Czy te objawy mogę wskazywać na endometriozę?

Czy u wszystkich są one podobne? Czy istnieje jakiś jeden wspólny objaw? Jakie Ty masz objawy? Czy już jesteś zdiagnozowana?
Adorable
Udzielający się
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 17 lutego 2013, 11:15

Czy te objawy mogę wskazywać na endometriozę?

Post autor: Adorable »

Witam! Mam 20 lat i od kilku mies. podejrzewam u siebie endometriozę... Dodatkowo 2 miesiące temu wykryto u mnie Zespół Policystycznych Jajników. Miesiączkuję od 12 r.ż., zawsze boleśnie. Miesiączki z początku trwały 7 dni, od 2 lat trwają 5 dni, są obfite. Były (obecnie jestem 2 mies. na tabl. anty.) nieregularne, w ciągu ostatniego roku: 23- 49 dni. Postaram się opisać ból na podstawie kwestionariusza dostępnego w internecie... Bóle podczas menstruacji miewam. Pierwszego i drugiego dnia dosłownie umieram. Są to silne bóle, niejednokrotnie zwijam się z bólu. Ból jest promieniujący, w ciągu początkowych dni miesiączki (2-3) promieniuje na całą jamę brzuszną, czasem nie jestem w stanie stwierdzić co bardziej boli- macica i jajniki czy żołądek... Ciężko mi określić chroniczność bólu. Na pewno w ciągu dnia czuję mnóstwo bolesnych skurczy w podbrzuszu i niejednokrotnie ból jest stały, tzn. ciągle go odczuwam. Natomiast zdarzają się sytuacje, że jestem w stanie zapomnieć o miesiączce na ok. 30 min. Od początku miesiączkowania ratuję się Ibupromem Max. Zazwyczaj wystarcza 1 tabl. zażywana regularnie co 3 h. W ciężkich chwilach biorę 2 tabl. Ibupromu Max naraz. Dodatkowo ulgę przynosi poduszka elektryczna kładziona na podbrzusze. Jeśli chodzi o ból poza miesiączką... Wszystko zaczęło się pół roku temu (nie wiem czy to ma jakiś związek, ale to było po odstawieniu Duphastonu, który przyjmowałam na nieregularne miesiączki). Ok 1,5 tyg. przed miesiączką zaczął pojawiać się silny, skurczowy ból macicy oraz stały ból jajników i tak było co miesiąc. Byłam pełna nadziei, że wraz z końcem miesiączki ból ustąpi, niestety myliłam się. W ostatnich dniach miesiączki (4-5) ból przybierał na sile i trwał jeszcze przez ok. tydzień po jej zakończeniu, tym razem był to tylko skurczowy, mocny ból. Dodatkowo zarówno przed, jak i po miesiączce, ból nasilał się zwłaszcza po aktywności fizycznej (wystarczyło pochylenie się, bym zginała się z bólu), o wszelkich ćwiczeniach w czasie miesiączki mogę zapomnieć. W końcu jakoś po 4 mies. poszłam w tej sprawie do ginekologa. Lekarka zrobiła mi USG przez brzuszne, stwierdziła, że nic niepokojącego nie widzi (ta sama lek. nie zdiagnozowała u mnie wyraźnego PCOS) i na tym wizyta się zakończyła, a w kolejnym miesiącu nadal cierpiałam. Na 10 dni przed miesiączką pojawił się intensywny ból jajnika, potem miesiączka- znowu ból. Dalej nie pamiętam, bo zaczęłam brać tabl. antykoncepcyjne. Ponadto, gdzieś od 6 mies. kiedy pojawił się częsty ból, mam ogromne trudności z wypróżnianiem się podczas miesiączki i chyba nie tylko. Niejednokrotnie w ciągu cyklu podczas oddawania moczu czułam silny