Yasmin

Opinie użytkowników na temat leków stosowanych w leczeniu endometriozy
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Yasmin

Post autor: gosiak76 »

Czym różni się Yasmin® od innych dostępnych w Polsce pigułek antykoncepcyjnych?
Przede wszystkim - progestagenem. Zawarty w pigułce drospirenon (DRSP) jest nowym progestagenem, wykazującym również działanie antymineralokortykoidowe i antyandrogenne. Mówiąc po polsku: antymineralokortykoidowe działanie - rzadziej występuje działanie niepożądane polegające na zatrzymaniu wody w organizmie (puchnięcie, bolesne obrzmienie piersi i nadwrażliwość na dotyk). Natomiast działanie antyandrogenne - słabsze od zawartego w preparacie Diane-35 octanu cyproteronu i dienogestu (Jeanine) lecz silniejsze od octanu chlormadinonu. Dzięki tym właściwościom korzystnie wpływa na fizjologię skóry, lecząc objawy lekkiej do średniej hiperandrogenizacji (przeciwdziała trądzikowi, łojotokowi i przetłuszczaniu skóry oraz włosów). W randomizowanych badaniach klinicznych preparat wykazywał podobną skuteczność leczenia tych objawów do Diane-35.

Skuteczność - Indeks Pearl'a: teoretyczny (0-0.07); skorygowany (0.41-0.71), czyli taka sama jak dostępnych na rynku polskim preparatów złożonych, zawierających 30 mikrogramów etynylestradiolu i 0,15 mg dezogestrelu

O czym należy poinformować lekarza?
O wszystkich przebytych I obecnych schorzeniach ze szczególnym uwzględnieniem wymienionych powyżej. Poinformuj lekarza o historii chorób w rodzinie. Poinformuj o wszystkich lekarstwach, które zażywasz - zarówno z przepisu lekarza, jak I bez recepty, włączając w to preparaty ziołowe, mineralne I witaminowe. Poinformuj lekarza, jeśli jesteś przewlekle leczona wymienionymi poniżej preparatami, ponieważ w celu stwierdzenia, czy możesz brać Yasmin, może być konieczne przeprowadzenie testów krwi:
— NSAID, czyli niesterydowe preparaty przeciwzapalne i przeciwbólowe, np. zawierające ibuprofen (Ibuprom, Advil, Nurifen, itp.), naproxen (Naproxen, Aleve, i inne), stosowane w leczeniu artretyzmu i innych chorób lub stanów
— antagoniści aldosteronu - zmniejszajace wydalanie potasu (spironolakton i inne)
— dietetyczne napoje preparaty mineralne zawierające potas
— inhibitory ACE (konwertazy angiotensyny)
— antagoniści receptora angiotensyny II (Cozaar, Diovan, Avapro i inne)
— heparyna

Przeciwwskazania
Kto nie powinien brać preparatu antykoncepcyjnego Yasmin?
Palenie papierosów zwiększa ryzyko poważnych działań niepożądanych pigułek antykoncepcyjnych w odniesieniu do serca I układu naczyniowego. Ryzyko znacznie rośnie wraz z wiekiem i ilością wypalanych papierosów (15 szt. i więcej na dzień) i jest wyraźne w przypadku kobiet powyżej 35 r. ż. Kobiety zażywające pigułki antykoncepcyjne nie powinny palić tytoniu!.

Yasmin różni się od innych pigułek progestagenem (drospirenon, DRSP). DRSP może zwiększać poziom potasu we krwi. Dlatego nie powinny go stosować kobiety ze schorzeniami wątroby, nerek I nadnerczy, ze względu na możliwość wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych. Ponadto Yasmin nie powinien być stosowany przy następujących schorzeniach:

— przebyty zawał lub udar
— zakrzepy żylne kończyn dolnych, płuc (zator płucny), lub gałkach ocznych
— przebyta zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych
— Bóle w klatce piersiowej
— istniejący lub podejrzewany rak piersi, śluzówki macicy, szyjki macicy lub pochwy
— niewyjaśnione krwawienia z narządów rodnych
— zażółcenie gałek ocznych lub skóry (żółtaczka) podczas ciaży lub wcześniejszego stosowania doustnych preparatów antykoncepcyjnych
— guzy wątroby (łagodne I złośliwe)

