O endometriozie w necie

vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

O endometriozie w necie

Post autor: vwd »

wpadlam dzis na art.w onecie "Kobieta nie musi cierpiec"
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: O endometriozie w necie

Post autor: vwd »

Kobieta nie musi cierpieć- Nieprawdą jest to, co babki kiedyś powtarzały swoim wnuczkom, że jeśli jesteś kobietą, musisz cierpieć. Kiedy dolegliwości miesiączkowe zmuszają do sięgania po środki przeciwbólowe, trzeba skonsultować się z ginekologiem, bo to może być objaw endometriozy – mówi prof. Krzysztof Szyłło kierownik Kliniki Ginekologii Operacyjnej Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Halina Pilonis: - Większość kobiet cierpi podczas miesiączki i nie idzie z tego powodu do lekarza.

Prof. Krzysztof Szyłło: - A to błąd. Nieprawdą jest to, co babki kiedyś powtarzały swoim wnuczkom, że jeśli jesteś kobietą, musisz cierpieć. Kiedy dolegliwości miesiączkowe zmuszają kobietę do sięgania po środki przeciwbólowe, powinna ona skonsultować to z ginekologiem. Taki ból może być bowiem objawem endometriozy.

- Jak jeszcze objawia się endometrioza?

- Choroba ta poza bolesnymi miesiączkami, powoduje niekiedy ból przy współżyciu, w trakcie wypróżniania się lub przy oddawaniu moczu. Ponadto często objawia się obfitymi krwawieniami miesięcznymi, plamieniem z dróg rodnych przed miesiączką lub po stosunku, a niekiedy również podczas oddawania moczu. Symptomami mogą być także bóle krzyża, uporczywa biegunka lub zaparcia, uczucie zmęczenia. Objawy zwykle pojawiają się tuż przed i w czasie miesiączki. Niemożność zajścia w ciążę też może być spowodowana endometriozą.

- Czy wiele kobiet lekceważy te objawy i trafia do lekarza z już mocno zaawansowaną chorobą?

- Niestety. Od momentu wystąpienia pierwszych objawów do rozpoznania choroby mija czasem nawet 10 lat. Jeśli np. endometrioza dotyczy jajników, w tym czasie może dojść do powstania torbieli i u niektórych pacjentek pojawi się konieczność usunięcia całego jajnika, co z kolei może spowodować w przyszłości problemy z zajściem w ciążę. Dlatego im wcześniej rozpoczniemy leczenie, tym mniejsze niebezpieczeństwo wystąpienia tak poważnych powikłań. Chciałbym wyrazić wielką radość z faktu, iż podczas XXXI Kongresu Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego odbywającego się w Katowicach oprócz wielu niezwykle ważnych dla zdrowia i życia kobiet problemów, endometrioza zajmuje jedno z czołowych miejsc, gdyż tej tematyce będzie poświęconych kilka sesji. Będziemy mogli podzielić się najnowszymi wynikami badań w diagnozowaniu i terapii kobiet, tym bardziej, że od roku jest refundowany nowy lek przeznaczony do leczenia dolegliwości związanych z tą chorobą. Tak bogaty program Kongresu zaowocuje wzrostem świadomości choroby wśród ginekologów, a tym samym szybszą diagnozą i skuteczniejszym leczeniem. Wnioski płynące z obrad powinny dotrzeć również do społeczeństwa, a szczególnie kobiet i uczulić na pierwsze niepokojące objawy.

- Jaki czas bezskutecznych starań o dziecko powinien zmusić kobietę do wizyty u ginekologa?

- Jeszcze do nie dawna mówiło się o dwóch lata. Dziś zalecenia nakazują rozpoczęcie diagnostyki już po roku. Szkoda cennego czasu prokreacyjnego. Poza tym nieleczona i rozwijająca się endometrioza zmniejsza szansę na potomka.

- Medycyna nie potrafi wyleczyć całkowicie endometriozy. Czy znamy przyczynę tej choroby?

