Czy sa to objawy endo?

Czy u wszystkich są one podobne? Czy istnieje jakiś jeden wspólny objaw? Jakie Ty masz objawy? Czy już jesteś zdiagnozowana?
karolina8833
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 29 kwietnia 2011, 09:45

Czy sa to objawy endo?

Post autor: karolina8833 »

Witam,
Od jakiegoś czasu czytam Wasze wypowiedzi na tym forum i postanowiłam w końcu sama napisać o swoim problemie.Od 1,5 roku staramy sie z mężem o dziecko- niestety nam sie nie udaje.Moje wyniki hormonalne sa ok- od 5 miesięcy biore Norprolac 1/4 tab. dziennie- wynik prolaktyny jest w normie 8 ng/ml. Mój mąż miał robione badania nasienia i pomimo 10% aglutynacji urolog z kliniki l.n stwierdził ze wynik jest prawidłowy i ma powtórzyć badania w czerwcu.O swojego lekarza ginekologa dostałam skierowanie na laparoskopie która ma wykluczyć niedrożne jajowody i endometriozę.Niestety obawiam się ze niestety owy zabieg może potwierdzić endo, ponieważ odkąd pamiętam zawsze miałam bolesne miesiaczki- musiałam zażywać 3-4 ibupromy dziennie przez 2 pierwsze dni krwawienia, podczas okresu miałam skurcze podczas wypróżniania się no i od 5 lat najprawdopodobniej cierpie na zespół jelita drazliwego- tzn mam bóle w prawym boku nad kościa biodrowa jak tylko zjem coś smażonego. Od czasu kiedy biore norprolac bóle miesiaczkowe mam słabsze-wystarczy 1 tabletka ibupromu w 1 dc, skórcze sa mniej dokuczliwe.Czy takie objawy mogą świadczyć o endometriozie?Moja mama jest po usunięciu macicy- miała mięśniaki, moja młodsza siostra miała 2 torbiele jakieś czekoladowe na jajnikach.Podczas mojego USG dopochwowego mój ginekolog nic nie wykrył.Wspominałam ze mam skierowanie na laparoskopie, niestety ginekolog powiedzał ze będzie ona wykonana jeśli wyniki mojego męża będą ok, a jeśli nie będa...gdzie mam sie udać po to by mieć wykonaną laparoskopie bez wyników męża. Który lekarz może mi ją zlecić?

Pozdrawiam i czekam na Wasza odpowiedź

Karolina
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Czy sa to objawy endo?

Post autor: gosiak76 »

Witaj Karolino,
na podstawie Twojego opisu trudno jest odpowiedziec czy masz endometrioze ale wiem ze torbiele czekoladowe znalezione podczas badan u Twojej siostry swiadcza ze ona ma endometrioze a endometrioza ma tez podloze genetyczne - nie wiadomo czy Ty masz endometrioze wiec dlatego lekarz ginekolog kieruje Cie w tym momencie na laparoskopie i moze skierowac bez wynikow badan meza skoro Twoje dolegliwosci nadal dokuczaja Tobie. Laparoskopia jest zabiegiem w wyniku ktorego mozna stwierdzic lub wykluczyc endometrioze a skoro mialabys wykonywany ten zabieg to dobrze ze od razu mialabys sprawdzona tez droznosc jajowodow. Jezeli nawet usg nic nie wykazuje to nie znaczy ze laparoskopia moze czego nie wykazac - laparoskopia jest badaniem dokladniejszym i np. gdy podczas usg nie sa widoczne zrosty oraz ogniska endometriozy to sa one widoczne w czasie wykonywania zabiegu laparoskopowego. Ponadto pobrane wycinki wysylane sa do badan histopatologicznych, dzieki ktorym uzyskasz ostateczna odpowiedz na temat Twojego stanu zdrowia.
Pozdrawiam - Gosia.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Czy sa to objawy endo?