Ostrzeżenia ogólne:
Większość kobiet może stosować Yasmin bezpiecznie. Jednak u niektórych kobiet występuje wysokie ryzyko rozwoju poważnych chorób, grożących czasowym lub trwałym inwalidztwem a nawet doprowadzić do zejścia śmiertelnego. Ryzyko związane ze stosowaniem Yasmin rośnie znacznie, jeżeli pacjentka:

ˇ pali papierosy
ˇ ma wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę lub wysoki poziom cholesterolu
ˇ ma lub miała zaburzenia układu krzepnięcia, zawał serca, udar, dusznicę bolesną (angina pectoris), raka piersi lub narządów rodnych, żółtaczkę, złośliwe lub łagodne guzy wątroby.


Działania niepożądane - Yasmin jest na ogół dobrze tolerowany częstość występowania działań niepożądanych była typowa dla złożonych preparatów antykoncepcyjnych i porównywalna z częstością działań niepoządanych w grupie kontrolnej, zażywajacej 30 mikrogramów etynylestradiolu i 0,15 mg dezogestrelu.
Przed użyciem leku zapoznaj się dokładnie z treścią załączonej ulotki lub skonsultuj się z lekarzem bądź farmaceutą, którzy udzielą dodatkowych informacji.) Najczęściej występują następują działania niepożądane:
ˇ bóle głowy
ˇ zaburzenia miesiaczki
ˇ napięcie piersi
ˇ bolesne skurcze brzucha i wzdęcia
ˇ nudności
ˇ zmiana wydzieliny z pochwy

Wpływ na wagę ciała (czytaj "tycie") - wahania ciężaru ciała w badanej grupie kobiet w ciągu 26 cyklów wahały się w granicach +/- 2 kg.

WNIOSKI - dane z kilku trwajacych od 1 roku do dwóch lat badań klinicznych wykazały, że Yasmin jest skutecznym środkiem antykoncepcyjnym o indeksie Pearla zbliżonym do dotychczas stosowanych preparatów. Preparat jest dobrze tolerowany i charakteryzuje się dobrą kontrolą cyklu a także korzystnym wpływem na skórę, włosy oraz samopoczucie (przeciwdziała zespołowi napięcia przedmiesiączkowego i zmniejsza dolegliwości podczas krwawienia z odstawienia). EE/DRSP cechuje się podobną skutecznością i tolerancją jak preparaty zawierające EE/DSG (desogestrel), lecz aby dokonać miarodajnych porównań z innymi dostępnymi preparatami i określić jego miejsce wśród nich potrzebne są dalsze badania. Ponieważ dopasowywanie preparatu do konkretnej pacjentki jest bardzo trudne ze względu na idiosynkretyczną naturę reakcji organizmu na złożone doustne środki antykoncepcyjne zawierające różne progestageny, Yasmin wydaje się być użytecznym preparatem, zwiększającym wachlarz dostępnych środków.

Zrodlo: http://www.antykoncepcja.com.pl/Yasmin.htm
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Yasmin

Post autor: gosiak76 »

Czy ktoras z Was je stosowala ??? Jakie jest Wasze doswiadczenie podczas stosowania tych tabletek ???
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
karolina794
Ekspert
Posty: 381
Rejestracja: czwartek, 14 października 2010, 20:50

Re: Yasmin

Post autor: karolina794 »

Gosieńko ja nie brałam Yasmin,ale stosowałam Yasminelle i czułam sie po nich bardzo dobrze.
Gdzie są dzieci tam blisko do gwiazd *************
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Yasmin

Post autor: gosiak76 »

Zobacze jak to bedzie - czekam na list ze szpitala i wtedy pojde do lekarza rodzinnego po te tabletki - mam tylko nadzieje ze nie przybedzie mi na wadze. Rozmawialam na ten temat z lekarzami bo zauwazyli ze stracilam na wadze - szczegolnie moj gin. onkolog ktory widzial mnie miesiac temu a pozostali dwaj lekarze ktorzy widzieli mnie w grudniu przytakneli ze to prawda.
Mam nadzieje ze bedzie dobrze - jak cos to lekarze zmienia mi na inne. Dzieki Karolinko :)
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Yasmin

Post autor: gosiak76 »

