Wigilijne potrawy

domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Wigilijne potrawy

Post autor: domowniczka »

Jakie u Was podaje sie Wigilijne potrawy? Czy sa pierogi? jakie? i czy jecie makielki (inaczej kluski z makiem)? barszcz, zupe rybna czy grzybowa? Postne golabki? Groch z kapusta i kapuste z grzybami? Karpia smazonego? Sledzie? Kutie? Kompot z suszu? Rybe po grecku? Makowiec?
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Wigilijne potrawy

Post autor: gosiak76 »

A wiec u mnie podaje sie roznego rodzaju ryby - smazonego karpia, sledzie w oleju, sledzie w smietanie, ryba po grecku. Podaje sie kompot z makaronem, barszcz z uszkami kapusciano grzybowymi, rzadko kluski z makiem - chyba tylko dwa razy byly robione, makowiec to podstawa. Czasem sa pierogi z kapusta i grzybami.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Wigilijne potrawy

Post autor: vwd »

u mnie barszcz (z uszkami odkad jestem mezatka), karp smazony, w galarecie i po grecku, kluski z makiem, bigos postny (czyli bez miesa), groch z kapusta-moja ulubiona potrawa :) pierogi ruskie, pierogi z kapusta i grzybami (byly pierogi z owocami, gdyz moje dziecko nie jadlo zadnej z ww. potraw, ale teraz musi probowac), kutia (robie od niedawna, ale jest super), kompot... Uwielbiam wigilie, juz nie moge sie doczekac ;)
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Wigilijne potrawy

Post autor: gosiak76 »

w tym roku jednak nie bede jadla typowych dan wigilijnych podawanych w Polsce - w tym roku bede probowac angielskich potraw - dam znac jakie to byly potrawy ;)
bede tesknic za tradycyjna polska wigilia.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Ksenia
Ekspert
Posty: 127
Rejestracja: sobota, 16 października 2010, 02:45

Re: Wigilijne potrawy

Post autor: Ksenia »

u mnie to wyglada tak ze na poczatku jest wszystko na cieplo - barszczyk z uszkami, ryba po grecku, karp smazony, sledziki w smietanie badz w oleju z cebulka, a do nich ziemniaczki, pierogi z kapusta i grzybami, a najlepszy smakolyk to makowiec ....mniam :)
patunia20
Udzielający się
Posty: 34
Rejestracja: środa, 15 grudnia 2010, 16:54

Re: Wigilijne potrawy

Post autor: patunia20 »

A u mnie to indyk a z niego 16 mięs bo indyk tyle ma taki wielki 10 kilo krokiety dewolaje placki sama robie chodz spody sąsiadka upiekła tylko dostrajam na wieczerzę oczywiście karp panierowany śledzie w śmietanie pierogi kupne niestety bo nie ma czasu robić zupa grzybowa bo owocową tylko tata je groch z kapustą i opłatek:).. coś jeszcze ale nie wiem a my endo kobiety możemy wszystko?
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Wigilijne potrawy

Post autor: gosiak76 »

mysle ze nie mozemy sie za bardzo ograniczac ale musimy uwazac na niektore potrawy ktore spozywamy i jak czujemy sie po nich gorzej to lepeij odstawic z jadlospisu na jakis czas a pozniej wrocic po jakims okresie czasu
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Wigilijne potrawy

Post autor: vwd »

indyk? Patuniu, a Ty mieszkasz w Polsce? Nie wiedzialam, ze gdzies u nas jest taka tradycja :) B.podobaja mi sie te rozne tradycje, to nas wszystkich ubogaca :)
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Wigilijne potrawy

Post autor: gosiak76 »

wiem ze indyka jada sie w Anglii - wiecej szczegolow podam jak wroce od znajomych bo wybieram sie jutro do nich :)
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
karolina794
Ekspert
Posty: 381
Rejestracja: czwartek, 14 października 2010, 20:50

Re: Wigilijne potrawy

Post autor: karolina794 »

