Mirena - wkladka domaciczna

Opinie użytkowników na temat leków stosowanych w leczeniu endometriozy
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Mirena - wkladka domaciczna

Post autor: gosiak76 »

Podobno wkladka domaciczna Mirena jest dobrym srodkiem antykoncepcyjnym ktory mozna stosowac po zdiagnozowaniu endometriozy - z tego co sie dowiedzialam to powouje ze okresy sa mniej bolesne a krwawienia lzejsze.

Czy ktoras z Was ja stosowala i jakie sa Wasze doswiadczenia oraz skutki uboczne stosowania wkladek?

Moj doktor przekazal mi ze jezeli okresy beda nadal bolesne i bardzo obfite a laparoskopia nic nie wykaze to dalsza deyzja bylaby zebym pomyslala nad zalozeniem wkladki - podobno zaklada sie je juz kobietom ktore juz urodzily dzidziusia ale przekazal mi ze u mnie byloby to mniejsze zlo gdyz zmniejszyloby mi ilosc krwawienia oraz spowodowalo zmniejszenie bolow zwiazanych z miesiaczka.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Mirena - wkladka domaciczna

Post autor: gosiak76 »

Dowiedzialam sie z ksiazki pani doktor Susan Evans pt. "Endometrioza i inny bol narzadow plciowych" (Endometriosis and other pelvic pain), ze wloscy naukowcy chcieli sprawdzic czy zalozenie wkladki podczas laparoskopii usuniecia endometriozy mogloby dac kobiecie dluzej trwajacy i lepszy skutek usmierzenia bolu miesiaczkowego.
Rok pozniej po przeprowadzeniu przez nich laparoskopii 45% kobiet ktore mialy laparoskopie mialy bardzo bolesne miesiaczki, podczas gdy tylko 10% kobiet majacych laparoskopie i zalozona wkladke Mirena odczuwalo silne bole.

Jest podane rowniez ze nieregularne i meczace krwawienia maja zazwyczaj miejsce w pierwszych trzech miesiacach po zalozeniu wkladki. Nie kazda kobieta je ma, ale wiekszosc z nich przez to przechodzi.
Po tym okresie jest duza szansa ze krwawienia beda mniejsze i mniej bolesne.Okolo 30% kobiet z zalozona wkladka nie ma w ogole miesiaczek.
Podane jest rowniez ze po zalozeniu wkladki wystepuja silne bole miesiaczkowe, ktore mijaja po kilku tygodniach. Bole te najlepiej jest usmierzyc lekami przeciwbolowymi stosowanymi w okresie miesiaczek. Rowniez stosowanie tabletek antykoncepcyjnych jeszcze przez miesiac czasu po zalozeniu wkladki pozwoli zminimalizowac te problemy.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Mirena - wkladka domaciczna

Post autor: vwd »

Mam kolezanke, kt. byla ogromna fanka tej wkladki :) Przez 2 lata zero bolu, minimalne krwawienie... a potem... ciagle bole podbrzusza... temperatura... przez ostatnie 5 mies. zapalenia jajnikow, zapalenie macicy, skurcze macicy... diagnozowano ja kilka miesiecy, wykluczono chorobe nerek, jelit, dostala kilka antybiotykow, na koncu tak ja bolalo, ze nie pozwolila sie zbadac ginekologicznie :( ... wyladowala w szpitalu, wyjeto jej spiralke, dostawala przez 7 dni antybiotyk dozylnie, potem wypisano i kontynuowala antybiotyk doustnie :) teraz jest ok :)
czyli co to bylo?... a ponoc te spiralke zaklada sie na 5 lat ;)
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Mirena - wkladka domaciczna

Post autor: gosiak76 »

wiec to byla wina spiralki ale nie kazda tak samo reaguje - mam nadzieje ze nie bede musiala podejmowac tej decyzji odnosnie spiralki bo naprawde to chcialabym miec rodzine a nie spiralke na 5 lat.
zobaczymy co wyjdzie podczas laparoskopii - wtedy bedzie podejmowanie decyzji wraz z propozycjami lekarza.
Ostatnio zmieniony środa, 29 września 2010, 01:59 przez gosiak76, łącznie zmieniany 1 raz.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Mirena - wkladka domaciczna

Post autor: vwd »

moja znajoma nie jest chora na endo, namawiala mnie usilnie na Mirene, zeby mi pomoc
Nie skorzystalam, a ona tez sie z tego teraz wycofala i b. nad tym ubolewa, ze ma zakaz tego stosowania, bo wczesniej byla b.b. zadowolona...
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Mirena - wkladka domaciczna

Post autor: gosiak76 »

Ciekawe co powoduje ze jedne kobiety sa zadowolone po zalozeniu wkladki a u innych wystepuja efekty uboczne jak zwiekszone bole, infekcje - co ma na to wplyw??
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Leki i wasze doświadczenia z nimi”