Suplementy w postaci multiwitamin i mineralow

Czy odżywiasz się zdrowo? Czy stosujesz dietę? Czego powinno się unikać, a co jest wskazane w leczeniu endometriozy?
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Suplementy w postaci multiwitamin i mineralow

Post autor: gosiak76 »

Evening primrose oil

dzienne spozycie: 2-3 tabl. 500 mg dla ogolnego zdrowia, 4-6 tabl. 500 mg przy bolach okolomiesiaczkowych.

sadzi sie ze jest dobry przy zredukowaniu bolow okolomiesiaczkowych (PMS) oraz potrafi zredukowac efekty uboczne w trakcie przyjmowania lekow (np. takich jak zmeczenie i zatrzymanie plynow spowodowanych stosowaniem Danazolu).

Wapn/magnez

dzienne spozycie: 200-800 mg

wzmacniaja miesnie powodujac ich wieksza prace podczas @ oraz zmniejszajac bole. Absorpcja wapnia moze byc zredukowana jesli poziom magnezu jest niski, wskutek czego zazwyczaj sa stosowane razem.
Dla lepszej absorpcji zazywaj wapn z malymi dawkami witaminy D i E. Witamina E zwieksza gojenie sie miejsc uszkodzonych przez wewnetrzne endometrialne krwawienie.

Zrodlo magnezu - zielone, lisciaste warzywa, grejpfrut, figi, jablka, orzechy i pestki.
Zrodlo wapnia - luskana fasola, zielone warzywa, orzechy ziemne (arachidowe), orzechy wloskie, pestki slonecznika, sardynki.

Witamina B6

dzienne spozycie: 100 mg (50 mg 2 razy dziennie), razem z 25 - 50 mg kompleksu witaminy B

witamina B6 redukuje symptomy bolow okolomiesiaczkowych (PMS), takich jak depresja, powiekszonego brzuszka, bolow glowy oraz obrzmialych piersi. Praktycznie jest to pomocne kobietom zmagajacym sie z endo ktore doswiadczaja powyzszych symptomow przez caly miesiac. Witamina B6 pomaga rowniez przy efektach ubocznych w leczeniu hormonalnym jak Danazol, duphaston i Primolut-N - szczegolnie zwalczyc zmeczenie i depresje podczas tego leczenia.

Naturalne zrodlo - kapusta, jajka.

Witamina E

dzienne spozycie: od 200 - 600 jednostek miedzynarodowych ktore moga byc stopniowo podwyzszane

Witamina E jest wazna dla osob zmagajacych sie z endo poniewaz zatrzymuje zrosty miekkie i gietkie redukujac bole spowodowane przez zrosty. Najlepiej jest rozpoczac dawke od 100 jednostek i stopniowo zwiekszac. Ososby z wysokim cisnieniem krwi nie powinny przekroczyc dawki 400 jednostek oraz powinny stosowac suplement pod nadzorem lekarza.

Naturalne zrodlo - zielone warzywa, platki wielozbozowe, ziarna soji, jajka.

Witamina C

dzienne spozycie: 500 mg do 1000 mg

Witamina pomaga przy silnych @ oraz wzmacnia sciany naczyn krwionosnych oraz pomaga w absorpcji zelaza (ktore pomaga w tworzeniu krwinek czerwonych). Pomaga rowniez w szybszym dojsciu do zdrowia po operacji, oraz zostalo zanotowane przez kobiety zmagajace sie z endo jako pomocna przy zwalczaniu bolu. Pomaga rowniez wzmocnic system immunologiczny, ktory lepiej zmaga sie ze zwalczaniem przeziebienia oraz infekcji.

Naturalne zrodlo - zielone warzywa, ziemniaki, owoce cytrusowe, czarna porzeczka.

Witamina D

dzienne spozycie: 350 - 400 jednostek (iu)

Witamina D jest wazna przy absorpcji wapnia i pomaga przy odbudowie kosci - pomaga w przeciwdzialaniu osteoporozie.

Naturalne zrodlo - tluste ryby, jajka.

Selen

dzienne spozycie: 200 mcg

jest dodatkowym elementem, ktory jest stosowany razem z witamina A, C i E. Selen i witamine E sa dobre przy ochronie ciala, produkujac przeciwciala. Selen wzmacnia rowniez system immunologiczny, ktory jest waznym czynnikiem w walce przeciwko endometriozie. Witamina E jest znana jako reduktor zrostow i jest uzywana w leczeniu chorob reumatycznych.

Naturalne zrodlo - czosnek, brokuly, pomidory, tunczyk.

Zynk

dzienne spozycie: 10 - 30 mg

Zynk jest kolejnym mineralem pomagajacym w leczeniu bolow okolomiesiaczkowych (PMS) oraz wspomaga przeciwdzialanie depresji; jest istotny podczas gojenia i przywrocenia plodnosci.

