Kolonoskopia

Masz problem? Zapytaj - może ktoś zna odpowiedź!
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Kolonoskopia

Post autor: gosiak76 »

Zależnie od zakresu wziernikowania dolnego odcinka przewodu pokarmowego i zastosowania sprzętu wyróżnia się następujące badania endoskopowe:
Anoskopia - wziernikowanie kanału odbytu i końcowego odcinka odbytnicy,
Rektoskopia - wziernikowanie odbytnicy,
Rektoromanoskopia - to rektoskopia rozszerzona o badanie końcowego odcinka esicy,
Sigmoidoskopia - wziernikowanie końcowego odcinka jelita grubego z esicą włącznie,
Kolonoskopia - wziernikowanie całego jelita grubego.

TEORETYCZNE I TECHNICZNE PODSTAWY BADANIA
Badanie polega na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika i obejrzeniu całego jelita grubego. Do tego celu służy giętki instrument zwany kolonoskopem, który jest zbudowany podobnie jak fiberoskop do diagnostyki górnego odcinka przewodu pokarmowego. Jego długość sięga od 130 do 200 cm.
Podstawowym elementem budowy kolonoskopu jest włókno szklane. Kilkadziesiąt tysięcy włókien szklanych o średnicy 15 - 20 mm tworzy światłowód. Jedna wiązka włókien szklanych przewodzi światło z zasilacza przez całą długość instrumentu do wnętrza jelita grubego. Natomiast drugą wiązką - odpowiednio uporządkowaną, zwaną obrazowodem - obraz z wnętrza jelita jest doprowadzany poprzez okular do oka badającego lekarza. Obecnie tzw. tory wizyjne umożliwiają przedstawienie obrazu z wnętrza przewodu pokarmowego w powiększeniu na kolorowym monitorze. Obiektyw wziernika kolonoskopu znajdującego się w jelicie jest skierowany wzdłuż osi długiej instrumentu (tzw. optyka wprostna lub osiowa). W rękojeści kolonoskopu mieszczą się pokrętła umożliwiające zdalne poruszanie przeciwległą końcówką instrumentu we wszystkich kierunkach. Aby umożliwić dokładną obserwację jelita grubego, trzeba czasami rozciągnąć jego ściany niewielką ilością wpompowanego powietrza. Odpowiednie kanały kolonoskopu oprócz pompowania powietrza umożliwiają także zmywanie obiektywu, odsysanie płynnej treści z jelita oraz wprowadzenie dodatkowego oprzyrządowania.

CZEMU SŁUŻY BADANIE?
Badanie ma na celu ocenę morfologiczną powierzchni błony śluzowej jelita grubego. Przy użyciu dodatkowych instrumentów istnieje możliwość pobrania wycinków śluzówki do badania histopatologicznego i wykonania zabiegów endoskopowych (polipektomii [wycięcia polipów], tamowania krwotoków i innych). Wykonanie tych zabiegów często umożliwia pacjentowi uniknięcie operacji chirurgicznej i w rezultacie skrócenie jego pobytu w szpitalu.

WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA
- niewyjaśnione krwawienie z odbytu w czasie rektoskopii (samo stwierdzenie u chorych żylaków odbytu nie zwalnia lekarza z szukania innych przyczyn).
- wątpliwości lub podejrzenie tzw. zmian organicznych w badaniu kontrastowym jelita grubego.
- brak zmian w badaniu radiologicznym jelita grubego, przy utrzymywaniu się takich objawów jak bóle i parcie na stolec oraz biegunka.
- kontrola po leczeniu operacyjnym jelita grubego, polipektomii kolonoskopowej, ocena wyników leczenia farmakologicznego.
- stany uznane za przednowotworowe
- wskazania do zabiegu endoskopowego (usunięcia polipa, ciała obcego, tamowania krwawienia).

Badanie jest wykonywane na zlecenie lekarza

BADANIA POPRZEDZAJĄCE
Badanie per rectum.

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA DO BADANIA
Przez 3 doby przed zabiegiem należy stosować dietę płynną, bezresztkową (herbata z cukrem, soki i galaretki owocowe, buliony). Wieczorem przed badaniem pacjent powinien wypić 25 ml oleju rycynowego lub płynnej parafiny. Przez 3-4 godziny przed badaniem wykonuje się głęboki wlew czyszczący (lewatywę) z 1 litra letniej wody, najlepiej o temperaturze 25-30° C.

