Endometrioza - choroba ktora wyleczyc moze ciaza

Awatar użytkownika
gosiak76
Moderator
Moderator
Posty: 7373
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 09:37

Endometrioza - choroba ktora wyleczyc moze ciaza

Postautor: gosiak76 » poniedziałek, 29 sierpnia 2011, 22:28

Endometrioza to tajemnicza, nie do końca jeszcze zbadana choroba młodych kobiet. Szacuje się, że zapada na nią około 5-7 % kobiet, z czego aż 75% młodych, w wieku od 25 do 40 lat. Endometrioza to inaczej zewnętrzna gruczolistość macicy. Choroba ta jest ściśle związana ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety podczas cyklu miesiączkowego.

U zdrowej kobiety, podczas ostatniej fazy cyklu, błona śluzowa wyściełająca wnętrze macicy (endometrium) złuszcza się i zostaje wydalona z organizmu wraz z krwią menstruacyjną. W przypadku kobiet cierpiących na endometriozę złuszczające się fragmenty śluzówki z niewiadomych przyczyn trafiają do krwioobiegu i wędrują do różnych narządów - jajników, jajowodów, tylnej lub przedniej części macicy, a nawet do płuc czy serca. Takie oderwane fragmenty osiedlają się w nowych lokacjach i zachowują jak nowe, malutkie, osobne macice. Reagują na zmiany hormonalne związane z cyklem menstruacyjnym - złuszczają się i krwawią. Krew nie może zostać odprowadzona, gromadzi się więc, zamienia w skrzepy, torbiele i guzki, które każdego miesiąca powiększają swoje rozmiary i nie tylko sprawiają chorej ból, ale mogą stać się przyczyną bezpowrotnego zniszczenia objętych chorobą narządów. Skutkiem endometriozy jajników i jajowodów jest bardzo często niepłodność.

Przyczyny choroby nie są właściwie znane. Brane pod uwagę są różne teorie, na przykład immunologiczna (zmiany chorobowe następują w wyniku upośledzenia odporności oraz reakcji organizmu pacjentki na bodźce antygenowe endometrium, głównie trofoblastu), metaplastyczna (następują nieprawidłowe zmiany czynności i struktury komórek, które są odmienne od macierzystych), implantacja (przypuszcza się, że przyczyną jest wszczepienie i zagnieżdżenie się komórek endometrium - do ich rozsiania poza macicą może także dojść np. podczas ginekologicznego zabiegu operacyjnego). Wciąż trwają badania nad przyczynami powstawania tej choroby.

Nie ma natomiast wątpliwości, kiedy kobieta powinna zgłosić się do lekarza. Niepokojącymi objawami mogą być:
---bardzo bolesne miesiączki, a także ból w podbrzuszu już kilka dni przed rozpoczęciem krwawienia
---wydłużony cykl (nawet do 40-50 dni) oraz krwawienia dłuższe niż 7 dni
---obfite krwawienia menstruacyjne (a także krew w moczu lub kale)
---ból podczas współżycia i badania ginekologicznego
---kłopoty z zajściem w ciążę

Im dłużej trwa choroba, tym bardziej staje się zaawansowana i trudna w leczeniu. Lekarze wyróżniają cztery stadia endometriozy. Stopień I to najłagodniejsza postać choroby - w jajowodach i jajnikach występują niewielkie, mniejsze niż 5 mm zrosty. Natomiast stopień IV to już bardzo poważne zmiany chorobowe - nieruchoma macica przyrośnięta w tyłozgięciu i wypełniona przez przyrośnięte jelito lub przemieszczona ku tyłowi, jelita w zrostach z otrzewną zagłębienia odbytniczo-macicznego, więzadeł odbytniczo-macicznych lub trzonu macicy. Procesem chorobowym objęte są już także wyrostek robaczkowy i pęcherz moczowy.

Leczenie zależy od stopnia rozwoju choroby. W pierwszym etapie najlepszą metodą jest zablokowanie na jakiś czas funkcji jajników i wstrzymanie miesiączki. Komórki endometrium obumierają i choroba nie posuwa się do przodu (a już istniejące zmiany w postaci guzków i torbieli stopniowo zanikają). Wielu lekarzy proponuje najbardziej naturalną metodę zatrzymania cyklu, czyli zajście w ciążę. Jeżeli jest to z jakiegoś powodu niemożliwe (zmiany są zbyt duże lub pacjentka nie chce mieć dzieci), pacjentce podaje się hormony, które wywołają u niej "sztuczną ciążę". Jeżeli leczenie zachowawcze jest nieskuteczne, pozostaje jedynie zabieg chirurgiczny. Jeżeli pacjentka chciałaby w przyszłości zajść w ciąże, operacja z reguły jest nieunikniona, gdyż konieczne jest usunięcie zrostów. Po operacji, nawet całkowicie udanej, w ciążę zachodzi jedynie ok. 30% pacjentek.
Choroba ta bardzo często powraca, więc zarówno po leczeniu zachowawczym, jak i chirurgicznym pacjentka musi przyjmować leki zapobiegające nawrotom choroby.

Zrodlo: www_zdrowie.eurocity.pl/?v=art&s=93&tekst=769
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz

vwd
Moderator
Moderator
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 13:24

Re: Endometrioza - choroba ktora wyleczyc moze ciaza

Postautor: vwd » poniedziałek, 5 września 2011, 14:44

tytul jest niestety nieprawda
Ciaza nie wyleczy z endo, moze zaleczyc, moze uspic, moze odwlec w czasie...
Bylam w ciazy, dlaczego nadal jestem chora?!

Awatar użytkownika
gosiak76
Moderator
Moderator
Posty: 7373
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 09:37

Re: Endometrioza - choroba ktora wyleczyc moze ciaza

Postautor: gosiak76 » poniedziałek, 5 września 2011, 23:25

Tez w to nie wierze ale znalazlam wlasnie taki artykul i pomyslalam ze warty jest przeprowadzenia dyskusji w tej kwestii.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz


Wróć do „Literatura, prasa i TV o endometriozie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości