Strona 1 z 1

Zespół antyfosfolipidowy przyczyną poronień....

: piątek, 14 czerwca 2013, 15:09
autor: alcia28
APS – co to takiego?

Zespół Hughsa najprościej określić jako zespół objawów klinicznych skojarzonych z podwyższoną obecnością przeciwciał antyfosfolipidowych w surowicy krwi. Przeciwciała te mają negatywny wpływ na fosfolipidy – cząsteczki tłuszczów, które są składnikiem błon komórkowych naszego organizmu. Przeciwciała łączą się z fosfolipidami, czego skutkiem są zmiany patologiczne w różnych organach wewnętrznych. Zespół Hughsa jest chorobą autoimmunologiczną, czyli taką, gdzie organizm atakuje sam siebie, prowadząc do rozmaitych zakłóceń w jego funkcjonowaniu. Do najczęstszych objawów występowania zespołu antyfosfolipidowego zalicza się więc zakrzepicę naczyń (żylną bądź tętniczą), poronienia oraz szereg innych objawów klinicznych, które wiążą się z nadkrzepliwością i zamknięciem światła naczyń. Niestety, ciągle nie do końca znamy przyczynę tego schorzenia.

Zespół Hughsa a poronienia

W kobiecym układzie rozrodczym zespół antyfosfolipidowy może być przyczyną wielu niepowodzeń położniczych. Antyfosfolipidy mają zły wpływ na funkcjonowanie błon komórkowych, dlatego mogą utrudniać zapłodnienie. APS, uniemożliwiając zagnieżdżenie się komórki jajowej w macicy, jest też przyczyną jednej czwartej poronień nawykowych – czyli takich, kiedy dochodzi do utraty trzech lub więcej następujących po sobie ciąż. Zespół Hughsa może prowadzić również do nieprawidłowości i zakrzepów w kształtującym się łożysku, co utrudnia odżywienie i dotlenienie płodu. Choroba bywa też przyczyną przedwczesnego porodu dziecka, które do tej pory rozwijało się prawidłowo, a badania nie wskazywały na żadne zagrożenia. Oprócz tego zespół antyfosfolipidowy może wywoływać wiele patologii ciąży, przedwczesne odklejenie się łożyska czy pęknięcie błon płodowych. Jak więc widzimy, negatywny wpływ schorzenia na ciążę jest ogromy. Dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnostyka i leczenie.

Rozpoznanie

Przy diagnozowaniu APS stosuje się dwa kryteria – laboratoryjne i kliniczne. Powtarzające się niepowodzenia położnicze powinny skłaniać lekarzy do przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki. Zespół Hughsa uznaje się za rozpoznany, gdy wystąpi przynajmniej jedno kryterium kliniczne i jedno kryterium laboratoryjne.