Ułożenie ciała pacjenta podczas wlewu czyszczącego (lewatywy)
Przez 3 doby przed zabiegiem należy stosować dietę płynną, bezresztkową (herbata z cukrem, soki i galaretki owocowe, buliony). Wieczorem przed badaniem pacjent powinien wypić 25 ml oleju rycynowego lub płynnej parafiny. Przez 3-4 godziny przed badaniem wykonuje się głęboki wlew czyszczący (lewatywę) z 1 litra letniej wody, najlepiej o temperaturze 25-30° C. Lewatywę wykonuje się często przy pomocy innej osoby, ale możliwe jest wykonanie tej czynności przez samego pacjenta. W tym celu należy ułożyć się na lewym boku, podkładając wałek pod pośladki. Wcześniej wygotowaną kankę łączy się gumową rurką z irygatorem. Po wypełnieniu wszystkich wymienionych wyżej czynności przygotowawczych, wodą lub roztworem zaleconym przez lekarza zakręca się zacisk kanki, którą następnie się wazelinuje lub pokrywa innym środkiem "poślizgowym" np. żelem.
Po rozchyleniu pośladków i wprowadzeniu kanki na głębokość do 10 cm do odbytnicy, unosi się wysoko irygator - tak jak pozwala na to długość gumowej rurki (Ryc. 2-14). Wtedy należy zwolnić zacisk kanki. Po spłynięciu wody usuwa się kankę z odbytnicy. Następnie należy obrócić się na prawy bok i po kilku lub kilkunastu minutach następuje wypróżnienie. Z chwilą wystąpienia parcia usuwa się spod pośladków wsunięty wcześniej wałek. Wlewy czyszczące (lewatywy) powtarza się tyle razy, aż wydalona woda jest "czysta".

Możliwe są również inne sposoby przygotowania do badania, które mogą być zalecone pacjentowi przez lekarza:
24 godzinny
Przez 24 godziny przed badaniem pacjent przyjmuje wyłącznie płyny. Rano i wieczorem dzień przed badaniem pacjent przyjmuje doustnie 125 ml 25% roztworu siarczanu magnezu. Rano w dniu badania wykonuje się wlewy czyszczące w ułożeniu na lewym boku. W czasie wlewu należy obracać się na brzuch, aby płyn dotarł do prawej okrężnicy i kątnicy.

Kilkunastogodzinny
W tym czasie pacjent przyjmuje wyłącznie płyny. Okres przygotowania rozpoczyna się wypiciem około 200 ml (lub więcej) 70% mannitolu (sorbitolu). W przypadku niedostatecznego efektu czyszczącego (gdy treść z odbytnicy zawiera masy kałowe) wykonuje się lewatywy do czasu aż wydalana treść jest "czysta".
Uwaga! Przy wszystkich sposobach przygotowania do badania, w których stosuje się doustne środki przeczyszczające, ważne jest wypicie odpowiedniej ilości płynów, aby nie doszło do ich deficytu w ustroju. Należy o tym pamiętać szczególnie u osób w starszym wieku, u których może zaniknąć fizjologiczny odruch pragnienia, będący dobrym sygnałem potrzeby uzupełnienia płynu w ustroju.
Badanie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Wskazane jest również podanie środka uspokajającego. Przy badaniu dzieci może zaistnieć konieczność znieczulenia ogólnego.

OPIS BADANIA
Pierwszym etapem jest podanie dożylnie lub domięśniowo środków uspokajających w połączeniu z środkiem przeciwbólowym. Tuż przed badaniem pacjent rozbiera się (od pasa w dół) i następnie układa się w pozycji leżącej na plecach lub lewym boku. Następnie badający wsuwa do odbytnicy pacjenta końcówkę kolonoskopu uprzednio zwilżoną żelem i stopniowo przesuwa ją wzdłuż jelita grubego. Badający kontroluje poprzez wziernik ruch kolonoskopu w jelicie. Zdarza się, że w czasie badania pacjent jest kilkakrotnie proszony o zmianę ułożenia ciała. Badanie zwykle bywa mniej lub bardziej bolesne wskutek naciągania krezki jelita przy pokonywaniu oporów podczas przesuwania wziernika. W czasie badania pacjent nie powinien wstrzymywać gazów.

Wynik badania przekazywany jest w formie opisu.

CZAS
Badanie trwa do kilkudziesięciu minut

INFORMACJE, KTÓRE NALEŻY ZGŁOSIĆ WYKONUJĄCEMU BADANIE
Przed badaniem
- nasilenie objawów choroby niedokrwiennej serca.
- nadciśnienie tętnicze.
- tętniak aorty.
- duszność w spoczynku.
- skłonność do krwawień (skaza krwotoczna).
- ciąża.
- krwawienie miesiączkowe, jeśli występuje w danej chwili.
- uczulenie na leki.
- jaskra.
- choroby psychiczne.
W czasie badania
- wszelkie nagłe dolegliwości (ból brzucha, klatki piersiowej, duszność, nudności).

