tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny

Czy byłaś w szpitalu? Może właśnie idziesz? Co Cię tam może spotkać? Jak należy się przygotować? O czym warto wiedzieć?
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny

Post autor: gosiak76 »

Diagnostyka
Ze względu na różnorodne obrazy kliniczne, postawienie diagnozy nie zawsze jest proste. W badaniu ginekologicznym możliwy jest brak odchyleń, zaś przy lokalizacji w pochwie czy na szyjce macicy zmiany są widoczne. W diagnostyce nieodzowne są badania obrazowe – ultrasonografia, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny – pozwalające na określenie lokalizacji, rozległości zmian. Inwazyjna diagnostyka opiera się na laparoskopii i pobraniu wycinków do oceny pod mikroskopem.

Zrodlo: http://www.poradnikmedyczny.pl/mod/arch ... rioza.html

Jeżeli nie występują żadne objawy endometriozy a istnieje prawdopodobieństwo jej istnienia np. w przypadku niepłodności, konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich metod diagnostycznych pozwalających na jej rozpoznanie. Prócz podstawowego badania ginekologicznego, USG, tomografii komputerowej czy też rezonansu magnetycznego, które są badaniami nieinwazyjnymi lecz nie pozwalającymi w pełni na rozpoznanie choroby, stosuje się laparoskopię. Laparoskopia możliwa dokładną ocenę zmian endometrialnych oraz pobranie materiału do badania histopatologicznego potwierdzającego rozpoznanie.

Zrodlo: http://www.grabieniec.pl/pokaz_artykul. ... tykulu=641


Diagnozowanie endometriozy
Pierwszym etapem badania, będzie badanie ginekologiczne – oglądanie narządów płciowych zewnętrznych i badanie we wziernikach. Takim sposobem można uchwycić endometriozę w pochwie, na sromie czy przegrodzie odbytniczo-pochwowej.
Jednak samym badaniem ginekologicznym, lekarz nie może stwierdzić endometriozy. Dodatkowo ginekolog wykonuje badanie USG (torbiele endometrialne jajnika) i zleca wykonanie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego (endometrioza wewnętrzna). Z badań laboratoryjnych wykonuje się oznaczenie antygenu Ca 125 w celu rozpoznania, różnicowania i wykrywania nawrotu endometriozy. Inwazyjną metodą diagnostyczną choroby jest laparoskopia.

Zrodlo: http://www.we-dwoje.pl/endometrioza;821 ... 17157.html
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny

Post autor: gosiak76 »

czy ktoras z Was miala robiona tomografie lub rezonans w celu zdiagnozowania endometriozy lub zlokalizowania jej wewnatrz organizmu ??
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny

Post autor: vwd »

mialam te badania, ale w zupelnie innym celu, byly potrzebne przy diagnozowaniu innej choroby :? B.trudno jest zdobyc skierowanie!!! b.dlugo czeka sie na termin!!! Zupelnie nie mam do tego serca, aby sie o to ponownie starac! Nie jest praktykowane, aby robic tak drogie bad. przy endo. Jesli lekarz je zleci to musi to byc b.bliski lekarz :) i miec naprawde powazne podejrzenia.
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny

Post autor: gosiak76 »

ja mialam robiony rezonans magnetyczny glowy ale to rowniez nie bylo powiazane z endo - przy moich dolegliwosciach jak bole glowy, zawroty glowy, rozmazane literki czasem, wysoka prolaktyna oraz duze oslabienie spowodowaly ze dostalam pilne skierowanie na rezonans od lekarza neurologa zeby sprawdzic czy nie mam guza przysadki mozgowej.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny

Post autor: domowniczka »

a czym sie rozni tomografia komp. od rezonansu?
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny

Post autor: gosiak76 »

Rezonans magnetyczny - badanie przyprowadzane za pomocą stałego pola magnetycznego o dużym natężeniu. W odróżnieniu od metody tomograficznej , obraz przekrojów tworzony jest z wykorzystaniem fal radiowych, a nie promieniowania rentgenowskiego.

