Zabieg IVM (in vitro maturation)

Masz problem? Zapytaj - może ktoś zna odpowiedź!
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Zabieg IVM (in vitro maturation)

Post autor: gosiak76 »

Zabieg IVM polega na pobraniu niedojrzałych komórek jajowych z jajnika trakcie cyklu niestymulowanego lub stymulowanego niewielkimi dawkami leków indukujących wzrost pęcherzyków

W praktyce więc IVM polega na pobraniu i hodowli niedojrzałych oocytów ? komórek jajowych wraz otaczającymi je dookoła komórkami oraz ich hodowlę w laboratorium do stadium metafazy drugiego podziału mejotycznego (MII) ? czyli stadium komórki jajowej, jaka jest uwalniana podczas owulacji, a także pobierana przy tradycyjnym in vitro. Dojrzałe komórki jajowe poddaje się standardowej metodzie zapłodnienia pozaustrojowego metodą mikroiniekcji plemnika do komórki jajowej (IVF-ICSI).
Pomimo tego, że od wielu lat (zwłaszcza w weterynarii) stosuje się IVM, do dziś nie ma uniwersalnego postępowania z pacjentami zakwalifikowanymi do tej metody. Różnice dotyczą wskazań, stymulacji hormonalnej, monitorowania cyklu, jak i samego etapu dojrzewania oocytów w laboratorium.

Pobieranie komórek
Samo pobieranie komórek jajowych nie różni się od tradycyjnego zapłodnienia pozaustrojowego, poza tym, że w przypadku IVM pobiera się płyn z pęcherzyków o średnicy 4-12 mm zamiast z pęcherzyków o rozmiarach 16-26 mm. Ze względu na rozmiar i liczbę małych pęcherzyków zabieg może trwać nieco dłużej niż standardowa procedura ?punkcji? w cyklach in vitro (rozmiar pęcherzyków 17-24 mm). Ponadto jajnik ?niestymulowany? jest mniejszy i bardziej ruchomy, co również podwyższa stopień trudności zabiegu. Wszystko to może zwiększać ryzyka krwawienia po nakłuciu jajników.

Skuteczność
Odsetek ciąż klinicznych (potwierdzonych badaniem ultrasonograficznym) w przypadku IVM jest nawet do 50-70 proc. niższy w porównaniu do klasycznego zapłodnienia pozaustrojowego. Komórki jajowe otrzymane metodą IVM mają mniejszy potencjał rozwojowy od pobranych podczas procedury IVF.
Średni wskaźnik ciąż u pacjentek leczonych metodą IVM jest bardzo różny - waha się w granicach 9-20 proc. na punkcję. W całej Europie w 2005 roku wg European IVF Monitoring wykonano ponad 250 cykli IVM, z czego otrzymano tyko 9 proc. ciąż w porównaniu z 30 proc. w przypadku klasycznego in vitro.
Warto podkreślić, że większość doniesień na temat IVM publikowanych jest ciągle przez te same ośrodki, a wyniki są niejednoznaczne. W porównaniu do ciąż otrzymanych tradycyjnym IVF zwraca uwagę wyższy odsetek poronień. Do chwili obecnej przeanalizowano kilkaset ciąż i dzieci, nie stwierdzono zwiększonego odsetka wad wrodzonych w porównaniu standardowego IVF. Trudno jednak ocenić bezpieczeństwo tej procedury, ze względu na małą liczbę wykonanych zabiegów na świecie. Dlatego też metoda ta ciągle jest uważana za eksperymentalną.
Być może standaryzacja i doskonalenie podłoży laboratoryjnych spowoduje, że IVM będzie procedurą bardziej skuteczną i stanie się rutynową metodą np. u kobiet z PCOS, zakwalifikowanych do in vitro, u których liczba ?małych i niedojrzałych? pęcherzyków jest większa.

Wskazania
Obecnie jedynym jasnym wskazaniem do IVM jest sytuacja, w której kobieta ma medyczne przeciwwskazania do leków stymulujących owulację lub jest bezpośrednio przed leczeniem onkologicznym (zachowanie płodności tj. IVM z mrożeniem komórek jajowych).

