Zaleznosc miedzy tabletkami antykoncepcyjnymi a endometrioza

Masz problem? Zapytaj - może ktoś zna odpowiedź!
Awatar użytkownika
lauretta1979
Stały bywalec
Posty: 71
Rejestracja: czwartek, 17 marca 2011, 16:56

Zaleznosc miedzy tabletkami antykoncepcyjnymi a endometrioza

Post autor: lauretta1979 »

CO MYŚLICIE O ZALEŻNOŚCI (o ile takowa istnieje) MIĘDZY TABLETKAMI ANTYKONCEPCYJNYMI A ENDOMETRIOZĄ?? :?:
Czy tebletki mogą mieć jakiś wpływ na zachorowanie?lub na dalszy postęp choroby??
Zastanawia mnie to bardzo ponieważ 7 lat brałam antykoncepcję i żaden lekarz nie zrobił mi badań czy dane tabletki mogę przyjmować...to było,że tak powiem-na zasadzie PRÓB I BŁĘDÓW.
nadzieja istnieje zawsze... do ostatniej chwili.
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: podejrzenie endometriozy

Post autor: gosiak76 »

Wydaje mi sie ze w doborze tabletek hormonalnych powinny decydowac poziomy hormonow - czyli najpierw zleca sie badania a pozniej dobiera leki. W ciemnoo jest to trudno zrobic a metoda prob i bledow moze przyniesc wiecej zlego niz dobrego.
A co do
lauretta1979 pisze:ZALEŻNOŚCI (o ile takowa istnieje) MIĘDZY TABLETKAMI ANTYKONCEPCYJNYMI A ENDOMETRIOZĄ??
niestety nie jestem w stanie odpowiedziec na to pytanie - mam jednak nadzieje ze ktos zetknal sie z tym tematem i bedzie w stanie odpowiedziec na Twoje pytanie.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
ewooncia1
Ekspert
Posty: 327
Rejestracja: wtorek, 7 czerwca 2011, 12:07

Re: Zaleznosc miedzy tabletkami antykoncepcyjnymi a endometrioza

Post autor: ewooncia1 »

Metoda prób i błędów przy doborze antykoncepcji jest w Polsce powszechnie stosowana, fantastyczny system opieki zdrowotnej zmusza lekarzy do tego typu "oszczędności" - przecież każde badanie kosztuje, a po co je zlecać, skoro ten sam efekt końcowy (czyli dobór odpowiadającego danej pacjentce leku) można uzyskać gdy pacjentka za swoje własne pieniądze testuje kolejne leki na sobie... i producenci leków zyskają, i pieniążki z NFZu zostaną w kasie, a nuż się przydadzą na podwyżki dla jakichś urzędników... Samo życie. Dlatego ja badania hormonalne zrobiłam sobie sama, prywatnie.
Awatar użytkownika
lauretta1979
Stały bywalec
Posty: 71
Rejestracja: czwartek, 17 marca 2011, 16:56

Re: Zaleznosc miedzy tabletkami antykoncepcyjnymi a endometrioza

Post autor: lauretta1979 »

a ile kosztowały Cię takie badania?i jeśli możesz to przybliż mi jak to się odbywa?to jest tylko pobranie krwi i moczu??
nadzieja istnieje zawsze... do ostatniej chwili.
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Zaleznosc miedzy tabletkami antykoncepcyjnymi a endometrioza

Post autor: gosiak76 »

Badania hormonalne to jedynie pobranie krwi do badania a co do cen tych badan to czasem podawany jest cennik badan krwi roznego rodzaju na stronie internetowej szpitala. Idziesz do laboratorium i prosisz o wykananie badan hormonalnych ktore sa Tobie potrzebne, odbierasz wyniki i uddajesz sie z nimi do lekarza. Jezeli zleci lekarz to mniej roboty bo nie musisz szukac jakie hormony nalezaloby zbadac by czegos konkretnego sie dowiedziec. Najczestsze badania to FSH, LH, prolaktyna, estradiol, progesteron, testosteron i ewnetualnie TSH, ft3 i ft4.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
ewooncia1
Ekspert
Posty: 327
Rejestracja: wtorek, 7 czerwca 2011, 12:07

Re: Zaleznosc miedzy tabletkami antykoncepcyjnymi a endometrioza

Post autor: ewooncia1 »

Tam gdzie ja robiłam każdy hormon kosztował około 22-25 pln, nie pamiętam dokładnie jak inne badania, ale od 9 do 30pln. Ja bym się na skierowanie chyba nie doczekała, wypytywałam tu na forum, Gosia mi podpowiedziała co i zrobiłam sama, z czego bardzo się cieszę bo wiem co i jak :D
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Zaleznosc miedzy tabletkami antykoncepcyjnymi a endometrioza

Post autor: gosiak76 »