ból (jak podczas miesiączki) w podbrzuszu. Jednak najgorzej jest z wypróżnianiem się w trakcie miesiączki, to jest jakiś koszmar. Zarówno w toalecie, jak i po wyjściu, odczuwam ogromny ból. Jestem cała spocona, jest mi słabo. Staram się unikać wypróżniania w czasie pierwszych dni miesiączki, ale wiadomo, że raczej nie jest to możliwe. A mi niestety każda wizyta kojarzy się z okropnym bólem. Boli mnie całe podbrzusze, czuję ból w odbycie i pochwie... To jest dla mnie w tym wszystkim najgorsze, nie umiem sobie z tym radzić. Cierpię na stałe zaparcia (choruję na niedoczynność tarczycy), ale nie jakieś straszne, ot często muszę po prostu dłużej w toalecie siedzieć. Na kilka dni przed i w czasie miesiączki mam spore wzdęcia, brzuch jest cały spuchnięty. Kolejna kwestia to PMS (nie wiem czy może to mieć jakiś związek z ewentualną endometriozą). Naturalnie zaczyna się on u mnie na 2 tyg. przed miesiączką, objawy: nabrzmiałe i bolące piersi, ból pleców w dolnej części, ból mięśni (czuję, jakbym miała grypę), okropne huśtawki nastroju- zazwyczaj stany depresyjne, wzmożony apetyt, zatrzymywanie wody w organizmie, zazwyczaj 2 kg na plusie, które "schodzą" tuż po zakończeniu miesiączki. Obecnie jestem w 2 dniu krwawienia z odstawienia (pewnie się domyślacie, co mnie tu sprowadziło- znowu intensywny ból) 2 op. tabl. anty. Yasminelle. Jak jest teraz, podczas brania tabl.? Na pewno mam łagodniejszy PMS, wreszcie nie bolą mnie wszystkie mięśnie i plecy. Ból niezwiązany z miesiączką pojawia się rzadziej, nieregularnie i jest łagodniejszy, więc to zdecydowanie na plus. Natomiast podczas miesiączki nadal cierpię i jestem na środkach przeciwbólowych. Pierwszego dnia krwawienia boli szczególnie mocno. W ciągu następnych dni ból zmniejsza na sile, nie muszę pilnować z zegarkiem w ręku odstępów pomiędzy tabletkami. Krwawienie jest bardziej obfite niż naturalna miesiączka.
2 lata temu (wtedy jeszcze nie było aż tak często tych bóli...) byłam dwukrotnie w szpitalu na badaniach hormonalnych. Miałam ponadto wykonaną TK z kontrastem (wszystko w porządku, jedynie "Jajniki niepewne w ocenie", ale myślę, że to sugerowało PCOS) oraz marker Ca- 125 (podejrzewano guza jajnika ponieważ zwijałam się z bólu w trakcie badania gin)- wynik: 10,35 uIU/ml chyba (nie pamiętam jednostki już). Ostatnie USG ginekologiczne (przez brzuszne, nigdy nie miałam TV, ponieważ jeszcze nie współżyłam) oprócz jajników drobnopęcherzykowych nie wykazało niczego złego.
Bardzo bym prosiła o jakieś porady, czy te wszystkie w.w. dolegliwości (z naciskiem na silny ból w toalecie podczas miesiączki, bo z tym sobie nie radzę kompletnie) mogą wskazywać na endometriozę? Jeśli nie (zdaję sobie sprawę, że większość kobiet z endo. ulgę przynosi jedynie ketonal, a często nawet i to jest za mało...), to super, będę musiała tylko coś zrobić z tym bólem:) Jeśli tak, to co robić, jakie kroki dalej przedsięwziąć? Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Czy te objawy mogę wskazywać na endometriozę?