JAK NALEŻY ZACHOWYWAĆ SIĘ PO BADANIU ?
Nie należy wstrzymywać gazów. Wiąże się to z szybszym ustąpieniem wzdęcia brzucha i dolegliwości bólowych.

MOŻLIWE POWIKŁANIA PO BADANIU
Występują bardzo rzadko (krwawienie i to zwykle niewielkie, nie wymagające leczenia; wyjątkowo przebicie jelita).

Badanie może być powtarzane wielokrotnie. Wykonywane u pacjentów w każdym wieku. Może być wykonywane u kobiet ciężarnych, ale należy unikać wykonywania badania w II i III trymestrze ciąży.

Zrodlo: http://www.zdrowie.med.pl/uk_trawienny/ ... kopia.html
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Kolonoskopia

Post autor: gosiak76 »

CO TO JEST KOLONOSKOPIA ?
Kolonoskopia jest to badanie, które umożliwia obejrzenie śluzówki jelita grubego. Kolonoskopia jest zwykle wykonywana w szpitalu, w przeznaczonym do tego pokoju zabiegowym. Miękki, giętki instrument grubości palca wskazujcego wprowadzany jest przez odbyt do jelita grubego.

W JAKIM CELU WYKONUJE SIĘ KOLONOSKOPIĘ ?
Kolonoskopię wykonuje się
1) jako badanie profilaktyczne raka jelta grubego,
2) u pacjentów którzy mają polipy jelita grubego lub mieli wcześniej usuwane polipy jelita grubego,
3) przed lub po niektórych zabiegach chirurgicznych,
4) do diagnostyki zaburzeń oddawania stolca lub krwawienia z odbytu,
5) do diagnozowania zmian w śluzówce jelita powodowanych przez choroby zapalne jelita grubego.

JAKIE PRZYGOTOWANIE JEST WYMAGANE PRZED BADANIEM ?
Jelito grube musi byc dokładnie wyczyszczone ze stolca przed kolonoskopią. Przygotowanie polega na spożywaniu specjalnych preparatów czyszczących jelito grube, diecie płynnej, zażywaniu leków przeczyszczających i wykonywaniu zaleconych enemas (lewatyw) przed badaniem. Twój lekarz udzieli Ci szczegółowych instrukcji dotyczących przygotowania jelita.

Dokładnie stousuj się do zaleceń lekarza. W sytuacji gdy jelito nie jest odpowiednio przygotowane kolonoskopia może sie stać niebezpieczna, lub badanie może zostać przełożne. Jeżeli nie jesteś w stanie wypełnić instrukcji dotyczących przygotowania jelita skontaktuj się z lekarzem.

Podczas przygotowania większośc leków może być zażywana jak dotychczas. Jednakże należy poinformać lekarza o zażywanych lekach szczególnie jeżeli jest to Aspiryna, Witamina E , niesterydowe środki preciwzapalne lub insulina. Jeżeli zwykle zażywasz antybiotyki przed zabiegami stomatologicznym poinformuj o tym swojego lekarza gdyż możesz również wymagać antybiotyku przed kolonoskopią.

Kolonoskopię wykonuje się zwykle po podaniu środków uspokajających więc potrzebna jest osoba która odwiezie Cię do domu po zabiegu. Środki uspokajające mogą uposledzać Twoje odruchy więc nie prowadź samochodu ani innych urządzeń w dniu badania.

CZEGO MOŻNA SIĘ SPODZIEWAĆ PODCZAS KOLONOSKOPII ?
Zwykle badanie jest dobrze tolerowane przez pacjentów, możesz odczuwać parcie, wzdęcia, kolkę podczas wykonywania badania. Lekarz poda ci dożylnie leki uspokajające które pozwolą Ci lepiej znieść badanie. Badanie jest wykonywane w pozycji na wznak lub na boku. Podczas wprowadzania i wyjmowania instrumentu sluzówka jelita jest dokładnie oglądana przez lekarza. Badanie trwa 15 do 60 minut. W rzadkich przypadkach lekarz nie może uwidocznić całego jelita i zleca wówczas badanie dodatkowe - barium enema lub CT.