Ewus ciesze sie ze moglam pomoc i teraz wiesz jak to wyglada i co jest grane :)
A badania sugerowalam z wlasnego doswiadczenia bo na te badania dostawalam skierowania jak bylam w klinice ginekologiczno-endkrynologicznej w Anglii ;)
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Zaleznosc miedzy tabletkami antykoncepcyjnymi a endometrioza

Post autor: vwd »

tam, gdzie robilam ostatnio kazdy hormon kosztuje 35 zl
Lilla23
Ekspert
Posty: 270
Rejestracja: poniedziałek, 16 maja 2011, 19:52

Re: Zaleznosc miedzy tabletkami antykoncepcyjnymi a endometrioza

Post autor: Lilla23 »

Mi lekarka powiedziała, że prawdopodobnie endo jest genetyczna. Ma się do niej predyspozycje, albo i nie. Przez wiele lat można być zdrowym, a potem coś się podzieje w organizmie i początek choroby gotowy. Czynniki psychiczne odgrywają tu dużą rolę. Jeżeli chodzi o antykoncepcję - to właśnie jej stosowanie chroni przed endo! Ja stosowałam 8 lat i czułam się świetnie, nie wiedziałam nawet, co to jest dyskomfort przy @. Oczywiście nikt mi wcześniej też żadnych badań nie robił i przeszłam przez testowanie na sobie 3 rodzajów pigułek. Ale te ostatnie były dla mnie naprawdę dobre (Logest). No, ale niestety je odstawiłam, hormony zaczęły pracować i się porobiło :(
Awatar użytkownika
lauretta1979
Stały bywalec
Posty: 71
Rejestracja: czwartek, 17 marca 2011, 16:56

Re: Zaleznosc miedzy tabletkami antykoncepcyjnymi a endometrioza

Post autor: lauretta1979 »

Mnie jakoś stosowanie antykoncepcji(8 lat) nie uchroniło przed endo.I pewnie wiele innych kobiet również.Też miałam niebolesne miesiączki jak ty Lilla(do czasu z resztą) i nie trwały długo-jakies 3 dni...Tabletki anty może i chronią przed endo,czy jej dalszym postępem ale jak bierze sie je CODZIENNIE,BEZ PRZERWY NA MIESIĄCZKĘ!Logest nie był widocznie dla Ciebie aż tak dobry skoro go odstawiłaś bo jak mówisz "hormony zaczęły pracować i się porobiło".Co takiego się stało jeśli możesz to napisz,Miałaś torbiele jakieś?
Mnie raczej zastanawia czy antykoncepcja zażywana normalnie z przerwami na miesiączkę może powodować zwiększone ryzyko zachorowania na endometrioze?
nadzieja istnieje zawsze... do ostatniej chwili.
Lilla23
Ekspert
Posty: 270
Rejestracja: poniedziałek, 16 maja 2011, 19:52

Re: Zaleznosc miedzy tabletkami antykoncepcyjnymi a endometrioza

Post autor: Lilla23 »

Myślę, że antykoncepcja chroniła przed endo, dopóki ją brałam. A brałam normalnie, z przerwami na okres. I wszystko było OK. Może się źle wyraziłam, ale miałam na myśli to, że po odstawieniu tabletek, jak hormony zaczęły pracować naturalnie, to zaczęły się problemy - endo i torbiel czynnościowa. Na Logeście czułam się super i żałuję teraz, że go odstawiłam. Tym bardziej, że nie zrobiłam tego z żadnych przyczyn medycznych.
Awatar użytkownika
lauretta1979
Stały bywalec
Posty: 71
Rejestracja: czwartek, 17 marca 2011, 16:56

Re: Zaleznosc miedzy tabletkami antykoncepcyjnymi a endometrioza

Post autor: lauretta1979 »

U mnie endometrioza zaczeła się w trakcie brania antykoncepcji,tzn.zaczeły sie okropne bóle przed @,w czasie i po niej :? chociaż możliwe że była w ukryciu już wcześniej zanim zaczełam brać hormony,tego się niestety juz nie dowiem.
Logest odstawiłaś sama czy skonsultowałaś to z lekarzem?
nadzieja istnieje zawsze... do ostatniej chwili.
Lilla23
Ekspert
Posty: 270
Rejestracja: poniedziałek, 16 maja 2011, 19:52

Re: Zaleznosc miedzy tabletkami antykoncepcyjnymi a endometrioza

Post autor: Lilla23 »

lauretta1979 pisze:Logest odstawiłaś sama czy skonsultowałaś to z lekarzem?
Odstawiłam sama, bo zanim zaczęłam brać pigułki, byłam zdrowa jak rydz. Zresztą po odstawieniu przez prawie 2 lata też mi się nic nie działo. Owszem, miałam bardziej bolesne @ niż na pigułkach, ale wydawało mi się to normalne. Zresztą chodziłam regularnie na badania i było ok. Jakiś czas później lekarka kazała mi zrobić badania hormonów i nie do końca były w normie, ale powiedziała, że mam się tym nie przejmować. A rok później zaczęła się cała historia z torbielami :(

