Genetyka

Jaka jest przyczyna powstania endometriozy? Może masz na ten temat własną teorię?
Viktoria
Udzielający się
Posty: 38
Rejestracja: piątek, 25 maja 2012, 11:50

Genetyka

Post autor: Viktoria »

Czy w Waszych rodzinach pojawiały się wcześniej przypadki endometriozy/adenomiozy? Moja babcia miała chorobę o podobnych objawach, jednak wtedy lekarze nie byli w stanie jej zdiagnozować, wycięto jej jajniki i macicę. Z opisów wynikałoby że mogła to być endo lub adeno. Ja również jestem chora. Sądzicie, że choroba ta może mieć również podłoże genetyczne?
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Genetyka

Post autor: gosiak76 »

Oczywiscie ze choroba moze miec podloze genetyczne - z tego co pamietam to zdiagnozowano dwa warianty genetyczne ktore zwiekszaja ryzyko endometriozy. Oto artykul - http://forum.endoendo.pl/viewtopic.php? ... f5df8d9ac1
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
kawa1981
Ekspert
Posty: 150
Rejestracja: czwartek, 7 czerwca 2012, 10:18

Re: Genetyka

Post autor: kawa1981 »

Moja mama miała chyba coś podobnego jak ja tylko że na macicy. Śluzówka się jej nie złuszczała tylko narastała w szyjce macicy. Miała to czyszczone i wysyłane na histo. Po tym wszystkim przyszła menopauza i wszystko ucichło.
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: Genetyka

Post autor: agachod1 »

Wydaje mi sie, ze tak. Moja mama miala podobne objawy tylko, ze ona nie poszla z tym do lekarza. Wiem, ze w mlodosci miala problem z zapchanymi jajowodami. Po udroznieniu zaszla w ciaze bez problemu. Szkoda, ze nie chce sie tym zajac. No ale menopauza coraz blizej wiec pewnie teraz bedzie miala spokoj.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Teorie na temat powstania endometriozy”