CO W PRYPADKU JEŻELI KOLONOSKOPIA WYKAŻE PATOLOGIĘ?
Jeżeli lekarz podczas badania zauważa podejrzaną okolicę może wykonać biopsję którą przesyła do badania histpatologicznego. Znajdowane polipy zwykle usuwa sie podczas badania. Większość polipów ma character łagodny ale określane jest to dopiero po badaniu mikroskopowym. Polipy usuwa się używając koagulacji lub specjalnej pętli. Jeżeli polipów jest wiele lub mają one duże rozmiary do ich usunięcia może być wymagane kilka badań kolonoskopowych.

Miejsca krwawienia mogą być zidentyfikowane podczas kolonoskopii i ostrzyknięte specjalnymi preparatami obliterującymi lub skoagulowane. Usuwanie polipów jest ważnym elemetem zapobiegania rakowi jelita grubego.

PO KOLONOSKOPII ?
Po badaniu lekarz wyjasni ci wyniki. Po badaniu możesz odczuwać wzdęcia i kurcze powodowane przez powietrze wprowadzone do jelita podczas badania. Uczucie to mija po oddaniu wiatrów. Po badaniu możesz odżywiać się i powrócić do normalnej aktywności życiowej tego samego dnia. Nie powinieneś prowadzić samochodu lub innych urządzeń w dniu badania gdyż środki uspokajające mogą upośledzać twoje odruchy.

Jeżeli ortzymałeś środki uspokajające to pozostaniesz pod obserwacją przez 1-2 godziny. Będziesz potrzebował kogoś kto odwiezie Cię do domu po zabiegu. Jeżeli nie pamietasz instrukcji które lekarz przekazał Ci po badaniu skontaktuj się z nim nastepnego dnia.

Jeżeli podczas badania wykryto polipy będziesz wymagał/a kontrolnej kolonoskopii. Lekarz poinformuje Cię kiedy powinno wykonać się kontrolne badanie.

JAKIE SĄ POWIKŁANIA BADANIA ?
Kolonoskopia i biopsja są badaniami bezpiecznymi w rękach doświadczonego endoskopisty. Komplikacje są rzadkie jednakże mogą wystąpić. Należa do nich krwawienie z miejsca biopsji lub polipektomii oraz perforacja jelita. Perforacja może wymagać zabiegu operacyjnego do zaopatrzenia miejsca perforacji. Transfuzje krwi po badaniu kolonoskopwym należą do radkości. Bardzo rzadko występuja objawy uboczne po podaniu leków uspokajających. Również w miejscu wkłucia do żyły może powstać bolesne zgrubienie. Do złagodzenia dolegliwośi stosuje się ciepły, wilgotny okład na miejsce wkłucia.

W przypadku gdy wystepują objawy takie jak: ból brzucha, gorączka, dreszcze lub krwawienie z odbytu w ilości wiecej niż pół szklanki należy skontaktować się niezwłocznie z lekarzem. Podkrwawiania z odbytu mogą trwać do kilku dni po badaniu.

Zrodlo: http://www.sages.org/publication/id/PI04P/
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Kolonoskopia

Post autor: gosiak76 »

Ilustracja kolonoskopii
kolonoskopia - badanie
kolonoskopia - badanie
kolonoskopia.jpg (16.61 KiB) Przejrzano 15220 razy
Zrodlo: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kolonoskopia
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Kolonoskopia

Post autor: gosiak76 »

Dzis zadzwonilam na oddzial endoskopii zeby potwierdzic moja wizyte a przy okazji moglam dopytac sie o kilka rzeczy ktore mnie nurtowaly a mianowicie odnosnie:
1) czy moge brac tabletki antykoncepcyjne i leki przeciwbolowe czy musze zaprzestac na jakis czas przed badaniem - odpowiedz jest taka ze moge brac jak biore je normalnie
2) odnosnie sytuacji co sie stanie jezeli nikt nie bedzie mogl mnie odebrac ze szpitala po kolonoskopii - powiedziano mi ze zamiast sedacji (podania lekow i znieczulenia poprzez wenflon) otrzymam srodki znieczulajace w postaci gazu poprzez maske i jak wszystko odejdzie po zabiegu to bede mogla isc do domku
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Kolonoskopia

Post autor: gosiak76 »

