Strona 1 z 1

Co to jest Adenomioza?

: piątek, 19 sierpnia 2011, 12:58
autor: Karolina
Adenomioza - prof. zw. dr hab. n. med. Mariana Goluda, Wrocław 2003:

Adenomioza jako oddzielna jednostka chorobowa została opisana po raz pierwszy w 1860 roku przez Rokitanskyego.

Jednak dotychczas endometriozę kobiecych narządów płciowych dzielono na dwa typy :
•endometriosis genitalis interna z ogniskami głęboko w błonie macicy
•endometriosis genitalis externa z wszczepami endometrium poza mięśniem macicy.

Obecnie autorzy, głównie amerykańscy, traktują te dwa typy endometriozy jako oddzielne jednostki chorobowe. Endometriosis genitalis interna nazywana jest adenomiozą (adenomyosis). Około 15% kobiet chorych na endometriozę zmaga się również z adenomiozą aczkolwiek charakteryzuje się inną patogenezą i symptomami.

Adenomioza występuje najczęściej między 40 i 50 rokiem życia, zakres jej obecności waha się jednak między 27 a 85 rokiem życia. Zwykle rozpoznawana jest u kobiet, które rodziły w środkowym lub późnym okresie reprodukcji. Znany jest jednak przypadek 19-letniej niepłodnej kobiety z adenomiozą.

Więcej na Adenomioza.pl

Re: Co to jest Adenomioza?

: piątek, 19 sierpnia 2011, 13:04
autor: vwd
ojej, ale Cie dawno nie widzialam :) Witaj :)

Re: Co to jest Adenomioza?

: wtorek, 5 czerwca 2012, 16:39
autor: alaa
Poczytałam;) ale małoo nadal;)

Re: Co to jest Adenomioza?

: niedziela, 24 czerwca 2012, 00:49
autor: Viktoria
Karolina pisze: Zwykle rozpoznawana jest u kobiet, które rodziły w środkowym lub późnym okresie reprodukcji. Znany jest jednak przypadek 19-letniej niepłodnej kobiety z adenomiozą.


Mi w wieku 16 lat zdiagnozowano adenomioze. Czeka na mnie księga guinessa ? ;)

Re: Co to jest Adenomioza?

: niedziela, 1 lipca 2012, 23:09
autor: gosiak76
Adenomioza - Choć od przeszło 140 lat adenomioza stanowi przedmiot wielu specjalistycznych badań, nadal pozostaje chorobą tajemniczą i niedokońca nieodkrytą. Mimo że wiedza na jej temat poszerza się z roku na rok, nadal nie są znane wszystkie przyczyny jej występowania oraz następstwa, jakie może powodować. Istnieje zaledwie kilka głównych objawów, których obecność u pacjentki daje lekarzowi względną pewność, że cierpi ona właśnie na tę chorobę. Bardzo wiele jest natomiast objawów mniejszych i pobocznych, które mogą, ale wcale nie muszą, ją oznaczać. Adenomiozy lekarze nadal się uczą i w stosunku do niej mogą wysuwać jedynie przypuszczenia.

Jest ona dolegliwością, która dotyka najczęściej kobiety w przedziale wiekowym od 40 do 50 lat, które wielokrotnie rodziły i znajdują się w okresie przedmenopauzalnym. Choć często też występuje u kobiet w innym wieku.

Podstawowe pytanie: Co odróżnia adenomiozę od endometriozy?

Jeszcze do niedawna adenomioza przez większość lekarzy była dość mylnie utożsamiana z inną równie zagadkową chorobą – endometriozą, której istotnie jest pochodną. W obu przypadkach choroba polega na tym, że w różnych narządach kobiecego organizmu tworzy się błona śluzowa trzonu macicy, fachowo nazywana endometrium. Przybiera ona postać charakterystycznych naciekających gruczołów, guzków lub narośli.

Tym, co odróżnia adenomiozę od endometriozy, jest lokalizacja ognisk endometrium.
W przypadku adenomiozy niechciane gruczoły występują głęboko w błonie mięśniowej, podczas gdy gruczoły zlokalizowane poza nią, określane są mianem endometriozy.

Choć mogłoby się wydawać, że we wskazanym podziale nie ma większej różnicy, od pewnego czasu lekarze stanowczo opowiadają się za separowaniem obu pojęć. Przemawia za tym nie tylko fakt, że adenomioza diagnozowana jest u pacjentek znacznie częściej, ale przede wszystkim to, że wspomniane choroby mają inne przyczyny, objawy i sposoby leczenia.

Miejsce występowania Adenomiozy

Ze względu na miejsce występowania w narządach płciowych ognisk endometrium, wyróżniamy cztery rodzaje adenomiozy:
•adenomiozę macicy (charakteryzują ją największe rozmiary gruczolaków)
•adenomiozę jajowodów
•adenomiozę pochwy
•adenomiozę przymacicznego układu łącznotkankowo-mięśniowego.

Są sytuacje, kiedy Adenomioza znacznie uszkadza narządy płciowe i uniemożliwia ich prawidłowe funkcjonowanie, ponieważ wiąże się z wspomnianymi wcześniej głębokimi naciekami powstałych zmian, gruczołów i narośli. W związku z tymi powikłaniami funkcjonowania narządów płciowych może ona prowadzić w niektórych przypadkach do problemów z płodnością. Rozpoznanie choroby i prawidłowe leczenie nie jest łatwe i często stanowi dla lekarza spory problem.

Ważne
•Zawsze należy pamiętać, że każdy przebieg Adenomiozy ma charakter indywidualny i specyficzny dla każdego pacjenta. Procedura diagnozy jest istotnym elementem pozwalającym na ustalenie prawidłowego leczenia. W każdym konkretnym przypadku leczenie może być inne. To powoduje, że zanim podejmie się jakiekolwiek kroki w leczeniu - należy ten fakt ustalić z lekarzem specjalistą, który zajmuje się leczeniem adenomiozy, bądź endometriozy.
•Leczenie najczęściej polega na stałym kontakcie z lekarzem, przyjmowaniem leków oraz okresowymi badaniami kontrolnymi takimi jak USG, USG dopochwowe lub innymi badaniami pozwalającymi na monitorowanie stanu pacjenta.
•Ważne jest też, aby tego problemu nie bagatelizować, gdyż niekontrolowany proces chorobowy może prowadzić do zmian, które mogą być niemożliwe do odwrócenia.

Zrodlo: http://adenomioza.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=55&Itemid=33

Re: Co to jest Adenomioza?

: poniedziałek, 5 listopada 2012, 13:35
autor: vwd
Witaj Tess :) a moze przy okazji, opowiesz nam cos o sobie... pozdrawiam :)

Re: Co to jest Adenomioza?

: poniedziałek, 15 kwietnia 2013, 15:07
autor: Olik
Mam Adenomiozę.
Nigdy wcześniej nie słyszałam tej nazwy.
Teraz znam już mojego wroga.

Re: Co to jest Adenomioza?

: poniedziałek, 15 kwietnia 2013, 16:28
autor: gosiak76
Dobrze ze zebralas informacje gdyz teraz wiesz z czym masz do czynienia i jak walczyc. Mam nadzieje ze sa to pomocne informacje. Pozdrawiam.

Re: Co to jest Adenomioza?

: wtorek, 9 czerwca 2015, 14:51
autor: vwd
Karolina pisze:[
Karolinko, nie moge znalezc Twojej historii, wiec napisze tutaj : moc najlepszych zyczen z okazji Twoich urodzin :) Wypadaja akurat 9 czerwca, prawda?! Co u Ciebie?