Invitro - Zakazana komunia !

Podziel się swoim szczęściem! Napisz, czy leczyłaś się na bezpłodność? Jak długo? Twój wpis może dać nadzieję wielu starającym się parom.
Awatar użytkownika
interadmin
Moderator
Moderator
Posty: 83
Rejestracja: niedziela, 10 maja 2009, 09:46

Invitro - Zakazana komunia !

Post autor: interadmin »

Wczoraj w TV oglądnąłem program o invitro i o tym, że kościół zabronił invitro pod taką rystrykcją - że dzieci z invitro nie będą mogły mieć komuni św. Wg mnie to absurd. Ale zastanawiam się jakie jest wasze zdanie ?
Wzajemnie Sobie Pomagając
Pomagamy Sobie Samym
www.endometrioza.org
Zaklinka1989
Ekspert
Posty: 261
Rejestracja: środa, 31 marca 2010, 09:36

Re: Invitro - Zakazana komunia !

Post autor: Zaklinka1989 »

To jest totalny absurd! Dzieciatka w ten sposob poczete nie beda mogly przystapic do komunii, ze wzgledu na podejscie przyszlych rodzicow, gdyz podczas in vitro czesc zarodkow ginie. Jak twierdzi bp Kazimierz Górny:

"Należy pamiętać, że ci, którzy je zabijają, i ci, którzy czynnie uczestniczą w zabijaniu bądź ustanawiają prawa przeciwko życiu poczętemu, a takim jest życie dziecka w stanie embrionalnym, w ogromnym procencie niszczone w procedurze in vitro, stają w jawnej sprzeczności z nauczaniem Kościoła Katolickiego i nie mogą przystępować do Komunii Świętej, dopóki nie zmienią swojej postawy"

Ok, ja rozumiem, ze kosciol jest przeciwko in vitro bo czesc zarodkow podczas tego zabiegu ginie. Ale co to ma do komunii?? Przeciez to nie rodzice maja do tej komunii przystapic tylko niczemu niewinne malenstwa!!

Nie rozumiem i chyba nie zrozumiem...
Żaklina
patrycja89
Ekspert
Posty: 721
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2010, 20:13

Re: Invitro - Zakazana komunia !

Post autor: patrycja89 »

Zgadzam sie z Toba Zaklinko!

Kosciol postepujac w ten sposob sam nie trzyma sie swoich zasad, przykazan.. Do wszystkich mamy odnosic sie zmiloscia.. kazdemu trzeba wybacza, kazdego zrozumiec.. Czyz nie tego ucza w kosciolach?
Dlaczego wiec w ten sam sposob kociol nie podchodzi do dzieci, ktore nie sa winne temu w jaki sposob pojawily sie na swiecie?

Ja mialam bardzo duze zagrozenie plodnosci.. Jesli kiedys ktos powiedzialby mi ze in vitro jest moja jedyna szansa na zostanie matka nie wahalabym sie ani seksundy..
Bog stworzyl czlowieka do milosci, z milosci rodza sie dzieci.. a nauka w tym pomaga.. Nic niczego nie wyklucza..
"Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia."
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Invitro - Zakazana komunia !

Post autor: gosiak76 »

Zgadzam sie z Wami,

to jest kompletny absurd poniewaz niektore pary nie moga normalnie poczac dzieci - sa sytuacje gdy kobieta jest zdiagnozowana z rakiem szyjki macicy, rakiem jajnikow i dla niej jedyna metoda moze byc zachowanie jajeczek w celu zaplodnienia ich invitro gdyz jest to jedyna szansa dla takiej kobiety zeby zostac mamusia.
Kobiety zdiagnozowane z endometrioza, jak i syndromem policystycznych jajnikow tez moga miec problemy z zajsciem w ciaze.
Nie rozumiem takiego postepowania kosciola - uwazam ze skoro nauka idzie do przodu i jest szansa poczecia niemowlecia w inny sposob niz naturalny - to dlaczego nie skorzystac z tego sposobu skoro nie ma innej mozliwosci.