Post autor: vwd »

Witaj :) Laparoskopia jest bad. inwazyjnym (to prawie operacja), dlatego nie robi sie jej bez konkretnych wskazan. Lekarzem kierujacym jest zawsze ginekolog. Z obserwacji wypowiedzi na forum widze, ze najczesciej kieruja na nia Ci lekarze, kt. bezpsrednio ja wykonuja w szpitalu. Mysle, ze jeszcze nie jest przesadzone, ze masz endo :) Trzeba byc dobrej mysli :) Jest wiele przyczyn, kt. moga spowodowac utrudnienia w zajciu w ciaze. Zapewne przydaloby sie sprawdzenie droznosci jajowodow, ale to nie musi byc koniecznie laparoskopia. Badz dobrej mysli! Zobaczysz, wszystko sie ulozy i bedziecie szczesliwymi rodzicami! Tego Ci z calego serca zycze!!! :)
karolina8833
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 29 kwietnia 2011, 09:45

Re: Czy sa to objawy endo?

Post autor: karolina8833 »

Witajcie,
Dziekuje Wam za odpowiedź. Czy jest mozliwe ze tabletkami które przyjmuje "uśpiłam"objawy endometriozy? Może warto zrobić badanie krwi na marker Ca 125?
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Czy sa to objawy endo?

Post autor: gosiak76 »

Mozliwe ze tak moglo sie stac ze endo zostala uspiona tabletkami ale niekoniecznie to musiala byc endo w Twojej sytuacji. Mozesz zrobic badanie na marker CA-125 ale nie zawsze marker jest podwyzszony co nie oznacza ze sie nic nie dzieje. U niektorych kobiet chorujacych na endo marker moze byc podwyzszony podczas gdy u innych jest wciaz w normie, wiec to tez nie da Ci jednoznacznej odpowiedzi ale mozesz zrobic bo to w niczym nie zaszkodzi.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: Czy sa to objawy endo?

Post autor: domowniczka »

Norprolac - to b.silny lek, potrafi wprowadzic duze zmiany! Prosze opisz jaki sie czujesz po tym leku, jak go stosujesz, jakie odczuwasz zmiany w organizmie - zalozylam specjalnie nowy watek http://www.forum.endoendo.pl/viewtopic.php?f=27&t=762
CA-125 nie da jednoznacznej odp. w Twoim przypadku. Poczekaj jeszcze troszke, pospiech nie jest tutaj wskazany.
karolina8833
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 29 kwietnia 2011, 09:45

Re: Czy sa to objawy endo?

Post autor: karolina8833 »

Witajcie,
Zrobiłam badanie krwi na obecność markera Ca 125 i mój wynik to 22,67 U/ml -wartość referencyjna 0-35.Hm...w dalszym ciągu nic nie wiem. Domowniczko- o jakich zmianach po Norprolacu mówisz?Ja go stosuje od stycznie i żadnych zmian nie odczuwam.
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Czy sa to objawy endo?

Post autor: vwd »

bo z tym markerem tak jest... nie wyjasni do konca... ale dobrze, ze cos robisz, ze szukasz... najgorzej, gdy ktos sie zalamie i zaczyna mu byc wszystko jedno... no, i oczywiscie b.dobrze, ze wynik jest ok - to pocieszajace, nie uwazasz? :)
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: Czy sa to objawy endo?

Post autor: domowniczka »

chodzilo mi o ewent. zmiany w organizmie podczas stosowania leku - napisalam o tym w watku, kt. zalozylam
B. sie ciesze, ze ten lek Ci pomaga i ze nie masz zadnych skutkow ubocznych :) zycze Ci wiele zdrowia :)
Agaa89
Stały bywalec
Posty: 63
Rejestracja: czwartek, 17 marca 2011, 17:31

Re: Czy sa to objawy endo?

Post autor: Agaa89 »