U mnie jest cos takiego ze mam miec kolonoskopie ze wzgledu na problemy z jelitem i bole znajdujace sie gleboko w pepku oraz ponizej ktore sa stalymi bolami a dodatkowo problemy ginekologiczne w postaci wczesniejszego guza zaowocowaly u mnie kolonoskopia wiec zastanawialo mnie czy wyniki histo-pato wziac czy tylko powiedziec ze wycieto mi to i ze nastapily takie problemy. W sumie podano mi zebym wziela ze soba informacje na temat lekow ktore przyjmowalam badz przyjmuje ale wiem ze pytaja sie tez o inne procedury i zabiegi ktore sie mialo przeprowadzane w obrebie jamy brzusznej.
Wiem ze kolonoskop ma kamerke na samym koncu ktory jest wprowadzany do odbytu i moga sobie obserwowac - w tym urzadzeniu sa dodatkowe otwory na wprowadzenie dodatkwych instrumentow w celu pobrania wycinkow badz usuniecia polipow.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Kolonoskopia

Post autor: gosiak76 »

Dzien przed badaniem kolonoskopowym nalezy przestrzegac zaleconej diety a pozniej jak w moim przypadku gdy mam ustalona kolonoskopie w godzinach popoludniowych to nie moge nic jesc od godz. 13 w dniu poprzedzajacym badanie.

Produkty ktore moge spozywac do godz. 13 w czasie lunchu to:
biale mieso, kurczak ale bez skorki, grillowana badz gotowana rybe, ser, jajka, tofu, lody bez zadnych dodatkow, czysta galaretke (unikac czerwonej badz z czarnej porzeczki), maslo, margaryna, bialy chleb, ryz, gotowane ziemniaki badz purre ziemniaczane, woda, napoje gazowane napoje z dodatkiem owocow (nie porzeczkowe), czyste zupki, kawa badz herbata ale bez mleka, dzem.

Produkty ktorych nie mozna spozywac w dniu poprzedzajacym badanie:
czerwone mieso, kielbasa, zadnych owocow ani salatek, zadnych warzyw, frytek, chleba ciemnego badz pelnoziarnistego, orzeszkow, brazowego ryzu, puddingu zawierajacego owoce badz orzeszki, ciasto, ciastka, jogurty.

Po godz. 13 moge jedynie pic czyste zupki przygotowane na wywarze z warzyw bez zadnych innych dodatkow, napoje ale nie zawierajace kawalkow owocow a takze moge pic kawe i herbate ale bez dodatku mleka.

Przygotowanie jelita zalezy od pory dnia w ktorym bedzie sie malo wykonane badanie - czyli czy badanie bedzie rano czy po poludniu - ja opisze moj przypadek kiedy badanie bedzie wykonane w godzinach popoludniowych.
Przed godzina 19 w dniu poprzedzajacym badanie musze przygotowac sobie pierwszy litr preparatu do wypicia ktory spowoduje biegunke - nalezy wtedy byc w domu i byc blisko toalety. Dodatkowo nalezy przygotowac sobie 500 ml wody badz innego czystego napoju aby sie nie odwodnic. Preparat nalezy pic przez okolo 1-2 godziny po ktorych zacznie dzialac preparat przez nastepne 2 godziny. Jak preparat przestanie dzialac to mozna sie polozyc spac.
Nastepnego dnia czyli w dniu badania nalezy przygotowac sobie kolejny litr preparatu do wypicia i rozpoczac jego picie o godz. 6 rano przez okolo 1-2 godzin. Rowniez nalezy przeznaczyc kolejne 2 godziny na jego dzialanie a takze przygotowac sobie dodatkowo 500 ml wody. Tego dnia nie mozna nic jesc az do badania - mozna zaczac jesc jak bedzie juz po badaniu.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Kolonoskopia

Post autor: gosiak76 »

No to zaczelam juz pic preparat i w ciagu godziny wypilam caly litr. Wycwanilam sie tym razem gdyz zeby zabic smak preparatu do popicia przygotowalam sobie herbatke mietowa i jest super - smak zabity a ja jak na razie mam sile to pic jeszcze - niedlugo pewnie zacznie dzialac wiec juz tu nie powroce ale moze jutro jeszcze uda mi sie wejsc. Jednak brzuszek urosl mi i nie czuje sie zbyt dobrze bo zbiera mnie na mndloscia do tego jest mi zimno.
Jutro powtorka z drugim litrem :(
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Kolonoskopia

Post autor: gosiak76 »

Dzis juz wypilam drugi litr ale mialam niestety przygody z mdlosciami ktore zakonczyly sie wiadomo jakim efektem ale mialam jeszcze do wypicia 375 ml preparatu do konca. Odczuwalam tez zimno ale tym razem nie mialam ani bolu glowy ani dreszczy. Od czasu do czasu jeszcze biegne do toalety - ale najwazniejsze ze juz wypilam preparat i nie musze go pic teraz.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Kolonoskopia

Post autor: gosiak76 »