Post autor: gosiak76 »

Witaj,
z tego co opisujesz to Twoja lekarka nie wykryla u Ciebie PCOS a Ty poszlas do niej ponownie na kolejne badania z powodu dolegliwosci ginekologicznych - w takiej sytuacji ja bym na pewno juz nie wrocila do tejze lekarki tylko udala sie na konsultacje do innego lekarza, ktory bedzie w stanie przeprowadzic wiecej badan.
Endometrioze mozna zdiagnozowac tylko i wylacznie podczas zabiegu laparoskopowego oraz pobraniu wycinka podczas tego zabiegu do badania histopatologicznego - wtedy na 100 % bedzie wiadomo czy to jest rzeczywiscie endometrioza. Dodatkowo mozesz porozmawiac z lekarzem na temat bolu zeby ewentualnie przepisal Ci na recepte silniejsze leki przeciwbolowe skoro te nie pomagaja za bardzo. Zycze abys trafila na odpowiedniego specjaliste ktory bedzie umial przeprowadzic dokladne badania i ustalic dalszy plan leczenia w Twojej sytuacji.
Pozdrawiam - Gosia.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Adorable
Udzielający się
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 17 lutego 2013, 11:15

Re: Czy te objawy mogę wskazywać na endometriozę?

Post autor: Adorable »

Hej, bardzo Ci dziękuję za odp. :) Nie, to nie jest tak z tą lek., chyba nie wyraziłam się jasno;) Kiedy trafiłam do lek. z tym bólem i ona niczego nie stwierdziła, zmieniłam lekarza. PCOS zdiagnozowała mi nowa lek., mająca bardzo dobre opinie...
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Czy te objawy mogę wskazywać na endometriozę?

Post autor: gosiak76 »

To dobrze ze zmienilas lekarke - mam nadzieje ze bedzie w stanie pomoc Ci aby sprawy ruszyly naprzod a Ty zebys poczula sie bardziej komfortowo.
Jezeli masz pytania to pisz prosze - dziewczyny na pewno postaraja sie odpowiedziec na Twoje pytania.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Adorable
Udzielający się
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 17 lutego 2013, 11:15

Re: Czy te objawy mogę wskazywać na endometriozę?

Post autor: Adorable »

Hej, odzywam się już po wizycie u gin. :wink: Byłam wczoraj u ginekologa. Powiedziałam o bardzo bolesnym wypróżnianiu podczas miesiączek. Lekarka zadała mi kilka pytań odnośnie do bólu, tabl. anty. i stwierdziła, że moje objawy pierwsze co, to sugerują endometriozę... No i jedyną pewną metodą diagnostyczną jest laparoskopia, ale nie chciałaby mi na razie otwierać brzucha. O markerze Ca-125 mówiła, że to badanie nie ma sensu, bo i tak nie daje pewnej odpowiedzi. Na razie zaleciła mi płynną dietę, a jeśli to nie pomaga (już wcześniej próbowałam i niestety ulgi nie było) to czopki glicerynowe. Najpierw chyba spróbuję jeszcze z tą dietą... A ogólnie to obecnie biorę Yasminelle, od następnego cyklu mam brać Yasmin.
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Czy te objawy mogę wskazywać na endometriozę?

Post autor: vwd »

Hej! co sie zabieram na odp. na twojego posta to cos mnie odrywa od kompa.
Widac, tak ma byc.
Powiem tylko, ze czytam i jestem, i zycze zdrowia :)
Adorable
Udzielający się
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 17 lutego 2013, 11:15

Re: Czy te objawy mogę wskazywać na endometriozę?

Post autor: Adorable »

Dziękuję, ja wciąż czekam na post :D
Za tydzień mam mieć kolejną miesiączkę i już się boję. Nie wiem, chyba spróbuję jednak z tymi czopkami, tylko nie wiem kiedy ich użyć- jak będzie potrzeba czy profilaktycznie tuż przed krwawieniem?
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Czy te objawy mogę wskazywać na endometriozę?

Post autor: gosiak76 »

Czy chodzi o czopki przeciwbolowe ? Przeczytaj ulotke - ja stosowalam Diclofenac jak pojawil sie bol i bralam go regularnie o wyznaczonych porach aby nie odczuwac bolu, gdyby powrocil.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Adorable
Udzielający się
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 17 lutego 2013, 11:15

Re: Czy te objawy mogę wskazywać na endometriozę?

Post autor: Adorable »

Nie, akurat chodziło mi o czopki glicerynowe, ale znalazłam już informacje na ten temat :wink:
Adorable
Udzielający się
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 17 lutego 2013, 11:15

Re: Czy te objawy mogę wskazywać na endometriozę?