Dzieci nie sa niczemu winne - a poza tym skad ksiadz lub Kosciol beda wiedziec ze dzieciatko zostalo poczete w naturalny sposob lub poprzez zaplodnienie invitro. Czy jest to mozliwe do sprawdzenia???
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Invitro - Zakazana komunia !

Post autor: vwd »

In vitro to temat polityczny ;) (podobnie jak aborcja) i na cala dyskusje o in vitro nalezy spojrzec przez pryzmat najblizszych wyborow.;)

Zaczelo sie od tego, ze Rada Episkopatu ds. Rodziny oglosila, ze ten kto wykonuje sztuczne zaplodnienie oraz Ci, kt. te metode popieraja, w tym popierajacy ja politycy nie moga przystepowac do komunii.

Po kilku dniach na to oswiadczenie odp. ks. prof. z Zespolu Ekspertow Episkopatu ds. Bioetycznych: "komunikaty Rady ocenic mozna wylacznie jako poglad jej czlonkow i apel do sumien wiernych, a nie jako deklaracje doktrynalna". W dalszej wypowiedzi stwierdzil, ze zaden przepis koscielny nie mowi o ekskomunice za zaplodnienie in vitro, wiec "nie mozemy nic takiego oglaszac".

Dalsza dyskusja przeniosla sie na lamy "Naszego Dziennika", gdzie bp I.Dec poparl Rade i przekonywal, ze jej glos wyraza opinie calego Episkopatu. I choc przecza temu znawcy prawa kanonicznego i statut Episkopatu takie stanowisko popiera wielu biskupow, ksiezy i swieckich.

Glosno w tej sprawie wypowiedzial sie bp S.Stefanek, kt. ostro krytykuje met. sztucznego zaplodnienia: "Stosujac met. in vitro, dokonujemy selekcji embrionow, zabijajac siostry i braci osoby, ktora ma sie urodzic". "Politycy popierajacy in vitro nie powinni deklarowac sie jako katolicy, jezeli tego nie odwolaja. Nie moga tez, bedac w grzechu smiertelnym, przystepowac do komunii swietej."

W tym miejscu warto przypomniec, ze do komunii sw. nie moze przystepowac zaden wierny zyjacy w grzechu smiertelnym, m.in. ten kto zyje w nieformalnym zwiazku po otrzymaniu cywilnego rozwodu.

Dzieci poczete in vitro nie sa napietnowane przez Kosciol. I choc ta ostatnia wiadomosc jest dobra, cala ta dyskusja nie sprzyja leczeniu nieplodnosci, a juz na pewno nie pomaga w prowadzeniu rozmow dot. dofinansowania met. in vitro.

Nam, kt. obracamy sie w srodowisku kobiet chorych na endometrize, kobiet w wielu wypadkach skazanych na bezplodnosc, przykro sluchac, ze skoro goraco popieramy in vitro nie powinnismy przystepowac do komunii sw. Naprawde przykro. :(
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: Invitro - Zakazana komunia !

Post autor: domowniczka »

głośno ostatnio o in vitro
szum wokół in vitro - przykra sprawa
znacie jakieś dzieci poczęte tą metodą? teraz mamy potępiać ich rodziców?
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Invitro - Zakazana komunia !

Post autor: gosiak76 »

Znam jedne malzenstwo angielskie - nie mogli miec dzieci w naturalny sposob - obecnie maja synka ktory zostal poczety dzieki zaplodnieniu in vitro - sa bardzo zadowoleni ze moga miec dzidziusia i naprawde bardzo dbaja o te malenstwo. Dziewczyna jest mlodziutka - pracuje razem ze mna w firmie angielskiej.