Naturalne zrodlo - jajka, ostrygi, sledzie, pestki, orzechy.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Suplementy w postaci multiwitamin i mineralow

Post autor: vwd »

ja od dzis zaczynam lykac Falvit :) no, i caly czas mysle o tym, by zaczac jesc to wszystko, co zawiera duze ilosci potasu ;)
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Suplementy w postaci multiwitamin i mineralow

Post autor: gosiak76 »

ja musze sie ogolnie zapoznac z dostepnymi suplementami - ale mysle ze wiecej zaczne sie rozgladac po wizycie u ginekologa i endokrynologa ktora mam 5 sierpnia - wiec czeka mnie kilka testow znowu.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Suplementy w postaci multiwitamin i mineralow

Post autor: vwd »

domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: Suplementy w postaci multiwitamin i mineralow

Post autor: domowniczka »

Co obecnie lykacie na wzmocnienie? macie jakies damskie witaminki na wiosne? :)
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Suplementy w postaci multiwitamin i mineralow

Post autor: gosiak76 »

ja codziennie rano serwuje sobie napoj z tabletki musujacej zawierajacej suplemet wszystkich witamin a do tego wcinam owoce. Rowniez wzmacniam swoj organizm ratujac sie rutinoscorbinem gdyz latwo o przeziebienie o tej porze roku.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
nowika
Udzielający się
Posty: 43
Rejestracja: sobota, 26 marca 2011, 10:05

Re: Suplementy w postaci multiwitamin i mineralow

Post autor: nowika »

Ja, jak tylko wkroczę do pracy, na czczo wypijam świeży sok z marchewki i selera ( ten w szklanych buteleczkach jednodniowy), na początku mi bardzo nie smakował, ale przywykłam. potem jestem mniej łapczywa na śniadanka, a że uwielbiam jeść, jest to dla mnie bardzo pozytywny efekt. świetnie działa na skórę i ogólnie...chyba warto ratować się takimi naturalnymi produktami.
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Suplementy w postaci multiwitamin i mineralow

Post autor: vwd »

ja tez lubie jednodniowy soczek z marchewki ;) ale warzywny to jakos mi nie smakuje...
Awatar użytkownika
hercik17
Ekspert
Posty: 1444
Rejestracja: środa, 9 marca 2011, 08:53

Re: Suplementy w postaci multiwitamin i mineralow

Post autor: hercik17 »

znalazłam w aptece super lek i bardzo tani co najważniejsze.Uważam że jest on odpowiedni dla wielu z nas.Nazywa się NEOMAG RELAX.Kosztuje ok 13 zł za 50 tabletek.Stosuje się 1 tabletkę dziennie,więc starczy na 1,5 miesiąca.

Działanie:

Wyciąg z ziela melisy- Zawiera związki czynne o działaniu lekko uspokającym. Pomaga w utrzymaniu dobrego nastroju oraz prawidłowych funkcji poznawczych.
Wyciąg z szyszek chmielu- podobnie jak wyciąg z melisy, wspomaga relaks oraz fizycznie i psychiczne dobre samopoczucie. Przyczynia się również do spokojnego i fizjologicznego snu.
Magnez- działa wzmacniająco w stanach zmęczenia, zmniejszonej wydolności fizycznej i psychicznej oraz w stanach osłabienia organizmu. Magnez zmniejsza pobudliwość nerwowo- mięśniową, działa przeciwstresowo. Zwiększone zapotrzebowanie na magnez występuje w przypadku osób prowadzących aktywny tryb życia, pijących alkohol i kawę.
Witamina B6- Zmniejsza wydalanie magnezu z organizmu, a zwiększa jego stężenie w osoczu i erytrocytach, co pozwala na jego efektywniejsze działanie i wykorzystanie przez organizm. Witamina B6 wspomaga organizm w stanach zwiększonej podatności na stres, nadmiernej drażliwości i nerwowości, osłabienia i przemęczenia oraz trudności z koncentracją.
143125.jpeg
143125.jpeg (11.26 KiB) Przejrzano 13472 razy
"Codziennie upadam...codziennie się waham...codziennie podpieram...Ale dźwigam cały mój świat i dźwigać będę..."
ewooncia1
Ekspert
Posty: 327
Rejestracja: wtorek, 7 czerwca 2011, 12:07

Re: Suplementy w postaci multiwitamin i mineralow

Post autor: ewooncia1 »

Hmm Neomag chyba przetestuję, podoba mi się :D Ja mam zawsze pod ręką żelazo, magnez i zestaw witamin typu Vitaral, Falvit dla kobiet też jest fajny, ma większą dawkę żelaza niż uniwersalne zestawy witamin. Zimową i jesienną porą a także w okresie przesileń obowiązkowo rutinoscorbin, czosnek w różnej postaci (czasem z konieczności w tabletkach, ale generalnie wolę w potrawach). Miodek zamiast cukru, owoce sezonowe pożeram, ale soku warzywnego też nie znoszę, smakuje jak zimna zupa pomidorowa, bleh...
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Suplementy w postaci multiwitamin i mineralow

Post autor: gosiak76 »

Ciekawie to wyglada - chyba wyprobuje jak bede w kraju :)
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
hercik17
Ekspert
Posty: 1444
Rejestracja: środa, 9 marca 2011, 08:53

Re: Suplementy w postaci multiwitamin i mineralow

Post autor: hercik17 »

Ja codziennie soczek marchewkowy i do tego witaminki,bo jeszcze trochę i będę starać się o moją Marysieńkę :D konczę swoje witaminy i właśnie kupię sobie Neomag.Piję kawę więc magnez jest potrzebny bo kawa go wypłukuje,na nerwy też się coś przyda,bo ostatnio psycha siada także uważam że jest odpowiedni i to jeszcze za tą cenę :!:
"Codziennie upadam...codziennie się waham...codziennie podpieram...Ale dźwigam cały mój świat i dźwigać będę..."
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Suplementy w postaci multiwitamin i mineralow

Post autor: gosiak76 »

Tez tak uwazam bo tej pije kawe a rowniez problemy zdrowotne czesto wplywaja na psychike - wiec bedzie pomocne :) Czasem alkoholu tez wypije chociaz biorac leki jakos nie siegam po winka ktore lubie poniekad wypic :)
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dieta przy endometriozie”