co to jest endometrioza?

Czy u wszystkich są one podobne? Czy istnieje jakiś jeden wspólny objaw? Jakie Ty masz objawy? Czy już jesteś zdiagnozowana?
n83
Stały bywalec
Posty: 72
Rejestracja: poniedziałek, 11 października 2010, 18:57

Re: co to jest endometrioza?

Post autor: n83 »

Endo jest ściśle związane z układem hormonalnym i jest leczone m.in. hormonami, więc wydaje mi się, że różne zaburzenia hormonalne mogą przy tym występować.
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: co to jest endometrioza?

Post autor: domowniczka »

brzmi logicznie :) dzieki za wyjasnienie :)
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: co to jest endometrioza?

Post autor: gosiak76 »

u mnie wystepuje zaburzenie poziomu prolaktyny w szczegolnosci.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Ksenia
Ekspert
Posty: 127
Rejestracja: sobota, 16 października 2010, 02:45

Re: co to jest endometrioza?

Post autor: Ksenia »

eeeeh ... czy endo musi sprowadzac jeszcze inne chorobska - nie dosc ze mamy ja to jeszcze sprasza inne choroby .... :(
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: co to jest endometrioza?

Post autor: vwd »

ostatnio coraz czesciej endometrioze okresla jako gruczolistosc Stosuje sie te nazwy zamiennie :)
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: co to jest endometrioza?

Post autor: gosiak76 »

Endometrioza najczęściej dotyczy kobiet w wieku rozrodczym, które jajeczkują (wyjątkowo rzadko stwierdza się ją przed okresem dojrzewania) i ma tendencję do zanikania po menopauzie. Ektopiczna śluzówka macicy może być umiejscowiona wewnątrz macicy, w jej warstwie mięśniowej (mięśniówka macicy) - w tym przypadku jest nazywana "adenomiozą" lub "endometriozą wewnętrzną".
Kiedy ektopiczna śluzówka macicy umiejscawia się w innych narządach obręczy miednicy (jajniki, jajowody, pęcherz moczowy, okrężnica esowata itd.), mówi się o "endometriozie zewnętrznej". Endometrioza może się znaleźć w narządach i tkankach poza miednicą i odległych od niej (pępek, srom, blizny po zabiegach chirurgicznych, wyrostek robaczkowy, płuca itd.), w tym wypadku jest nazywana "endometriozą określonego narządu lub tkanki", która stanowi rodzaj endometriozy zewnętrznej i występuje bardzo rzadko.

Jajniki i więzadła maciczne są narządami, których najczęściej dotyczy endometrioza. Najbardziej narażone na endometriozę zewnętrzną są kobiety bezdzietne i te które nie były w ciąży bądź nie rodziły przed 30. rokiem życia. Ponadto u wielu pacjentek dotkniętych endometriozą wcześniej wystąpiły choroby ginekologiczne, które spowodowały konieczność przeprowadzenia zabiegów chirurgicznych w obrębie narządów rozrodczych.

W 20-25 proc. przypadków endometrioza nie sprawia żadnych dolegliwości (asymptomatyczna). Objawy, które ją najczęściej charakteryzują (jeśli są), to bolesne menstruacje i bóle miednicy. Ból początkowo pojawia się wyłącznie podczas menstruacji, lecz wraz z rozwojem choroby staje się coraz silniejszy i traci swój cykliczny charakter. U ok. 30-35 proc. pacjentek dotkniętych endometriozą występuje niepłodność.

Podejrzenie endometriozy pojawia się w obecności przewlekłego bólu obręczy miedniczej, niewytłumaczalnej bezpłodności i bolesnej menstruacji. Badania, które mogą potwierdzić słuszność podejrzeń to: ultrasonografia, badania radiograficzne jelita w połączeniu z kolonoskopią, urografią i cytoskopią. Potwierdzenie diagnozy otrzymuje się po mikroskopowym badaniu.
Bardzo rzadko diagnozuje się endometriozę podczas laparoskopii lub zabiegów chirurgicznych przeprowadzanych z innych powodów.
Według różnych badań 40-60 proc. kobiet mających bolesne menstruacje cierpi na jakąś formę endometriozy, podobnie jak 20-30 proc. kobiet z niską płodnością. Nasilenie objawów wzrasta wraz z wiekiem i zazwyczaj chorobę stwierdza się między 30. a 45. rokiem życia, kiedy kobieta zgłasza się do lekarza z powodu kłopotów z zajściem w ciążę.

