podwyzszony poziom prolaktyny

Czy u wszystkich są one podobne? Czy istnieje jakiś jeden wspólny objaw? Jakie Ty masz objawy? Czy już jesteś zdiagnozowana?
Awatar użytkownika
gosiak76
Moderator
Moderator

podwyzszony poziom prolaktyny

Postautor: gosiak76 » poniedziałek, 14 czerwca 2010, 18:43

witam,

czy ktos sie orientuje czy jest jakas korelacja lub zwiazek miedzy endometrioza a podwyzszonym poziomem prolaktyny??
Moj doktor podejrzewa u mnie endometrioze - robilam badania krwi i prolaktyna wyszla wysoka - w Polsce ten poziom wyszedl okolo 74 ng/ml przy normie 1.39 - 24.2 ng/ml, podczas gdy w Anglii poziom prolaktyny wyszedl 981 mU/L przy normie do 496 mU/L.
Poza tym pozostale inne wyniki z badan krwi sa w normie.

pozdrawiam
Gosia xxx
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz

vwd
Moderator
Moderator

Re: podwyzszony poziom prolaktyny

Postautor: vwd » wtorek, 15 czerwca 2010, 11:05

tak, Gosiu w endo wiele kobiet boryka sie z podwyzszona prolaktyna :-(
A w jakim dniu cyklu mialas bad.? bo to ma znaczenie. Ponadto
bad. najlepiej robic miedzy 8 a 12, po przespanej nocy i na czczo. Dzien wczesniej nie nalezy wspolzyc, jesc obfitej kolacji, ale nalezy unikac nadmiernego wysilku fizycznego.

Gdy prolaktyny jest za duzo, zaleca sie wykonanie bad. hormonow tarczycy. Mialas robione? Jesli wyniki nie wskazuja na niedoczynnosc gruczolu, najlepiej powtorzyc bad. poziomu prolaktyny. Gdy natomiast przyczyna hiperprolaktynemii jest gruczolak przysadki mozgowej, konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej lub rezonansu.

W przypadku gruczolaka przysadki leczenie jest dosc skomplikowane.
Ale Ty Gosiu zapewne masz tylko chwilowo podniesiona prolaktyne i wystarczy wziac odpowiednie leki, by ja obnizyc :-)

vwd
Moderator
Moderator

Postautor: vwd » wtorek, 15 czerwca 2010, 12:25

przy okazji kilka slow do wszystkich:

Nadmiar prolaktyny powoduje zaburzenia długości cyklu miesiaczkowego. @ moga byc b. skape, bezowulacyjne. Ponadto wystepuja: obnizenie popedu seksualnego, nabrzmiale piersi wrazliwe na dotyk, bole glowy oraz nawet zaburzenia widzenia, gdy odpowiedzialny za stezenie prolaktyny jest gruczolak przysadki mozgowej.

Te gruczolaki to guzy, kt. powstaja z tkanki gruczolowej i maja zdolnosc wydzielania hormonow. Jesli zostana wykryte, gdy sa male, czesto wystarczy podawanie lekow, a znikna po kilku miesiacach terapii. Jeśli zas guz okaze sie duzy i nie znika po farmakoterapii potrzebna jest interwencja chirurgiczna. W przypadku wyleczenia, konieczna jest stała kontrola endokrynologiczna i bad. poziomu prolaktyny.

Moja znajoma, niesłusznie leczona na gruczolaka przez genialna gin. z W-wy, gdy jej samopoczucie ulegalo ciagłemu pogorszeniu, wreszcie wybrala sie do 2 innych lekarzy na konsultacje, kt. jednoznacznie stwierdzili, ze na podstawie przeprowadzonych bad. nie mozna było postawic takiej diagnozy i stosowane leczenie zaszkodzilo pacjentce. :-(

Kiedy znajoma wrociła do pani gin. i poprosila o historie swojej choroby, okazalo sie, ze karta niestety zaginela :( Dlatego apeluje, kserujcie recepty przed ich wykupieniem! Bowiem po czasie moze sie okazac, ze nie ma zadnych dowodow na to, ze ktos was nieudolnie leczyl.

Awatar użytkownika
gosiak76
Moderator
Moderator

Postautor: gosiak76 » wtorek, 15 czerwca 2010, 17:37

Witaj vwd,

prolaktyne mialam robiona w Anglii najpierw 9 dnia cyklu okolo godz. 9.30 - 10.00 (poziom prolaktyny 1038 mU/L przy normie do 496 mU/L) bo laboratorium czynne jest od godz. 9.00. Pozniej robilam prolaktyne w 17 dniu cyklu ale byla robiona okolo godz. 16.00 (poziom prolaktyny 981 mU/L).

W Polsce robilam w 19 dniu cyklu i wyszla 73,87 ng/ml przy normie 3.4 - 24.1 ng/ml.