U nas obowiązkowo barszcz czerwony z pierogami i uszkami,ryba,kluski z makiem,groch z kapustą.Bardzo brakuje mi sląskiej zupy grzybowej,kutii i kulebiaka :(
Gdzie są dzieci tam blisko do gwiazd *************
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Wigilijne potrawy

Post autor: gosiak76 »

Karolinko,

wiec gdzie Ty obecnie jestes skoro Ci tego brakuje ???
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
patunia20
Udzielający się
Posty: 34
Rejestracja: środa, 15 grudnia 2010, 16:54

Re: Wigilijne potrawy

Post autor: patunia20 »

mój wuja był w anglii ja nie i nie mieszkam ale akurat on będzie z nami i przyniusł nam indyka ale piersi ma wielkie
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Wigilijne potrawy

Post autor: gosiak76 »

A wiec to co jadlam w Anglii definitywnie rozni sie od naszych potraw wigilijnych - byla zupa marchwiowa z bulkami przygotowanymi w piekarniku, a pozniej jako kolejne danie byla wolowina (mieso rozdrobnione) z warzywami (brukselka, pietruszka korzen, marchewka, kalafior) z ciemnytm sosem i Yorkshire puddingiem (buleczki zrobione z ciasta nalesnikowego) oraz przypiekane ziemniaki a do tego mielismy jeszcze winko.
W sobote natomiast mialam normalne ang. sniadanko (jajecznica, bekon, pieczarki i tosty) bo zostalam u znajomych na noc a na obiad byl indyk, ziemniaki puree oraz warzywka.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Wigilijne potrawy

Post autor: vwd »

Gosiu, i to bylo tradycyjne jedzenie? czy tak po prostu zastawiony odswietnie stol?
Karolinko, a co to jest kulebiak?
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Wigilijne potrawy

Post autor: gosiak76 »

postaram sie cos znalezc na stronach internetowych jakie sa dania podawane podczas swiat i wtedy dokladniej opisze - moze to bylo tradycyjne tylko ze moja przyjaciolka jest z pochodzenia Irlandka ale jest w Anglii wiec starala sie przygotowac typowe potrawy wigilijne.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
karolina794
Ekspert
Posty: 381
Rejestracja: czwartek, 14 października 2010, 20:50

Re: Wigilijne potrawy

Post autor: karolina794 »

gosiak76 pisze:Karolinko,

wiec gdzie Ty obecnie jestes skoro Ci tego brakuje ???

W tej chwili mieszkam pod Koszalinem,bardzo blisko morza.Miłość mnie tu zawlokła :D :D
Gdzie są dzieci tam blisko do gwiazd *************
Awatar użytkownika
karolina794
Ekspert
Posty: 381
Rejestracja: czwartek, 14 października 2010, 20:50

Re: Wigilijne potrawy

Post autor: karolina794 »

vwd pisze:Gosiu, i to bylo tradycyjne jedzenie? czy tak po prostu zastawiony odswietnie stol?
Karolinko, a co to jest kulebiak?
Vwd kulebiak to jest chleb drożdżowy faszerowany kapustkąkaszą gryczaną i grzybkami.
Załączniki
kulebiak.jpg
kulebiak.jpg (29.15 KiB) Przejrzano 13654 razy
Gdzie są dzieci tam blisko do gwiazd *************
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Wigilijne potrawy

Post autor: gosiak76 »

podoba Ci sie tam ??? dlugo trwalo zanim sie przyzwyczilas do innego otoczenia ???
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Wigilijne potrawy

Post autor: gosiak76 »

karolina794 pisze:
vwd pisze:Karolinko, a co to jest kulebiak?
Vwd kulebiak to jest chleb drożdżowy faszerowany kapustkąkaszą gryczaną i grzybkami.
Wyglada apetycznie :)
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
karolina794
Ekspert
Posty: 381
Rejestracja: czwartek, 14 października 2010, 20:50

Re: Wigilijne potrawy

Post autor: karolina794 »