Zrodlo: http://www.nieplodnosc.pl/artyku-y-i-wy ... y-leczenie
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: co to jest endometrioza?

Post autor: gosiak76 »

W odróżnieniu od endometriozy zewnętrznej endometrioza wewnętrzna jest chorobą, która dotyczy przede wszystkim kobiet, które mają za sobą więcej porodów. Średnia wieku, w którym się pojawia, waha się pomiędzy 40. i 50. rokiem życia, czyli zdecydowanie później niż w przypadku endometriozy zewnętrznej. Często współwystępuje z włókniakiem macicznym i zmianami rozrostowymi śluzówki macicy lub z polipami. Częstość występowania adenomiozy jest bardzo wysoka. Według niektórych statystyk w 25-30% przypadków pacjentek z wyciętą z różnych powodów macicą odnotowuje się obszary z endometriozą wewnętrzną. W większości przypadków endometrioza wewnętrzna jest zupełnie bezobjawowa; czasami stwierdza się występowanie krwotoku menstruacyjnego, bolesnej menstruacji i powiększenia macicy. Inne objawy to uczucie ciężkości lub ciśnienia w obręczy miednicznej i dolegliwości ze strony pęcherza moczowego.

Podejrzenie endometriozy pojawia się w obecności przewlekłego bólu obręczy miedniczej, niewytłumaczalnej bezpłodności i bolesnej menstruacji. Badania, które mogą potwierdzić słuszność podejrzeń to: ultrasonografia, badania radiograficzne jelita w połączeniu z kolonoskopią, urografią i cytoskopią. Potwierdzenie diagnozy otrzymuje się po mikroskopowym badaniu. Bardzo rzadko diagnozuje się endometriozę podczas laparoskopii lub zabiegów chirurgicznych przeprowadzanych z innych powodów.

Leczenie endometriozy zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej może być chirurgiczne lub farmakologiczne; wybór zależy od stadium choroby, wieku kobiety i jej pragnienia posiadania lub nie dzieci. W leczeniu farmakologicznym wykorzystuje się hormony. Celem terapii jest zablokowanie aktywności ektopicznej śluzówki macicy przy jednoczesnym zatrzymaniu owulacji i menstruacji. Niekorzystnym następstwem leczenia medycznego jest brak jego selektywności, ponieważ leki hormonalne oddziałują również na prawidłową śluzówkę macicy. Chirurgia zachowawcza polegająca na usunięciu jedynie uszkodzeń endometriotycznych jest zabiegiem wskazanym dla kobiet, które chcą w krótkim czasie zajść w ciążę. Chirurgia inwazyjna jest stosowana w przypadku poważnych uszkodzeń u kobiet, które nie chcą mieć więcej dzieci lub są bliskie menopauzy oraz w przypadku adenomiozy nieodpowiadającej na leczenie farmakologiczne.

Pytanie:

Czy kobieta cierpiąca na endometriozę może być leczona tylko środkami antykoncepcyjnymi?

Odpowiedź:

Tak, jest to możliwe, jednak nie zawsze środki antykoncepcyjne są najskuteczniejsze. Inne hormony mogą okazać się bardziej odpowiednie, a w przypadkach gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi pożądanych rezultatów, możliwy jest też zabieg chirurgiczny.

