Stwierdzenie endo

Czy u wszystkich są one podobne? Czy istnieje jakiś jeden wspólny objaw? Jakie Ty masz objawy? Czy już jesteś zdiagnozowana?
Zaklinka1989
Ekspert
Posty: 261
Rejestracja: środa, 31 marca 2010, 09:36

Stwierdzenie endo

Post autor: Zaklinka1989 »

Czesc dziewczyny :)

Tak sie zastanawiam, czy jezeli kobieta ma endo w jakims nietypowym miejscu, nigdzie w brzuchu tylko np w plucu to czy laparoskopia wykryje endo? Jak to jest z ta laparoskopia?
Żaklina
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: Stwierdzenie endo

Post autor: domowniczka »

ja gubię się w tym wszystkim zupełnie
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: Stwierdzenie endo

Post autor: domowniczka »

biorą wycinki do badania
i też CA-125 wykazuje endo
Zaklinka1989
Ekspert
Posty: 261
Rejestracja: środa, 31 marca 2010, 09:36

Re: Stwierdzenie endo

Post autor: Zaklinka1989 »

Ale wycinki z czego? No bo jesli kobieta nie ma endo w brzuchu? To laparoskopia nie wykryje?
O Ca-125 wiem, ale ponoc nie u kazdej kobietki z endo ten marker jest podwyzszony.
Żaklina
patrycja89
Ekspert
Posty: 721
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2010, 20:13

Re: Stwierdzenie endo

Post autor: patrycja89 »

Ja znam panią , ktora ma endo w plucach.. Na poczatku miala tylko w jednym. Kiedy sie pozbyli guzkow, po roku pojawily sie na drugim plucu.. Ale w jaki sposob mozna to zbadac, jak mozna to sprawdzic nie mam pojecia. Moze uda mi sie czegos dowiedziec,.. wtedy na pewno dam znac:)
"Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia."
Zaklinka1989
Ekspert
Posty: 261
Rejestracja: środa, 31 marca 2010, 09:36

Re: Stwierdzenie endo

Post autor: Zaklinka1989 »

Ok bylabym wdzieczna :*
Żaklina
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: Stwierdzenie endo

Post autor: domowniczka »

teraz mysle, ze endo moze byc umiejscowione w innym miejscu i dopiero po wzieciu wycinka z tego miejsca do bad. hist.-pat. mozemy potwierdzic, ze to faktycznie endo. Czy moj tok rozumowania jest wlasciwy?
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Stwierdzenie endo

Post autor: gosiak76 »

Wydaje mi sie ze na razie tak to wlasnie wyglada - pobierane sa wycinki i wysylanie do badania histopatologicznego. A co do pluc - to jezeli osoba miala potwierdzone endo to kontroluje sie to za pomoca rtg pluc pozniej czy nie jakichs nowych zmian.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
hercik17
Ekspert
Posty: 1444
Rejestracja: środa, 9 marca 2011, 08:53

Re: Stwierdzenie endo

Post autor: hercik17 »

Też się w tym gubię zupełnie.A mnie ciekawi endo w układzie moczowym.Wiem już jakie badanie się robi,aby wykryć tam endo,ale z tego wynika że to pacjentka musi siebie obserwować i być czujna co się dzieje,bo przecież gdy mamy endo w jednym miejscu to nie kontrolują nam innych organów???? słyszałam też coś o endo na otrzewnej-ciekawe jakie są objawy
"Codziennie upadam...codziennie się waham...codziennie podpieram...Ale dźwigam cały mój świat i dźwigać będę..."
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Stwierdzenie endo

Post autor: gosiak76 »

Po prostu trzeba sie obserwowac ale podczas laparoskopii lekarz sprawdza wiecej narzadow niz tylko narzady rodne bo u mnie sprawdzano nawet watrobe, wyrostek robaczkowy czy tam nie ma zmian.
A co do symptomow endo w roznych czesciach naszego organizmu, to odsylam do watku http://www.forum.endoendo.pl/viewtopic.php?f=37&t=582
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jakie objawy mogą sugerować endometriozę?”