Podczas kolonoskopii wizualnie moje jelito wyglada normalnie ale lekarz aby upewnic sie ze rzeczywiscie wszystko jest ok to pobral 6 wycinkow do badania histopatologicznego - wyniki za okolo 2-3 tygodnie i rowniez wtedy bede miec wizyte u lekarza ktory omowi wyniki i ewentualnie podejmie dalszy plan dzialania w postaci leczenia.
Badanie trwalo 30 minut - wszystko moglam ogladac na monitorze i nawet widzialam jak lekarz pobieral wycinki do badania histopatologicznego - w tych miejscach gdzie pobrano wycinki nastepowaly krwawienia jelitka.
Po badaniu czulam bole gdyz jednak powietrze bylo wpompowywane w moje jelitka aby je poszerzyc - obecnie czyli okolo godz. 21 czuje dyskomfort. Nareszcie moglam znow cos zjesc - zjadlam kilka tostow z serkiem do smarowania - ale pysznosc gdy nie jadlo sie od godz. 13 dnia poprzedniego.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Kolonoskopia

Post autor: gosiak76 »

Wczoraj otrzymalam wyniki histopatologiczne jelita. Mam mikroskopowe zapalenie jelita grubego ale jakiego rodzaju to nie mam pojecia i jak tylko bede wiedziec cos wiecej to wszystko wytlumacze. Wyslano mnie do specjalisty gastroenterologa specjalizujacego sie w endoskopowej resekcji błony śluzowej (EMR) i endoskopowym rozwarstawianiu błony śluzowej (EMD) - takze jestem ciekawa co jest teraz przede mna.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: Kolonoskopia

Post autor: agachod1 »

Sam zabieg to pikus. Najgorsze te plyny przygotowujace jelito do badania. Bleeee... calym soba trzeba sie powstrzymac zeby sie nie zrzygac. Ja sobie dalam na luz jak mi zostalo do wypicia niecale pol kubka. To i tak nie mialo wiekszego znaczenia, bo zabieg sie odbyl, a ja zaoszczedzilam sobie... no wiadomo czego... :D
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Kolonoskopia

Post autor: gosiak76 »

No tak - nie jest to przyjemne wcale picie tego plynu a ja pilam to juz po raz drugi w swoim zyciu. Niestety doszlo do tego ze mialam nie tylko biegunke na oczyszczenie jelita ale doszlo takze do zwymiotowania co sie zdarza i jest to zaznaczone jako efekt uboczny picia tego rodzaju plynow.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: Kolonoskopia

Post autor: agachod1 »

Wlasnie dlatego wylalam do zlewu te niecale pol kubka, bo gdybym sprobowala to wypic, prawdopodobnie skonczyloby sie na wymiotach i zwrocilabym duzo wiecej niz te nieszczesne niecale pol kubeczka... teraz to sie mozemy z tego smiac, ale wtedy to byl szok... caluje...
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Kolonoskopia

Post autor: gosiak76 »

Teraz nam jest do smiechu ale jak pijesz ten plyn to wcale nie jest do smiechu - wrecz przeciwnie bo po pierwszym razie stwierdzilam ze jak bede miala pic kiedys to jeszcze raz to sie poplacze - jest naprawde ciezko sie z tym uporac a badanie to juz pikus przy tym.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: Kolonoskopia

Post autor: agachod1 »

To prawda. Mam nadzieje, ze nigdy wiecej ani ty ani ja juz nie badziemy musialy tego powtarzac. Kurcze jestem ciekawa czy faktycznie z calego forum tylko my dwie mialysmy kolonoskopie. Czy to badanie naprawde jest takie unikatowe? Moze jest za drogie, a ilosc miejsc na zabieg jest ograniczona. Sposrod dziewczyn znalazloby sie kilka osob, ktore powinny byc skierowane na badanie jelita grubego. Kolonoskopia naprawde wiele wyjasnia i naprawde nie jest taka straszna. calusy. :D
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Kolonoskopia

Post autor: gosiak76 »

Mysle ze nie tylko my dwie mialysmy - Malgorzata00 miala tez z tego co pamietam ale dawno jej tu na forum nie bylo. Ja dzieki kolonoskopii dowiedzialam sie ze mialam mikroskopowe zapalenie jelita w wyniku brania lekow przeciwzapalnych - wiec wiem ze nie moge brac lekow przeciwzapalnych w takiej sytuacji juz.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: Kolonoskopia

Post autor: agachod1 »

A ja sie dowiedzialam, ze moje jelito jest zakrecone i zrosniete w jednym miejscu i ze mam przerosnieta tkanke w odbycie, ktora wyglada podobnie jak hemoroidy i wymaga usuniecia i stad moje problemy z wyproznianiem sie. Calusy.
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Kolonoskopia