Poza tym mialam robione badania tarczycy - TSH, ft3 i ft4 - wszystko wyszlo w normie - takze wiem ze nie mam problemow z tarczyca.

Gosia xxxx

vwd
Moderator
Moderator

Postautor: vwd » czwartek, 17 czerwca 2010, 15:19

faktycznie, nie ma sensu w tej chwili robic ponownie bad.
Teraz potrzeba czasu :-)
czytalam w innym miejscu tego forum, ze bierzesz leki na ta podwyzszona prolaktyne, wiec zycze, aby zadzialaly skutecznie, a kolejne bad. wyszly juz idealnie :-) :-)

Awatar użytkownika
gosiak76
Moderator
Moderator

Postautor: gosiak76 » czwartek, 17 czerwca 2010, 17:07

Lekarz przepisal mi bromergon - niestety wystepuja efekty uboczne podczas stosowania tego leku - mialam sucha jame ustna i bardzo chcialo mi sie pic co jakis czas, sucha jame nosowa co powoduje ze zle sie czuje i lapie katar oraz wystepuja skorne reakcje alergiczne (swedza mnie rece i skora glowy - nie potrafie przestac sie drapac). nie wiem co mam dalej robic z tym fantem - mysle ze zaczekam do wizyty u endokrynologa w Anglii i zobacze co on zadecyduje dalej. Jak na razie po miesiecznej kuracji nie widze szczegolnych zmian - mam nadzieje ze beda widoczne po przeprowadzeniu badania krwi.

Jakie leki sa stosowane przez kobiety zdiagnozowane z endo ktore maja podwyzszona prolaktyne??

vwd
Moderator
Moderator

Postautor: vwd » piątek, 18 czerwca 2010, 15:54

Gosiu, podpytam przy okazji znajomego gina, ale w tej chwili on jest nieuchwytny.

Awatar użytkownika
gosiak76
Moderator
Moderator

Postautor: gosiak76 » piątek, 18 czerwca 2010, 17:01

dziekuje bardzo vwd - jestes kochana :)

pozdrawiam
Gosia :*
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 21 czerwca 2010, 12:59 przez gosiak76, łącznie zmieniany 1 raz.

vwd
Moderator
Moderator

Postautor: vwd » poniedziałek, 21 czerwca 2010, 12:33

W leczeniu hiperprolaktynemii stosuje sie: Bromokryptyne, Norprolac, Dostinex.

Awatar użytkownika
gosiak76
Moderator
Moderator

Postautor: gosiak76 » poniedziałek, 21 czerwca 2010, 13:00

Bromergon zawiera bromokryptyne ale te skutki uboczne przerazaja mnie :(

vwd
Moderator
Moderator

Postautor: vwd » wtorek, 22 czerwca 2010, 10:45

To nie sa witaminy :-) stara prawda "na jedno pomaga - na drugie szkodzi" :(

Awatar użytkownika
gosiak76
Moderator
Moderator

Postautor: gosiak76 » wtorek, 22 czerwca 2010, 11:59

no wlasnie,

zobaczymy jeszcze jak do tej sprawy podejdzie endokrynolog w czwartek - jakie testy mi zleci wykonac lub jakie wykona podczas mojej wizyty oraz jakie leki mi przepisze.

Gosia :*
Ostatnio zmieniony środa, 23 czerwca 2010, 00:24 przez gosiak76, łącznie zmieniany 1 raz.

vwd
Moderator
Moderator

Postautor: vwd » wtorek, 22 czerwca 2010, 14:35

Endokrynolog jest w zakresie prolaktyny wiekszym specjalista niz gin.
Przygotuj sie dobrze do rozmowy z nim, a na pewno ustawi Ci odpowiednie leczenie. Wreszcie sie cos ruszy w Twojej sprawie.
:-) :D :)

Awatar użytkownika
gosiak76
Moderator
Moderator

Postautor: gosiak76 » środa, 23 czerwca 2010, 00:28

Tak naprawde to nie wiem jak mam sie przygotowac do tej rozmowy - nigdy w zyciu nie bylam u endokrynologa a w dodatku to bedzie wizyta u endokrynologa w angielskim szpitalu - dla mnie wszystko jest nowe gdyz nigdy w zyciu nie biegalam po lekarzach jak to robie teraz.

Poza tym dzis jestem bardzo oslabiona i przemeczona - nie wiem co sie dzieje a w dodatku trzymaja mnie jeszcze bole - endo wciaz daje o sobie znac - nawet nie opuszcza mnie na krok - chcialabym uciec od niej ale nie jest to takie proste i mozliwe :)

vwd
Moderator
Moderator

Postautor: vwd » czwartek, 24 czerwca 2010, 09:31

no i...?

Wróć do „Jakie objawy mogą sugerować endometriozę?”