Tomografia komputerowa - technika umożliwiająca uzyskanie wielowarstwowego obrazu badanych narządów. Wykorzystując promieniowanie lampy rentgenowskiej, tomograf tworzy szereg przekrojów składanych następnie w obraz diagnostyczny.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny

Post autor: gosiak76 »

REZONANS MAGNETYCZNY

ISTOTA BADANIA
Chory podczas badania w pozycji leżącej na plecach wprowadzany jest do tunelu o jednorodnym i stałym polu magnetycznym o wysokiej energii.
Rezonans magnetyczny wykorzystuje właściwości jąder atomu wodoru, w szczególności jego protonów (potrafią się namagnesować i wytworzyć fale radiowe, dzięki czemu uzyskiwany jest obraz).
Powstawanie obrazu:
Sam aparat oprócz pola magnetycznego, emituje fale radiowe, które docierając do pacjenta i jego poszczególnych tkanek wzbudzają w nich powstanie podobnych fal radiowych (to zjawisko nazywa się rezonansem). Umieszczone w silnym polu magnetycznym atomy wodoru, ulegają niewielkiemu namagnesowaniu, pochłaniają impulsy fal o częstotliwości radiowej oraz wysyłają impuls podczas zaniku pobudzenia. Sygnał ten, różniący się natężeniem w zależności od rodzaju tkanki, jest przetwarzany przez system komputerowy i przekształcany w obrazy interpretowane przez radiologów.
Jest to badanie całkowicie nieinwazyjne, gdyż w przeciwieństwie do innych badań radiologicznych nie wykorzystuje promieniowania rentgenowskiego, lecz nieszkodliwe dla organizmu pole magnetyczne i fale radiowe.

W angiografii rezonansu magnetycznego przy pomocy aparatu do rezonansu magnetycznego i bez użycia środka kontrastowego (w sposób nieinwazyjny) można otrzymać obraz naczyń krwionośnych i ocenić ewentualne patologie (np. tętniaki, naczynia patologiczne, itp.). Uruchamiając odpowiedni program w komputerze można uzyskać obraz układu tętnic lub żył organizmu.

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA PACJENTA DO BADANIA:
1. Uprzedzenie, że przez kilkadziesiąt minut, pacjent będzie przebywał w tunelu z silnym polem magnetycznym.
2. Małym dzieciom, osobom pobudzonym przed badaniem podaje się środki uspokajające lub nawet stosuje znieczulenie ogólne.
3. Poinformowanie pacjenta, że do pomieszczenia, w którym znajduje się aparat, nie wolno wchodzić z żadnymi metalowymi przedmiotami (np. klucze, breloczki itp.), gdyż te mogą zostać przyciągnięte przez magnes i mogą spowodować uszkodzenie aparatu lub uraz pacjenta.

Wszelkie metalowe przedmioty znajdujące się w pobliżu badanej okolicy powodują powstanie dużych zaburzeń obrazu (np. w przypadku badania oczodołów należy zmyć makijaż, w którym znajdują się drobiny metali kolorowych).

INFORMACJE, KTÓRE NALEŻY ZEBRAĆ OD PACJENTA PRZED BADANIEM:
● Posiadanie rozrusznika serca, metalowych klipsów na tętniaku w mózgu, lub innych
metalowych części w organizmie.
● Rozpoznanie wcześniej alergii lub wystąpienie w przeszłości jakichkolwiek reakcji
uczuleniowych na leki lub środki kontrastowe.
● Wyniki wszystkich poprzedzających badań.
● Klaustrofobia.
● Skłonność do krwawień (skaza krwiotoczna), w przypadku stosowania dożylnych środków
kontrastowych.


TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA
Tomograf komputerowy składa się z ruchomego stołu, na którym leży pacjent i wnętrza aparatu, tzw. gantry, w której znajduje się lampa rtg wraz z detektorami oraz z konsoli, na której programuje się i ogląda badania. Pozostałe części aparatu TK to generator wysokiej częstotliwości i komputer.

Zjawiskiem fizycznym wykorzystywanym w tomografii komputerowej jest promieniowanie X (dzięki pracy lampy emitującej promieniowanie, a poruszającej się ruchem okrężnym wokół długiej osi ciała ludzkiego -360 stopni). Promieniowanie to jest pochłaniane przez różne tkanki i części ciała w sposób zróżnicowany. Najsilniej pochłaniają je elementy kostne, słabiej - tkanki miękkie. Zmiany natężenia promieniowania w określonej warstwie ciała są rejestrowane przez detektory rozmieszczone po łuku, które odbierają promieniowanie rtg po przejściu przez ciało człowieka.
Prześwietlenie organów w tomografii komputerowej jest prześwietleniem warstwami - przekroje są wykonywane co 2-10 mm - grubość warstw zależy od wskazań wynikających z poszukiwanej patologii. Tomografia komputerowa odwzorowuje przedmioty w obraz dwuwymiarowy. Poddane dalszej obróbce komputerowej przekroje poprzeczne mogą być źródłem obrazów trójwymiarowych.
Tomografy komputerowe są wyposażone w tzw. intercom, umożliwiający komunikację głosową między pacjentem a osobą prowadzącą badanie.