Post autor: Adorable »

Mam 2 pytania, będę bardzo wdzięczna za odp.:)
1) Czy zaparcia spowodowane endo. występują tylko w okresie miesiączki czy również poza nią?
2) Czy przyjmując tabl. anty. można odczuwać ból niemiesiączkowy (chodzi mi konkretnie o ból przed miesiączką, związany z endo.)?
Adorable
Udzielający się
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 17 lutego 2013, 11:15

Re: Czy te objawy mogę wskazywać na endometriozę?

Post autor: Adorable »

U mnie dziś drugi dzień miesiączki, stosuję się do rad gin. odnośnie do czopków i jest trochę lepiej :wink: Jednak dziś ujawnił się chyba kolejny objaw endo., pojawiła się krew w stolcu, ech :(
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Czy te objawy mogę wskazywać na endometriozę?

Post autor: gosiak76 »

Mam nadzieje ze ten objaw minie - jezeli nie to skonsultuj sie z lekarzem. Dobrze ze czopki glicerynowe poamagaja i czujesz sie lepiej.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Adorable
Udzielający się
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 17 lutego 2013, 11:15

Re: Czy te objawy mogę wskazywać na endometriozę?

Post autor: Adorable »

Dziękuję, tak też zrobię :)
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Czy te objawy mogę wskazywać na endometriozę?

Post autor: vwd »

Adorable, witaj przed swietami :)
Zycze Ci, abys w swieta odpoczela, nabrala sil i by byl to dla Ciebie jak najlepszy czas! Wesolych Swiat! i oczywiscie duuuuuzo zdrowia :)
Adorable
Udzielający się
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 17 lutego 2013, 11:15

Re: Czy te objawy mogę wskazywać na endometriozę?

Post autor: Adorable »

vwd, dziękuję bardzo :) Tobie i wszystkim pozostałym użytkowniczkom również życzę Wesołych Świąt spędzonych w miłej atmosferze. Dużo powodów do radości na co dzień i jeszcze więcej zdrowia :)
Adorable
Udzielający się
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 17 lutego 2013, 11:15

Re: Czy te objawy mogę wskazywać na endometriozę?

Post autor: Adorable »

Dziewczyny, mam pytanie odnośnie do stosowania dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych w endometriozie. Czy one zawsze pomagają na ból? Dzisiaj jest mój pierwszy dzień krwawienia z odstawienia Yasmin. Wcześniej przez 3 mies. brałam Yasminelle. Miesiączki były bardzo obfite i bolesne jak zawsze, dlatego zmieniono mi tabletki na Yasmin. Lek. powiedziała, że powinny pomóc zmniejszyć ból. Niestety ból jest niewiele mniejszy, znów biorę NLPZ. Boli mnie podbrzusze i brzuch... I chciałam zapytać, czy rzeczywiście może tak być, że anty. nie zadziałają na ból? Nie ukrywam, że jestem trochę rozczarowana, ale przywykłam już do tego, że muszę brać tabl. przeciwbólowe...
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Czy te objawy mogę wskazywać na endometriozę?

Post autor: vwd »

Adorable, ciekawa jestem jak sama odpowiedzialas sobie na postawione wyzej pytanie :)
z bolem bywa b.roznie
moze sie np. okazac, ze podczas @ boli jelito grube, a wydaje sie, ze to boli jajnik
A jak teraz jest u Ciebie?
Awatar użytkownika
alcia28
Ekspert
Posty: 528
Rejestracja: poniedziałek, 16 lipca 2012, 16:03

Re: Czy te objawy mogę wskazywać na endometriozę?

Post autor: alcia28 »

Adorable jeśli mogę to poleciłabym Ci na takie bóle efferalgan codeine.
Brałas kiedys? Rozmawiałam kiedyś z lekarzem na ten temat i sam mi polecił ten lek. Rozpuszczasz jedną tabl. w pół szklanki wody. Wystarczy wziąć "wypić" jedna na 2 dni. Wypróbowane i na mnie działa.
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Czy te objawy mogę wskazywać na endometriozę?

Post autor: gosiak76 »

Dodatkowo efferalgan codeine nie ma zlego wplywu na zoladek i uklad pokarmowy w porownaniu z lekami polykanymi w tabletkach a wrecz przeciwnie bo jest lepiej tolerowany przez organizm.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jakie objawy mogą sugerować endometriozę?”