zaskoczenie...

Opowiedz swoją historię. Jak długo chorujesz? Czy masz zaufanego lekarza? Czy szybko Cię zdiagnozowano? Czy zastosowane leczenie odniosło zamierzony skutek?
justtysia
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: środa, 23 maja 2012, 16:23

zaskoczenie...

Post autor: justtysia »

Witam,
weszłam tu po poradę i wsparcie ...
mam 27 lat i dwie córki 3,5 letnią i 7 miesięczną
mam za sobą dwie cc,
przy pierwszym dziecku staraliśmy się z męzem 4 miesiące
przy drugim 14 mies.

po 2 cc czułam sie fatalnie,
po 2-3 tygodniach od cesarskiego ciecia zaczęłam odczuwać bóle kręgosłupa i bóle w prawym boku
szczególnie przy zmęczeniu i podczas stosunku,
gdy odstawiłam małą od piersi wystąpiła miesiączka,
tak bolesna, ze nie mogłam zając sie dziecmi,
później owulacja (2 ndni na lekach przeciwbólowych)

dwa dni temu (7 mies. po cc) na bliźnie zrobiła mi się kulka,
bardzo bolesna,
pojechałam do gina który "wyczyścił" mi ją
dał antybiotyk i rzucił"pewnie endometrioza ...

wyszłam stamtąd jak głupia,
nic nie rozumiejąc i nic nie wiedząc

lekarz (spieszący się)
nic mi nie wytłumaczył, nic nie powiedział ...

dziś czuje ze znów na bliżnie coś mi się robi, w boku w dalszym ciągu odczuwam bół (lekrza zapytany o ten dziwny bół powiedział, ze nie wie od czego to ....

stąd moja prośba ...
powiedzcie mi co dalej ?
antybiotyk mam na 5 dni ?
a co z dalszymi dolegliwościami ?
do jakiego lekarza mam sie zgłosić jak się leczyc ?

mam dwojkę dzieci, mozliwe, ze endometrioza "zaatakowała mnie" dopiero teraz ?

z góry dziękuje za odpowiedzi

SERDECZNIE POZDRAWIAM
Awatar użytkownika
EveLondon
Ekspert
Posty: 588
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2011, 10:16

Re: zaskoczenie...

Post autor: EveLondon »

Witaj kochana, wszystkie znamy zaskoczenie.... Jednak musze cie pocieszyc bo po takim badaniu jakie zaserwowal ci ten niby lekarz nie ma zadnej pewnosci ze masz endometrioze. Do tego potrzebne sa badania krwi pod kontem markerow, badanie usg do maciczne i jesli tam znajda cos to wtedy laparoskopia i badania histopatologiczne bo tylko te daja 100% pewnosci. Ja sama jeszcze nie mialam laparoskopii ale u mnie boja sie operowac poki co, jednak markery mam podwyzszony i narosle reaguja na leczenie, wiec na 99% mam endo. Co do pytania czy w tym wieku po dwoch ciazach jest mozliwe endo to musze cie zmarwic bo niestety tak. Endo czesto zaczyna sie wlasnie w bliznie po cc z tego co zdazylam sie dowiedziec, ja mam blizne po operacjach zoladka i u mnie od tego powstala. Masz wielkie szczescie maja dwa cudowne skarby wiele dziewczyn walczy tu po pare lat. sama roznica w staraniach miedzy skarbami tez moze troszke sugerowac jednak (!!!!! pisze z wykrzyknikami specjalnie) musisz zrobic wszystkie konieczne badania i mysle ze w tym wypadku przyda sie zmiana lekarza na takiego ktory nie zasloni sie brakiem czasu chyba ze wiesz ze to naprawde dobry lekarz i mial zly dzien jednak tak czy inaczej od dwoch lekarzy dobrze miec opinie. Takze smigaj na reszte badan i mecz lekarzy by zwrocili uwage na to co sie z toba dzieje! 3mam za ciebie kciuki i jak cos jestesmy tu by ci odpowiadac na pytania, pocieczyc i cieszyc z sukcesow. pozdrawiam, Evelina
"Ból jest jak tkanina. Im jest mocniejszy, tym więcej jest wart..."
justtysia
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: środa, 23 maja 2012, 16:23

Re: zaskoczenie...

Post autor: justtysia »

Ogromnie dziękuję Ci za odpowiedź !
tego właśnie potrzebowałam - informacji :)
teraz wiem mniej więcej co robić i o co pytać

Wszystkiego dobrego Ci życzę

PS. lekarz wypisał mi ostatnio tabletki antykoncepcyjne cilest
czy przy podejrzeniu endometriozy
powinnam je zacząc stosować czy lepiej w tym przypadku się wstrzymać

bardzo dziękuję za odpowiedz
pozdrawiam
Awatar użytkownika
EveLondon
Ekspert
Posty: 588
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2011, 10:16

Re: zaskoczenie...