Patologiczne struktury w obrębie tkanki różnią się stopniem pochłaniania promieniowania, co pozwala na ich zobrazowanie.

Aby zwiększyć kontrast pomiędzy poszczególnymi narządami poddawanymi badaniu, podaje się dożylnie związki jodowe (jonowe, np. Urografin, Uromiro lub niejonowe, np. Omnipaque, Ultravist).

POWIKŁANIA:
Reakcje uboczne po podaniu środków cieniujących:
- charakter miejscowy (ból, zaczerwienienie, uczucie gorąca w miejscu podania) lub
- charakter ogólny (działanie na nerki, układ sercowo-naczyniowy, nerwowy,
immunologiczny).

PRZYGOTOWANIE PACJENTA:
● W ciągu 4 godzin przed każdym badaniem TK, pacjent nie powinien przyjmować pokarmów stałych (odruch wymiotny po podaniu środka cieniującego). Można przyjmować leki i niewielkie ilości płynów.
● Poinformowanie pacjenta o konieczności:
- trzymania głowy w bezruchu podczas badania (około 20-30 minut),
- wstrzymania oddechu w momencie pojawienia się światła diody, co poprawia jakość
otrzymywanego obrazu,
- zgłaszania wszelkich pojawiających się dolegliwości (duszność, nudności, ból głowy, szum
w uszach).

POSTĘPOWANIE PO WYKONANIU BADANIA:
- pielęgniarka prowadzi obserwację ukierunkowaną na wystąpienie powikłań po podaniu środka cieniującego, (jeżeli był on stosowany). W związku z tym zwraca uwagę na: zaczerwienienie, obrzęk skóry, wysypkę, nudności, wymioty, zawroty głowy, osłabienie.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny

Post autor: domowniczka »

jak zwykle, rzetelnie i szybko odp. Dzieki Gosiu :)
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny

Post autor: gosiak76 »

staram sie jak moge domowniczko abyscie mogly miec jak najwiecej informacji gdyz jest to wazna sprawa pozniewaz to nie my podejmujemy decyzje co jest lepsze w diagnozie - czy rezonans czy tomografia - lekarze wiedza lepiej co lepiej zobrazuje problem w kazdym indywidualnym wypadku.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny

Post autor: vwd »

czy rezonans i tomografia sa naprawde tak drogimi bad.? Czy nie mozna ich stosowac w profilaktyce???
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny

Post autor: gosiak76 »

aparat kosztuje kilkaset tysięcy złotych, o ile nie kilka milionów i to wlicza sie w koszt badania. Wchodzą koszty obsługi informatycznej, filmowanie, przeglądy. Przy rezonansie koszty gazów szlachetnych używanych do chłodzenia.

Zrodlo: http://spolecznosc.rodzice.pl/?topic=15534.0 (wypowiedz osoby ktora pracuje na takim oddziale radiologii).

Tomografia komputerowa i rezonans są drogimi technikami diagnostycznymi i niewiele szpitali stać na kupno sprzętu, który kosztuje kilka milionów złotych.

Zrodlo: http://archiwum.polityka.pl/art/stereo- ... 81379.html

Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny to badania drogie, ale jedne z najskuteczniejszych. Dla onkologów to jedyny pewny sposób na zdiagnozowanie nowotworu mózgu, który co roku wykrywają u trzech tys. pacjentów.
- Bez tej diagnostyki wielu chorych nie miałoby szans na wygranie z nowotworem. To podstawa dzisiejszej neurologii. Ratuje życie także wtedy, gdy żadne inne badanie nie wykrywa niemal niewidocznych, ale już groźnych zmian nowotworowych w płucach czy jamie brzusznej - tłumaczy dr Iwona Maciejewska-Piwar, kierownik zakładu radiologii szpitala specjalistycznego w Pile.

Dlatego na badania finansowane przez NFZ co roku kierowanych jest ponad milion pacjentów. W zeszłym roku Fundusz wydał niemal pół mld zł na 400 tys. badań rezonansem i 725 tys. tomografem. Na płacenie z własnej kieszeni stać nielicznych - w prywatnym gabinecie tomografia kosztuje 300-500 zł, a rezonans 600-800 zł.
- By czekać krócej, pacjenci szukają więc czasem pracowni daleko od domu - przyznaje śląska konsultant ds. radiologii, dr Joanna Gibińska.

Zrodlo: http://www.emetro.pl/emetro/1,85648,861 ... dowie.html


Wydaje mi sie ze stosowane w profilaktyce wykrywania nowotworow glownie lub jakichkolwiek innych zmian ktore moga byc uwidocznione po takim badaniu, jak w sytuacji poważnego urazu głowy (wtedy tomografia), podejrzenie krwiaka pourazowego lub udaru mózgu zwłaszcza krwotoku (tez tomografia) i podejrzenie guza mózgu (wtedy bardziej rezonans jesli jest dostępny). O tym które badanie w danym przypadku robić zdecyduje najcześciej neurolog lub radiolog. Oba badania są bezpieczne i nie ma powodu się ich obawiać. Sa tez przypadki kiedy nie wolno robić rezonansu, jesli pacjent ma np rozrusznik lub jakieś metolowe implanty wszczepione np w kościach.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny

Post autor: gosiak76 »

Jestem juz po rezonansie.
Na poczatku przeprowadzono ze mna wywiad podczas ktorego musialam odpowiedziec na pytania czy nie mam zadnych rzeczy metalowych umiejscowionych w ciele a nastepnie musialam przebrac sie w kaftanik bo nie mozna miec ubran z zamkami ani stanika. Badanie trwalo 45 minut podczas ktorego caly czas bylo slychac stukanie maszyny ale otrzymalam sluchawki i moglam porozumiewac sie z technikiem podczas badania - w momencie gdy maszyna nie wydawala odglosow to pytano mnie jak sobie radze i czy jest wszystko w porzadku oraz informowano mnie ile czasu jeszcze zostane w maszynie.
Bylam jakby przypasana do lozka gdyz polozono mi specjalna uprzaz w okolicy narzadow rodnych i brzuszku gdyz badanie objelo narzady rodne oraz jame brzuszna.
Lekarz na samym koncu uwolnil mnie z lozka i spytal kiedy bede widziec sie z moim lekarzem gin/onkologiem oraz przekazal ze wyniki otrzyma moj lekarz
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny

Post autor: vwd »

super, ze jestes juz po :) teraz czekamy wspolnie na wynik :) ale huczalo w srodku, prawda?! ;)
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny

Post autor: gosiak76 »

I to jeszcze jak - na szczescie mialam sluchawki na uszach dzieki czemu to stukanie bylo przytlumione :)
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny

Post autor: domowniczka »

mozna poczuc sie jak w trumnie - trzeba stalowych nerwow i opanowania...
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny

Post autor: gosiak76 »

Nie czulam sie jak w trumnie bo moja glowa wystawala poza tubea w tunelu byla tylko czesc ktora miala zostac przebadana - ale wjezdzjac do tuby w pewnym momencie jest sie jakby w zamknietym pomieszczeniu ktore jest ciasne troszke - wtedy zastanawialam sie czy moje rece sie zmieszcza jak reszta ciala bedzie wjezdzala do srodka. Jak mnie wysuwali po badaniu to juz o tym nie myslalam ;)
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny

Post autor: vwd »

ja akurat bylam jak w trumnie, ale mialam bad. okolice blisko glowy :) tak sobie mysle, ze skoro juz przygotuja czlowieka do tego bad., to mogliby zbadac calosc ;) wiem, ze tego sie nie praktykuje, ale Gosiu... gdyby przy okazji tamtego bad. mogli stwierdzic, ze nie masz niczego zlego ani w glowie, ani w kregoslupie, ani nigdzie... od razu poczulabys sie lepiej, prawda?! ;)
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny

Post autor: gosiak76 »

Mysle ze tak bo wszystko byloby dokladnie sprawdzone. Pytanie ile czasu trzeba byloby spedzic na tym lozku wtedy. Poza tym wydaje mi sie ze glownie powinny byc przebadane osoby ktore naprawde tego potrzebuja bo gdyby badano wszystkich to naprawde koszty tych badan bylyby przeogromne.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny

Post autor: vwd »

koszty...
zycie czlowieka jest bezcenne! skoro postep techniczny pozwala nam sprawnie diagnozowac, dlaczego z tego tak slabo korzystamy?
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny

Post autor: gosiak76 »

rezonans pokazuje najmniejsze zmiany jak np. zrosty po operacji i dlatego w momencie kiedy podejrzewaja zmiany rakowe lub jakies inne, to poddaja osoby takim badaniom.
Ja np. mialam dosc lezenia 45-minutowego a nie wiem czy chcialabym lezec caly dzien pod taka maszyna gdyby mieli mi sprawdzac cale cialo.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny

Post autor: domowniczka »

gosiak76 pisze:nie wiem czy chcialabym lezec caly dzien pod taka maszyna gdyby mieli mi sprawdzac cale cialo.
ja wiem :) chialabym :) nawet trzy dni ;) a potem juz bym wiedziala co skad i po co :) tylko czy umieliby mnie leczyc???
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny

Post autor: gosiak76 »

Problem polega na tym ze trudno jest wylezec kilka minut w bezruchu a co dopiero kilka godzin lub caly dzien. W trakcie wykonywania badan nie mozna sie ruszac bo to znieksztalci wynik badania.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
ewooncia1
Ekspert
Posty: 327
Rejestracja: wtorek, 7 czerwca 2011, 12:07

Re: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny

Post autor: ewooncia1 »

Hej Dziewczyny, tak się zastanawiam nad rezonansem... Podczas poprzedniej wizyty mój lekarz coś przebąkiwał o rezonansie, ale nie zlecił tego badania, mówił że "można by zrobić" ale nie zrobił... Ja mam podobno dużo zrostów których nie widać, nie czuć podczas badania ginekologicznego, są w okolicy jelit, lekarz który mi robił laparoskopię powiedział że nieźle się tam narobiło i był przekonany że jak wydobrzeję po laparo to mnie znowu dadzą na stół... Jednak po konsultacji z innym lekarzem postanowiłam poczekać z interwencją chirurgiczną i teraz biorę Visanne, od kilku dni, zastanawiam się czy sobie prywatnie nie zrobić takiego rezonansu aby wiedzieć mniej więcej gdzie i jak duże te zrosty są, i aby później móc ocenić czy V działa, czy się coś tam zmniejszyło. Czy naciskać na lekarza aby zlecił mi to badanie? I pytanko małe - jeśli się robi badanie narządów rodnych to głowa wystaje z tego tunelu? Zdaje mi się, że nie mam klaustrofobii, ale chyba wolałabym mieć łepek na zewnątrz :D
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny

Post autor: gosiak76 »

Podczas tego badania glowa nie wystaje na zewnatrz - jest wewnatrz tunelu ale mozesz zamknac oczka ewentualnie. Ja mam zlecone badanie rezonansem magnetycznym narzady rodne przez ginekologa onkologa aby sprawdzic czy cos sie nie dzieje i czy guz na jajniku sie przypadkiem nie odnawia, Podobno takie badanie robione prywatnie jest bardzo drogie i np. rezonans jamy brzusznej i miednicy mniejszej wynosi okolo 1200 zl podczas gdy rezonans samej miednicy mniejszej wynosi 600 zl (przykladowy cennik http://www.avi.med.pl/rezonans_magnetyczny/cennik/).
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny

Post autor: agachod1 »

ewooncia1 pisze:zastanawiam się czy sobie prywatnie nie zrobić takiego rezonansu aby wiedzieć mniej więcej gdzie i jak duże te zrosty są, i aby później móc ocenić czy V działa, czy się coś tam zmniejszyło.
Moim zdaniem szkoda pieniedzy. Jezeli lekarz sugeruje ci nastepna laparo, to znaczy ze ma ku temu powody. Ja lecze sie V. od prawie dwoch lat i u mnie to nie przynosi rezultatow. Tez mam zrosty na jelitach i dodatkowo endo w zat. Douglasa. Powinnam miec operacje juz poltora roku temu, ale w miedzyczasie pojawil sie u mnie inny problem, ktory jak sie pozniej okazalo tez jest powiazany z endo i teraz czeka mnie kolonoskopia, a potem pewnie operacja. W twoim przypadku wszystko zalezy od tego jak sie bedziesz czula. Mnie po ostatniej laparo powiedziano, ze jezeli nie odczuwam zadnych objawow, to na razie sie wstrzymamy. To mnie zmylilo i uznalam, ze nie ma sensu sie ciac skoro czuje sie niezle. Niestety, wedlug powiedzenia, co sie odwlecze, to nie uciecze, i tak trafie na stol.
Zycze ci duzo cierpliwosci. Nic nie rob na wlasna reke. Ja mialam dwie laparoskopie i zyje. Uwaznie obserwuj swoj organizm. Jezeli bedziesz sie czula dobrze, moze faktycznie nastepna laparo nie bedzie konieczna. Nawet jezeli masz zrosty, brak dolegliwosci bolowych bedzie oznaczac, ze sa one w miejscu, w ktorym ci absolutnie nie przeszkadzaja. Mam nadzieje, ze V. ci pomoze i bedziesz mogla na nowo zaczac cieszyc sie zyciem. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny

Post autor: gosiak76 »

ewooncia1 pisze:zastanawiam się czy sobie prywatnie nie zrobić takiego rezonansu aby wiedzieć mniej więcej gdzie i jak duże te zrosty są, i aby później móc ocenić czy V działa, czy się coś tam zmniejszyło
Co do rezonansu i zrostow to moze byc i taka sytuacja ze podczas rezonansu nie beda uwidocznione zrosty - w srode na ten temat dowiedzialam sie od mojej pielegniarki klinicznej ze moze byc i taka sytuacja ze rezonans moze nie uchwycic zrostow. Czy myslalas co wtedy - podejrzewam ze zastanawialabys sie nad ta suma pieniedzy wydana tylko po to by dowiedziec sie ze nic nie ma w obrazie MRI - pewnie bys sie zdenerwowala. Wiec zanim podejmiesz decyzje nad takim prywatnym badaniem to zbierz troszke informacji zebys nie stwierdzila ze wyrzucilas na marne pieniadze i nadal nic nie wiesz.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
magma
Ekspert
Posty: 865
Rejestracja: poniedziałek, 26 marca 2012, 15:00

Re: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny

Post autor: magma »

Rezonansu nie miałam, ale tomografię tak...więc opowiem co i jak z mojego pkt widzenia:

Wstrzemięźliwośc od jedzenia 6h przed badaniem, można pić tylko wodę niegazowaną. Zdejmujemy wszystkie świecidełka, klamry itp

Moja tomografia obejmowała jamę brzuszną.

W przychodni:
1.kontrast do wypicia (smak anyzkowy, w miarę upijania robi się nieco dziwnie, ale to nic nieprzyjemnego) , trzeba po nim odczekać 30 minut

2. kładziemy się na długim stole, ja odkrywałam brzuch ("dla dokładniejszego obrazu"),
robią wkłucie (wenflon), w trakcie badania podawany jest tą drogą kontrast dożylny.
Ręce równo, wyciągnięte nad głową.

Samo badanie trwało ok.20 min. nie była to "trumna", o ktorej pisałyście a jedynie "obrączka" która przesuwała się w trakcie badania...a może to ja się przesuwałam...a może raz ja raz obrączka... :lol:
co jakis czas słyszysz komendę" prosze nabrać powietrza, nie oddychać" a po chwili "już mozna oddychać" uffff :)

W miare jak kontrast spływa do zyły czujesz gorzki smak w ustach i nagle pali całe ciało, na krotko...robi się b.gorąco...ale nie było nieprzyjemnie :) (pielegniarka uprzedziła o tym efekcie specjalnym, w innym razie zaniepokoiłoby mnie to bardzo)

Generalnie...badanie ktorego nie trzeba się bać...
Jedyna obawa to jego wynik, ale to już inna "bajka"

Cena 380zł (brzuch, z kontrastem). Cena zależy od częsci ciała, ktorą chcemy zbadać i ilości podanego kontrastu.
Czas oczekiwania na NFZ w tym samym miejscu: 2 msc-e...!!! (bez 6 dni)


o tym co pokazał tomograf a czego nie poinformuję niebawem...;)
Swoją drogą ciekawe czy pokaże zrosty, ktorych jestem "szczęśliwą" posiadaczką...

Pozdrawiam!
:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Szpital - operacje, badania...”