Endometrioza jest zespołem objawów spowodowanym obecnością części tkanek, podobnych do tych, jakie znajdują się wewnątrz jamy macicy, w innych miejscach (w jajnikach, otrzewnej, wiązadłach maciczno-krzyżowych, zatoce Douglasa - pomiędzy waginą a odbytem - oraz w przegrodzie retrowaginalnej). Stwierdzenie endometriozy zazwyczaj odbywa się za pomocą laparoskopii. Większa część zmagazynowanej tkanki błony śluzowej znajduje się w miednicy, natomiast lokalizacja poza miednicą (wokół pępka lub na przeponie) zdarza się niesłychanie rzadko. Zaawansowanie choroby bada się za pomocą kryteriów opracowanych przez American Fertility Society. W praktyce mówi się o endometriozie łagodnej (stadium I I i II II II), umiarkowanej (stadium III ) oraz zaawansowanej (stadium IV) - zarówno na podstawie objawów, jak i ilości oraz rozległości lokalizacji chorej tkanki. Istnieje również torbielowa forma tej choroby, która charakteryzująca się obecnością torbieli endometriozy wewnątrz jajnika.

Spośród współwystępujących nieprawidłowości szczególnie wyróżniają się: bolesna menstruacja, dyspareunia (ból podczas stosunku płciowego), ból miednicy niezwiązany z cyklem menstruacyjnym, zmniejszona płodność oraz bezpłodność. Według różnych badań 40-60% kobiet mających bolesne menstruacje cierpi na jakąś formę endometriozy, podobnie jak 20-30% kobiet z niską płodnością. Nasilenie objawów wzrasta wraz z wiekiem i zazwyczaj chorobę stwierdza się między 30. a 45. rokiem życia, kiedy kobieta zgłasza się do lekarza z powodu kłopotów z zajściem w ciążę.

Przyczyny endometriozy nie są znane. Wśród czynników ryzyka rozpoznanych na podstawie badań epidemiologicznych wymienia się przedwczesną menarche oraz opóźnioną menopauzę. Możliwe że nieprawidłowe tkanki macicy pochodzą ze źle rozłożonych komórek embrionalnych. Stosowanie hormonalnej antykoncepcji doustnej zmniejsza ryzyko rozwoju endometriozy, a efekt ochronny pozostaje skuteczny przez co najmniej rok od zaprzestania terapii.

Leczenie

Podkreśla się, że w ponad jednej trzeciej przypadków choroba ustępuje samoistnie w ciągu 6-12 miesięcy (w ok. 15% przypadków poprawa jest związana z leczeniem farmakologicznym), natomiast 50% przypadków dolegliwości się pogarszają. Zazwyczaj pierwszą metodą leczenia jest leczenie hormonalne (używa się doustnych środków antykoncepcyjnych, jak: danazol, gestrinon (w Polsce niezarejestrowany), produkty analogiczne do gonadoreliny oraz octanu medroksyprogesteronu). Wszystkie te leki redukują objawy (w szczególności ból), ale nie są pozbawione skutków ubocznych, jak uderzenia gorąca oraz suchość pochwy. Badania porównawcze wykazały, że powszechne hormonalne środki antykoncepcyjne są nie tylko bardziej skuteczne niż gonadorelina w zmniejszaniu bólu menstruacyjnego lub podczas stosunków płciowych, lecz także pod wieloma względami bardziej bezpieczne - nie wywołują osteoporozy pochodzenia hormonalnego. Stosowany w terapii Danazol może powodować efekty androgenowe (np. zwiększony zarost).

Gdy leczenie hormonalne okazuje się nieskuteczne, wykorzystuje się metody chirurgii laparoskopowej (z użyciem elastycznego endoskopu) w celu usunięcia obszarów chorych komórek. W niektórych ciężkich przypadkach, gdy nie jest możliwe usunięcie całej tkanki błony śluzowej macicy, leczenie jest wyłącznie objawowe. Ponadto możliwe są nawroty. Jeżeli niemożliwe jest usunięcie całej tkanki (bez konieczności usunięcia narządów rozrodczych), można zastosować terapię łączoną, czyli podać hormony po zabiegu.