Autor:
Paweł Radwan - lekarz Centrum Leczenia Niepłodności Gameta, asystent Kliniki Chirurgii Ginekologicznej Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki oraz reprezentant Polski przy Europejskim Towarzystwie Medycyny Rozrodu.
Zrodlo: http://www.nieplodnosc.pl/artyku-y-i-wy ... maturation
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: Zabieg IVM (in vitro maturation)

Post autor: domowniczka »

gosiak76 pisze:Pomimo tego, że od wielu lat (zwłaszcza w weterynarii) stosuje się IVM, do dziś nie ma uniwersalnego postępowania z pacjentami zakwalifikowanymi do tej metody
nasunelo mi sie jedno pyt. Przepraszam, ze w tym miejscu, absolutnie nie chce nikogo urazic, ale ciekawi mnie: jak jest z in vitro u zwierzat? Czy ktoras z Was zglebiala ten temat?
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Zabieg IVM (in vitro maturation)

Post autor: gosiak76 »

jakos nie zglebialam tego tematu ... nigdy nie nasuwala mi sie mysl o metodzie in vitro w stosunku do zwierzat ... ale bardzo ciekawa tematyke zasugerowalas domowniczko ;)
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Zabieg IVM (in vitro maturation)

Post autor: gosiak76 »

gosiak76 pisze:Obecnie jedynym jasnym wskazaniem do IVM jest sytuacja, w której kobieta jest bezpośrednio przed leczeniem onkologicznym (zachowanie płodności tj. IVM z mrożeniem komórek jajowych).
Ja wlasnie moge byc w takiej sytuacji i mysle ze wtedy poddam sie tej wlasnie metodzie aby zamrozic komorki jajowe i moc je wykorzystac po zakonczonym leczeniu.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Zabieg IVM (in vitro maturation)

Post autor: vwd »

porozmawiaj o tym z lekarzem... to moze byc zbyteczne :) naprawde, trudna sytuacja... nawet nie wiem co doradzic...
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Zabieg IVM (in vitro maturation)

Post autor: gosiak76 »

Vwd - dowiedzialam sie ze w razie czego mnie poinformuja i jezeli beda chcieli zastosowac chemie to najpierw skieruja mnie do specjalisty zajmujacego sie problemami plodnosci i bezplodnosci - wtedy dowiem sie jak to wyglada, jak rowniez zostane poinformowana przez mojego onkologa na temat wplywu tego leczenia na dalsza plodnosc. Na razie jeszcze nie podejmuje decyzji odnosnie tej metody - czekam i zobacze co wyniknie po operacji.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Zabieg IVM (in vitro maturation)

Post autor: gosiak76 »

Zamrożenie komórek jajowych może być jedyną szansą na posiadanie dziecka. Dzieje się tak m.in. wtedy, gdy kobieta choruje na raka, cierpi na zaawansowaną endometriozę albo choroby autoimmunologiczne.

Pobranie i zamrożenie komórek jajowych jest szansą dla wielu kobiet na posiadanie własnego potomstwa. Kto może z tej metody skorzystać?
Głównie młode kobiety chore onkologicznie. Pamiętajmy, że 25 proc. pacjentek cierpiących na raka piersi jest w wieku reprodukcyjnym, a nie ma jeszcze dzieci lub chce mieć następne. Jeszcze większy problem stanowią choroby onkologiczne u dzieci i młodzieży. Chemio- czy radioterapia ratuje im życie, ale zwykle skutkiem stosowania owych metod leczenia jest niepłodność. Również zaawansowana endometrioza z nawrotami po leczeniu stwarza problemy z zajściem w ciążę. Podobnie jest z kobietami cierpiącymi na choroby autoimmunologiczne i z tymi, które rodzinnie zagrożone są przedwczesną menopauzą.

Lekarze od ponad 20 lat potrafią zamrażać plemniki, zarodki, fragmenty jajników czy jąder. Dlaczego dopiero od niedawna zamraża się komórki jajowe?
Bo mieliśmy z tym sporo problemów. Okazało się, że po zamrożeniu i rozmrożeniu jajeczka nie nadawały się do zapłodnienia, gdyż były uszkodzone. Komórka jajowa, największa komórka naszego organizmu, składa się bowiem w dużej mierze z wody, więc podczas mrożenia w jej wnętrzu powstawały kryształki lodu. Te skrystalizowane cząsteczki uszkadzały delikatną strukturę jajeczka, rozsadzając ją od środka. Teraz stosujemy tzw. witryfikację. Zanim zamrozi się komórkę, za pomocą specjalnej substancji usuwa się wodę z jej wnętrza. Jajeczko w ciekłym azocie przechowywane jest więc "na sucho", dzięki czemu nie zostaje uszkodzone i nadaje się do przechowywania przez wiele lat.