- Istnieje wiele teorii próbujących wyjaśnić mechanizmy wywołujące endometriozę, ale żadna nie wyjaśnia wszystkich szczegółów. Jedna z nich mówi o przedostawaniu się treści miesiączkowej do jamy otrzewnej. Dzieje się tak jednak u wielu kobiet, a nie u wszystkich dochodzi do rozwoju endometriozy. Zaburzenia w zakresie układu immunologicznego są jedną z przyczyn wystąpienia choroby
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: O endometriozie w necie

Post autor: vwd »

- Jak wiele kobiet atakuje ta choroba?

- W populacji kobiet w wieku rozrodczym na endometriozę choruje od 5 do 10%. Trzeba pamiętać, że choroba może zacząć rozwijać się nawet u nastolatek. Jeśli zawęzimy tę grupę do pań leczących się z powodu niepłodności, endometrioza może dotyczyć nawet 50%.

- Choroba jest trudna w diagnostyce i leczeniu.

- Nie ma jednego badania, którego wynik jednoznacznie wskazywałby na endometriozę. W pierwszym etapie diagnostyki lekarz powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad z pacjentką, gdyż występowanie charakterystycznych objawów może sugerować endometriozę. Następnie będzie konieczność badania ginekologicznego oraz badania USG. Często lekarz zleca również badania krwi. Jednak najbardziej rzetelną metodą, dzięki której rozpoznaje się chorobę, jest laparoskopia oraz wykonanie biopsji ze zmienionej tkanki.

- Jak przebiega to schorzenie?

- Są trzy postacie endometriozy. Pierwsza to powstawanie ognisk endometrialnych na otrzewnej, druga to zmiany w jajnikach, trzecia natomiast to endometrioza głęboko naciekająca.

- Czy to prawda, że ciąża leczy tę chorobę?

- Nie, ale stan hormonalny ciężarnej zatrzymuje postęp choroby. W przypadku mniej zaawansowanej endometriozy po ciąży można spodziewać się zmniejszenia dolegliwości. Choć choroba ma tendencję do odnawiania się.

- Jak leczy się endometriozę?

- Leczenie endometriozy zależy od stopnia zaawansowania choroby, wieku pacjentki, nasilenia dolegliwości i problemów z zajściem w ciążę. Są dwie podstawowe metody: chirurgiczna, czyli usuwanie ognisk endometriozy oraz zachowawcza, co oznacza podawanie leków hormonalnych. Im jest młodsza chora, czyli mniejsze zaawansowanie choroby, tym zwiększa się szansa na mniej radykalny zabieg operacyjny. Wiele towarzystw naukowych zaleca, aby u pacjentek, u których lekarz na podstawie wywiadu podejrzewa endometriozę, rozpocząć leczenie hormonalne. I takie postępowanie może spowodować ustąpienie dolegliwości. Niejednokrotnie trzeba jednak zastosować obie metody jednocześnie, gdyż zabiegi chirurgiczne, podczas których lekarz usuwa ogniska endometriozy, usuwa torbiele albo zrosty, bywają nieskuteczne i po kilku latach dochodzi do nawrotu choroby. Stosowane leczenie hormonalne może prowadzić do zaniku ognisk endometrialnych.

- Kiedy lekarz powinien zasugerować wykonanie laparoskopii?

- Kiedy próba leczenia hormonalnego nie likwiduje dolegliwości bólowych lub kiedy pacjentka nie zachodzi w ciążę.

- Czy możemy mówić o profilaktyce tej choroby?

- Najważniejsza jest świadomość kobiet, że endometriozę należy jak najwcześniej rozpoznawać i leczyć. Pamiętajmy też, że aktywność fizyczna i utrzymywanie prawidłowej wagi ciała są sprzymierzeńcami w walce z tym schorzeniem. Ważne są też regularne wizyty u ginekologa. W trakcie wizyt kontrolnych wykonujemy badanie cytologiczne, badanie piersi, ale należy również zapytać o występowanie dolegliwości bólowych.

Tekst: Halina Pilonis
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: O endometriozie w necie

Post autor: vwd »

ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura, prasa i TV o endometriozie”