Post autor: gosiak76 »

Mam wobec tego nadzieje ze problem zostanie rozwiazany i pozbedziesz sie tych problemow z wyproznianiem juz na zawsze czego mocno zycze :***
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: Kolonoskopia

Post autor: agachod1 »

Dzieki Gosiu. A ja mam nadzieje, ze jak przyjda wyniki rezonansu, lekarze bardzo szybko ustala termin operacji i ty tez pozbedziesz sie swoich dolegliwosci raz na zawsze. Caluje...
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Kolonoskopia

Post autor: gosiak76 »

Aga chcialabym zeby to bylo takie proste - zabieg i do widzenia ze wszystkim lecz niestety to nie jest tak prosto jak widze.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: Kolonoskopia

Post autor: agachod1 »

Gosiu trzeba wierzyc, ze wszystko sie uda mimo trudnosci. Zeby byc zdrowym warto poniesc kazda cene, nie ma bowiem nic cenniejszego nad nasze zycie i zdrowie wlasnie. Ja rowniez jeszcze do niedawna nie wierzylam, ze moje dolegliwosci mozna wyleczyc, ze naprawde ktos to znajdzie, nazwie po imieniu i podejmie decyzje zeby mnie wyleczyc. Wiem, ze u ciebie to troche co innego. Musisz byc jednak cierpliwa i wierzyc, ze to co napisalam wyzej naprawde sie uda, a ty bedziesz mogla zyc bez bolu, bez strachu ze moze cie zabraknac tabletek przeciwbolowych. Zamiast tego bedziesz po prostu myslec jak byc szczesliwa, bo przeciez o to nam wszystkim chodzi, zeby normalnie zyc i byc szczesliwym. POzdrawiam goraco i zycze milego wypoczynku.
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Kolonoskopia

Post autor: gosiak76 »

Ja nie boje sie o to ze moze zabraknac mi tabletek ale o to ze pomimo zabiegu nowotwor powroci - dlatego napisalam zeby to bylo proste ze wycinamy i jest wszystko ok. Wczesniej myslalam ze juz bedzie tylko lepiej po operacjach ktore przeszlam aczkolwiek problemy wracaja.
Niby sa to blahe problemy jak to ze nie moge brac lekow przeciwzapalnych a jednoczesnie problem spowodowal ze nie mogac ich stosowac musze przejsc na silniejsze leki jak plastry zawierajace morfine i uwalniajce ja bezposrednio poprzez skore do krwioobiegu.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: Kolonoskopia

Post autor: agachod1 »

Ja wiem, ze usuniecie nie zawsze wystarczy. Czasami potrzebna jest kuracja lekami, aby nie bylo nawrotu choroby. W twoim przypadku tego zaniechano, ale ty jestes w nieco innej sytuacji. Lekarze wiedza co robia, tylko szkoda ze to sie odbywa kosztem twojego komfortu zyciowego. A z tabletkami mialam na nysli taki podswiadomy lek, ze mozesz nie miec przy sobie tabletek w sytuacji, kiedy bedziesz ich potrzebowala. Kiedy cierpialam na bardzo bolesne @ jak bylam w szkole sredniej i na sama mysl, ze bol dopadl by mnie na lekcji a ja nie mialabym tabletki, robilo mi sie niedobrze. Balam sie, ze bol bedzie wiekszy, ze wyproznie sie, a potem bede wymiotowac. Kiedys bolalo mnie bardzo i zwolnilam sie z lekcji. Bylam na dworcu i z bolu zwymiotowalam. Jak ktos to widzial to sobie niezle mogl o mnie pomyslec, ze sie napilam, albo nacpalam. Ale wtedy myslalam tylko o jednym, zeby wsasc w autobus i pojechac do domu. To bylo straszne. Od tamtej pory zawsze mam ze soba tabletki, nawet dzisiaj, kiedy juz przeciez nie miesiaczkuje nosze w torebce fiolke z ibu. Tak na wszelki wypadek, bo nigdy nie wiadomo co moze bolec. Ja tam wole byc przygotowana na kazda ewentualnosc. Nie lubie jak mnie zaskakuje cos malo przyjemnego, a zwlaszcza bol. Caluski.
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Kolonoskopia

Post autor: gosiak76 »