Dziewczyny, stwierdziłam, że napiszę to właśnie w tym wątku. Od zalogowania się na tym forum oraz od szukania różnych rzeczy w internecie, zaczęłam uważnie przyglądać się swojemu organizmowi. I, że tak napiszę, zebrałam swoje dolegliwości "do kupy". Napiszę wszystkie, może znajdą się osoby o podobnych dolegliwościach, które też szukają pomocy i diagnozy.
1. Mam nieregularne miesiączki-tak co 37-50 dni. Czasami zdarza się dłuższy odstęp.
2. Odczuwam ból przed, w trakcie i po miesiączce z lewej strony podbrzusza i dolnej części brzucha ( odczuwam drętwienie lewej nogi, ból dolnej części kręgosłupa, ból w okolicach nerek, tak gdzieś pod lewym żebrem-dokładnie nie wiem co tam się znajduje, ból w trakcie oddawania stolca, gazów, moczu-przed, w trakcie i po miesiączce). Brak tego bólu w nocy.
3. pieczenie podczas oddawania moczu o po oddaniu-zdarza mi się to tak 3-4 razy w tygodniu, nie cały czas.
4. przy pełnym pęcherzu-silny ból po oddaniu moczu.
5. ból w trakcie badania ginekologicznego i po badaniu ginekologicznym.
6. czasami wzdęcia.
7. brak bólu po zjedzeniu-tzn. zależy, ból odczuwam cały czas-raz lekki, raz silniejszy.
8. nie mam biegunek, natomiast zaparcia możliwe (stolec w zależności od dnia). Na pewno kiedy się stresuję, jest z tym troszkę gorzej :)
9. Silny ból przy dotyku lewego podbrzusza w dolnej części brzucha (uczucie ucisku, dyskomfortu).
10. Obfite upławy-przed tą miesiączką żółte.
11. Parę razy zdarzyło mi się mieć krwawienia między miesiączkami.
12. Bóle głowy.

Miałam robione prawie wszystkie wyniki z kolonoskopią włącznie. anie wyniki ani inne badania nic nie wykazały :(
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Czy sa to objawy endo?

Post autor: gosiak76 »

Mysle ze najlepszym wyjsciem u Ciebie Aga jest przeprowadzenie laparoskopii jedynie skoro inne badania nic nie wykazaly - laparoskopia da wiecej odpowiedzi niz inne badania i moge powiedziec ze u mnie bylo to samo ze wyniki badan byly ok a po laparoskopii okazalo sie ze mialam mnostwo zrostow oraz znaleziono guz.
Mozliwe ze u Ciebie moze byc jakas infekcja co jest tez mozliwe do ustalenia podczas przeprowadzenia laparoskopii - mam nadzieje ze lekarz w koncu zdecyduje sie na jej przeprowadzenie - udaj sie do ginekologa i caly czas mow o tym bolu i innych towarzyszacych dolegliwosciach przed, w trakcie i po @ co jest wazne dla lekarza.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Agaa89
Stały bywalec
Posty: 63
Rejestracja: czwartek, 17 marca 2011, 17:31

Re: Czy sa to objawy endo?

Post autor: Agaa89 »

Możliwe Gosia, że powinnam mieć laparoskopie-nie wiem, zobaczymy. To zależy od lekarza.
Jestem troszkę sfrustrowana tym wszystkim, czasami czuję, że zwariuję. Już mnie od tego myślenie głowa boli... Jeszcze mnie rodzina do psychiatry wyśle ;) Oczywiście żartuję. Ale po prostu mam jakieś takie myśli...
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Czy sa to objawy endo?

Post autor: gosiak76 »

Aga wiem ze wszystko zalezy od lekarza - mam nadzieje ze nie bedziesz musiala dlugo czekac i podejmie szybka oraz wlasciwa decyzje zebys nie musiala sie tak meczyc. Staraj sie nie myslec o tym za bardzo i znajduj jakies rzeczy do zrobienia zeby wylaczyc umysl od tego co sie dzieje z Toba - faktycznie jak sie mysli o tym to mozna zwariowac. Staraj sie zrelaksowac w wolnej chwili - oddac pasji albo posluchac muzyki relaksacyjnej.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Czy sa to objawy endo?

Post autor: vwd »

Agaa89 pisze:Jestem troszkę sfrustrowana tym wszystkim, czasami czuję, że zwariuję. Już mnie od tego myślenie głowa boli... Jeszcze mnie rodzina do psychiatry wyśle
Kochana, jestesmy z Toba :) Nikomu nie pozwolimy Cie skrzywdzic :) :) :) Natomiast, psychiatra tez dla ludzi :) ale zanim do psychiatry, to najpierw zawsze do psychologa! :) Tutaj pare osob przyznalo sie, ze chodza do psychologa :) Z diagnozowaniem jest ciezko... Kazdy chce byc zdrowy, kazdy szuka ratunku dla siebie! :) pomocy! A gdy stoi sie niepewnie to potrzeba, by ktos podtrzymal, potrzeba wsparcia! Niech to bedzie ktos z rodziny, ktos bliski, niech to bedzie forum, niech to bedzie psycholog... ale musi ktos stac obok i wspierac, bo samemu ciezko....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jakie objawy mogą sugerować endometriozę?”