co to jest endometrioza?

Czy u wszystkich są one podobne? Czy istnieje jakiś jeden wspólny objaw? Jakie Ty masz objawy? Czy już jesteś zdiagnozowana?
Awatar użytkownika
hercik17
Ekspert
Posty: 1444
Rejestracja: środa, 9 marca 2011, 08:53

Re: co to jest endometrioza?

Postautor: hercik17 » sobota, 12 marca 2011, 20:58

Z każdym rokiem mojej choroby dowiaduję się o Endo coraz więcej....uczę się i myślę ,że ciężko jest w jednym zdaniu powiedzieć komuś o co chodzi z tą chorobą.Jak ktoś mnie widzi jak łykam garściami leki przeciwbólowe to stuka się w głowę....nasuwa się myśl-lekomanka,a ja przecież próbuję tylko normalnie żyć,z uśmiechem na twarzy
"Codziennie upadam...codziennie się waham...codziennie podpieram...Ale dźwigam cały mój świat i dźwigać będę..."

Awatar użytkownika
gosiak76
Moderator
Moderator
Posty: 7373
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: co to jest endometrioza?

Postautor: gosiak76 » środa, 23 marca 2011, 15:49

Endometrioza - fakty
(artykul z 2 marca 2011 opisany w jezyku angielskim)

Dr Hilary będzie szukał kwestii związanych z endometriozą, najczęstszą przyczyną niepłodności u kobiet.
Ostatnie dane wskazują, że średnio potrzeba siedmiu lat żeby dla kobiet zdiagnozować endometriozę u kobiet , pomimo ze jest to druga najczęściej spotykana choroba ginekologiczna w Wielkiej Brytanii, występująca u 1 na 10 kobiet. Wiele kobiet toleruje i godzi się z tymi symptomami przez wiele lat, uważając je za "normalne ".

Co to jest endometrioza?
Endometrioza jest stanem, w którym komórki błony śluzowej macicy znajdują się poza macicą. Depozyty endometriozy zmieniają się w odpowiedzi na cykl hormonów produkowanych przez jajniki. W okresie miesiączki one krwawią, podobnie jak wyściółka macicy, podczas gdy wyściółka macicy oczyszcza sie i opuszcza ciało podczas miesiączki, to krew w miednicy nie ma dokąd pójść i podrażnia otaczające tkanki.

Przyczyny endometriozy
Rzeczywista przyczyna jest nieznana, ale istnieje kilka teorii, w tym uwarunkowania genetyczne i zaburzenia odporności. Ostatnie badania przeprowadzone przez naukowców z Oxford University zidentyfikowały dwa warianty genetyczne, które zwiększają ryzyko rozwoju endometriozy u kobiet.

Objawy
Niektóre kobiety odczuwają objawy, które mogą różnić się intensywnością, podczas gdy u innych nie ma takich objawów.
Do typowych objawów należą:
* bolesne, obfite, lub nieregularne miesiączki
* bole w trakcie lub po stosunku
* niepłodność
* problemy z wypróżnianiem jelita
* zmęczenie

Objawy te mogą także wskazywać na wiele innych chorób, takich jak zespół jelita drażliwego a ponieważ endometrioza przejawia się w różny sposób, to zdiagnozowanie choroby może być trudne.

Leczenie
Obecnie nie ma lekarstwa, ale istnieją sposoby na złagodzenie objawów. To może być tak proste, jak termofor / gorąca kąpiel / środki przeciwbólowe stosowane przy bólach miednicy. Leczenie hormonalne, takie jak pigułki może być przepisane na zaprzestanie lub zmniejszenie produkcji estrogenów w organizmie, jako że endometrioza rozwija się pod wpływem estrogenów.

Istnieją również opcje leczenia chirurgicznego. W trakcie operacji laparoskopowych, chirurg może albo wyciąć i usunąć ogniska endometriozy lub zastosować metodę wypalania, laserową lub prądu elektrycznego, aby usunąć widoczne zmiany chorobowe. Zabieg ten może pomóc w poprawie płodności.

Bardziej radykalna operacja może być zastosowana, jeśli organizm kobiety nie odpowiada na leczenie farmakologiczne lub oszczędzający zabieg chirurgiczny a także nie planuje założyć rodziny, taka jak całkowite lub częściowe usunięcie narządów rodnych (całkowita lub częściowa histerektomia). Histerektomia jest postrzegana jako ostateczność. Jednak to nie jest lekarstwo, a pacjenci mogą uzyskać nawrót objawów po jej zakończeniu.

Mity
Ciąża nie leczy endometriozy. Hormony uwalniane podczas ciąży tymczasowo tłumią cykl miesiączkowy, łagodząc w ten sposób objawy. Wiele kobiet zauważa, że objawy wracają po porodzie i powrocie cyklu menstruacyjnego.

zrodlo: http://www.itv.com/lorraine/health/medi ... sthefacts/
Tlumaczenie: gosiak76
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz


Wróć do „Jakie objawy mogą sugerować endometriozę?”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości