Stopień endometriozy

Masz problem? Zapytaj - może ktoś zna odpowiedź!
orchidea
Udzielający się
Posty: 23
Rejestracja: czwartek, 1 marca 2012, 19:22

Stopień endometriozy

Post autor: orchidea »

Mam takie pytanie dotyczące stopnia endometriozy: czy wiecie jaki okres czasu może minąć żeby z I stopnia zrobił się III ? czy jest jakiś określony czas rozwoju choroby? czy można się rozchorować nagle i osiągnąć III lub IV stopień? Może znacie odpowiedzi na to pytanie a może macie dostęp do jakichs informacji, artykułów w tym temacie?
Pozdrawiam
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: Stopień endometriozy

Post autor: agachod1 »

Endometrioza to bardzo dziwna i tajemnicza choroba. O tym to juz chyba wszyscy wiedza. U kazdej kobiety jej przebieg jest inny, objawy sa rozne, a takze rozne jest tempo rozoju endo. Np po laparo i terapi Visanne u jednych kobiet endo wraca juz po mcu, u innych po trzech mcach, u jeszcze innych moze wrocic po roku, po kilku latach. Po ciazy, ktora wedlug wiekszosci lekarzy jest lekiem na endo, choroba moze wrocic od razu z tym ze objawy beda nasilac sie stopniowo, albo moze zatrzymac sie na kilka a nawet na kilkanascie lat. Bardzo trudno cokolwiek powiedziec, znalezc jakis wspolny element, jakis wyznacznik stopnia natezenia tej choroby. Ktos tez pisal, ze ten sam stopien endo moze byc roznie odczuwany przez rozne kobiety. Np dwie kobiety beda mialy zrosty na jelitach. Jedna bedzie wyc z bolu podczas @, podczas wyprozniania sie, sikania itd. A druga moze odczuwac tylko silny bol jak przy bardzo bolesnej @. Jedna moze uczuwac bol tylko w trakcie @, ewentualnie klika dni przed, a druga moze odczuwac bole non stop. Takze trudno cokolwiek powiedziec, ciezko cokolwiek znalezc na ten temat w necie. Wiem, ze ciagle trwaja badania na temat przyczyny jej powstawania. Sa prowadzone badania genetyczne, podobno jakis gen decyduje o tym, ze jedna kobieta moze zachorowac na endo, a druga nie. Na razie to wszystko jest w toku. Moze Gosia cos znajdzie wiecej w necie to na pewno wklei linka. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
hercik17
Ekspert
Posty: 1444
Rejestracja: środa, 9 marca 2011, 08:53

Re: Stopień endometriozy

Post autor: hercik17 »

Z tego co mi wiadomo to choroba rozwija się nie raz latami i nie daje objawów.U mnie na przykład po ciąży którą poroniłam,endo poszło sobie na 2 lata w niepamięć,ale potem uderzyło z taką siłą,że znalazło się na pęcherzu i jelitach.Stopień IV,brak jajnika.Ale każdy przypadek może być inny
"Codziennie upadam...codziennie się waham...codziennie podpieram...Ale dźwigam cały mój świat i dźwigać będę..."
orchidea
Udzielający się
Posty: 23
Rejestracja: czwartek, 1 marca 2012, 19:22

Re: Stopień endometriozy

Post autor: orchidea »

Dziękuję za odpowiedzi, właśnie wiem, że to bardzo tajemnicza i mało poznana choroba.. i to chyba jest najgorsze.
Awatar użytkownika
hercik17
Ekspert
Posty: 1444
Rejestracja: środa, 9 marca 2011, 08:53

Re: Stopień endometriozy

Post autor: hercik17 »

Zgadza się i na prawdę ile kobiet tyle różnych przypadków.Znam dziewczyny,które mają I stopień endo i nie dokucza im tak bardzo,więc się nie przejmują tą chorobą,nie rozumieją,że to się może z dnia na dzień zmienić.Jest to bardzo podstępna choroba dlatego trzeba z nią walczyć od samego początku.Uważam,że gdyby większość dziewczyn na forum miało wykrytą endo szybko i były odpowiednio leczone od samego początku,to połowa z nas cieszyłaby się macierzyństwem,życiem bez bólu i wszystkimi narządami :D. I o ile by mniej odbyło by się operacji...Uważam,że gdyby choroba na samym początku była ostro potraktowana to nasze życie wyglądałoby inaczej.Po części dużo winy jest w naszej medycynie i podejściu lekarzy do tej choroby.
"Codziennie upadam...codziennie się waham...codziennie podpieram...Ale dźwigam cały mój świat i dźwigać będę..."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania i odpowiedzi”