Dzis juz 4-ty dzien jak stosuje Yasmin i nie odczuwam zadnych skutkow ubocznych. Do tego stosuje rowniez Asequrelle - czuje sie jak przed stosowaniem leku. Zobaczymy jak beda wygladaly kolejne dni podczas stosowania leku.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Yasmin

Post autor: vwd »

i jak?
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Yasmin

Post autor: gosiak76 »

Jak na razie nie odczuwam zadnych skutkow ubocznych w trakcie stosowania leku - oprocz moich wczesniejszych dolegliwosci ktore mialam wczesniej zanim zaczelam stosowac Yasmin nic sie nie zmienilo.
Do tabletek biore tez Asequrelle - jak na razie uwazam ze moj organizm dobrze toleruje lek.
Jedyne co sie zmienilo to moja waga na plus dla mnie - chociaz sadze ze w tym wypadku odpowiedzialne sa za to czeste wizyty w toalecie.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Yasmin

Post autor: gosiak76 »

Dziewczyny dzis wzielam ostatnia tabletke antykoncepcyjna z pierwszego opakowania i zobaczymy jakie beda tego skutki - czy bede miec @ z odstawienia. Za kilka dni chwila prawdy czy organizm zareaguje na te leki jako wywolanie @ w moim przypadku.
Skutkow ubocznych nie zauwazylam - mam nadzieje ze tak bedzie caly czas. Oby tylko powrocila @ - prosze trzymajcie kciuki.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Moś
Udzielający się
Posty: 30
Rejestracja: czwartek, 16 czerwca 2011, 00:23

Re: Yasmin

Post autor: Moś »

Ja brałam te tabletki przez rok. Powtórzę, to, co pisałam w swoim wątku.
Przez pewien czas byłam ciągle głodna, przez tydzień czy dwa chodziłam zła jak i osa i warczałam na ówczesnego chłopaka za wszystko. Kilka dni też plamiłam i miałam mdłości rano i wieczorem. Potem było już ok.
Jeśli nie masz żadnych skutków ubocznych to nic, tylko sę cieszyć! :)
PS. Czasem lekarz kazał mi brać dwa opakowania bez przerwy, ale niestety mój jajnik nie wytrzymywał i pojawiało się krwawienie.
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Yasmin

Post autor: gosiak76 »

Nie narzekam na te tabletki - nie widze zadnych skutkow ubocznych za bardzo bo stosuje Asequrelle z Yasminem - jedynie mam dolegliwosci zwiazane zupelnie z innymi rzeczami - jedyne co moge napisac to po zakonczeniu pierwszego opakowania Yasminu mialam bolesne i obfite @ z odstawienia, cos duzego ze mnie wyszlo i lekarze nie maja pojecia co to bo zrobilam tylko zdjecie i to wyrzucilam ale teraz wiem ze nastepnym razem jak bedzie znow cos sie dzialo to mam to zachowac. @ z odstawienia trwala 6 dni i 2 dni mialam jeszcze plamienia przy koncu @.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Yasmin

Post autor: gosiak76 »

Bedac na Yasminie nie mam zadnych skutkow ubocznych - jedyny problem to taki ze pomimo krwawienia z odstawienia mam bolesne i obfite @ - zamierzam na ten temat porozmawiac z ginem podczas wizyty w klinice endokrynologii ginekologicznej zeby dowiedziec sie o jakies sugestie. Moze uda sie zeby przepisali mi leki na zmniejszenie krwawienia i bolu.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
veille
Udzielający się
Posty: 17
Rejestracja: poniedziałek, 15 sierpnia 2011, 18:14

Re: Yasmin

Post autor: veille »

Hej!
Ja brałam Yasmin przez rok i bardzo dobrze się czułam. Jedyny problem to braaak libido :)
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Yasmin

Post autor: gosiak76 »

Ja nadal czuje sie dobrze na tych tabletkach - odczuwam bardzo mocne bole ktore sa stale ale nie sa one przyczyna tabletek. Miesiaczki jak byly obfite i bolesne tak sa takie same - stosuje exacyl na zmniejszenie krwawienia i co-codamol (kodeina z paracetamolem) na bole jako ze biore ten przeciwbolowy na co dzien aby usmierzyc moje bole.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Leki i wasze doświadczenia z nimi”