Post autor: EveLondon »

Wiesz ciezko mi odpowiedziec jednoznacznie bo tak naprawde lekarz musi ci to powiedziec, ja osobiscie lecze sie w Anglii bo tu miezkam ale wiem ze dziewczyny cos mowily o cilest. Ja tez jako pierwsze dostalam tabeletki antykoncepcyjne jednak mialam brac bez przerwy by zatrzymac okres, u mnie to nie zadzialalo i dostalam silniejsze hormony cos jak visanne, o ktorym duzo pisze na forum jesli bylabys ciekawa bo wiele dziewczyn je stosuje. Tabeletki cilest nie powinny ci w zadnym wypadku zaszkodzic wiec jesli lekarz kazal brac to moze zacznij i lec zrobic badania i poradzic sie kogos jeszcze a jak zdecyduja cos innego to mysle ze nie bedzie problemu ze zmiana ( przynajmniej ja nie mialam). Ale mam nadzieje ze dziewczyny z forum jeszcze dzis napisza ci co one mysla bo sa kobietki bardziej doswiadczone ode mnie szczegolnie z polka sluzba zdrowia. Pisz czego tylko potrzebujesz jestesmy tutaj :)
"Ból jest jak tkanina. Im jest mocniejszy, tym więcej jest wart..."
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: zaskoczenie...

Post autor: gosiak76 »

Witaj - mam nadzieje ze dziewczyny beda mogly Ci cos wiecej doradzic. Mysle ze mozesz sprobowac brac Cilest zeby zobaczyc jak twoj organizm zareaguje na leczenie - jezeli kulka bedzie sie zmniejszac to znaczy ze lek sluzy Tobie. Jezeli nic sie nie zmieni to moze powinnas poprosic lekarza o badania ktore wykaza jak wyglada u Ciebie stan hormonow i wtedy dobrac odpowiedni lek. Endometrioze mozna zdiagnozowac tylko podczas zabiegu laparoskopowego z wycinka pobranego do bad. histopatologicznego - jezeli masz pytania to zapisz je sobie i pytaj lekarza o wszystko. Notuj sobie jak wyglada u Ciebie cykl a do tego jakie dolegliwosci wystepuja w danym cyklu. W ten sposob bedzie latwiej lekarzowi ocenic jak dalej postepowac abys mogla lepiej funkcjonowac.
Pozdrawiam - Gosia.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
karolina794
Ekspert
Posty: 381
Rejestracja: czwartek, 14 października 2010, 20:50

Re: zaskoczenie...

Post autor: karolina794 »

Witaj Justynko;-)
bardzo mi przykro,że lekarz zostawił cię bez żadnych informacji samą sobie,nalepiej od razu go zmień i poszukaj innego lekarza.Jeżeli chodzi o podejrzenie endometriozy,lekarz może ja stwierdzić na podstawie objawów,jednak 100% pewność będziesz miała po badaniu wycinka histopatologicznie.Pisałaś,że lekarz"wyczyścił" ci guzek z blizny po cc,więc teraz pytanie jaki jest wynik jego badania.Choć przyznam ci szczerze,że objawy mogą sugerować endometriozę i wiem to z doświadczenia,dlatego,że moja przygoda z endo na dobre rozbujała się własnie po cc 6 lat temu i pierwsze ogniska endo miałam własnie w bliźnie.Daj koniecznie znać jaki jest wynik badania histopatologicznego i poszukaj innego lekarza.
Trzymam kciuki
Karolina
Gdzie są dzieci tam blisko do gwiazd *************
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: zaskoczenie...

Post autor: vwd »

jussttysia :D Witaj wsrod nas :) :) Moze niepotrzebnie sie tak ciesze, bo powinno mi byc smutno, ze kolejna osoba melduje swoje dolegliwosci chorobowe... :| ale usmiecham sie do Ciebie :) Widze, ze dziewczyny szybko sie zajely Twoimi sprawami :) i ja tylko Cie pozdrawiam i zycze duuuzo zdrowia :)
justtysia
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: środa, 23 maja 2012, 16:23

Re: zaskoczenie...

Post autor: justtysia »

Witam,
znów jestem zaskoczona, tym razem Wami,
dziękuję serdecznie za niesamowicie miłe przywitanie,
szalenie mi miło :)

bardzo dziękuję Wam za wszystkie słowa
i odpowiedzi na moje pytania.