Mysle ze to nic zlego jezeli decydujemy sie na poczecie nowego zycia poprzez zaplodnienie in vitro - jezeli mialabym trudnosci z normalnym zaplodnien iem to na pewno zdecydowalabym sie na macierzynstwo dzieki wykorzystaniu metody in vitro - nie interesuje mnie co mowi Kosciol i inni ludzie - mysle ze to w glownej mierze ja decyduje o moim zyciu a nie ksiadz, polityk czy jeszcze ktos inny.

Gosia
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Invitro - Zakazana komunia !

Post autor: vwd »

Znam :-) ale oni sie publicznie nie przyznaja do tego, ze ich dwoje dzieci (13 i 11 lat)zawdzieczaja in vitro. Z tym sie nikt nie obnosi.
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Invitro - Zakazana komunia !

Post autor: vwd »

no, i po wyborach ucichlo, prawda?!!
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Invitro - Zakazana komunia !

Post autor: gosiak76 »

niestety nie moge sie wypowiedziec na temat tego czy to ucichlo gdyz nie jestem w Polsce a poza tym nie wiem czy potrafilabym wysluchac debaty na taki temat - mam swoje zdanie na ten temat i to dziecko bedzie moim dzieckiem ktore ja bede kochala i nie potrzebne sa mi zadne wskazowki czy moge i czy to jest postepowanie chrzescijanskie czy nie.
mysle ze chcac miec rodzine a wiedzac ze nie moge miec dziecka staralabym sie o dziecko wlasnie poprzez in-vitro.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
Kamil
Ekspert
Posty: 155
Rejestracja: czwartek, 14 października 2010, 01:14

Re: Invitro - Zakazana komunia !

Post autor: Kamil »

Na początku mojej opinii w tej sprawie może nieco odwołam się do historii... Wspomnijmy choćby poglądy Kopernika, inkwizycje czy wielu innych uczonych, prawda jest taka że kościół ZAWSZE HAMOWAŁ ROZWÓJ NAUKI JEŚLI BYŁA NIEZGODNA Z TYM CO ON GŁOSIŁ, NAWET JEŚLI MIAŁO TO KOMUŚ POMÓC, A POTEM WYCOFYWAŁ SIĘ ZE SWOJEGO STANOWISKA :( Lecz gdy kościół już się wycofał wielu ludziom nie można było pomóc. Popieram całkowicie koleżanki z forum, kościół nie może decydować o szczęściu innych ludzi, a takie zagrywki jak te wypowiedzi odnośnie komunii tylko podważają jego autorytet... Podobnie kościół sprzeciwia się eksperymentom z klonowaniem które mogłyby pomóc wielu ludziom czekającym na przeszczep. Na szczęście są jeszcze prawdziwi naukowcy dla których liczy się chęć niesienia pomocy ludziom, a nie bezsensowne zdanie niektórych duchownych, i prowadza prace w tym zakresie... Moja wypowiedz jest dość ostra ale to dlatego że bardzo wzburza mnie kiedy kościół krzywdzi swoimi decyzjami niewinnych ludzi. Nie pozwólmy aby ktoś manipulował naszym życiem i szczęściem :) Pozdrawiam :)
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: Invitro - Zakazana komunia !

Post autor: domowniczka »

in vitro, klonowanie to delikatna sprawa...
Boimy sie tego, żeby nie wymknęło się to spod kontroli, żeby to nie posłużyło produkcji nadludzi lub produkcji podludzi, kt. członki służyłyby tylko do przeszczepów i ratowania innych.
Moje zdanie jest takie: Pan Bóg, który stworzył świat daje nam do ręki taką broń, odsłonił przed nami nowe możliwości i z nich należy skorzystać. In vitro to sposób leczenia niepłodności! i tak to należy odbierać i traktować :) A jeśli komuś grozi się ekskomuniką za zabieranie w tej sprawie głosu to jest to szantaż. Nie bójmy się nazywać rzeczy po imieniu!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jestem w ciąży”