czy to endometrioza ??

Jesteś nowy na forum? Zacznij od wpisu tutaj! Przedstaw się, a my Cię przywitamy i pokierujemy dalej.
kasia8203
Pocz±tkuj±cy
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 29 listopada 2011, 20:09

czy to endometrioza ??

Post autor: kasia8203 »

Może któraś z Was mi pomoże... możliwe że to nie endometrioza, ale nikt nie wiem co mi jest...
Bóle na wysokości lewego jajnika mam odkąd pamiętam. Zdarzały się 1-2 razy w miesiącu albo co dwa miesiące. Nie pomagały żadne tabletki przeciwbólowe. Zawsze miesiączki miała bardzo bolesne - z czasem przestały pomagać leki, choć i tak przekraczałam zawsze dawkę ich na dobę. Każdy lekarz mówił "taki Pani urok". Zaczęłam czytać i zdecydowałam się na USG. Okazało się, że mam torbiel na prawym jajniku (ten który nie bolał). Chodziłam po lekarzach, dostawałam tabletki, każdy leczył prawy jajnik zapominając o lewym (lewy jajnik nie jest dobrze widoczny na USG bo mam tyło i lewo zgięcie macicy). Trafiłam do szpitala w końcu, bo okazało się że to potworniak. Podczas laparoskopii okazało się, że na lewym jajniku też była torbiel endometrialna. Złuszczono obie, jajniki zostały całe. Po operacji zaczęła się dla mnie gehenna... plamienia przed i po, bóle brzucha - twierdzili że teraz wszystko się teraz na nowo nastawia - dano mi tabletki anty. Mega przytyłam choć przed operacją brałam te same i nic się takiego nie działo. Zawsze rósł mi brzuch przed okresem i zawsze miałam napięcie, ale od pół roku wyglądam po owulacji do miesiączki jakbym była w początkowej ciąży, hormony szleją (płaczę krzyczę - ogólnie nie jestem sobą przez ok. dwa tygodnie). Natomiast po ostatniej miesiączce wciąż mam spuchniętą lewą stronę, jestem na zwolnieniu od 1,5tyg bo nie mogę chodzi tak mnie boli lewa strona dołu brzucha, która promieniuje na udo (wewnętrzna strona) - podejrzenie zapalenie jajnika i dostałam antybiotyk, tylko z dnia na dzień zamiast być lepiej jest coraz gorzej. Kiedyś takie bolesne sytuacje trwały od kilkunastu godzin do max 2 dni, teraz trwa to 1,5 tygodnia. Lekarze mnie zbywają, nie wiem co robić - proszę o pomoc!!! (badania CA przed operacją teraz nie wiem, krew, mocz, hormony tarczycy prawidłowe) na wszelki wypadek podaje prywatnego maila kasia8203@windowslive.com
Lilla23
Ekspert
Posty: 270
Rejestracja: poniedziałek, 16 maja 2011, 19:52

Re: Jakie macie objawy przy endometriozie ?

Post autor: Lilla23 »

Kasiu, jeżeli miałaś torbiel endo na jajniku, to de facto masz endometriozę. Być może nie było żadnych innych ognisk (na szczęście), pewnie gdybyś miała zrosty, to w trakcie operacji też by Ci je usunięto. Ale możliwe, że tworzą się teraz i dlatego boli. Spróbuj poszukać lekarza w Twojej okolicy, który zna się na endo - poszukaj w naszym wątku o specjalistach. Może powinnaś dostać inne leki, niż tabletki anty. Albo te konkretne tabletki tak na Ciebie działają. Możliwe też, że odczuwasz bóle po operacji, bo wszystko się jeszcze nie wygoiło. Możliwe, że odnawia się torbiel lub endo się rozsiało. Jak sama widzisz jest dużo opcji. Wydaje mi się, że przy zapaleniu jajnika mogłoby coś wyjść we krwi np. podwyższone OB. Możesz to badanie zrobić sama, bez skierowania (oczywiście płatne, ale raczej niedużo). W każdym razie jeżeli ten silny ból trwa tak długo, to idź jak najszybciej do lekarza, nie ma się co męczyć. Jeżeli w wyniku histopatologii masz wpisaną torbiel endo, to każdy mądry lekarz będzie Cię leczył na endo. I uważaj proszę z lekami przeciwbólowymi, mogą Ci zaszkodzić na żołądek i wątrobę. Mam nadzieję, że trafisz do kogoś, kto jak najszybciej się Tobą dobrze zajmie. Trzymam kciuki i pisz, co dalej się dzieje.
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: czy to endometrioza ??