Odezwę się jak będę po badaniach.
Pozdrawiam
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: zaskoczenie...

Post autor: agachod1 »

Witam cie na forum. Niestety ale musze cie uswiadomic w jednej kwestii. Mianowicie, jezeli chodzi o badania, mozesz je zrobic, naturalnie ze tak, ale nawet jezeli w badaniu markera, USG dopochwowym, tomografii, rezonansie i tysiacach innych badan nic nie wyjdzie, to wcale nie znaczy, ze nie masz endo. Tak jak napisaly moje poprzedniczki, jedynym sposobem potwierdzenia tej choroby jest pobranie wycinka do badania HP podczas przeprowadzanej laparoskopii albo laparotomii, w przypadku usuwania ognisk z blizny po cc. Mysle, ze powinnas poszukac dobrego lekarza, ktory poprowadzi cie w odpowiedni sposob. Jezeli chodzi o branie horomonow, to jak najbardziej mozesz zaczac ich przyjmowanie. Zatrzymanie endo polega na zatrzymaniu @. Jesli wiec lek bedzie ci sluzyl, tzn wyciszy @, zniweluje dolegliwosci, poprawi twoje samopoczucie, mozesz pod okiem lekarza kontynuowac kuracje. Przede wszystkim jednak udaj sie do innego lekarza. Szkoda czasu na leczenie sie u kogos, kto nie ma o tym zielonego pojecia. Pozdrawiam i zycze powodzenia. :D :D :D
magma
Ekspert
Posty: 865
Rejestracja: poniedziałek, 26 marca 2012, 15:00

Re: zaskoczenie...

Post autor: magma »

"Witaj w klubie" chciałoby się rzec...
Tez jestem po 2 CC.
Też mam edno (mam nadzieję, że mogę powiedzieć mialam, bo jestem po laparotomii)
Moje endo było w bliźnie po CC, pojawiło sie 2 lata po urodzeniu dziecka, hodowałam je 5 lat...i w końcu, jak zaczęło porządnie dokuczac zdecydowałam się na laparotomię. (na początku bolał mnie tylko "guzik" któy był tkliwy i bolesny podaczas @, potem się schował, by nastepnie uderzyć ze zdwojoną siłą...a tego było już za wiele-zdecydowałam się na operację)
Badania histopatologiczne potwierdziły endometriozę (wcześniej badania USG dało duże prawdopodobieństwo, że to endo-dobry lekarz je rozpozna, warto zrobić to badanie podczas okresu, wtedy obraz wyraźnie wskazuje na endometriozę, ona się zmienia w ciągu cyklu)

Zastanawia mnie jak lekarz wyczyscił Ci w gabinecie ten "guzik", troszkę się tym przeraziłam...

Przemyslałabym na Twoim miejscu zmianę gin.

Zajrzyj tu:
http://forum.endoendo.pl/viewforum.php? ... bad1921d86
może wybierzesz kogoś dla siebie.

co do tabl anty, ich brania bym się nie obawiała, powinny złagodzić przykre, bólowe objawy.

Pozdrawiam gorąco.

Fajnie, że nas endo-cesarkowych przybywa, w kupie raźniej...;)
magma
Ekspert
Posty: 865
Rejestracja: poniedziałek, 26 marca 2012, 15:00

Re: zaskoczenie...

Post autor: magma »

EveLondon pisze: Jednak musze cie pocieszyc bo po takim badaniu jakie zaserwowal ci ten niby lekarz nie ma zadnej pewnosci ze masz endometrioze. Do tego potrzebne sa badania krwi pod kontem markerow, badanie usg do maciczne i jesli tam znajda cos to wtedy laparoskopia i badania histopatologiczne bo tylko te daja 100% pewnosci.
moje P.S.

Mam potwierdzoną histopatologią endo a markery dzien przed operacją miałam na poziomie 32...czyli jeszcze w normie... (obalam mit, że marker da potwierdzenie posiadania endometriozy)
USG domaciczne nigdy nie potwierdzi endo w powłokach j.brzusznej (czyli w "skórze", cZyli w bliźnie po CC)...to endo znajdzie tylko zewnętrzna głowica... ;)
to tak w celu sprostowania w/w cytatu...
Awatar użytkownika
hercik17
Ekspert
Posty: 1444
Rejestracja: środa, 9 marca 2011, 08:53

Re: zaskoczenie...

Post autor: hercik17 »

Kurczę szkoda że trafiłaś na lekarza,który nie udzielił ci żadnych informacji.Musisz znaleść dobrego lekarza,który ci pomoże bo leczenie jest bardzo ważne w naszym przypadku,żeby choroba nie postępowała.Powodzenia życze i pozdrawiam
"Codziennie upadam...codziennie się waham...codziennie podpieram...Ale dźwigam cały mój świat i dźwigać będę..."
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: zaskoczenie...