Badano, czy użyteczne byłoby poddanie pacjentek terapii hormonalnej przed zabiegiem chirurgicznym. Miało to na celu zmniejszenie obszaru chorej tkanki; jednak nie ma dowodów na skuteczność tej metody. Jest też możliwe połączenie laparoskopii z ablacją (czyli przerwaniem chirurgicznym) nerwu macicznego. Wykazano jednak, że czasem nawet kobiety zoperowane nadal cierpią na niezidentyfikowane bóle, pochodzące prawdopodobnie z obszarów endometriozy. Przerwanie przekazywania impulsu bólu z chorej strefy w sposób widoczny poprawia jakość życia kobiet. Ten rodzaj leczenia z oczywistych względów nie wpływa jednak na pozostałe objawy choroby, np. na niepłodność.

Zrodlo: http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,1118 ... rioza.html
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: co to jest endometrioza?

Post autor: domowniczka »

gosiaku :) :) mielismy w tym watku skracac definicje endo, a Ty ciagle dopowiadasz ;) hihi
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: co to jest endometrioza?

Post autor: gosiak76 »

Wiem wiem Skarbie :lol: ale jak jest cos nowego to wole dopowiedziec i mozemy to razem skrocic wylapujac najpotrzebniejsze rzeczy z tych dwoch artykulow ktore dodalam ;)
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
catrina27
Ekspert
Posty: 522
Rejestracja: sobota, 8 stycznia 2011, 11:53

Re: co to jest endometrioza?

Post autor: catrina27 »

Bo to endo w DUŻEJ pigułce :lol:
" po nocy przychodzi dzień, a po burzy spokój"
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: co to jest endometrioza?

Post autor: domowniczka »

b.duuuzej ;) ta definicja ma juz kilka stron :) :) :)
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: co to jest endometrioza?

Post autor: gosiak76 »

zaledwie 3 stroniczki - to i tak malo w porownaniu co do niektorych watkow .... hahahahah :)
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
catrina27
Ekspert
Posty: 522
Rejestracja: sobota, 8 stycznia 2011, 11:53

Re: co to jest endometrioza?

Post autor: catrina27 »

Dziewczyny , ale to dobrze. Czym więcej wiemy o endo tym lepiej możemy ją rozumieć i skuteczniej leczyć.
Gosiu nie ograniczaj się :D pisz pisz ;)
" po nocy przychodzi dzień, a po burzy spokój"
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: co to jest endometrioza?

Post autor: gosiak76 »

Wiem ze to mialo byc w pigulce zeby moc prosciej i latwiej opisac chorobe osobom ktore nie wiedza co to jest ale z drugiej strony im wiecej informacji my same zdobywamy i dowiadujemy se o tej chorobie tym wieksza przewage mozemy zdobyc nad ta choroba. :)
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
hercik17
Ekspert
Posty: 1444
Rejestracja: środa, 9 marca 2011, 08:53

Re: co to jest endometrioza?

Post autor: hercik17 »

Z moich wiadomości wynika że Endo zaczyna się od układu odpornościowego.Tu zaczyna się podobno problem-tak czytałam,ale badanie trwają.Ale ta teza trochę się potwierdza.Gdy nie wiedziałam że mam Endo,to strasznie chorowałam.Potrafiłam co dwa tygodnie być przyziębiona.Nawet latem....
"Codziennie upadam...codziennie się waham...codziennie podpieram...Ale dźwigam cały mój świat i dźwigać będę..."
Awatar użytkownika
hercik17
Ekspert
Posty: 1444
Rejestracja: środa, 9 marca 2011, 08:53

Re: co to jest endometrioza?

Post autor: hercik17 »

Z każdym rokiem mojej choroby dowiaduję się o Endo coraz więcej....uczę się i myślę ,że ciężko jest w jednym zdaniu powiedzieć komuś o co chodzi z tą chorobą.Jak ktoś mnie widzi jak łykam garściami leki przeciwbólowe to stuka się w głowę....nasuwa się myśl-lekomanka,a ja przecież próbuję tylko normalnie żyć,z uśmiechem na twarzy
"Codziennie upadam...codziennie się waham...codziennie podpieram...Ale dźwigam cały mój świat i dźwigać będę..."
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: co to jest endometrioza?

Post autor: gosiak76 »

Endometrioza - fakty
(artykul z 2 marca 2011 opisany w jezyku angielskim)

Dr Hilary będzie szukał kwestii związanych z endometriozą, najczęstszą przyczyną niepłodności u kobiet.
Ostatnie dane wskazują, że średnio potrzeba siedmiu lat żeby dla kobiet zdiagnozować endometriozę u kobiet , pomimo ze jest to druga najczęściej spotykana choroba ginekologiczna w Wielkiej Brytanii, występująca u 1 na 10 kobiet. Wiele kobiet toleruje i godzi się z tymi symptomami przez wiele lat, uważając je za "normalne ".

Co to jest endometrioza?
Endometrioza jest stanem, w którym komórki błony śluzowej macicy znajdują się poza macicą. Depozyty endometriozy zmieniają się w odpowiedzi na cykl hormonów produkowanych przez jajniki. W okresie miesiączki one krwawią, podobnie jak wyściółka macicy, podczas gdy wyściółka macicy oczyszcza sie i opuszcza ciało podczas miesiączki, to krew w miednicy nie ma dokąd pójść i podrażnia otaczające tkanki.

Przyczyny endometriozy
Rzeczywista przyczyna jest nieznana, ale istnieje kilka teorii, w tym uwarunkowania genetyczne i zaburzenia odporności. Ostatnie badania przeprowadzone przez naukowców z Oxford University zidentyfikowały dwa warianty genetyczne, które zwiększają ryzyko rozwoju endometriozy u kobiet.

Objawy
Niektóre kobiety odczuwają objawy, które mogą różnić się intensywnością, podczas gdy u innych nie ma takich objawów.
Do typowych objawów należą:
* bolesne, obfite, lub nieregularne miesiączki
* bole w trakcie lub po stosunku
* niepłodność
* problemy z wypróżnianiem jelita
* zmęczenie

Objawy te mogą także wskazywać na wiele innych chorób, takich jak zespół jelita drażliwego a ponieważ endometrioza przejawia się w różny sposób, to zdiagnozowanie choroby może być trudne.

Leczenie
Obecnie nie ma lekarstwa, ale istnieją sposoby na złagodzenie objawów. To może być tak proste, jak termofor / gorąca kąpiel / środki przeciwbólowe stosowane przy bólach miednicy. Leczenie hormonalne, takie jak pigułki może być przepisane na zaprzestanie lub zmniejszenie produkcji estrogenów w organizmie, jako że endometrioza rozwija się pod wpływem estrogenów.

Istnieją również opcje leczenia chirurgicznego. W trakcie operacji laparoskopowych, chirurg może albo wyciąć i usunąć ogniska endometriozy lub zastosować metodę wypalania, laserową lub prądu elektrycznego, aby usunąć widoczne zmiany chorobowe. Zabieg ten może pomóc w poprawie płodności.

Bardziej radykalna operacja może być zastosowana, jeśli organizm kobiety nie odpowiada na leczenie farmakologiczne lub oszczędzający zabieg chirurgiczny a także nie planuje założyć rodziny, taka jak całkowite lub częściowe usunięcie narządów rodnych (całkowita lub częściowa histerektomia). Histerektomia jest postrzegana jako ostateczność. Jednak to nie jest lekarstwo, a pacjenci mogą uzyskać nawrót objawów po jej zakończeniu.

Mity
Ciąża nie leczy endometriozy. Hormony uwalniane podczas ciąży tymczasowo tłumią cykl miesiączkowy, łagodząc w ten sposób objawy. Wiele kobiet zauważa, że objawy wracają po porodzie i powrocie cyklu menstruacyjnego.

zrodlo: http://www.itv.com/lorraine/health/medi ... sthefacts/
Tlumaczenie: gosiak76
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jakie objawy mogą sugerować endometriozę?”