Post autor: gosiak76 »

Witaj Kasiu - jestem jak echo Lilli i powinnas jak najszybciej wybrac sie do specjalisty ktory zna sie na endo. Jezeli znasz obecnej wielkosci markera CA to mozesz go zrobic - jezeli jest infekcja to rownie dobrze oprocz OB mozesz poprosic o zrobienie badania na CRP ktore tez moze powiedziec cos na temat stanu zapalnego. Czy mialas robiona cytologie - wazne aby to rowniez sprawdzic i pilnowac tego.
Mam nadzieje ze trafisz na lekarza ktory bardzo dobrze poprowadzi Twoje dlasze leczenie. Jezeli nie dajesz rady na lekach anty to nalezaloby porozmawiac z lekarzem o zmianie leku - to co kiedys Ci odpowiadalo nie zawsze musi odpowiadac po zabiegu.
Tu jest link do dzialu Szukasz specjalisty http://www.forum.endoendo.pl/viewforum.php?f=58 - mam nadzieje ze to pomoze Ci w wyborze odpowiedniego specjalisty w Twoim regionie.
Pozdrawiam - Gosia
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
kasia8203
Pocz±tkuj±cy
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 29 listopada 2011, 20:09

Re: czy to endometrioza ??

Post autor: kasia8203 »

Dziękuję dziewczyny za wszystkie informację. Zapiszę się do specjalisty z tej listy.
Na razie jest lepiej. Ból trochę ustał w sobotę - tak sam z siebie - wstałam rano i bolało o 70% mniej. Byłam u lekarza (na razie tego swojego) na kontroli i dalej antybiotyk, bo przy badaniu jeszcze mnie bolało.
Mam zrobić prolaktynę i progesteron na razie (jutro idę). Teraz jestem ok.7 dni przed miesiączką i zaczęłam już puchnąć...
Czy endo da się wykryć przy badaniu USG? Jak u Was wykryto? Jakie badania były potrzebne?
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: czy to endometrioza ??

Post autor: gosiak76 »

Zdiagnozowac endo mozna tylko i wylacznie poprzez pobranie wycinka do badania histopatologicznego podczas zabiegu laparoskopowego - poprzez usg lekarz moze sie jedynie domyslac ze mozesz miec endometrioze ale niekoniecznie musi to byc wlasciwa diagnoza. Jedynie wycinek wyslany do laboratorium definitywnie da odpowiedz.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Lilla23
Ekspert
Posty: 270
Rejestracja: poniedziałek, 16 maja 2011, 19:52

Re: czy to endometrioza ??

Post autor: Lilla23 »

kasia8203 pisze:Czy endo da się wykryć przy badaniu USG? Jak u Was wykryto? Jakie badania były potrzebne?
Kasiu, powtórzę raz jeszcze - torbiel endometrialna, potwierdzona w histopatologii, oznacza, że niestety masz endometriozę. Nie trzeba innych badań, żeby Cię leczyć właśnie na endo. Zleca się jeszcze na ogół marker CA125, ale on nie zawsze daje wynik potwierdzający (ja mam cały czas prawidłowy). Na USG widać przede wszystkim torbiele, przy czym endometrialne wyglądają dość charakterystycznie, lekarka mi to kiedyś pokazywała. Niestety innych ognisk endo oraz zrostów nie widać, można je zobaczyć jedynie podczas laparoskopii. Przy tej chorobie wiele kobiet ma różne objawy towarzyszące, przede wszystkim silny ból (ciągły, lub podczas okresu), osłabienie, plamienia przed okresem (na ogół przy torbielach), bolesne stosunki, ból podczas wypróżniania i oddawania moczu, wzdęcia, zapracia ipt. To wszystko zależy, gdzie się endo umiejscowiło, więc te objawy dodatkowe mogą być różne u różnych osób. Postaraj się spisywać każdy swój objaw, kiedy się przydarza, w którym dniu cyklu itp. Lekarzowi bardzo może się to przydać. Mam nadzieję, że szybko umówisz się na wizytę.
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: czy to endometrioza ??

Post autor: agachod1 »

Droga Kasiu. mam nadzieje, ze udalo ci sie znalezc dobrego specjaliste w dziedzinie endo. Jak sie teraz czujesz? Pisz co u ciebie. Czy masz przepisane jakies leki? POzdrawiam. Aga. 8)
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: czy to endometrioza ??

Post autor: vwd »

Witaj Kasiu! Jak sie dalej potoczyly Twoje sprawy? Jak sie czujesz? Czy nadal Cie cos boli? Czy masz juz potwierdzona endo? Napisz koniecznie!...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział powitań. Przedstaw się.”