W jaki sposób komórka jajowa jest pobierana z organizmu kobiety?
W znieczuleniu miejscowym wykonujemy punkcję jajnika, wchodząc do niego specjalną igłą przez pochwę i pobieramy jednorazowo kilka, kilkanaście komórek jajowych. Potem usuwamy z ich wnętrza wodę i błyskawicznie zamrażamy w ciekłym azocie o temperaturze minus 196 stopni Celsjusza. Proces zamrażania przeżywa około 80 procent komórek, a z nich 80 procent nadaje się do zapłodnienia in vitro

Jaki moment w cyklu miesiączkowym jest najlepszy do pobrania jajeczek?
Optymalny do pobrania jest początek cyklu. Jeżeli jednak okaże się, że kobieta będzie już za kilka dni leczona onkologicznie, trzeba przyspieszyć pobranie komórek. Nie ma wtedy czasu na stymulację hormonalną, dzięki której udaje się uzyskać kilka lub kilkanaście dojrzałych jajeczek naraz. Jeżeli nie można odłożyć leczenia onkologicznego i przeprowadzić stymulacji hormonalnej, wówczas stosujemy metodę IVM. Polega ona na tym, że z jajnika kobiety pobiera się niedojrzałe komórki jajowe, które w laboratorium dojrzewają przez dobę, a następnie się je zamraża. Metodę IVM stosuje się również u kobiet z zespołem policystycznych jajników, bowiem stymulacja hormonalna w ich przypadku nie jest wskazana, u kobiet np. z rakiem piersi, ponieważ większość tych nowotworów jest estrogenozależnych oraz u kobiet z onkologicznymi chorobami krwi, np. szpiczakiem.

A co się dzieje z niewykorzystanymi jajeczkami? Przecież nowotwór może pokonać kobietę lub w wyniku leczenia nie będzie ona w stanie przejść ciąży albo może się rozmyślić i nie chcieć dzieci.
W Polsce nie ma uregulowań prawnych, które rozstrzygałyby ten problem. Zamrażanie komórek jajowych jest bowiem jeszcze zbyt nową techniką stosowaną w rozwiązywaniu problemów z płodnością. Ponieważ jednak zamrażane są niezapłodnione komórki jajowe, nie ma obaw natury etycznej czy moralnej, jeżeli kobieta albo jej rodzina zdecydują o ich pozbyciu się. To są przecież takie same komórki organizmu jak wszystkie inne.

NFZ nie finansuje pobierania i zamrażania komórek jajowych. Ile więc trzeba zapłacić z własnej kieszeni za tego rodzaju zabieg?
Pobranie, zamrożenie oraz przechowywanie komórki jajowej kosztuje około pięciu tysięcy złotych. Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszt badań i - jeśli była przeprowadzana - koszt stymulacji hormonalnej. Jednak dla pacjentek leczonych onkologicznie cena całego zabiegu może być znacznie niższa.

Zrodlo: http://www.nieplodnosc.pl/artyku-y-i-wy ... du-choroby
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Zabieg IVM (in vitro maturation)

Post autor: vwd »

przeczytalam z ogromna uwaga...
dzieki, ze nas Gosiu oswiecilas :)
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Zabieg IVM (in vitro maturation)

Post autor: gosiak76 »

dla Was wszystko :)
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: Zabieg IVM (in vitro maturation)

Post autor: domowniczka »

a dlaczego?
gosiak76 pisze:Jednak dla pacjentek leczonych onkologicznie cena całego zabiegu może być znacznie niższa.
pytam z ciekawosci
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Zabieg IVM (in vitro maturation)

Post autor: gosiak76 »

Sa sytuacje gdy kobiety mlode postawione sa przed faktem dokonanym ze chemia moze zniszczyc jajnik i on nie wyprodukuje juz jajeczek. wtedy trzeba dzialac szybko zeby kobieta mogla doswiadczyc macierznstwa.czaem nie ma czasu na okres stymulacji jajnikow i pobiea sie te komorki ktore sa. koszty leczenia onkologicznego sa wysokie i wiaze sie to z efektami ubocznymi zniszczenia innych organow a odbija se to w przyszlym zyciu takich kobiet - np.zniszczenia nerek.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: Zabieg IVM (in vitro maturation)

Post autor: domowniczka »

rozumiem, oczywiscie...
ale dlaczego cena jest znacznie nizsza?
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Zabieg IVM (in vitro maturation)

Post autor: gosiak76 »

moze dlatego ze w gtym przypadku jest to po czesci refundowane dla kobiet ktore maja byc leczone onkologicznie. tak mi sie wydaje bo wiele lekow jest refundowanych wiec moze i ta metoda.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania i odpowiedzi”