Może jak ktoś ma endo przed rozpoczęciem brania pigułek, to choroba może się rozwinąć w trakcie brania? Dużo kobiet nie ma pojęcia, że mają endo i nie wszyscy lekarze potrafią je zdiagnozować. Nie mówiąc już o tym, że mało kto robi jakiekolwiek badania przed przepisaniem antykoncepcji. Ale na to już wszystkie chyba narzekałyśmy.
Madzia
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 22 marca 2012, 22:18

Re: Zaleznosc miedzy tabletkami antykoncepcyjnymi a endometr

Post autor: Madzia »

Witam
Leczę się na endometriozę już ponad dwa lata brałam do tej pory visanne ale lekarz kazał mi odstawić i przepisał leki antykoncepcyjne jednak u mnie w aptece trzeba był na nie czekać. od poniedziałku nie brałam visanne a dziś odebrałam nowy lek (antykoncepcyjny) ale nie wiem jak go przyjmować??? Tam pisze że od pierwszego dnia miesiączki, i dziś wystąpiło krwawienie czy to znaczy że dziś mam przyjąć pierwszą tabletkę czy to jest krwawienie z powodu odstawienia visanne??? pomóżcie???
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Zaleznosc miedzy tabletkami antykoncepcyjnymi a endometr

Post autor: vwd »

Spokojnie, nic sie zlego nie dzieje :)
W ulotce napisane jest tak, by ulatwic okreslenie brania hormonow :) dla ulatwienia liczenia podaja zawsze: w pierwszym dniu, albo np. 3 dniu cyklu :) ale... nic sie nie stanie, gdy bedzie to np. w 2 dniu cyklu :) chodzi o to, zeby nie rozlegulowac organizmu i nie zaczac przyjmowac np. 10 dnia cyklu, bo tabletki antykon. nie beda wowczas chronic przed zajsciem w ciaze. W Twoim wypadku, spokojnie mozesz zaczac przyjmowac je dzis, albo jutro, gdy juz bedziesz na 100 pewna, ze to okres.
Madzia
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 22 marca 2012, 22:18

Re: Zaleznosc miedzy tabletkami antykoncepcyjnymi a endometr

Post autor: Madzia »

Dziękuję za pomoc... Dziś wezmę pierwszą tabletkę... A czy ktoś już brał może Jeanine czytałam że mają one dużą dawkę hormonów... Czy są po nich jakieś mocniejsze skutki uboczne niż po innych anty???
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Zaleznosc miedzy tabletkami antykoncepcyjnymi a endometr

Post autor: gosiak76 »

Co do informacji na temat Jeanine to odsylam Cie do watku w dziale leki - oto link http://forum.endoendo.pl/viewtopic.php? ... 01dbdbabce
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: Zaleznosc miedzy tabletkami antykoncepcyjnymi a endometr

Post autor: agachod1 »

Ja nigdy nie przyjmowalam zadnej antykoncepcji i tez mam endo wiec mysle, ze nie ma tu reguly.
lauretta1979 pisze:Tabletki anty może i chronią przed endo,czy jej dalszym postępem ale jak bierze sie je CODZIENNIE,BEZ PRZERWY NA MIESIĄCZKĘ!
Zgadzam sie. Jezeli bierze sie anty bez przerw na okres endo nie ma szans sie rozwijac. Pozdrawiam.
Anettee26
Udzielający się
Posty: 38
Rejestracja: czwartek, 26 marca 2015, 11:13

Re: Zaleznosc miedzy tabletkami antykoncepcyjnymi a endometr

Post autor: Anettee26 »

Nie wiem szczerze powiedziawszy.
Moja endometrioza zaczęła się wg mnie jak miałam naście lat ( 16?, 17?) nie brałam pigułek ani innych hormonów.
Jednak gdzieś w tym samym czasie zaczęło się hashi a ono wpływa na zaburzenia cyklu.
Jedną z teorii powstawania endometriozy są zaburzenia hormonalne ( głównie między stężeniem estrogenów a progesteronu)

Wyczytałam ostatnio że Trądzik ma ZAWSZE podłoże hormonalne: może być androgenny lub estrogenny. I jeśli bawimy się w podawanie hormonów to nieprawidłowe hormony nasilają trądzik np preparat diane 35 nie powinno stosować się w estrogennym. Na te podstawie można wysnuć tezę, że nieodpowiedni preparat hormonalny może stymulować rozwój endo. Niekoniecznie wywoływać...to już chyba zbyt śmiała teza.
Endometrioza I stopień
Hashimoto
Trądzik różowaty.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania i odpowiedzi”