Post autor: agachod1 »

Tak wlasnie napisalam w moim wczesniejszym poscie. Zadne badanie nie wykaze, ze ma sie endo, ani marker, ani USG, ani tomografia, ani rezonans. Tylko badanie HP wycinka pobranego podczas laparo.
Awatar użytkownika
hercik17
Ekspert
Posty: 1444
Rejestracja: środa, 9 marca 2011, 08:53

Re: zaskoczenie...

Post autor: hercik17 »

Koleżanka na górze ma rację.Po badaniach można jedynie domniemać że to endo ale 100% pewności daje nam tylko laparoskopia.Chociaż gdzieś czytałam,że jeśli lekarz podejrzewa edno po badaniach i wywiadzie z pacjentką(dokładnym wywiadzie) i przepisze visanne który pomaga to,może się oprzeć na tych wynikach i postawic diagnozę.Ale dodam ,że to musi być na prawdę dobry lekarz który nas wysłucha.Ja miałam postawioną w ten sposób diagnozę jeśli chodzi o endo na pęcherzu.Jak biorę visanne jest super z pęcherzem,jak nie biorę zaczyna się dramat
"Codziennie upadam...codziennie się waham...codziennie podpieram...Ale dźwigam cały mój świat i dźwigać będę..."
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: zaskoczenie...

Post autor: agachod1 »

Zgadza sie. Tylko, ze samo zatrzymanie choroby to nie zawsze sposob na endo. Dopoki lekarz nie zobaczy co sie dzieje w brzuchu, tak naprawde nie wiadomo czy samo leczenie pigulkami wystarczy. Czasami wieksze ogniska choroby trzeba usunac chirurgicznie, a po operacji zadbac o to zeby nie powstaly nowe.
Awatar użytkownika
EveLondon
Ekspert
Posty: 588
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2011, 10:16

Re: zaskoczenie...

Post autor: EveLondon »

Ja rowniez nie stwierdzilam ze mozna potwierdzic endo badaniami krwi czy usg tylko ze mozna wtedy to wnioskowac i lekarz moze zaczac leczenie u mnie tak to wlasnie wygladalo. Lekarz mogl mnie dac od razu na stol jednak patrzac na moje przejscia z operacjami uznal ze jest ryzyko rozprzestrzenienia sie choroby na inne organy i wiekszych boli wiec stara sie trzymac mnie z dala od choroby a ze tabeletki poprawily moje wyniki to lekarz na 99% jest pewny o endo wiadomo to nie 100% ale mysle ze mam madrego lekarza ktory wie co robi. U mnie endo prawdopodobnie wlasnie przemiscilo sie na blizne zoladkowa wiec nastepna wizyta moze wskazac ze jednak trzeba mnie dac na stol ale to czas pokaze. Justyna napisz jak u ciebie? zrobilas jakies badania? zaczelam kuracje? Pozdrawiam
"Ból jest jak tkanina. Im jest mocniejszy, tym więcej jest wart..."
Milionek66
Ekspert
Posty: 112
Rejestracja: środa, 23 marca 2011, 16:45

Re: zaskoczenie...

Post autor: Milionek66 »

Witaski Justysiu :)

Czytam i też się dziwię,że lekarz czyścił ranę z "Guzka" ?
Dziwne to ,ja również miałam cesarkę ale przy ostatniej
ciąży,było to sporo latek temu.Imożna powiedzieć że od
cesarki wychodowałam guza Endometrium czyli 1992
cesarka,pomiędzy tym bóle kręgosłupa bóle brzucha i pachwinie
drętwienie prawej nogi i ból w pachwinie.Kłopoty ze schylaniem.
2006 rok operacja Endo po uprzednim wyłyżeczkowaniu i stwierdzeniu
wynikiem histopatologicznym Endometrium.Guz po prawej stronie
brzucha i nie na jajniku,lecz w fałdach brzusznych po cesarce.
Obecnie te same bóle i potwierdzona Endo rozwijająca się.

Justyś troszkę czasu minęło jak pisałaś. :)
Jak zdrówko,czy miałaś dodatkowe badania?

Pozdrawiam :)
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: zaskoczenie...

Post autor: domowniczka »

Czesc dziewczyny!!! o jak dobrze czasem zajrzec na stare wpisy :)
Milionek, wiem, ze wlasnie jest na forum ktos kto pyta o to o czym Ty piszesz i co juz przeszlas...
Jak sie czujesz obecnie? Czy wszystko przeszlo i minelo???
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moja historia endometriozy”