Najgorzej było pozbyć się gwary,bo mało kto mnie tu rozumiał.Do tej pory mam jeszcz naleciałość gwary śląskiej,ale już mniej.Brakowało mi też typowego śląskiego jedzenia np:rolady z kluskami i modrą kapustą.Ale w dzisiejszych czasach to już nie problem gdy w sklepach jest wszystko,bez względu na to gdzie się mieszka.
Gdzie są dzieci tam blisko do gwiazd *************
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Wigilijne potrawy

Post autor: gosiak76 »

najwazniejsze ze nadal jestes w Polsce i uzywasz jezyka polskiego - ja musze rozmawiac po angielsku i juz nie jestem tak blisko ze moge poleciec kiedy mi sie podoba i odwiedzic rodzinke - chociaz wiem ze u Ciebie tez nie jest latwo gdyz podroz zajmuje sporo czasu zeby wybrac sie z polnocy na poludnie ;)
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Wigilijne potrawy

Post autor: gosiak76 »

In the United Kingdom, what is now regarded as the traditional meal consists of roast turkey, served with roast potatoes and parsnips and other vegetables, followed by Christmas pudding, a heavy steamed pudding made with dried fruit, suet, and very little flour. Other roast meats may be served, and in the nineteenth century the traditional roast was goose.

W Anglii tradycyjne swiateczne potrawy zawieraja pieczonego indyka serwowanego z pieczonymi ziemniakami oraz selerem i innymi warzywami. Pozniej podawany jest specjalne ciasto Christmas pudding ktory jest silnie zagnieciony z suszonymi owocami, migdalami, orzechami, rodzynkami z mala iloscia maki. Rowniez moze byc serwowane inne pieczone mieso (tak jak to bylo u mnie ze byla pieczona rozdrobniona wolowina). Np. w XIX wieku tradycyjna potrawa byla ges.

Zrodlo: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Ch ... 26_Ireland#

Moge dodac ze byl tez zrobiony ten pudding a do tego podana rumowa bita smietana :) wszystko jest bardzo syte.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: Wigilijne potrawy

Post autor: domowniczka »

same smakolyki :) ten kulebiak apetyczny - musi byc pyszny :) i pudding tez bym zjadla mniammm Jakos po swietach mam wiekszy apetyt :)
Ksenia
Ekspert
Posty: 127
Rejestracja: sobota, 16 października 2010, 02:45

Re: Wigilijne potrawy

Post autor: Ksenia »

z checia sprobowalabym kulebiaka :)
Awatar użytkownika
hercik17
Ekspert
Posty: 1444
Rejestracja: środa, 9 marca 2011, 08:53

Re: Wigilijne potrawy

Post autor: hercik17 »

No to pochwalę się moimi pierniczkami...jak wam się podobają ??? :)
9.JPG
9.JPG (86.31 KiB) Przejrzano 13496 razy
"Codziennie upadam...codziennie się waham...codziennie podpieram...Ale dźwigam cały mój świat i dźwigać będę..."
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Wigilijne potrawy

Post autor: gosiak76 »

Wygladaja przepieknie - az chce sie je schrupac :)
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Wigilijne potrawy

Post autor: vwd »

karolina794 pisze:
vwd pisze:Gosiu, i to bylo tradycyjne jedzenie? czy tak po prostu zastawiony odswietnie stol?
Karolinko, a co to jest kulebiak?
Vwd kulebiak to jest chleb drożdżowy faszerowany kapustkąkaszą gryczaną i grzybkami.
dzieki za oswiecenie :D jak to sie czlowiek cale zycie uczy, nawet przebywajac na forum :lol:
hercik17 pisze:No to pochwalę się moimi pierniczkami...jak wam się podobają ??? :)
9.JPG
piekne, a czy dobre? :P
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Wigilijne potrawy

Post autor: vwd »

a ja choc juz dawno po wigilii podjadam sobie caly czas swiateczne potrawy mniammmm :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy Kulinarne”