Składnik kremów do opalania może sprzyjać endometriozie

Informacje na temat endometriozy. Linki do artykułów, spotkań naukowych, badań.
Awatar użytkownika
hercik17
Ekspert
Posty: 1444
Rejestracja: środa, 9 marca 2011, 08:53

Składnik kremów do opalania może sprzyjać endometriozie

Post autor: hercik17 »

Pierwsze tego rodzaju badania wskazują, że wchodzące w skład kremów do opalania i innych kosmetyków pochodne benzofenonu mogą zwiększać ryzyko endometriozy, poważnej choroby ginekologicznej - informuje pismo "Environmetal Science&Technology".

Endometrioza to jedna z najczęstszych przewlekłych patologii narządów rodnych. Polega na rozroście błony śluzowej macicy, czyli endometrium, poza jamą tego organu. "Zabłąkana" tkanka ulega zmianom podczas cyklu miesiączkowego, co z kolei powoduje bardzo silne bóle podczas miesiączki, ale także przy oddawaniu moczu, wypróżnieniu czy stosunku płciowym. Choroba może się też objawiać wzdęciami, zaparciami, biegunkami i zmęczeniem.

Od 38 do 50 proc. przypadków niepłodności kobiet może mieć związek z endometriozą. W Polsce - zdaniem specjalistów - może być nawet milion kobiet z endometriozą - występuje ona u 6-10 proc. pań w wieku rozrodczym (czyli między 15. a 50. rokiem życia).Zespół Kurunthachalama Kannana (State University of New York w Albany) przeanalizował próbki moczu 635 kobiet, które były operowane z powodu endometriozy. Naukowcy znaleźli związek pomiędzy występowaniem endometriozy a wysokim poziomem pochodnej benzofenonu (2,4OH-BP) w moczu. Poziom tego związku w moczu był wyższy u kobiet ze słonecznej Kalifornii, rósł też w miesiącach letnich, co wskazuje, że może pochodzić z kosmetyków do opalania.

Związek pomiędzy 2,4OH-BP a endometriozą wydaje się wynikać z podobnego do estrogenu działania tej substancji, która w niewielkich ilościach może przenikać przez skórę do krwi. Wiadomo, że endometrioza rozwija się pod wpływem estrogenu.

http://wiadomosci.onet.pl/nauka/skladni ... omosc.html
"Codziennie upadam...codziennie się waham...codziennie podpieram...Ale dźwigam cały mój świat i dźwigać będę..."
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Składnik kremów do opalania może sprzyjać endometriozie

Post autor: gosiak76 »

Bardzo ciekawe informacje. Kosmetyki do opalania chronia nas przed sloncem a jednoczesnie sa zrodlem endo - i tak to jest wlasnie ze cos na cos pomaga a na co innego szkodzi. Szkoda ze nie ma czegos takiego ze cos pomaga a do tego nie wywoluje dolegliwosci.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: Składnik kremów do opalania może sprzyjać endometriozie

Post autor: agachod1 »

Bardzo ciekawa teoria, ale czy wiarygodna? Ja nigdy nie stosowalam zadnych olejkow, mleczek ani balsamow do opalania i mimo to jestem chora na endo. Moze i istnieje zaleznosc miedzy czestotliwoscia zapadania na te chorobe, a stezeniem benzofenonu w moczu, ale moze zrodlem tego zwiazku nie sa preparaty do opalania, a cos innego.

Dla mnie ta choroba jest jak kameleon. W kazdym organizmie zachowuje sie inaczej, przybiera inna postac. Jak tak czytam te artykuly o rzekomych przyczynach zapadania na endo, to coraz bardziej trace wiare w to, ze kiedykolwiek uda sie znalezc odpowiedz na pytanie, dlaczego chorujemy na te przypadlosc. Na razie tak to wyglada z mojego punktu widzenia.
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Składnik kremów do opalania może sprzyjać endometriozie

Post autor: gosiak76 »

Ja stosowalam kremy do opalania a wlasciwie kremy chroniace przed promienowaniem UV - u mnie nie znaleziono endo.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nowości dotyczące endometriozy!”