U mnie nie podjeto leczenia oprocz przepisania tabletek antykoncepcyjnych by obnizyc wysoki poziom androgenu spowodowany wytwarzaniem go przez guza jajnika. W stopniu wczesnym raka i przy moim rodzaju nie stosuje sie chemii tylko prowadzi obserwacje i kontrole a dopiero w momencie nawrotu zaczyna sie dzialac w inny sposob. Duzo czytalam o tym i wiem ze to byla sluszna decyzja a poza tym we wczesnym stadium jedynym leczeniem jest zabieg chirurgiczny wyciecia zmian.
Nosze rowniez ze soba leki przeciwbolowe gdyz wiem ze po okreslonym czasie musze je zazyc - jednak niestety nie moge tego zrobic wczesniej niz min. 4 godziny po zazyciu ostatniej tabletki co czesto komplikuje mi zycie gdzy bole wracaja po 2,5 - 3 godzinach od zazycia leku.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: Kolonoskopia

Post autor: agachod1 »

Moze bede nudna jak powtorze, ze cala nadzieja w wynikach rezonansu, a potem w decyzji lekarza o operacji, albo o innym skutecznym w twoim przypadku leczeniu. Jakiekolwiek ono nie bedzie, oby pomoglo. Ja bede trzymala za ciebie kciuki. na pewno wszystko sie uda. Caluje goraco. :wink:
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Kolonoskopia

Post autor: gosiak76 »

U mnie kolonoskopia to juz tylko historia a poki nie bede brac lekow przeciwzapalnych to wszystko bedzie w miare ok gdyz leki wywolywaly u mnie biegunki co zostalo zdiagnozowane jako mikroskopowe zapalenie jelita - jedyne co musze brac w przypadku zazywania kodeiny badz tramadolu to picie movicolu dzieki ktoremu nie beda wystepowaly zaparcia. Movicol bede musiala rowniez pic jezeli przejde na plastry wydzielajace morfine gdyz to tez moze powodowac zaparcia.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Rabarbar
Udzielający się
Posty: 38
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2012, 21:01

Re: Kolonoskopia

Post autor: Rabarbar »

Mogę tylko się dopisać do wątku. Kolonoskopia była najgorszym badaniem jakie musiałam przejść. Przygotowanie i wypicie tego wstrętnego eliksiru. Straszne. Też walczyłam z nudnościami i zimnem. Drugi raz rozrabiałam ten specyfik z sokiem grejfrutowym i było lepiej. Ale samo badanie niestety dla mnie było gorsze. Ale pewnie przez tego mojego guza. Póki lekarz nie dotarł tam endoskopem było do wytrzymania ale przy tym zwężeniu ból ogromny i przerwanie badania. Nigdy więcej bez narkozy.
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: Kolonoskopia

Post autor: agachod1 »

Hej. No wreszcie jakas swieza krew. Super, ze dopisal sie ktos nowy. Bardzo sie ciesze, ze tu zawitalas. Jak jest nas wiecej, to zawsze jest ciekawiej. Bardzo mi przykro, ze musialas przezyc kolonoskopie bez narkozy. Jak odeszlo mi znieczulenie, to czulam bol podczas siadania, ktory utrzymywal sie caly tydzien. Wyobrazam sobie jak by bolalo gdybym byla przytomna podczas zabiegu. POzdrawiam.
Rabarbar
Udzielający się
Posty: 38
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2012, 21:01

Re: Kolonoskopia

Post autor: Rabarbar »

Ja dostałam skierowanie od lekarza rodzinnego na kolonoskopię, którą wykonywałam w prywatnej klinice na umowę z NFZ. W tym "pakiecie" nie było niestety żadnej narkozy czy nawet głupiego jasia, Tylko takie znieczulenie miejscowe przy wprowadzeniu endoskopu. Może dlatego że na żywca było to badanie to je tak przeżywam. Koszt prywatnie u nich ze znieczuleniem to 700zł plus 60zł za każdy wycinek. Myślałam, że przeżyję, ale następnym razem odżałuję te pieniądze..
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: Kolonoskopia

Post autor: agachod1 »

Jestem troche zdziwiona, bo czytalam na jednym forum(ktorego nazwy nie pamietam), na ktorym wiele osob pisalo, zeby nie bac sie kolonoskopii przede wszystkim dlatego, ze jest to zabieg przeprowadzany pod narkoza. No ale w Polsce to juz naprawde nic mnie nie powinno zdziwic. W kazdym szpitalu, w kazdej klinice inne obyczaje. No a my pacjentki co mozemy na to poradzic...? Szkoda slow. Dobrze, ze juz po wszystkim u ciebie i mam nadzieje, ze nigdy wiecej. A jak wyglada u ciebie leczenie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania i odpowiedzi”