Strona 1 z 1

endometrioza - obraz kliniczny

: sobota, 23 października 2010, 19:45
autor: gosiak76
Obraz kliniczny

Endometrioza ma bardzo różny przebieg kliniczny, od bezobjawowego do ciężkiego. Najczęstsze objawy, przy których należy podejrzewać endometriozę to bóle w miednicy mniejszej, często sugerujące zapalenie przydatków. Brak poprawy po leczeniu przeciwzapalnym lub objawy nawracającego zapalenia przydatków zawsze powinny sugerować endometriozę.

Objawem endometriozy są bóle w okolicy podbrzusza pojawiające się w okresie przedmiesiączkowym i podczas miesiączki. Mają one miejsce na kilka dni (nawet do tygodnia) przed spodziewaną menstruacją i nasilają się aż do ustąpienia krwawienia.

Endometriozę należy podejrzewać u każdej kobiety z niepłodnością, a szczególnie u tej, która skarży się na ból w miednicy mniejszej, bolesne miesiączki i stosunki oraz zaburzenia cyklu. Przy obecności małych ognisk ból może być bardzo dokuczliwy, podczas gdy przy zaawansowanej postaci choroby minimalny.

Dysmenorrhoea przemawia za endometriozą wówczas, gdy pojawia się po kilku latach bezbolesnych krwawień miesiączkowych. U wielu kobiet z endometriozą występują plamienia międzymiesiączkowe. W przypadku ognisk endometriozy umiejscowionych w jajnikach dochodzi do ich znacznego torbielowatego powiększenia. Jeśli ogniska endometriozy są umiejscowione w zatoce Douglasa to oprócz nieprawidłowych krwawień u pacjentek występują bóle podczas stosunku. Bóle podczas oddawania stolca mogą być objawem endometriozy w ścianie jelita grubego lub w polu przegrody odbytniczo - pochwowej. Gdy ogniska choroby umiejscowione są w odbycie lub pęcherzu moczowym można zaobserwować krwawienia z tych narządów występujące jednocześnie z menstruacją. Warto jednak dodać, że pewien odsetek pacjentek nie skarży się na żadne dolegliwości bólowe.

W badaniu przedmiotowym stwierdza się pogrubiałe przydatki oraz tyłozgiętą macicę o zmniejszonej ruchomości. Przy zaawansowanej endometriozie tworzą się twarde, włókniste zrosty, które powodują zniekształcenia narządów objętych chorobą. Macica staje się nieruchoma w tyłozgięciu, a zagłębienie odbytniczo-maciczne całkowicie zarasta. W obrębie jajników pojawiają się torbiele czekoladowe o różnej wielkości (mogą osiągać średnicę kilkunastu centymetrów) wypełnione gęstą, ciągnącą się treścią ciemnobrązowej barwy. Jest to pozostałość dawnych wylewów krwi, która w okresie menstruacji nie miała gdzie odpłynąć.

Rozpoznanie endometriozy można postawić wyłącznie po wykonaniu laparoskopii.


Zrodlo: http://kolmed.com/a1227108073pol-Endometrioza.html

Re: endometrioza - obraz kliniczny

: wtorek, 26 października 2010, 12:32
autor: vwd
z tym tylozgieciem moglabym polemizowac ;) bo znam przypadki, ze ono jest, a po kilku latach go nie ma ;) prosze zwrocic na to uwage, prosze pytac lekarza, bo powiem Wam, ze b.mnie zagadnienie zaciekawilo: dlaczego uwaza sie, ze tylozgiecie towarzyszy endometriozie, dlaczego znam osobiscie kilka dziewczyn (i ufam, ze mowia prawde), kt. mialy tylozgiecie a obecnie go nie maja lub odwrotnie? Czy to tylko niedokladne badania? Czy to cos wiecej?

Re: endometrioza - obraz kliniczny

: wtorek, 2 listopada 2010, 10:36
autor: domowniczka
No, wlasnie: Czy Wy macie tylozgiecie? Bo ja mam - tzn. teraz mi lekarz o tym nie mowil, ale kiedys wspominal... Musze go znowu przy okazji zapytac :)

Re: endometrioza - obraz kliniczny

: wtorek, 2 listopada 2010, 17:32
autor: gosiak76
W sierpniu moje usg wykazalo ze macica jest w przodozgieciu ale nic nie zostalo napisane na ten temat w wyniku usg z pazdziernika.

Re: endometrioza - obraz kliniczny

: piątek, 17 czerwca 2011, 14:03
autor: domowniczka
podnosze watek, bo jest tu o tylozgieciu, o kt. dzis rowniez mowilysmy :)