czy alkohol ma wpływ na nasze endometrium???

Czy odżywiasz się zdrowo? Czy stosujesz dietę? Czego powinno się unikać, a co jest wskazane w leczeniu endometriozy?
Awatar użytkownika
rivombroza
Ekspert
Posty: 568
Rejestracja: niedziela, 10 kwietnia 2011, 14:33

czy alkohol ma wpływ na nasze endometrium???

Post autor: rivombroza »

zastanawia mnie czy nadużywanie alkoholu w młodzieńczych latach może miec wpływ na powstanie endometriozy.ja raczej byłam gdzieś od 17 do 22 roku życia byłam typem imprezowiczki a palenie rzuciłam 4 lata temu...
Nadzieja pomaga iść naprzód; wytrwałość - stać, a odwaga - wracać.
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: czy alkohol ma wpływ na nasze endometrium???

Post autor: vwd »

czy alkohol ma wpływ na nasze endometrium??? endometrium czy endometrioze??? ;)

Endometrium – błona śluzowa macicy, wrażliwa na hormony steroidowe, w szczególności na estrogeny i gestageny, w związku z czym zmieniająca się wraz z cyklem miesięcznym.

Przed okresem dojrzewania ma grubość od 0,3 do 0,5 mm. W okresie pomenopauzalnym u kobiet stosujących HTZ grubość endometrium nie powinna przekraczać 8 mm, a u kobiet nie stosujących HTZ nie powinna przekraczać 5 mm. Po okresie pomenopauzalnym grubość endometrium przekraczająca 12 mm sugeruje raka trzonu macicy.

W błonie śluzowej można wyróżnić dwie warstwy, które są dobrze widoczne w fazie lutealnej. Są to warstwy podstawna i czynnościowa. Warstwa czynnościowa złuszcza się w końcowej fazie lutealnej cyklu miesiączkowego. Warstwa podstawowa stanowi materiał zapasowy, z którego odbudowuje się warstwa czynnościowa na początku cyklu miesięcznego.

W fazie folikularnej podwyższone i narastające stężenie estrogenów powoduje proliferację komórek podścieliska, rozrost cew gruczołowych (w ich komórkach gromadzi się glikogen) i naczyń krwionośnych spiralnych. W tym okresie błona śluzowa kilkakrotnie grubieje i odtwarza się nabłonek gruczołowy wyściełający jamę macicy.

Rozbudowujące się w jajniku ciałko żółte zaczyna wydzielać progesteron i cykl przechodzi w fazę lutealną. Komórki endometrium dojrzewają i tracą zdolności mitotyczne. W szczytowych częściach komórek nadal gromadzi się glikogen. Częściowo jest on wydzielany do cew gruczołowych. Cewy rozszerzają się i przyjmują kształt gwiazdkowaty oraz zwijają się spiralnie. Naczynia spiralne układają się wzdłuż cew, obficie je unaczyniając. Komórki podścieliska są w tym okresie tzw. komórkami doczesnowymi miesiączkowymi. Ulegają one przekształceniu i pojawiają się w nich enzymy proteolityczne, glikogen i lipidy. Zewnętrzna warstwa zawiera komórki doczesnowe i nabłonek pokrywający, które razem stanowią warstwę zbitą. Głębiej znajdują się rozbudowane cewy gruczołowe, czyli warstwa gąbczasta.

Jeżeli dojdzie do zapłodnienia, pod wpływem progesteronu z ciałka żółtego nastąpi dalszy rozwój endometrium i przekształcenie go w doczesną ciążową z warstwą zbitą i gąbczastą. Wtedy endometrium bogate w substancje odżywcze ma odżywiać zarodek przed jego pełnym zagnieżdżeniem (implantacją).

W przeciwnym wypadku dochodzi do ustania działania ciałka żółtego i wydzielania progesteronu. Następuje krótkotrwałe niedokrwienie, a następnie rozszerzenie naczyń włosowatych. Wypełniają się one krwią i pękają. Część czynnościowa błony śluzowej ulega złuszczeniu.

zrodlo - http://pl.wikipedia.org/wiki/Endometrium
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: czy alkohol ma wpływ na nasze endometrium???

Post autor: vwd »

Nie sadze, aby picie alkoholu mialo wplyw na powstanie endometriozy ;)
Awatar użytkownika
rivombroza
Ekspert
Posty: 568
Rejestracja: niedziela, 10 kwietnia 2011, 14:33

Re: czy alkohol ma wpływ na nasze endometrium???

Post autor: rivombroza »

dziękuję bardzo kochana
Nadzieja pomaga iść naprzód; wytrwałość - stać, a odwaga - wracać.
Awatar użytkownika
rivombroza
Ekspert
Posty: 568
Rejestracja: niedziela, 10 kwietnia 2011, 14:33

Re: czy alkohol ma wpływ na nasze endometrium???

Post autor: rivombroza »

męczy mnie jeszcze jedna rzecz... :?
przy nadmiernym spożywaniu alkoholu uszkadza się wątroba lub zaburzona jest jej praca z powodu nadmiernego przeciązenia tego narządu-wtedy to wątroba produkuje więcej estrogenu...
...kiedyś gdzieś spotkałam takie stwierdzenie ale nie pamiętam gdzie...
możliwe że to czasami wina wątroby -może ona powoduje czasami takie zaburzenia hormonalne.i prowadzi oczywiście do endo. :roll: wiadomo też że im mniej tłuszczu tym lepiej przy naszej chorobie.
Nadzieja pomaga iść naprzód; wytrwałość - stać, a odwaga - wracać.
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: czy alkohol ma wpływ na nasze endometrium???

Post autor: gosiak76 »

Wątroba reguluje stężenie i usuwa estrogeny z organizmu lecz jeżeli jej funkcja jest upośledzona (poprzez uszkodzenie), może to prowadzić do poważnych chorób, łącznie z endometriozą.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dieta przy endometriozie”