Ekspert
Posty: 270
Rejestracja: poniedziałek, 16 maja 2011, 19:52

Re: olej lniany

Post autor: Lilla23 »

No proszę, nie widziałam wcześniej tego wątku. O oleju lnianym pisałam a propos diety. Stosowałam go łącznie z olejem z wiesiołka przed ponad 3 miesiące przed operacją i niesamowicie mi pomogły! Naprawdę, aż sama byłam zdziwiona. O wiele mniejszy ból podczas @. Teraz wróciłam do oleju z wiesiołka, lniany też chyba kupię.
Ja je piłam łyżką i przepijałam ciepłą herbatą, ale zdarzało mi się też polać kaszę lub makaron. Kupowałam w sklepie ze zdrową żywnością, takie w ciemnych butelkach, tłoczone na zimno i do przechowywania w lodówce.
Robiłam też okłady z oleju rycynowego, który ma do końca nie udowodnione naukowo właściwości, ale działa naprawdę na wiele schorzeń. Ja dawałam na gazę na brzuch, konkretnie tam, gdzie mnie bolało, potem przykrywałam cienkim ręcznikiem i na to termofor, ale nie za ciepły. I tak koło godziny trzeba siedzieć. Nie wiem dokładnie, co mi pomogło, bo diety też się trzymałam, ale to był naprawdę skuteczny sposób na ból. No i bez żadnej chemii :)
Awatar użytkownika
rivombroza
Ekspert
Posty: 568
Rejestracja: niedziela, 10 kwietnia 2011, 14:33

Re: olej lniany

Post autor: rivombroza »

olej lniany jest naprawde warty polecenia dodeje go do moich dań:) jest dośc drogi...ale teraz zapłaciłam mniej
olej lniany wielkopolski 250ml 11zł.w sklepie zielarskim, piję go również łyżką jest pyszny (smak orzechowy)nie boli mnie żołądek (to moje obserwacje)
Nadzieja pomaga iść naprzód; wytrwałość - stać, a odwaga - wracać.
Lilla23
Ekspert
Posty: 270
Rejestracja: poniedziałek, 16 maja 2011, 19:52

Re: olej lniany

Post autor: Lilla23 »

Olej lniany pomaga świetnie na wyregulowanie trawienia. Żadnych wzdęć i zaparć po nim nie miałam. I faktycznie jest dość dobry. Wiesiołek jest nieco gorszy w smaku, choć zależy to od producenta.
Awatar użytkownika
hercik17
Ekspert
Posty: 1444
Rejestracja: środa, 9 marca 2011, 08:53

Re: olej lniany

Post autor: hercik17 »

słyszałam że w naszej diecie powinien być na 1 miejscu! chyba też się do niego przekonam i go kupię :D jest drogi ale chyba warto!
"Codziennie upadam...codziennie się waham...codziennie podpieram...Ale dźwigam cały mój świat i dźwigać będę..."
ewooncia1
Ekspert
Posty: 327
Rejestracja: wtorek, 7 czerwca 2011, 12:07

Re: olej lniany

Post autor: ewooncia1 »

Do mnie powinien niedługo przyjechać :D Będę miała wyzwanie kulinarne do czego go dodać :wink:
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: olej lniany

Post autor: vwd »

zeby tylko byl smaczniejszy... ;)
ewooncia1
Ekspert
Posty: 327
Rejestracja: wtorek, 7 czerwca 2011, 12:07

Re: olej lniany

Post autor: ewooncia1 »

Dostałam cynk, że będzie dziś :D Czekam na kuriera... Mam przeczucie że będzie smakowity, bo ja lubię dziwne smaki 8)
ewooncia1
Ekspert
Posty: 327
Rejestracja: wtorek, 7 czerwca 2011, 12:07

Re: olej lniany

Post autor: ewooncia1 »

Jest bardzo smaczny, naprawdę :D Tym, którzy się wahają ze względu na nieznany smak mogę śmiało polecić. Rano do śniadanka były pomidory z tym właśnie olejem, octem balsamicznym i sokiem z cytryny, mniam :D A na kolację właśnie schrupaliśmy taką oto sałatkę - to była improwizacja, ale wyszła bardzo dobra, więc może ktoś skorzysta, składniki na 2 osoby, dość głodne :wink: :

2 PUSZKI TUŃCZYKA W SOSIE WŁASNYM
2 JAJKA UGOTOWANE NA TWARDO
1 BARDZO MAŁA CEBULKA
KILKA LIŚCI SAŁATY RZYMSKIEJ (SZKODA ŻE NIE MIAŁAM RUKOLI...)
1 MARCHEWKA
5 OGÓRKÓW GRUNTOWYCH (MAŁYCH), GDYBYM MIAŁA POMIDORKI KOKTAJLOWE TO TEŻ BYM KILKA DODAŁA, ALE NIESTETY POMIDORKÓW U MNIE DZIŚ BRAK :wink:
2 ŁYŻKI PESTEK DYNI UPRAŻONYCH NA SUCHEJ PATELNI
4 ŁYŻKI OLEJU LNIANEGO
1 ŁYŻKA OSTREJ MUSZTARDY
1 ŁYŻECZKA MIODU LIPOWEGO
SÓL
PIEPRZ
TWARDY SER GRECKI DOJRZEWAJĄCY (WAHAŁAM SIĘ JESZCZE NAD KOZIM PLEŚNIOWYM ALE TAK GO UWIELBIAM, ŻE JUTRO ZJEM SAMA NA ŚNIADANIE BO WSTAJĘ WCZEŚNIEJ :wink: ), ALE SER PEWNIE SPRAWDZI SIĘ KAŻDY INNY O WYRAŹNYM SMAKU:)

SAŁATĘ PORWAŁAM NA KAWAŁKI, MARCHEWKĘ STARŁAM OBIERACZKĄ WO WARZYW NA "WSTĄŻKI', UŁOŻYŁAM NA TALERZACH. CEBULĘ POKROIŁAM W CIENKIE TALARKI, OGÓRKI W PLASTERKI, UŁOŻYŁAM NA SAŁACIE I MARCHEWCE. DODAŁAM TUŃCZYKA ODSĄCZONEGO Z WODY, JAJKA POKROJONE NA ĆWIARTKI. POLAŁAM SOSEM PRZYGOTOWANYM Z OLEJU, MUSZTARDY, MIODU, SOLI I PIEPRZU. NA WIERZCH STARŁAM ODROBINĘ SERA I POSYPAŁAM PRAŻONYMI PESTKAMI DYNI.

Jutro chcę wypróbować pastę twarogową z przepisu na butelce oleju :D
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: olej lniany

Post autor: vwd »

Czasem warto poczytac to co zostalo napisane wczesniej ;)
Postanowilam postawic na olej lniany! :) pije z lyzki jak lekarstwo :wink: Namowil mnie kolega, kt. stosuje codziennie 2 lyzki :) Moze ktos sie przylaczy?
Awatar użytkownika
rivombroza
Ekspert
Posty: 568
Rejestracja: niedziela, 10 kwietnia 2011, 14:33

Re: olej lniany

Post autor: rivombroza »

Oczywiście ja się przyłączam!!!!!!!!!!!
Nadzieja pomaga iść naprzód; wytrwałość - stać, a odwaga - wracać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Leki i wasze doświadczenia z nimi”