Czy leczenie chirurgiczne endometriozy jest skuteczne ?

Masz problem? Zapytaj - może ktoś zna odpowiedź!
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Czy leczenie chirurgiczne endometriozy jest skuteczne ?

Post autor: gosiak76 »

Jedynym niezawodnym sposobem zdiagnozowania endometriozy jest wykonanie laparoskopii, podczas której wykonuje się biopsję tkanek. W trakcie badania usuwa się miejsca występowania endometriozy, zrosty spowodowane przez te zmiany, co często powoduje zmniejszenie dolegliwości bólowych, a także zwiększenie szans na zajście w ciążę.

Nie ma prostego sposobu leczenia endometriozy. W rzeczywistości, jedynym niezawodnym sposobem zdiagnozowania endometriozy jest wykonanie laparoskopii, podczas której wykonuje się biopsję tkanek (badanie histopatologiczne) i czasami także usunięcie zmian jako sposób leczenia choroby.

Co daje operacja?
Leczenie operacyjne endometriozy związane z płodnością ma na celu usunięcie wszelkich ognisk endometrialnych oraz zrostów. Jeśli endometrioza uszkodziła lub unieruchomiła w nieprawidłowym miejscu jakiś narząd, chirurg będzie próbował naprawić uszkodzenie i/lub przywróci ułożenie narządów do stanu jak najbliższemu naturalnej anatomii.
U kobiet z minimalną endometriozą, laparoskopia jest efektywnym leczeniem płodności. Odsetek ciąż jest większy u tych kobiet. Oczywiście w większości przypadków wspomagająco należy zastosować leczenie hormonalne.

W przypadku kobiet ze średnio i bardzo zaawansowaną endometriozą, im bardziej zaawansowana choroba, tym mniejszy jest odsetek ciąż po zabiegu operacyjnym. Mimo to zabieg zwiększa szanse na ciążę i zmniejsza dolegliwości bólowe, które często stanowią główne wskazanie do wykonania zabiegu.

Na czym polega zabieg?
Obecnie większość zabiegów operacyjnych jest wykonywanych za pomocą laparoskopii. Jest to zabieg polegający na obejrzeniu jamy brzusznej za pomocą specjalnej kamery. Wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym - pacjentka śpi i nic nie czuje. Skóra brzucha nacinana jest w trzech miejscach na długości około 1 cm. Po zabiegu nie pozostają więc zmiany. Skuteczność zabiegów laparoskopowych przy niewielkim i średnim zaawansowaniu choroby jest wysoka. Zwiększa się odsetek powodzenia zajścia w ciążę, a dolegliwości bólowe zmniejszają się w dużym stopniu.
Pełne cięcie brzucha (laparotomia) jest nadal wykonywana w rzadkich przypadkach rozległej choroby jelit – zrostów ognisk endometriozy lub potrzeby ich resekcji. Przy takich rozległych operacjach odsetek zmniejszenia dolegliwości bólowych u pacjentek jest niewielki, a powodzenie zajścia w ciążę niewiele większe.

WAZNE
Należy pamiętać, że endometrioza to choroba do końca życia i nawet znaczna poprawa po zabiegach chirurgicznych nie będzie trwała. Dlatego pacjentki, u których głównym wskazaniem do zabiegu była chęć posiadania potomstwa powinny starać się o ciążę w możliwie krótkim czasie po laparoskopii.

Zrodlo: http://ginekologia.wieszjak.pl/endometr ... eczne.html
autor: Dr n.med. Anna Wilczynska
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: Czy leczenie chirurgiczne endometriozy jest skuteczne ?

Post autor: agachod1 »

Problem polega na tym, ze endo nie da sie wyleczyc. Zabieg to jedynie czesc terapii. Jej dopelnieniem jest wyciszenie, zatrzymanie choroby przez hormony.
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Czy leczenie chirurgiczne endometriozy jest skuteczne ?

Post autor: gosiak76 »

To prawda Agus - zgadzam sie z Toba w 100 %.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Kasia1981
Udzielający się
Posty: 34
Rejestracja: środa, 7 września 2011, 11:01

Re: Czy leczenie chirurgiczne endometriozy jest skuteczne ?

Post autor: Kasia1981 »

Dziewczyny u mnie roczne leczenie Zoladexem i dwie laparoskopie w przeciągu roku czasu, dały spokój na 3 miesiące.Smutne to.Teraz po 5 miesiącach od zakończenia leczenia oba jajniki znów są objęce torbielami, a ból podczas miesiączki do omdlenia.Nie wiem już co robić.Dziś wybieram się na badanie rezerwy jajnikowej.Bo jeśli będzie niska to pan doktor powiedział mi, że moje szanse przy podejściu do in vitro to 15 %!!!To za mało, żebym chyba w ogóle do tego podchodziła.A słyszałam jeszcze o banku komórek jajowych..Co wy wiecie na ten temat??
Paaula2525
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 13 września 2012, 18:42

Re: Czy leczenie chirurgiczne endometriozy jest skuteczne ?

Post autor: Paaula2525 »

Dwa lata temu okazało się, że mam guza na jajniku. Trzeba było przeprowadzić laparotomie. Diagnoza: endometrioza. Guza się pozbyłam, niestety razem z jajnikiem. Ciągle jestem na środkach antykoncepcyjnych żeby choroba była uśpiona. Co z tego, skoro jak tylko odstawie tabletki na drugim jajniku pojawia się torbiel. Pojawiają się i znikają. Półtorej miesiąca temu pojawiła mi się druga w tym roku. Za niedługo idę na badania. Oby jej już nie było :( Jak widać leczenie chirurgiczne, przynajmniej w moim przypadku, rozwiązało problem tylko na chwilę.
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Czy leczenie chirurgiczne endometriozy jest skuteczne ?

Post autor: vwd »

Witaj Paaula2525 na naszym forum :) To przykre, ze leczenie w Twoim wypadku nie przynioslo oczekiwanych skutkow :| Czy moglabys nam napisac swoja historie w dziale Moja historia endometriozy? Serdecznie Cie do tego zachecam i pzdr. :)
-vwd
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: Czy leczenie chirurgiczne endometriozy jest skuteczne ?

Post autor: agachod1 »

Samo leczenie chirurgiczne, to faktycznie rozwiazanie problemu tylko na chwile. Wazne jest leczenie wyciszajace chorobe, ktore ma za zadanie ja uspic na dluzszy okres czasu. Bardzo mi przykro, ze u ciebie mimo leczenia hormonami, choroba tak szybko powrocila. A jak dlugo mialas terapie hormonalna?
Paaula2525
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 13 września 2012, 18:42

Re: Czy leczenie chirurgiczne endometriozy jest skuteczne ?

Post autor: Paaula2525 »

Przez pół roku po operacji byłam na zastrzykach, nie pamiętam ich nazwy, ale wywoływały farmakologiczną menopauzę. Od skończenia kuracji zastrzykami ciągle jestem na antykoncepcji hormonalnej. Jutro wizyta u lekarza na której okaże się jak sprawa wygląda. :(
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Czy leczenie chirurgiczne endometriozy jest skuteczne ?

Post autor: vwd »

Czesc, mysle, ze leczenie chirurgiczne jest skuteczne w polaczeniu z odpowiednim leczeniem hormonalnym, ale... endometrioza to choroba powracajaca... wiec trzeba sie liczyc z tym, ze moze nas spotkac "powtorka z rozrywki"
Paaula2525, b. jestem ciekawa jak przebiega Twoje leczenie - odezwij sie :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania i odpowiedzi”